Jak na průkazové fotografie (2. díl)
Je běžné, že průkazové fotografie si necháváme dělat u fotografa. Je ale nutné platit desítky korun za fotografie, se kterými někdy ani nejsme spokojeni?
V dnešním článku navážeme na první díl článku o průkazových fotografiích - ukážeme si jednoduchý návod na úpravu a následný tisk průkazových fotografií.
O čem je dnešní článek
V první díle článku o výrobě průkazových fotografií jsme si na příkladu ukázali, jak nejlépe průkazové fotografie nafotit. Je to rychlé, levné a lze je nafotit v pohodlí domova. Navíc si můžete nafotit třeba dvacet verzí a pak si vybrat tu nejlepší.
Nyní na tento návod navážeme tím, že si ukážeme, jak fotografie připravit pro tisk a jak je následně vytisknout.
Podkladové fotografie mohou vykazovat jisté nedostatky, které bude nutné před jejich tiskem odstranit. Často se totiž na pozadí objeví různé šmouhy nebo struktury. To záleží na tom, jaké pozadí jste při fotografování použili. Další úpravy se budou týkat ořezávání pro dosažení požadovaných rozměrů obličejové části a prostoru nad hlavou.
Veškeré úpravy budu demonstrovat ve volně šiřitelném programu pro úpravu fotografií jménem Gimp. Je zdarma ke stažení zde: http://www.gimp.org/windows/. Samozřejmě můžete případné úpravy realizovat v jakémkoliv softwaru, který se Vám líbí a který umožňuje alespoň minimální práci s fotografiemi.
Úpravy pozadí na fotografii
Pro odstranění čehokoliv na pozadí stačí nabrat do kapátka barvu, která je ihned vedle, a pomocí nástroje štětec šmouhu zamalovat. Je to úprava velmi hrubá, ale rychlá a pro účely fotografií velikosti 3.5x4.5cm to stačí.
Pro rozmazání pozadí, a tím skrytí například prasklin na zdi či překladů na plátnu, lze s úspěchem použít nástroj Rozostření (vyznačen vlevo na screenshotu). Tímto nástrojem lze selektivně rozostřit přesně ta místa, která požadujeme.
Úprava podkladových fotografií na správnou velikost
Nyní přejdeme k úpravě takových fotografií, které se nepodařilo vyfotografovat rovnou tak, aby vyhovovaly zákonným potřebám uvedeným v prvním díle článku. Pokud se Vám podařilo nafotit snímky rovnou správně, přeskočte první krok a pokračujte nadpisem Změna velikosti výšky obrázku.
Postup se bude skládat ze tří jednoduchých kroků:
- Ořez fotografie dle oka.
- Změna velikosti výšky obrázku.
- Změna velikosti šířky plátna.
Ořez "od oka"
Pokud se Vám nepodařilo nafotit snímky rovnou tak, aby splňovaly požadavky dle návodu v prvním díle článku, budete muset snímky oříznout. K tomu použijte nástroj Oříznutí (vyznačen vpravo na screenshotu).
První krok spočívá v oříznutí fotografie "od oka"- a to tak, aby výsledně vypadala co nejvíc tak, jak má vypadat dle zákonných požadavků (vše vysvětleno v návodu v prvním díle článku). Snažte se oříznout fotografii co nejlépe na výšku, přičemž šířku ponechte raději větší než menší (klidně ať je to čtverec, to nevadí).
Změna velikosti výšky obrázku
Druhým krokem je změna velikosti výšky oříznuté fotografie. Zhruba oříznutou fotografii nyní zmenšíme - neořízneme, ale pixelově zmenšíme.
Výšku fotografie nastavte na 532 pixelů - tím zařídíte to, že při tisku v rozlišení 300DPI (nejpoužívanější) bude mít výška požadovaný rozměr 4,5cm.
Změna velikosti šířky plátna
V této fázi již máme správně velkou výšku, nyní vyřešíme šířku. Cílem je dosáhnout toho, aby v papírové podobě měla fotka šířku 3,5cm.
Z menu vyberte položku Rozměry plátna. Nejprve zrušte zachování poměru stran - kliknutím na článek řetězu napravo od nápisu PoměrX a Y. Poté nastavte novou šířku na 414 pixelů. Dole se Vám objeví úsečka naznačující místo ořezu - přesunem pozadí můžete určit, jestli se ořez provede na obou stranách a nebo jen na jedné. Já měl například střed obličeje mírně vpravo, takže jsem ořez nastavil na levou stranu (tím jsem dosáhl lepšího vystředění obličeje na fotce).
Takto vytvořenou fotografii si uložte - v Gimpu je to volba Zapsat jako(pokud se zeptá, zvolte Exportovat). Pokud ukládáte ve formátu JPEG, nastavte nejlepší kvalitu a ostatní ponechte jak je přednastavené.
To je vše - nyní byste měli mít připravenou průkazovou fotografii o rozměrech 532 x 414 pixelů. Pokud jste se v kroku číslo 1 snažili, měla by splňovat zákonné požadavky.
Tisk fotografií
V této fázi již máme připravené fotografie v té správné velikosti a podobě, můžeme tedy přejít k jejich tisku.
Možností je více, ale nabízejí se dvě hlavní možnosti, jak je vytisknout:
- Tisk na domácí tiskárně.
- Tisk ve fotolabu.
Ať už se rozhodnete pro první nebo druhou možnost, dále popisovaný postup bude stejný. Budeme nyní předpokládat tisk fotografií na papír 10x15 (nejčastější formát).
Další postup už bude velmi jednoduchý, bude spočívat ve dvou krocích:
- Vytvoření nového obrázku.
- Překopírování vytvořené průkazové fotografie do nového prázdného obrázku.
Vytvoření nového obrázku
V Gimpu si vytvořte nový obrázek o velikosti 1772 x 1181 pixelů. Poté si otevřete vytvořenou průkazovou fotografii.
Překopírování vytvořené průkazové fotografie do nového prázdného obrázku
Nyní průkazovou fotografii 8x překopírujeme do nového prázdného obrázku:
- Nad otevřenou průkazovou fotografií vyberte z palety nástrojů Výběr obdélníkové oblasti (vlevo nahoře) a zmáčkněte kombinaci kláves CTRL A - tím jste ji celou označili.
- Poté zmáčkněte kombinaci kláves CTRL C - tím průkazovou fotografii překopírujete do schránky.
- Pak nad novým prázdným obrázkem stačí mačkat kombinaci kláves CTRL V a vloženou průkazovou fotografii vždy přesunout na příslušné místo. Přesun se dělá tak, že ihned po vložení (zmáčknutí CTRL V) najedete na fotku myší, zmáčknete levé "myšítko" a přetáhnete ji například do rohu.
Nyní byste měli mít obrázek o rozměrech 1772 x 1181 pixelů obsahující 8 průkazových fotografií. Takto vytvořený obrázek uložte (v Gimpu Zapsat jako) - pokud se zeptá, zvolte Exportovat. Pokud ukládáte jako JPEG, zvolte nejlepší kvalitu a ostatní nechte jak je přednastavené.
Finální tisk
Takto vytvořenou průkazovou multi-fotografii můžete buď tisknout doma a nebo ji můžete přidat na CD fotografií, které si budete nechávat někde tisknout. Je to už celkem jedno, ovšem tisk z termosublimační tiskárny by měl mít delší životnost.
Závěrem
Jak vidíte, vytvoření průkazové fotografie není nijak zvlášť těžké. Nejvíc zabere úprava nafocených snímků na správnou podobu a velikost.
Nejlepší na tom všem je, že výsledné náklady na jednu průkazovou fotografii se pohybují řádově v korunách nebo desetihaléřích. Navíc si můžete vytisknout tu fotografii (nebo fotografie), které se Vám líbí a nejste omezeni tím, co nafotí pan fotograf.
Jelikož nemusí mít průkazové fotografie zaoblené rohy, můžete vytištěnou fotografii nastříhat běžnými nůžkami. Zároveň Vás předem varuji před tzv. "chytráky", kteří (nejen) po internetu šíří, že průkazové fotografie musí být vytištěné na speciální papír, zastřihnuté speciálními nůžkami, atd. Jsou to všechno výmysly.
Pokud Vaše vytvořené průkazové fotografie splňují zákonné požadavky a jsou vytištěné kvalitní tiskárnou (nejlépe na termosublimační ve fotolabu), pak Vám nikdo nemůže Vámi vytvořené průkazové fotografie odmítnout.
Pokud již máte nějaké zkušenosti s tiskem průkazových fotografií nebo se jen chcete na něco zeptat, neváhejte využít speciálního tématu k článku v našem diskuzním fóru.
Přeji Vám mnoho úspěchů a radosti při tvorbě průkazových fotografií a těším se na naše další setkání zde na Vašem oblíbeném Fotorádci.
Diskuse
21.3.2013 10:43
parametry
"Zároveň Vás předem varuji před tzv. "chytráky", kteří (nejen) po internetu šíří, že průkazové fotografie musí být vytištěné na speciální papír, zastřihnuté speciálními nůžkami, atd. Jsou to všechno výmysly." - úplně všechno to výmysly kvůli čtecím/skenovacím zařízením NEJSOU - např. struktura papíru. Také je dáno rozmezí tloušťky papíru - viz např. řidičák: http://www.vymentesiridicak.cz/index.php?id=14 - mám tedy věřit úřadům nebo vám??
21.3.2013 11:14
Dobrý den, záleží jen na Vás, čemu budete věřit. Já si průkazové fotky dělám sám už asi deset let, tisknu to na inkoustovce na normální foto papír a nikdy problém nebyl. Samozřejmě to nebudu tisknout na kancelářský papír, to by asi nikoho nenapadlo.
9.6.2014 08:23
Dobrý den, prosím o info jestli jsou nějaké novinky, které je nezbytné dodržet při focení. Děkuji Evka
9.6.2014 08:26
Dobrý den, o nějakých změnách v požadavcích na průkazové fotografie nevím, mám pocit, že je vše stále stejné.
26.5.2019 21:00
Prokazové foto opravdu již nemusí být na žádném speciálním papíře, jako kdysi. Navíc fotky na řidičák, občanku a pas mít nemusíte, vyfotí si Vás na úřadech sami. Může se Vám hodit ale tip na levný a kvalitní tisk průkazových fotek online - zde: https://www.online-fotografie.cz/2-dokladova-fotografie.html
31.5.2021 08:22
Dobrý den, jak píšte na úřadech si Vás vyfotí sami, ale mne focení baví a navíc má radost, když si foto můžu i sama vytisknout. Ted uvažuji o termosublimační Canon Selphy CP-1300. V německu patří k nejlépe hodnoceným zde: Testy tiskáren a tak se chci zeptat zdali s ní někdo má osobní zkušenost? Moc díky
Další články z kategorie Fotografujeme
Všechny články kategorieJak fotit, když venku mrzne
V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…
1.1.2022
Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji
Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…
5.1.2021
Krajinářská fotografie - rok 2020
Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…
3.1.2021
Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů
Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…
14.11.2020
Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?
Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…
2.5.2020
Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019
Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.
16.9.2019
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.