Jak fotit portrétní fotografie?
Předně je potřeba vědět, že každé fotografii by měla předcházet úvaha, kde by měl fotograf alespoň zhruba promyslet svou představu o fotografii, kterou chce vytvořit a pak zvážit, jak zamýšleného výsledku nejlépe dosáhnout.
Je určitě důležité si položit například tyto otázky:
- zvolím manuální, nebo automatický režim?
- jakou použiju hloubku ostrosti?
- jakým objektivem budu fotit?
- jaké ISO si s ohledem na požadovanou kvalitu výstupu mohu dovolit?
Následně bychom si dle výše uvedeného měli ujasnit:
- jestli budeme fotit z ruky, nebo jestli je lepší použít stativ?
- jestli budeme fotit jen s přirozeným světlem, nebo si vypomůžeme studiovými světly?
- jaký se nejlépe hodí čas?
Když k fotografování potřebujeme studiová světla, tak je potřeba zvážit, jaký typ se nám pro konkrétní případ nejlépe hodí.
- je správné k dosvícení použít systémový blesk?
- nebo se více hodí zábleskové světlo?
- je výhodné investovat do bateriového zábleskového světla?
- je na portrét nejlepší použít daylight trvalá světla?
- nebo je lepší LED studiové světlo na focení?
- hodí se na portrét odrazná deska?
Zdůraznil bych, že pokud zrovna nefotíme reportážní typ fotografie, kde dochází k rychlým neopakovatelným dějům, tak spíše doporučuji automatické režimy (mimo AF) primárně spíše vypnout.
Výjimky jsou třeba u sportu, koncertů, akcí, někdy i svateb a podobě, kde se některé automatické režimy hodí, protože zvyšují naše možnosti. Ale stejně je doporučuji používat spíše jen v nejnutnějších případech. Digitální zrcadlovka totiž dává nám fotografům širokou paletu možností, jak ztvárnit naše kreativní nápady a o ty nás automatické režimy svým algoritmickým průměrováním často spolehlivě připraví.
Problém nastává v momentě, pokud si při fotografování nevystačíme s přirozeným světlem a potřebujeme vybrat vhodné vybavení ateliéru na nasvícení fotografie, což je poměrně široká problematika a rozepsal bych se o ní podrobněji v samostatném článku zde: Jak fotit portrétní fotografie?
Bateriová záblesková světla
Nakousl bych snad jen, že poslední dobou jsem úplně propadl bateriovým zábleskovým světlům. (Konkrétně jsem hrdým majitelem HD-TTL-610 od Photon Europe). Při fotografování portrétní a figurální fotografie v exteriéru mi velice rozšířilo možnosti pro kreativní tvorbu.
Jaké použít foto pozadí ?
Základ ateliéru, kterým foto pozadí bezesporu je nesmíme podcenit a pokud fotíme portrét v ateliéru, je určitě potřeba se zamyslet jaké pozadí použijeme.
Nejčastěji používáme “nekonečné” papírové pozadí v roli. Bezkonkurenčně nejvíc využijete bílé, po něm s velkým odstupem následuje černá, šedá v různých odstínech. Polypropylen je spíše levnější náhražkou pro šetřílky.
Každý portrétní fotograf velice ocení mušelínové ručně malované pozadí 3x6 metrů s efektem prozářeného pozadí, který díky promyšlenému vystínování působí trojrozměrným dojmem. Pokud na focení potřebujete opravdu černé pozadí (například pro tvorbu portrétů či aktů ve stylu low key), tak je bezesporu nejlepší volbou černý osnovní samet, který dokonale pohlcuje dopadající světlo.
A úplně nejnovější vychytávkou pro portrétní fotografii je dvoubarevné flitrové pozadí, na které se dá prsty “malovat”. Je vhodné především pro kreativní fotografy například do fotokoutků, na eventy, ale i na běžné fotografování portrétů.
Jaký použít stativ na světla?
Stativ na světla je také velice důležitou součástí výbavy fotografa. Já osobně nikdy nedám dopustit na bytelný kovový JB-250 Kovový stativ pro studiová světla , který je nejlepším kompromisem mezi kvalitou a cenou. Tenhle pevný stativ se stabilní širokou základnou na rozdíl od hliníkových stativů vydrží i horší zacházení. Pracovní výšku má zhruba v rozsahu 100 - 250 cm a určitě si ho také oblíbíte.
Pokud potřebujete se správnou volbou světel a příslušenství poradit, tak doporučuji vyzkoušet PHOTON EUROPE. Prodejna je v Praze, kousek od Anděla, vše je skladem s možností prohlédnout, vyzkoušet a testovat záblesková světla i radiové odpalovače (dá se domluvit i bezplatná zápůjčka před zakoupením). Poradenství i technické konzultace jsou zdarma (telefonicky, po e-mailu i osobně). Stačí, když sdělíte vaši představu jaké fotografie potřebujete nasvítit a sestaví pro vás studiovou sestavu světel a příslušenství přímo “na míru” a za nejlepší možnou cenu a ještě dostanete zdarma školení v potřebném rozsahu, jak techniku správně používat - pak vám fotografování se světly půjde úplně samo.
Diskuse
Další články z kategorie Foto technika
Všechny články kategorieMá ještě smysl mít ve foto technice statisíce?
Již delší dobu jsem chtěl publikovat úvahu včetně pár propočtů na téma: vyplatí se ještě vůbec mít ve vlastní foto technice velké…
10.4.2020
Jak fotit portrétní fotografie?
Nejste si jistí, jak správně zvolit studiové světlo na fotografování portrétu, nebo figurální fotografie? Jaké fotopozadí je…
27.5.2019
Jak nenašlapat peníze do kanálu
V roce 2012 jsem publikoval článek "Proč nepoužívám fotoaparát za 100 tisíc" a následně článek "Skutečná omezení v krajinářské…
13.4.2018
Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?
Pár tipů pro fotografy, kteří plánují vybavení svého prvního ateliéru, nebo doplnění studiové techniky. Porovnání nižší a vyšší…
8.2.2018
Mdlé fotky na notebooku? Může za to Intel
…Hned od začátku mi přišlo, že světlé tóny jsou nějaké vyšisované, téměř bez kontrastu. Nejvíc to bylo patrné na fotce zamračené…
7.2.2018
Vánoční slevy na systémové blesky, sady světel, fotobatohy ...
Co oceníte více? ZDARMA TR-611/612 odpalovač v hodnotě 2.490,- Kč, nebo SLEVA na blesk 1.210,- Kč ...... a co velká sleva na foto…
18.12.2017
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.