Brand

Jak fotografovat svatby, oslavy a portréty (1. díl)

Mnoho amatérských fotografů se dnes dostává do situace, kdy musí nafotit svatbu nebo nějakou rodinnou oslavu. Někteří podlehnou stresu a pár dní před termínem začnou pochybovat, že to zvládnou. Naopak někteří takové fotografování zcela podcení a na místě zažijí mnoho horkých chvil.

V prvním díle tohoto článku se dozvíte, jak postupovat, pokud se do takovéto situace dostanete. Ukážeme, jaké vybavení je pro tento typ fotografování nejlepší. Nebudou chybět ani praktické rady týkající se samotného fotografování.

Vzít to či nevzít

Pokud dostanete nabídku fotografovat nějakou významnou událost (svatba, rodinná oslava a podobně), zjistěte si o této akci veškeré detaily. Ještě než se rozhodnete takovou nabídku přijmout, je samozřejmostí zeptat se na místo konání takové akce a na toto místo se (pokud je to možné) podívat. A tam si naměřit expoziční hodnoty, udělat si nějaké zkušební snímky.


Pokud například nemáte externí blesk a máte nabídku fotografovat oslavu ve sklepní restauraci, kde je slabé osvětlení, tak je víc než jasné, že takovou nabídku nelze přijmout. Berte to tak, že je lepší takovou nabídku odmítnout, než si pak zkazit reputaci špatnými fotografiemi.

Pokud již znáte místo konání a nabídku jste přijali, vyptejte se na veškeré detaily průběhu akce. Kde přesně se budou lidé pohybovat, v jakém časovém úseku budete mít za úkol akci fotografovat.

Jaký fotoaparát je vhodný?

Při fotografování svateb, rodinný oslav a různých párty se budete potýkat s následujícími obtížemi:

  1. Málo světla.
  2. Různé osvětlení (především interiérové světlo a sluneční světlo).
  3. Málo času (jsou chvíle, které trvají pár sekund a již se nemusí nikdy opakovat, třeba na svatbě).
  4. Rychlé pohyby fotografovaných osob.
  5. V některých případech nevzhledné prostředí.

Se všemi těmito problémy je nutné předem počítat a připravit se na ně. Jak? Pomocí správného fotografického vybavení a také samozřejmě pomocí získání znalostí a zkušeností. Jaké vybavení je tedy pro fotografování takovýchto akcí nejlepší a které je naopak nevhodné?

Pokud se podíváte na výše uvedený výčet problémů, tak dojdete logicky k závěru, že pro fotografování svateb a různých dalších oslav a akcí je vhodný fotoaparát, který:

  1. Dovoluje nastavit vyšší citlivost ISO bez ztráty kvality fotografií.
  2. Dokáže správně vyvažovat bílou, a to i v interiéru.
  3. Je celkově velmi rychlý (minimální prodleva spouště, rychlý autofokus, rychlé ukládání na kartu, minimální časová prodleva mezi dvěma snímky).
  4. Dovoluje použít nejlépe externí blesk (lze využít i interní, o tom ale dále v článku).
  5. Má poloautomatické nebo plně manuální režimy (priorita clony a závěrky, manuální režim).
  6. Má větší rozsah zoomu, resp. ohniskových vzdáleností (nejlépe od širokoúhlého objektivu až po teleobjektiv).

Jak vidíte, jsou to požadavky velmi náročné. Pokud bych měl odpovědět na otázku, který typ fotoaparátu je pro tento druh fotografování nejlepší, je jím digitální zrcadlovka (DSLR fotoaparát). Drtivá většina digitálních zrcadlovek totiž splňuje (do jisté míry) výše uvedené požadavky.

Pokud bádáte, který typ fotoaparátu je nevhodný pro tento druh fotografování, je to ten, který neumožňuje větší množství výše uvedených požadavků.

Konkrétní potřebné vybavení

Pokud jdete fotografovat svatbu, rodinnou oslavu nebo jinou akci podobného rázu, nemělo by ve vaší brašně chybět následující vybavení:

  • Fotoaparát, který dobře znáte a dokážete jej ovládat bez přemýšlení.
  • Typově nejlépe DSLR fotoaparát a k tomu raději světelné objektivy (postačí, když pokryjete rozsah ohniskových vzdáleností zhruba 28 - 200 mm ekvivalentně na kinofilm). Čím větší světelnost, tím lepší.
  • Externí blesk s polohovací hlavou a k němu samozřejmě plně nabité a druhé záložní baterie.
  • Dostatečně kapacitní paměťovou kartu (katastrofální situace je, kdy se necháte unést a naplníte si kartu ještě před tím nejdůležitějším bodem dne).
  • Náhradní akumulátor(y) do fotoaparátu.
  • Ze sady filtrů možná polarizační pro odstranění odlesků na pleti.
  • Pro jistotu náhradní fotoaparát, kdyby ten hlavní vypověděl z nějakého důvodu službu.

Proč nestačí blesk interní a je většinou potřeba blesk externí? Zaprvé proto, že externí blesky jsou daleko výkonnější a zadruhé proto, že mají polohovatelné hlavy. To znamená to, že externí blesk si namíříte do stropu, od kterého se zábleskové světlo odrazí a rovnoměrně osvítí celou scénu. Oproti tomu interní blesk "napálí" fotografovanou scénu přímo, takže to, co je blízko je přepálené a naopak to, co je vzdálenější zůstane neosvětlené.

Nenechte se zmást tím, že venku je dost světla. I v exteriéru je někdy externí blesk užitečný. Zvláště pak, chcete-li dodat trochu lesku do očí fotografované osoby a nebo fotografujete-li v protisvětle.

Pokud uvažujete nad stativem, tak na tuto myšlenku raději rychle zapomeňte. Pobíhat na oslavě nebo svatbě se stativem je téměř nemožné, protože jako fotograf musíte být maximálně flexibilní a přizpůsobivý. Vaším úkolem je zachytit vše zajímavé a ne stát na místě a čekat, až se někdo bude chtít nechat vyfotit jako ve školce...

Počasí

Pokud máte za úkol fotografovat i v exteriéru, musíte počítat s tím, že dopředu nebudete znát světelné podmínky. Předpověď počasí je sice fajn věc, ale ani ta vám nezaručí, jestli budete fotit pod ostrým slunečním světlem a nebo jestli bude spíše pod mrakem.

Počasí hraje velmi významnou roli - stav počasí zcela ovlivňuje nasvícení scény v exteriéru. A jak už jistě víte, nasvícení fotografované scény patří mezi ty nejdůležitější faktory, které ovlivňují kvalitu fotografií.

Pokud budete fotografovat v exteriéru přes den a bude přímo svítit slunce, snažte se dostat fotografované osoby do stínu (nejlépe pod větší strom, který funguje jako difuzér, tj. změkčí světlo). Denní přímé sluneční světlo totiž vytváří nevzhledné ostré stíny v obličeji, konkrétně v části očních jamek a také pod nosem a bradou.

Vyfotografovat dobře klasický portrét pod přímým slunečním světlem je velmi obtížné a vhodné spíše pro experimenty, než pro osvědčenou klasiku.

Naopak pokud je zataženo nebo alespoň oblačno, jste v mnohem jednodušší situaci. Mraky se postarají o to, aby bylo světlo rozptýlené a příjemně měkké. Díky tomu je možné nafotit opravdu kvalitní snímky, na kterých nenaleznete ostré přechody světla a stínu. Já osobně zastávám názor, že "kvalitní počasí" je lepší, než dobře vybavený ateliér.

Jak nastavit fotoaparát

Při fotografování různých oslav, svateb a tudíž i portrétů je vhodné dodržovat určitá doporučení:

Nastavte citlivost ISO dle aktuální potřeby, ale maximálně tak, aby nebyl šum příliš viditelný. Na druhou stranu je jednodušší odstranit šum v počítači, než doostřovat rozmazanou fotografii.

Při portrétu používejte minimální clonová čísla - nejen, že díky tomu zkrátíte nutné expoziční časy, ale necháte tak vyniknout fotografovanou osobu vzhledem k pozadí (to bude více rozostřené).

Při fotografování portrétu používejte širokoúhlé objektivy s rozvahou. Při ohniskové vzdálenosti kolem 30mm (ekvivalentně na kinofilm) a fotografování z menších vzdáleností již riskujete zkreslení perspektivy. Naopak nepoužívejte delší teleobjektivy - při 300mm je perspektiva již příliš zploštělá.

Pro zachycení atmosféry a vtažení do děje použijte raději trochu širokoúhlejší objektiv (30-50mm), zatímco pro efektní aranžované portréty je vhodnější použít zlatý střed (zhruba 80-150mm opět po přepočtu na kinofilm). Clonové číslo raději menší (viz výše).

Autofokus můžete nastavit na bodový, ale nesmíte na něj zapomenout. Při bodovém autofokusu máte výhodu v tom, že si zaostříte přesně na to, co potřebujete. Pokud ale zapomenete, že máte nastavený bodový AF, budete mít většinou snímků proostřených.

Měření světla doporučuji nastavit na celoplošné a pokud to váš fotoaparát umožňuje, tak si na nějaké tlačítko nastavit zrychlenou volbu bodového měření expozice. Jsou situace, kdy to oceníte (například pokud fotografujete portrét z podhledu a za osobou je bílá obloha, takže musíte exponovat pouze na obličej).

Rozlišení nastavte raději vyšší - pokud máte kartu o vyšší kapacitě, je vždy lepší mít možnost ořezu, než litovat, že bylo použito malé rozlišení. Na druhou stranu není potřeba to přehánět - 8MPix bohatě stačí.

Nezapomeňte také pamatovat na vyvážení bílé. Automatika nemusí vždy pracovat dobře, takže je účelné někdy využít přednastavených režimů nebo i manuální kalibraci. Uznávám ovšem, že v některých chvílích na to není čas, takže se prostě někdy musíme spolehnout na automatické vyvážení bílé.

Pokud jste nuceni použít interní blesk, nastavte jej raději do režimu synchronizace s časem závěrky (Slow). Pomocí tohoto režimu si scénu částečně přisvítíte, ale zároveň se na snímku vykreslí i pozadí, na které světlo blesku nedosáhne.

Pokud budete fotit kompaktem a nebo méně světelným objektivem, zkuste dostat za portrétovanou osobu trochu vzdálenější pozadí. Docílíte tím toho, že pozadí bude tak rozostřené, jako byste fotili zrcadlovkou nebo světelným objektivem. (je tomu tak proto, že u světelnějších objektivů je hloubka ostrosti menší, stejně tak u digitálních zrcadlovek, které používají větší snímače). Vřele doporučuji přečíst článek o hloubce ostrosti a o světelnosti .

Závěrem

V dnešním prvním díle jsme se dotkli spíše všeobecných doporučení a pravidel, tím to ale rozhodně nekončí - ba naopak, tím náš seriál teprve začíná.

V příštím díle tohoto seriálu budeme pokračovat tím, že poukážeme na specifika fotografování svateb. Nebude chybět ani popis efektivní práce s externím bleskem. Také nastíníme to, jak "pracovat" s portrétovanými osobami. Ne všichni se totiž rádi fotí, a tak musí dobrý fotograf znát triky na to, jak tento typ lidí rozpohybovat a hlavně uvolnit. Pak je větší šance na přirozené portrétní fotografie.

 

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada