Brand

Jak fotografovat pohyb metodou panning

panning.jpgPři fotografování například sportu, jedoucích aut a prakticky veškerého pohybu lze s úspěchem použít metodu "panning". Tato metoda focení dokáže na snímku velmi dobře zachytit pohyb a dodat tak potřebnou dynamiku. V tomto článku si ukážeme, jak panning v praxi použít a jak nastavit fotoaparát.

Panning je v podstatě velmi jednoduchá technika fotografování, která umožňuje na snímku zachytit pohyb a dynamiku. Je využitelná tehdy, když fotografujeme nějaký pohyb - jedoucí auto, běžícího koně, letící letadlo, člověka při běhu, atd. Při focení statických scén je panning nepoužitelný.

Co je panning

Metoda panning spočívá v tom, že v hledáčku nebo na displeji fotoaparátu sledujeme pohybující se objekt a pohybujeme fotoaparátem ve stejném směru a rychlosti. Cílem panningu je, aby pohybující se objekt byl stále na stejném místě v hledáčku nebo na displeji.

V podstatě se to dá přirovnat k pozorování pohybu dalekohledem - tam se také snažíme mít například pohybujícího se běžce stále v záběru.

Princip panningu z hlediska fotografického je v tom, že jak sledujeme pohybující se objekt, tak se pozadí začíná opticky mírně rozmazávat. A pokud použijeme dostatečně dlouhý čas závěrky, na fotografii se pozadí opravdu efektně rozmaže.

3470779460_042e48ba48_b.jpgpanning_3.jpg

Vlevo: 1/40 sec., f/16, F=50mm, Nikon D90, autor: g4egk |  vpravo: 1/15 sec., f/5, F=34mm, Canon 400D, autor: WillVision Photography.

Jak fotit metodou panning

Jak již bylo výše uvedeno, při focení metodou panningu je důležité:

  1. nejprve dostat focený pohybující se objekt do záběru,
  2. plynule sledovat pohybující se objekt v hledáčku nebo na displeji tak, aby byl v záběru stále na stejném místě.

Jakmile máme třeba jedoucí motocykl v hledáčku, začneme plynule kopírovat jeho pohyb (motocykl je tudíž v hledáčku na stále stejném místě). Pak stačí namáčknout spoušť, zaostřit a při pokračování v kopírování pohybu spoušť domáčknout. Hlavní trik je v tom nepřestat kopírovat pohyb objektu i při samotné expozici.

V praxi to může vypadat takto:

  • Vidím blížící se auto, které bude projíždět kolem na silnici.
  • Naostřím si na silnici a tím získám zaostření na správnou vzdálenost (poté přepnu na manuální ostření, aby nedošlo k rozostření).
  • Začnu sledovat přijíždějící auto v hledáčku nebo na displeji (optický hledáček je lepší).
  • Až bude auto skoro přede mnou, zmáčknu spoušť a dále jej sleduji v hledáčku, dokud expozice neskončí.

Jak nastavit fotoaparát

Pro metodu panning je ideální použít:

  • Expoziční režim Priorita závěrky nebo plně manuální režim M.
  • Nižší citlivost ISO (pokud je dost světla, tak třeba ISO 100).
  • Manuální ostření s tím, že si předostříme na místo, kde se bude pohyb odehrávat; možné je použít i kontinuální autofokus, který ale při focení opravdu rychlého pohybu nemusí stíhat.
  • Objektiv na digitální zrcadlovce, který umí stabilizovat jenom v jedné ose - právě takový režim stabilizace se může při panningu velmi hodit. Pokud takový režim není k dispozici, je lepší stabilizátor raději vypnout.
  • Ohnisko dle toho, co fotíme - auto projíždějící těsně kolem nás bude efektně vypadat na širokoúhlém záběru, zatímco sportovce běžícího dvoustovku lépe zachytíme teleobjektivem. Všeobecně je ale lepší použít kratší ohniska, protože hrozí menší riziko celkového rozmazání pohybujícího se objektu.
  • A nyní to nejdůležitější - čas závěrky: pokud fotíme pomalý pohyb, je lepší prodloužit čas expozice třeba až na 1/10 sekundy. Naopak při focení rychle běžícího koně postačí i 1/50 sekundy. To znamená, že v režimu Priorita clony nastavím tak vysoké clonové číslo, aby automatika doplnila čas expozice někde mezi 1/10 a 1/50 sekundy (dle potřeby).

Nastavení fotoaparátu velmi záleží na tom, co konkrétně fotíme a jak rychle se to pohybuje. V podstatě ale pro všechny případy platí, že se bude fotit na delší časy závěrky, než obvykle. Právě díky času závěrky například 1/10 nebo 1/40 sekundy lze dosáhnout toho, že vlivem pohybu fotoaparátu se pozadí rozmaže a pohybující se objekt zůstane jakž takž ostrý.

Otázkou je, jestli fotit z ruky nebo ze stativu - pokud váš stativ umožňuje zamknutí jedné osy a lze s ním otáčet plynule (bez škubání!!) v ose druhé, potom jej můžete zkusit použít. Uvidíte, jak vám to bude vyhovovat - někdo raději fotí z ruky, protože přitom nemusí obíhat hlavou osu stativu.

Tip: Panning může přinést hodně zábavy třeba při focení na kolotoči. Upevněte fotoaparát třeba stativem Joby Gorillapod (recenze) do středu kolotoče a nastavte čas závěrky třeba 1/10 sekundy. Pokud se na kolotoči nebudete moc vrtět, budete mít krásně ostrý obličej a pozadí bude efektně rozmazané pohybem kolotoče. Takto (bez stativu) jsem nedávno na kolotoči fotil zajímavé portréty (ukázka 1, ukázka 2).

Doporučení na závěr

Při focení metodou panningu počítejte s tím, že velká část fotek bude rovnou na smazání. Není totiž snadné docílit toho, aby pohybující se objekt byl ostrý a pozadí rozmazané. Většinou to dopadne tak, že rozmazané je obojí - jde jenom o to, v jaké míře to vadí nebo nevadí.

Ideální je zkoušet to ze začátku na nějakých plynule pohybujících se věcech - ideální je například automobil.

Buďte při focení trpěliví a uvidíte, že se výsledky dostaví. Jde jenom o to to zkoušet a zkoušet a zkoušet... a nenechat se odradit.

Štítky: Sport, fotografujeme, návod

Diskuse

pesiiin

29.3.2010 10:54

stabilizace v jaké ose ?

zdravím, předpokládám, že by mělo jít o stabilizaci v ose vertikální (z pohledu fotografa), ale pro jistotu...

Tomáš

29.3.2010 11:33

Přesně tak - stabilizace ve svislé ose pomůže eliminovat rozmazání obrazu v tom nepotřebném směru.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada