Brand

Jak fotit zatmění Měsíce

Již tento pátek, 27.7.2018, proběhne večer velmi zajímavá událost na noční obloze. A to úplné zatmění Měsíce, které bude z ČR pozorovatelné v celé své kráse. Navíc to bude nejdelší zatmění v tomto století. Předpověď počasí vypadá slibně, a tak pro vás mám návod, jak tento vzácný úkaz vyfotografovat.

Průběh zatmění Měsíce v pátek 27.7.2018

zatmeni-mesice-uvod.jpgToto zatmění je úplné, tj. Měsíc se zcela ponoří do stínu, který Země vrhá do kosmického prostoru. Slunce, Země a Měsíc se dostanou ve fázi úplného zatmění do přímky, a to v uvedeném pořadí.

Měsíc bude před i po zatmění ve fázi úplňku, protože jej bude osvětlovat Slunce "za námi". Jakmile Země začne stínit slunečním paprskům, začne nebeské divadlo.

Hned po soumraku se nad obzorem objeví lehce tmavý úplněk (na jihovýchodě). To bude zhruba 20:45. V té době už bude měsíční zatmění ve své počáteční fázi. Úplné zatmění pak začne zanedlouho poté, zhruba v 21:30. V té době můžete očekávat opravdu velmi tmavý, hnedavě oranžový až cihlový měsíční kotouč. Nenechte se zaskočit tím, že ještě nebude úplná tma... toto úplné zatmění končí až v 23:13, kdy už tma opravdu bude. V té době se začne Měsíc projasňovat a vstoupí do fáze částečného zatmění. To pak končí až 0:19.

Jako třešňičku na dortu si pak můžete vychutnat rudou planetu Mars, která bude na obloze pouhých 6° od měsíčního kotouče. Mars bude ve velké opozici se Sluncem a bude možné jej spatřit jako kotouček už i v menších dalekohledech (nečekejte ale žádné detaily, bude to jen špendlíková hlavička, ne "kolo od vozu" :D  Tak jej spatříte až v opravdu astronomických dalekohledech...).

Průběh zatmění v České republice ve zkratce (SELČ = středoevropský letní čas, tedy náš běžný letní čas):
Východ Měsíce (Praha): 20 hod 47 min SELČ
Začátek částečného zatmění: 20 hod 24 min  SELČ
Začátek úplného zatmění: 21 hod 30 min SELČ
Maximální fáze zatmění: 22 hod 21 min SELČ
Konec úplného zatmění: 23 hod 13 min  SELČ
Konec částečného zatmění: 00 hod 19 min  SELČ


Jak fotografovat zatmění Měsíce


Jednotlivá zatmění se mohou jasností Měsíce při fázi úplného zatmění velmi lišit, což je pro fotografické účely zásadní faktor. Někdy je měsíc cihlově červený a docela dost jasný, při některých zatměních je Měsíc až cihlově hnědý a velmi málo jasný. Z toho vyplývá, že nelze jednoznačně předem říci, jaké expoziční hodnoty budeme muset použít.

Ale to nám až tak nevadí - pokud dodržíte následující postup, máte velkou šanci získat kvalitní fotografie zatmění Měsíce.

Zatmění Měsíce má tři základní fáze, které na sebe takto časově navazují: částečné zatmění, úplné zatmění, částečné zatmění. Nyní vysvětlíme, proč a jak fotografovat tyto různé fáze rozdílně.

Jak fotografovat fázi částečného zatmění

Fáze částečného zatmění je z fotografického hlediska stejná jako běžná měsíční fáze (je vidět vykrojený měsíční kotouč). Proto budeme fázi částečného zatmění Měsíce fotografovat tak, jako normální Měsíční fázi.

Doporučuji buď použít režim M (nejjistější volba) a na něm nastavit nižší citlivost ISO (např. ISO 200), clonu někde kolem 4 a čas si donastavit dle aktuální situace tak, aby měsíční kotouč nebyla vypálená bílá placka, ale pěkně detaily prokreslený Měsíc.  Počítejte s tím, že Vám budou vycházet krátké časy, jako např. 1/400 sec. Ostřit můžete automaticky, tedy AF.

Pokud nebudete fotit na manuální režim (M), tak si nastavte bodové měření expozice a miřte zaměřovací obdélník přímo na Měsíc.

Na takto přednastavené hodnoty můžete pohodlně fotografovat celý začátek zatmění Měsíce, tj. celou fázi částečného zatmění (kdy se bude měsíční kotouč postupně ukrajovat). Ke konci, kdy už bude Měsíc stále víc a víc vykrojen, bude nutné trochu prodloužit expozici (nebo snížit clonové číslo), resp. kompenzovat expozici do plusu.

Tip: kontrolujte si na displeji a možná ještě lépe dle histogramu, jestli nemáte měsíční kotouč zcela přepálený. Nechcete mít na fotce bílou zářící placku, ale měsíční kotouč pěkně se všemi detaily a kresbou kráterů.

Tip: čím větší přiblížení použijeme, tím samozřejmě lépe. S běžným 18-55mm objektivem toho moc nenafotíme, Měsíc bude spíš jen bílou tečkou na fotce. Ovšem s teleobjektivem typu 70-300mm (50-150mm u 4/3 systému) nebo nějakým ultrazoomovým kompaktem už odfotíme Měsíc včetně větších kráterů.

Jak fotografovat fázi úplného zatmění


Zhruba o půl desáté se Měsíc dostane do fáze úplného zatmění Měsíce. To se bude vyznačovat tím, že celý měsíční kotouč velmi ztmavne a bude cihlově červený až hnědý. Pro zachycení fáze úplného zatmění budeme muset výrazně změnit nastavení fotoaparátu.... teď totiž půjde "do tuhého".

Jelikož Měsíc hodně ztmavne, budeme muset dost hodně prodloužit expoziční časy, řádově na desetiny až jednotky sekundy. Proto je nezbytností použití stativu.

To znamená:

  • co nejnižší clonové číslo (u teleobjektivů obvykle f/4, f/5.6 a podobně),
  • vysoká citlivost ISO  (nejspíš budete muset jít na ISO 1600 a víc),
  • hlídat čas, aby byl do délky zhruba 3 sekund.
  • Samospoušť nebo dálková spoušť je nutností.

Pokud máte opravdu dlouhý ultrazoom nebo teleobjektiv a zjistíte, že je Měsíc na pořízené fotografii rozmáznutý (a stativem to není), budete muset zkrátit dobu expozice (Měsíc na obloze zdánlivě vykonává pohyb tím, jak Země rotuje - a proto se při dlouhých časech expozice může rozmáznout). Kompenzujte tedy zkrácení expozice zvýšením citlivosti ISO, resp. maximálním snížením clonového čísla (pokud to půjde).

Jak by měly fotografie vypadat


Abyste měli zhruba představu, co máte očekávat, níže si můžete prohlédnout pár fotografií zatmění Měsíce. Snímek vpravo uprostřed byl pořízen mezi fází částečného a úplného zatmění.

zatmeni-mesice.jpg

Můžete si zkusit vyfotografovat Měsíc i s horizontem, bude to oživení oproti celočernému pozadí... Fotka níže je pořízena na 100mm ohnisko. Při pátečním zatmění bude Měsíc výrazně níže obzoru, což bude pro tento typ fotek mnohem lepší.

zatmeni-horizont.JPGohnisko: 100mm, f/2.8, ISO 800, expozice 2 sekundy.

Co si nezapomenout


Stativ - zcela jistě si s sebou na fotografování úplného zatmění Měsíce vezměte stativ. Pokud stativ nemáte, můžete použít jakoukoliv jinou stabilní podložku, na kterou můžete fotoaparát posadit objektivem vzhůru.

Baterie - nezapomeňte si předem dobít baterie, popř. vzít si s sebou náhradní.

Dálkovou spoušť, samospoušť na "on": Pokud máte fotoaparát na dálkové ovládání a nebo můžete přišroubovat drátěnou spoušť, využijete toho při fotografování zatmění Měsíce na 100%. A to zvláště při fázi úplného zatmění Měsíce.

Závěrem


Samotný úkaz zatmění Měsíce je velmi atraktivní a trvá dost dlouho na to, abychom se mohli také kromě fotografování v klidu podívat. Je to opravdu nádherný úkaz - úplněk postupně zmizí a za chvíli je opravdová tma. Se sklenkou vína to bude krásný teplý letní večer. No a pokud toho vína nevypijete moc, tak při fázi úplného zatmění Měsíce si budete moci všimnout (pokud bude jasno), že bude vidět podstatně víc hvězd na nebi, než při úplňku.

Přeji Vám mnoho úspěchů při fotografování zatmění, zbývá nám jen doufat, že počasí bude příznivé. A budu se těšit na vaše fotky v naší galerii.

 

Diskuse

Pavel

25.7.2018 06:50

"V noci bude zima" - klid, pořád bude hodně nad nulou. smile

Tomáš

25.7.2018 08:07

Díky za upozornění, předpověď vypadá opravdu letně, tak jsem to už z článku odstranil  ;)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada