Brand

Jak na průkazové fotografie (1. díl)

základ průkazové fotografie

Je běžné, že průkazové fotografie si necháváme dělat u fotografa. Je ale nutné platit desítky korun za fotografie, se kterými někdy ani nejsme spokojeni?

V dnešním článku na příkladu ukážeme, jak průkazové fotografie udělat doma s minimálními náklady. Je to velmi jednoduché, levné a navíc k tomu potřebujete pouze digitální fotoaparát.

Co budeme potřebovat

Ze všeho nejdřív uvedu, co budeme k vytvoření průkazové fotografie potřebovat:

 • digitální fotoaparát,
 • vhodné pozadí - pokud nemáte bílou zeď, tak bílou čtvrtku A0.

Pro zvýšení pohodlí můžete s úspěchem použít stativ a popřípadě i různé odrazné desky vyrobené třeba i doma ze čtvrtky papíru nebo alobalu. To ale není nutné.

Zákonné náležitosti průkazových fotografií

Průkazové fotografie musí mít dle zákona určité náležitosti. Těmi Vás nyní nebudu zatěžovat, ale uvedu zde všechny důležité vlastnosti, které má průkazová fotografie mít. Na základě těchto náležitostí potom vysvětlím, jak nejlépe fotografovat průkazové fotografie.

 1. Průkazová fotografie může být barevná nebo černobílá.
 2. Rohy může mít buď rovné nebo zaoblené, přičemž rozměry musí být 35x45mm.
 3. Fotografie musí ukazovat nejen hlavu, ale i část ramen.
 4. Osoba na fotografii nesmí mít tmavé brýle (kromě nevidomých) nebo pokrývku hlavy (kromě zdravotních či náboženských důvodů).
 5. Pozadí musí být jednolité (ne členité), doporučuje se bílé nebo světle modré.
 6. Pozadí nesmí splývat s fotografovanou osobou - proto je lepší světlovlasé fotit na modrém pozadí.
 7. Osoba musí být zobrazena v čelním pohledu a její pohled musí směřovat do objektivu.
 8. Výška obličejové části hlavy, tj. vzdálenost od kořene nosu k bradě, musí být minimálně 13 mm. Mezi horním okrajem hlavy a horním okrajem fotografie musí být minimálně 2 mm.
průkazová fotografie

To jsou ty nejdůležitější požadavky na průkazovou fotografii. Nyní k samotnému návodu, jak na průkazové fotografie.

Jak fotografovat průkazové fotografie

Vyberte vhodné pozadí a místo

Nejdůležitější je osvětlení a pozadí. Osvětlení by mělo být měkké a nemělo by tvořit odlesky a ostré přechody. Pokud tedy doma nemáte fotografická světla (soft boxy a deštníky), tak bude lepší fotit při denním světle v nějaké prosvětleném místnosti.

Pozadí je zákonem pouze doporučeno, ale abyste se vyhnuli zbytečným problémům, bude lepší použít buď doporučené bílé nebo světle modré pozadí. Cílem je, aby Vám nic nesplývalo s pozadím (obličej, vlasy).

Jako pozadí tedy můžete s úspěchem použít obyčejnou bílou zeď nebo na zdi provizorně připevněnou bílou čtvrtku papíru (nejlépe nějaký větší formát, např. A0). Ideální je místo proti oknu - rozptýlený zdroj světla bude přímo proti Vám. Přímo nevhodné je takové místo, na kterém Vám zdroj světla osvětluje pouze půlku obličeje.

Kam si stoupnout

Při samotném fotografování buďte dostatečně daleko od pozadí, aby bylo raději rozostřené. Pokud máte stativ s dostatečnou výškou, použijte jej - bude to podstatně pohodlnější.

Při vybírání vhodné místa nezapomeňte, že fotoaparát bude muset být od vás několik metrů.

průkazová fotografie

Pokud si chcete s výrobou průkazové fotografie dát záležet, můžete pomocí archů papíru nebo alobalu simulovat funkci odrazných desek. Ty pomohou prosvětlit nepříjemné stíny jak v obličeji, tak na pozadí. Pokud Vám je má kdo podržet, není potřeba nic vyrábět. Jednoduše řečeno - stačí dle obrázku podržet čtvrtky papíru nebo alobalu, to je vše.

Co jak na fotoaparátu nastavit

Blesk lze s úspěchem použít, ale pouze pokud jej dostatečně kompenzujete do mínusu (ztlumíte intenzitu). Jinak by vznikly nepříjemné odlesky a na pozadí viditelné stíny. Stoprocentně lepší je při použití blesku použít výše popsané "odrazné desky" - není to nic složitého a hodně to pomůže.

Kvalitu fotografií nastavte raději na nejvyšší. Citlivost ISO se snažte udržet co nejníže, aby nevznikal příliš šum.

Nepoužívejte širokoúhlé nastavení zoomu. Nejlepší je použít ekvivalentní hodnotu ohniskové vzdálenosti zhruba 105-150mm (po přepočtu). Pokud tedy víte, že Váš fotoaparát má ohniskovou vzdálenost 35-105mm, dejte zoom na maximum. Pokud má Váš fotoaparát ohniskovou vzdálenost 30-300mm, nastavte zoom zhruba kousek pod polovinu rozsahu.

Samospoušť nebo pomocník?

Pokud Vás má kdo vyfotit, tak to máte jednodušší v tom, že Vás může zakomponovat rovnou dle požadavků ze zákona vyplývajících.

Pokud Vás nemá kdo vyfotit, tak použijte stativ. Logicky si nastavte vzdálenost fotoaparátu tak, aby se Vaše hlava a ramena do záběru vešla i s rezervou. Budete poté muset fotografii oříznout v počítači, ale to je otázka pěti minut.

nevhodná průkazová fotografie

Praktická ukázka pěkné, ale nevhodné fotografie

Při fotografování je samozřejmě příjemné se uvolnit, takže se z fotografování průkazové fotografie může stát fotografování portrétu třeba do módního katalogu.

Tyto fotografie nemažte a ponechejte si je na jindy, ale na průkazovou fotografii to nepatří.

Vlevo vidíte ukázkový příklad kvalitní, ale nevhodné fotografie. Osoba se nedívá do objektivu, má příliš natočená ramena a na fotografii je obličej příliš malý (bylo by nutné fotografii oříznout). Navíc pozadí by asi bylo už příliš tmavé.

Závěrem

Jak vidíte, fotografování průkazových fotografií je velmi jednoduché, ani nepotřebujete zvláštní vybavení. Shrňme si tedy postup pro dosažení dobrých výsledků:

 • Vyberte vhodné jednolité pozadí; zdroj světla (okno nebo umělé světlo) musí být proti Vám.
 • Stoupněte (sedněte) si pár metrů dál od pozadí.
 • Nastavte na fotoaparátu nižší ISO i blesk, použijte nejlepší kvalitu.
 • Nastavte si zoom tak, aby nebyl příliš širokoúhlý (naopak nepoužívejte zoom 10x).
 • Pokud Vás má kdo vyfotit, ať rovnou komponuje dle pokynů (vyhnete se ořezávání snímků).
 • Nafoťte klidně desítky fotografií, ať máte z čeho vybírat.

V příštím pokračování článku o průkazových fotografiích navážeme návodem, jak pořízené fotografie tisknout a jak dosáhnout toho, aby měly ve výsledku požadované rozměry. Také se budeme věnovat ořezávání a jednoduchému retušování průkazových fotografií.

U příštího dílu tohoto článku se na Vás těší...


Štítky: fotografujeme

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Když jsem fotil pro kolegu

Asi každý svatební fotograf měl možnost fotit svatbu kolegovi. V mém případě to byl kameraman, ale jeho bratr je svatební…

3.1.2018

Lukáš

S fotoaparátem na žraloky, delfíny, vraky a mořské panny

O fotografování žraloků jste se mohli dočíst v článcích "Obklopeni žraloky", "Nechat se sežrat kvůli fotce?" nebo "Páření žraloků…

1.1.2018

Václav

Jaká nastavení fotoaparátu opravdu (ne)potřebujete

Moderní digitální fotoaparáty nabízí nepřeberné množství funkcí a možností nastavení. Pravdou ale je, že z toho v praxi použijete…

28.12.2017

Tomáš

Krajinářská fotografie: září - říjen 2017

Vichřice před pár dny razantně ukončila letošní vydařený podzim, tak se pojďme podívat, se kterými snímky jste se za uplynulé dva…

1.11.2017

Michal Balada

Krajinářská fotografie: červenec - srpen 2017

Fotografií jste přes letní měsíce nahráli do galerie méně než je obvyklé, ale i tak se našlo pár povedených snímků, za kterými se…

4.9.2017

Michal Balada

Má cesta k reportážnímu focení svateb

Reportáž, to je krásné slovo, moje oblíbené. Prakticky mohu s klidem říci, že jsem reportážní svatební fotograf. A teď bych vám…

10.8.2017

Lukáš