Brand

Jak fotografovat ohňostroj

Nový rok se blíží a s tím i mnohdy překrásné novoroční ohňostroje. A proč si takový ohňostroj nevyfotit? Ano, opravdu je to možné - takové snímky bývají velmi atraktivní. Pokud jste fotoaparát našli pod stromečkem, máte výbornou příležitost pořídit si jedinečné fotografie. Nemusíte k tomu mít zvláštní vybavení, postačí vám digitální fotoaparát a stativ (místo stativu lze použít nějakou jinou vhodnou oporu).

Jaký režim použít?

Fotografování ohňostroje není běžná záležitost, a proto jej nelze fotografovat běžně, jako když fotografujete ve dne. Některé digitální fotoaparáty nabízejí motivový režim "ohňostroj" (angl. "fireworks"). Pokud máte fotoaparát pouze s automatickým nastavením času a clony, bude nejlepší když využijete tento režim. Jestli ale Váš fotoaparát disponuje i manuálními režimy, můžete zkusit i manuálně nastavené hodnoty.

Ohňostroj

Co zvolit? Doporučuji následující: pokud si věříte a máte dobrodružného ducha, vyzkoušejte ohňostroj fotografovat s manuálním režimem. Pokud chcete mít jistotu, nastavte motivový režim. Pokud Váš fotoaparát nemá ani manuální režim, ani nastavení motivové, můžete zaexperimentovat s automatem. Ten pravděpodobně nastaví nejdelší možný čas expozice - výsledky pak mohou být různé. Proč? To si vysvětlíme nyní.

Co je specifického na ohňostroji?

První zásadní rozdíl mezi běžným fotografováním je hodnota osvětlení na scéně. Ta je při "nečinnosti" ohňostroje prakticky nulová, jelikož je tma. Fotoaparát tak při použití automatu nastavuje maximální možné časy expozice, protože se snaží, aby se na snímku alespoň něco vykreslilo. Problém ale nastává tehdy, když je ohňostroj "uveden do chodu". Exploze světlic a dělobuchů náhle razantně osvětlí scénu, takže původní nastavení na nejdelší časy závěrky již nejsou správné - ohňostroj vyjde velmi přesvětlený.

Proč? Protože pyrotechnické efekty vydávají velmi intenzivní světlo, a co ještě hůře - ve velmi krátkých intervalech. A to je zásadní specifikum - scéna je střídavě velmi jasně osvětlována. Z toho důvodu je fotografování ohňostroje dílem náhody.

Jak nastavit a zajistit fotoaparát?

Základní věc, kterou budete potřebovat je stativ - při fotografování budou nutné delší časy, které "z ruky" nelze udržet. Proto je nejlepší fotoaparát umístit na stativ a pak jen mačkat spoušť. Samozřejmě lze fotoaparát položit na něco jiného, ale stabilita již nemusí být stoprocentní. Co se týče samotného nastavení, máte tři možnosti, jak nastavit fotoaparát.

Ohňostroj Ohňostroj

Zcela automatický režim

Toto nastavení budete muset využít, pokud Váš fotoaparát nemá manuální režim ani motivový režim "ohňostroj". V tom případě pak použijte následující trik. Zaměřte si večer nějakou lampu pouličního osvětlení, která bude dostatečně vzdálená. Namáčkněte spoušť a pokud máte tu možnost, zaaretujte hodnotu expozice. Aretace expozice je taková funkce, která při její aktivaci "zmrazí" aktuální délku expozice a ponechá ji, dokud zcela nedomáčknete spoušť. Aretaci expozice můžete také nahradit tím, že po namáčknutí nechte spoušť napůl domáčknutou a nepouštějte ji. Nyní tedy máme zaaretovanou expozici - pak už jen stačí zamířit na ohňostroj a exponovat.

Pokud chcete z ohňostroje také něco mít, tak můžete dílo ponechat náhodě a ze stativu prostě mačkat spoušť a doufat, že si s tím fotoaparát poradí.

Motivový režim "ohňostroj"

Pokud je tímto režimem Váš fotoaparát vybaven, není co řešit. Upevněte jej na stativ, nastavte příslušný motiv a pak už jen stačí mačkat spoušť. Díky nastavení tohoto režimu nefotí fotoaparát "jinak" - pouze počítá s tím, že se chystáte na ohňostroj a dle toho pak upraví expoziční časy. Snímky by měly být s tímto nastavením nejjistější.

Manuální režim

Toto nastavení fotoaparátu můžete využít, pokud z nějakých důvodů nemáte možnost motivového režimu, nebo to prostě chcete vzít do vlastních rukou. V tom případě doporučuji nastavit zhruba následující hodnoty: clona na hodnotu 9 a více a závěrku zhruba na 1,5 - 2 sekundy (plus mínus). Toto samozřejmě není jediná správná hodnota, budete muset trochu zaexperimentovat, protože ne každý ohňostroj je stejně mohutný, takže vyžaduje jiné časy. Pokud v průběhu budete kontrolovat snímky na LCD, tak počítejte s tím, že některé snímky budou příliš tmavé. Je totiž dílem náhody, zda se trefíte do zlomku sekundy, kdy se právě rozprskla nádherná světlice.

Jakou citlivost ISO, blesk, zoom?

Ohňostroj

Volba citlivosti ISO Vás bude zajímat pouze při použití manuálního režimu. Rozhodně nepoužívejte tu největší citlivost, kterou fotoaparát nabízí - fotografie by byly příliš zrnité. Naopak ponechte hodnotu ISO na 50 či 100 - z ruky fotografovat stejně nemůžete, no a když už máte stativ (nebo jinou pevnou oporu), tak nemusíte zvyšovat citlivost ISO (protože není potřeba zkracovat časy expozice).

Co se blesku týče, samozřejmě jej vypněte. Nemá smysl jej používat, jen by zvýšil spotřebu energie (více o použití blesku viz. článek: Používáme digitální fotoaparát, 4. díl).

Zoom, tedy přiblížení můžete nastavit jaké chcete - záležet bude na Vaší vzdálenosti od dějiště a od velikosti ohňostroje. Zdravý rozum napoví, že čím menší zoom, tím větší jistota, že se to tam celé vejde.

Co lze očekávat?

Vzhledem k tomu, že výsledek bude zčásti dílem náhody (trefit se do výbuchu světlice je opravdu náhoda), tak musíte počítat s mnoha nepovedenými snímky. Zákon velkých čísel ale praví, že při mnoha pokusech, tedy mnoha zmáčknutích spouště, se jistě trefíte.

Závěrem

Dovolil bych si jednu radu z praxe na závěr: pokud z té podívané chcete něco mít, neměňte nastavení fotoaparátu po každém snímku - měnit nastavení má smysl na základě více nepovedených fotografií. Zároveň upozorním na druhý extrém: nezapomeňte, že zloději nemají dovolenou ani na Nový rok!

Přeji Vám příjemné prožití svátku a do nového roku mnoho příjemných zážitků nejen při fotografování.


Štítky: fotografujeme

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada