Brand

Jak na lens flare, aneb krásné odlesky v protisvětle

Někdo je naprosto nesnáší, jinému se bezmezně líbí. Řeč je o takzvaných "lens flare", neboli po česku odlescích v objektivu. Ty vznikají často při fotografování v ostrém protisvětle. Technicky se jedná o chybu, která ale může fotkám, často i portrétům, dodat jedinečnou atmosféru. V dnešním návodu si ukážeme, jak fotit v protisvětle a zejména jak dosáhnout krásných odlesků, které vaše fotky zcela ozvláštní.

097.jpg

Lens flare buď nenávidíte, nebo milujete. Znám mnoho fotografů, kteří by se něčeho takového nikdy nedopustili. Já osobně mám odlesky v objektivu ve velké oblibě. Je to otázka vkusu a osobního přístupu.

Pokud máte, podobně jako já, odlesky v objektivu při focení v protisvětle rádi, pak je tento návod určený právě pro vás. V tomto článku bych se totiž s vámi chtěl podělit o své zkušenosti při focení v protisvětle s použitím odlesků v objektivu jako kreativního prvku. Nebudu před vámi nic skrývat a prozradím vám veškeré své tipy a triky z praxe, které používám. Samozřejmě nemusíte uvedené postupy aplikovat jen při portrétu, hodí se na jakýkoliv typ fotek, klidně i architekturu.

img_6514.jpg165_332.jpg

Jak fotit v protisvětle

Odlesky v objektivu vznikají nejlépe při focení v ostrém protisvětle, tedy směrem do sluníčka. Ještě než se ale vrhneme na krocení odlesků, tedy lens flare, je potřeba si říct, jak vlastně v protisvětle fotit.

Počítejte s přepaly

Prvním úspěšným krokem pro hezké fotky pořízené v protisvětle je smířit se s tím, že na fotkách budou přepaly (tedy přeexpozice, vypálená místa od světla). Jakmile toto překousnete, máte napůl vyhráno. V tomto případě nejde o dokonalou technickou kvalitu, ale spíše o umělecký záměr. Proto hoďte veškeré předsudky a obavy stranou a počítejte s přepaly. Za to vám nikdo hlavu neutrne.

img_6796.jpg

Jak nastavit fotoaparát

Focení v protisvětle má jedno velké úskalí: prudké protisvětlo velmi snadno zmate automatiku a pokud necháte fotoaparát v režimu auto / poloauto, tak bude výsledná fotka nejspíš podexponovaná. Tedy moc tmavá. Proč? Automatika se vždy snaží fotky exponovat bez přepalů - a tím, jak se bude snažit se přeexpozici v protisvětle vyhnout, ztmaví se kompletně celá fotka a výsledek bude o ničem.

Zásadní je nastavit si na fotoaparátu expoziční režim M. Díky tomu budete mít expozici fotky zcela pod kontrolou a nebudete si domů nosit podexponované fotky. Jak správně nastavit expoziční hodnoty?

Postupujte následovně:

  1. Nastavte si nějaké nižší clonové číslo (např. f/2, f/2.8 a podobně nebo nejnižší možné na setovém objektivu).
  2. Použijte nějakou nižší citlivost ISO (např. 100, 200, 400), protože při focení v protisvětle je obvykle světla dost.
  3. Poté metodou pokus / omyl nastavte čas expozice tak, abyste byli s výsledkem spokojeni. Znovu zdůrazním fakt, že aby fotka byla zajímavá, budete se muset smířit s přepaly. To nevadí.

Tip: V tomto případě je lepší fotit do RAWu, protože si pak můžete expozici mnohem lépe upravit, než v případě JPEGu. Totéž platí o vyvážení bílé a dalších možnostech.

img_010_details.jpg503.jpg

fj0a4484.jpg

Jaký objektiv použít

Na hezké odlesky v protisvětle je ideální použít nějaký pevný světelný objektiv. Po přepočtu crop faktorem jsou ideální objektivy od 24 do 100mm, takže pokud máte např. 50mm nebo 35mm objektiv s rozumnou světelností, máte ideální náčiní na hezké lens flare.

Samozřejmě to můžete zkusit i se setovým zoomem, také to půjde. Jenom třeba nebudou odlesky tak hezké, jako s pevným objektivem. Všeobecně platí, že čím kvalitnější a světelnější je objektiv, tím bývá hezčí nejen bokeh, ale i odlesky v protisvětle.

134.jpg007.jpg

fj0a4479.jpg

Jak fotit v protisvětle pro dosažení odlesků

Se správně nastavenou expozicí již můžeme začít fotit. Krom přepalů je potřeba smířit se také s faktem, že budete mít hodně odpadu. Ne každá fotka se povede, protože focení s odlesky v protisvětle je tak trochu alchymie. Vyberete třeba jednu fotku z dvaceti, ale v dnešní době to není problém. Proto se nenechte případným počátečním neúspěchem odradit.

V praxi doporučuji použít následující postup:

  1. Na obloze musí svítit slunce, tzn. je jasno nebo polojasno, prostě slunce musí svítit nebo skrz mraky zcela jasně prosvítat.
  2. Ideální je fotit v čase před západem slunce nebo po východu (nemusí to být zrovna při západu, ale třeba i hodinu před). Jednak je slunce dostatečně nízko, takže není potřeba komponovat moc "nahoru" a navíc světlo bude příjemnější, teplejší, měkčí, tedy vhodnější.
  3. Komponujte slunce průběžně do různých míst nebo i lehce mimo hledádek a sledujte v hledáčku, jak se mění (nebo objevují / mizí) odlesky vytvořené objektivem. Obvykle není dobré mít slunce přímo uprostřed záběru, ale spíš v jeho okrajové části nebo lehce mimo.
  4. Můžete vyzkoušet umístit slunce tak, aby zlehka prosvítalo za nějakou překážkou nebo skrz překážku (strom, architektura, trávy, obilí, listí stromu,...).
  5. Pokud se vám to nedaří, zkuste z objektivu sundat sluneční clonu (pokud ji máte nasazenou). Ta často brání vzniku odlesků.

052.jpg

Může se vám stát, že odlesk bude tak silný, že přes celou fotku bude velmi světlý závoj. Nebo naopak budete marně nějaký ten odlesk hledat. Chce to hodně zkoušet a experimentovat zejména s umístěním slunce do záběru a jeho případným zastíněním. Mějte na paměti, že odlesky budou více vidět na tmavším pozadí (koruna stromu) než na světlé obloze. I z toho důvodu vřele doporučuji vyzkoušet tento osvědčený trik:

  • Najděte si nějaký větší strom.
  • Jděte k němu a sledujte svůj stín na zemi.
  • Stoupněte si přesně tam, kde bude stín vaší hlavy lícovat s okrajem stínu stromu.
  • Díky tomu budete mít slunce přímo v okrajové části koruny.
  • Pak se můžete začít kroutit jako had a hledat takovou kompozici, kdy slunce prosvítá tak akorát mezi listy a větvemi a vytváří krásné odlesky.

Tip: Pokud se vám líbí odlesk od slunce ve tvaru hvězdičky s mnoha paprsky, je potřeba naopak víc přiclonit (např. f/8) a umístit slunce tak, aby lehce "vyčuhovalo" za nějakou překážkou. Pokud byste nepřiclonili a použili např. clonu f/2, dopadlo by to jako na fotce níže, tj. bez paprsků.

005_093.jpg

Shrnutí a doporučení

Při focení v protisvětle je ideální držet se těchto zaběhnutých postupů:

  • Zdroj světla musí být dost silný (nestíněné slunce).
  • Na fotoaparátu použijte režim M a nejprve si nastavte expozici.
  • Pokud máte, použijte raději pevný světelný objektiv.
  • Z objektivu sundejte sluneční clonu.
  • Nebojte se přepalů a přeexponovaných fotek.
  • Zkoušejte umístit slunce do záběru a částečně jej za něco schovat nebo lehce mimo záběr.
  • Počítejte se značným množstvím odpadových fotek a vyzbrojte se trpělivostí.

Focení s odlesky v objektivu není nic snadného. Nejen že musíte průběžně hlídat expozici, kompozici a to co fotíte, ale ještě musíte laborovat s umístěním slunce. Někdy je to opravdu i fyzicky náročné, když v polodřepu hledáte pramínek slunečního svitu prosvítající mezi listy stromu. Nicméně jsem pevně přesvědčen o tom, že každý nadšený fotograf to zvládne. Třeba vás to začne bavit a bude to další dávka inspirace pro vaši fotografickou tvorbu.

Máte své vlastní zkušenosti, rady či tipy týkající se focení v protisvětle a používání odlesků objektivů pro kreativní účely? Podělte se s ostatními čtenáři v komentářích níže. Samozřejmě jakékoliv dotazy k tématu se budu snažit obratem zodpovědět.

Štítky:

Diskuse

Martin

23.10.2014 12:29

s lensflérami je občas sranda. s "láskou" vzpomínám na Tamron 17-50 2,8, který při určité pozici slunce na snímku (jak se vyjádřil kolega) krásně vykreslil celou optickou soustavu :). ještěže jsem ten objektivměl jenom chvilku.

Phoenixcqcq

23.10.2014 12:31

Krásný a netradiční článek :-) Pochvala :-)

Tomáš

23.10.2014 13:09

Díky moc za pochvalu :)

fotografkazdejvic

23.10.2014 19:49

Jééé...odlesky miluju. Jednou jsem se ptala kamaráda, jestli by mi poradil, jak dělat hezké odlesky a on se na mě podíval, jakože jsem se naprosto zbláznila :-D Proč prý chci mít na fotkách ty hrozné vypálené fleky :-))) Každopádně zkusím sundat tu clonu, to je dobrý tip! Takže díky za článek :)

zdenda77

25.10.2014 06:38

Taky mám rád foty v protisvětle..

Už jsem to tu kdysi dával, ale tohle je dobrá pomůcka pro ty, kteří vybírají objektiv a chtějí se třeba i vyhnout objektivu s extrémní vadou na "lens flare" http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Lens-Flare.aspx?FLI=0&API=0&FLIComp=0&APIComp=0&LensComp=679&CameraComp=474&Lens=398

Peter

29.10.2014 06:37

Oko?

Chcel by som sa spýtať: Ak pri týchto záberoch budem používať pri zrkadlovke hľadáčik nepočkodím si oči? Predsa len je to priamo či nepriamo pozeranie sa do slnka... Ale inak vďaka za zaujímavý článok.

Tomáš

29.10.2014 07:49

Já tuto metodu focení používám už léta a žádný problém nepozoruji :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada