Brand

Jak na cross proces v Gimpu / Photoshopu

Různé techniky zpracování filmových materiálů se často přenáší i do oblasti digitální fotografie. To platí i pro takzvaný cross procesing, který může přinést netradiční a zajímavý vzhled fotografií.

V tomto článku si ukážeme, jak během chvilky velice jednoduše cross proces simulovat v editoru fotografií Gimp nebo Photoshop. Konkrétně se zaměříme na portréty, které díky cross procesu mohou získat na zajímavosti.

Pojmem cross proces se rozumí speciální technika zpracování filmových materiálů (např. 35mm kinofilmu). Prakticky to funguje tak, že se zamění způsob vyvolání negativních a diapozitivních materiálů. Barevný diapozitiv se vyvolá jako barevný negativ a naopak. Je to tedy křížem prohozené (proto cross proces).

V případě filmových materiálů bylo výsledkem výraznější zrno, ale hlavně zajímavě posunuté a více saturované barvy. Výsledky byly často opravdu zajímavé a netradiční. Jak je to ale v digitální fotografii? Nyní si na praktických příkladech ukážeme, jak lze velmi snadno cross proces simulovat v editoru fotografií.

Cross proces v Gimpu / Photoshopu

Pro simulaci cross procesu budeme potřebovat editor fotografií, který zvládá úpravu v křivkách, případně i ve vrstvách (není nutné). K tomu účelu velmi dobře poslouží například Gimp nebo Adobe Photoshop. Je prakticky jedno, který se použije, protože nebudeme potřebovat žádné speciální funkce nebo filtry. Naopak, půjdeme na to velmi snadno.

Nejprve si otevřeme fotografii, kterou chceme upravovat. Poté si otevřeme dialogové okno pro úpravu křivek. V Photoshopu je to zkratka CTRL M.

Veškerý následující postup bude spočívat v tom, že upravíme tvar křivek pro všechny jednotlivé barevné kanály:

  • R (červený): tvar křivky mírně upravíme do tvaru písmene S (tj. vlevo dole mírně prohneme a vpravo nahoře mírně pozdvihneme).
  • G (zelený): totéž, jako u červeného.
  • B (modrý): tvar křivky mírně upravíme do obráceného písmene S (tj. vlevo dole mírně pozdvihneme a vpravo nahoře mírně prohneme).

A to je vše - pak už stačí jen úpravy křivek potvrdit.

Vřele doporučuji zkoušet různé tvary a různé míry prohnutí křivek pro dosažení požadovaného výsledku. Různým fotografiím sluší odlišné úpravy, a tak nelze doporučit přesné hodnoty úprav. U některých fotografií stačí jen posunout jednu část křivky, u jiných je potřeba provést úpravy důrazněji.

V praxi se u takto upravovaných fotografií osvědčilo ještě prohnout křivku jasů do konkávního tvaru (prohnout nahoru). Zjemní se tím celý efekt a zesvětlí příliš tmavé oblasti.

Pokud chcete, tak můžete před těmito úpravami snímek duplikovat do další vrstvy a posléze si míru viditelnosti úprav regulovat průhledností nebo krytím vrstvy.

Další praktická ukázka cross procesu:



To je vše - jak vidíte, úprava ve stylu cross procesu zabere ani ne minutu a výsledky mohou být zajímavé, zvláště pak u portrétních fotografií.

Na závěr jen dodám, že nic se nemá přehánět, a tak doporučuji uvedené úpravy provádět s citem a ukládat je jako upravené kopie. Originály si vždy ponechejte neupravené.

A z vlastní zkušenosti dodám, že se vyplatí při cross úpravách občas odhlédnout na chvíli od monitoru a srovnat si barvy zase do normálu. Jak člověk hledí dlouho do posunutých barev, tak si na to mozek zvykne, úpravy tudíž nevypadají tak viditelné a končí to nezdravě (příliš) upravenými fotografiemi.


Štítky: photoshop, gimp

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin