Brand

Jak fotit vánoční stromeček

Jestli si plánujete vyfotit svůj nazdobený vánoční stromeček, máme pro vás několik velmi užitečných tipů. Dozvíte se, jak v praxi postupovat, jak nastavit fotoaparát a kterým nejčastějším chybám se naopak vyhnout. Také pro vás máme několik velmi kreativních tipů.

glowing-christmas-tree-1182733-1279x1935.jpg

Rozsviťte stromek a foťte v šeru

Aby ozdobený stromeček opravdu vyniknul, je potřeba jej fotit v šeru nebo tmě. Tedy za předpokladu, že na něm máte osvětlení. Ve dne by totiž pěkné žárovky na stromečku vůbec nevynikly a výsledná fotka by zcela pozbývala tu správnou atmosféru. Tato rada platí pro všechny níže uvedené postupy focení.

Můžete si zkusit pomoci i ve dne - stačí zatáhnout závěry, srolovat žaluzie a podobně - prostě zatemnit a světla na stromečku rozsvítit.

Foťte bez blesku

Zcela zásadní pro ten správný výsledek je:

 • vypnout blesk,
 • ideálně použít stativ.

Blesk je sice fajn pomocník, ale dokáže naprosto zrušit komorní světelnou atmosféru. Je to stejné, jako když fotíte dort se svíčkami. Ten bychom měli také fotit bez blesku, jelikož blesk svým výkonem komorní světlo svíček zcela přesvítí.

A jelikož budete fotit bez blesku, budou pravděpodobně expoziční časy vycházet poměrně dlouhé. Proto je ideální použít stativ, aby fotka byla ostrá a pohybově se nerozmazala. Pokud budete fotit stromek samotný, můžete klidně použít nejnižší citlivost ISO, ať se zbytečně netrápíte s šumem. Na délce expozice nezáleží, může být dlouhá klidně i několik sekund. Použít můžete buď automatiku a pomoci si kompenzací expozice, nebo manuální režim M (ve kterém si expozici nastavíte přesně dle svých představ).

Tip: Máte malý stromeček? Nevadí. Můžete jej opticky zvětšit tím, že jej vyfotíte z podhledu - fotoaparát dejte třeba jen metr nad zem nebo i níže. Zároveň byste se měli snažit o to, aby se stromek na fotce nekácel, tj. aby byl opticky svisle.

Fotíme stromek s lidmi

Pokud fotíte vánoční stromeček, u kterého jsou lidé, je situace lehce složitější. Nemůžete totiž použít příliš dlouhou expozici, protože lidé nikdy nevydrží strnule ani půl sekundy. Byli by rozmazaní (třeba ne příliš, ale dost na to, aby to pokazilo fotku). Proto v takovém případě doporučuji nastavit expoziční hodnoty tak, aby:

 • čas expozice nebyl delší než 1/10 sekundy,
 • citlivost ISO nebyla zároveň zbytečně vysoká.

To vše za předpokladu, že fotíte ze stativu a že lidé u stromečku se budou snažit být zcela nehybní. Je to jedno velké dilema mezi vysokou citlivostí ISO a dlouhým časem expozice. To je potřeba vybalancovat a nezacházet zbytečně do extrémů ani u jednoho.

Tip: Stejně jako u výše uvedeného tipu, tak i zde platí, že byste měli fotit z úrovní očí focených lidí. To v praxi znamená, že pokud fotíte sedící rodinku u stromku, tak to nefoťte z výšky 1,7m, ale z výšky 1m. Lidé často chybují v tom, že vše fotí z úrovně stojícího člověka. Někdy se ale opravdu vyplatí si k focení sednout (např. při focení dětí u vánočního stromku nebo při focení sedících lidí).

Zkuste si vyfotit nějaký ten detail...

Velmi vděčným motivem bývají samotné ozdoby na stromku. Vyberte si nějakou, přibližte se s pomocí stativu a opět nastavte fotoaparát tak, jako v první kapitole (tj. focení bez blesku i s dlouhými expozicemi). Jen pozor, aby se ozdoba nekývala. Pak můžete zkusit zachytit nějaký ten detail a pokud se jedná o ozdobu lesklou, můžete zkusit zachytit i odraz v této ozdobě.

detail.jpg

Jste kreativní? Zkuste "bokeh"

Světélka na vánočním stromku přímo lákají k zachycení "bokehu". Přesněji řečeno k zachycení difrakčních kroužků, které je vcelku snadné vyfotit. Jak na to?

 • Na fotoaparátu nastavte režim Priorita clony (nebo režim M, pokud víte co děláte).
 • Použijte raději delší ohniskovou vzdálenost než kratší (nevhodné jsou širokoúhlé objektivy, ideální je 50mm a více /po přepočtu na kinofilm/).
 • Nastavte co nejnižší clonové číslo (pokud máte možnost výměny objektivu za nějaký světelný, učiňte tak).
 • Přepněte na manuální ostření a ručně zaostřete na nejbližší možnou vzdálenost.
 • Pak už jen stačí zkoušet - se světelným objektivem to půjde lépe, než s méně světelným setovým. Pokud máte obyčejný kompakt, doporučuji trochu přizoomovat, abyste pracovali s co nejnižší hloubkou ostrosti.

bokeh.jpg

bokeh-kompakt.jpg

bokeh-setak.jpg

bokeh-vzdaleny.jpg

bokeh-ve-dne.jpgNejlepší je úplná tma, i pološero může výslednou atmosféru fotky pokazit (viz ukázka výše).

Tip: kromě klasického kruhového bokehu můžete zkusit i následující experiment. Do černého papíru pečlivě vystřihněte nějaký libovolný tvar (tento tvar musí být menší než průměr vašeho objektivu).  Poté touto šablonou zakryjte objektiv. Výsledkem bude tvarovaný bokeh. Experimentovat můžete s různými tvary i rozměry, výrobní náklady jsou v podstatě nulové. Čím precizněji dokážete tvar vystřihnout, tím lépe.

tvarovany-bokeh.jpg

Zkuste navíc ještě malování světlem

Zachycení difrakčních kroužků není jediným kreativním přístupem. Nyní místo manuálního ostření využijeme manuální délky expozice a budeme pracovat se záměrným pohybovým rozmazáním fotky:

 • Nastavte manuální režim M, čas závěrky na několik sekund a zbylé expoziční hodnoty tak, aby fotka byla správně exponovaná (nebo lehce podexponovaná).
 • Případně použijte automatiku - a pak nastavte co nejnižší citlivost ISO (aby čas expozice byl dlouhý alespoň pár sekund).
 • V průběhu expozice pak pohybujte výrazně fotoaparátem, čímž vytvoříte světelné stopy. Můžete zkusit různé tvary (např. kolečka otáčením, vlny, ale třeba i složitější tvary).

Výhodou celé této metody je její kreativita a jedinečnost - dosáhnout můžete velmi zajímavých výsledků, které se už nebudou opakovat. Navíc čím světel na stromku, tím víc světelných stop na fotce.

rozmaz.jpg

 

rozmaz-hodne.jpg

rozmaz-hulky.jpgVyzkoušet můžete i kombinaci rozmazu dlouhou expozicí s rozostřením (tzn. bokeh + rozmaz), viz výše.

Všem vám osobně přeji mnoho úspěchu při fotografování vánočních stromečků. A pokud se vám podaří něco zajímavého, neváhejte se podělit v naší Galerii ;)

Diskuse

MistrVichr

23.12.2015 08:49

Díky za prima článek. Jak málo stačí k tomu, aby si člověk vyhrál. Některé tipy musím určitě vyzkoušet. ?

Tomáš

24.12.2015 09:46

Moc děkuji , mám zrcadlovku teprve něco přes týden a zkouším co jde.Děkuji za pěkný článek a šťastné a veselé Vánoce :)

Tomáš

25.12.2015 19:40

Také přeji pohodové svátky a jsem rád, že článek dodal inspiraci a chuť k focení ;)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada