Brand

Jak na správnou kompozici?... "dle třetin"

fotografie rozdělená na třetiny

V našem dnešním článku Vám prozradíme způsob, jak se zlepšit ve fotografování. Uvedeme jednoduchý trik, který Vám přinese mnohem lepší snímky - budeme totiž komponovat snímky "dle třetin".

Dále vysvětlíme, proč je kompozice na střed nebezpečná. Souhrnně řečeno - dnešním tématem bude kompozice, tj. co kam na fotografii umístit, aby to vypadalo dobře.

Pokud netušíte, co se za tímto zvláštním názvem skrývá, přečtěte si následující článek. Uvidíte sami, že tato jednoduchá technika přináší mnoho užitku.

Kompozice na střed je "nebezpečná"

V praxi se velmi často setkáváme s tím, že to, co fotografujeme, umístíme doprostřed snímku. Je to sice přirozené, ale věřte, že to často nevypadá dobře. Samozřejmě není možné tvrdit, že středová kompozice je vždy chybná - někdy je velmi působivá. Pokud to ale není přímý záměr, měl(a) by se fotograf(ka) vyhnout kompozici na střed. Proč? Prohlédněme si nejprve několik fotografií a srovnejme je.

Na těchto dvou fotografiích níže je zachycena věž kostela. Na snímku vlevo je věž komponována na střed, což vytváří statický a nezajímavý dojem. Snímek vpravo vypadá lépe, protože věž byla komponována na stranu od středu.

kompozice na střed kompozice dle třetin

Další dvě fotografie jsou stejný případ - stačilo pouze popojít a zacílit věž na stranu od středu snímku.

kompozice na střed kompozice dle třetin

Stejně tak v této dvojici bylo Slunce na snímku vlevo zacíleno na střed fotografie. Není to sice velmi špatné, ale mohlo by to být lepší. Jak na to? Podívejte se na fotografii vpravo - Slunce bylo zacíleno do třetiny délky snímku.

kompozice na střed kompozice dle třetin

Na dalším snímku vlevo opět nacházíme středovou kompozici. Snímek působí dojmem "tak, trefil jsem ho přesně doprostřed". Oproti tomu na fotografii vpravo se fotograf vyhnul kompozici na střed a jaký je výsledek?

kompozice na střed kompozice dle třetin

Takže, jak na to?

To je jistě klíčová otázka. Odpověď je celkem jednoduchá - vyhýbejme se kompozici na střed, pokud to není přímý záměr. Místo toho raději využívejme pravidlo zlatého řezu = pravidlo třetin. Jinak řečeno, umisťujme klíčové prvky na fotografiích do průsečíků třetin.

pomyslná fotografie rozdělená dle třetin

Představme si fotografii, kterou rozřežeme symetricky pomocí čtyř přímek - tak, jak je to na ilustračním obrázku vlevo.

Vzniknou tak 4 průsečíky, a právě do těchto míst je vhodné umisťovat klíčové prvky na fotografiích.

Toto pravidlo lze aplikovat na všechny typy fotografií. Portrétovanou osobu bychom měli umisťovat do jednoho z průsečíků. Taktéž horizont v krajinářské fotografii by se měl nacházet buď v jedné a nebo v druhé třetině výšky snímku (ne uprostřed).

Nyní několik ukázkových případů použití pravidla třetin (neboli zlatého řezu).

fotografie rozdělená dle třetin fotografie rozdělená dle třetin fotografie rozdělená dle třetin fotografie rozdělená dle třetin fotografie rozdělená dle třetin fotografie rozdělená dle třetin

Výše uvedené fotografie byly komponovány právě dle pravidla třetin. U některých se jedná pouze o umístění horizontu, u jiných byly do okolí průsečíků třetin umístěny všechny klíčové prvky na fotografii.

Při dodržování pravidla zlatého řezu roste kvalita fotografií několikanásobně. Vždyť kompozice je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňující kvalitu a "líbivost" fotografií. Snažme se tedy dodržovat pravidlo třetin a umisťujme horizont (v krajinách), osoby (portréty) a ostatní klíčové prvky do okolí průsečíků. Uvidíte, že snímky budou působit přirozenějším dojmem. Kompozici na střed doporučuji používat pouze s určitým záměrem.

Mnoho digitálních fotoaparátů umí na LCD displeji obrazit pomocnou mřížku (ze 4 přímek). Tato mřížka je právě ta, která má pomoci fotografovi dodržovat pravidlo třetin.

Závěrem

Samozřejmě cílem není za každou cenu dostat vše na budoucí fotografii do oblasti třetin. Někdy to ani není vzhledem ke scéně možné. Určitě není dobré snažit se používat toto pravidlo vždy a za každou cenu. Jde spíš o to, vyhnout se umístění např. portrétované osoby na střed a posunout ji do oblasti zlatého řezu.

Pokud stále váháte a nejste si jisti účinností této metody, alespoň ji vyzkoušejte. Nic Vás to stát nebude, ale Vaše fotografie budou mít šanci na zlepšení o několik tříd.

Diskutovat a vyjadřovat názory k tomuto článku můžete v našem Diskuzním fóru.


Štítky: fotografujeme

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Když jsem fotil pro kolegu

Asi každý svatební fotograf měl možnost fotit svatbu kolegovi. V mém případě to byl kameraman, ale jeho bratr je svatební…

3.1.2018

Lukáš

S fotoaparátem na žraloky, delfíny, vraky a mořské panny

O fotografování žraloků jste se mohli dočíst v článcích "Obklopeni žraloky", "Nechat se sežrat kvůli fotce?" nebo "Páření žraloků…

1.1.2018

Václav

Jaká nastavení fotoaparátu opravdu (ne)potřebujete

Moderní digitální fotoaparáty nabízí nepřeberné množství funkcí a možností nastavení. Pravdou ale je, že z toho v praxi použijete…

28.12.2017

Tomáš

Krajinářská fotografie: září - říjen 2017

Vichřice před pár dny razantně ukončila letošní vydařený podzim, tak se pojďme podívat, se kterými snímky jste se za uplynulé dva…

1.11.2017

Michal Balada

Krajinářská fotografie: červenec - srpen 2017

Fotografií jste přes letní měsíce nahráli do galerie méně než je obvyklé, ale i tak se našlo pár povedených snímků, za kterými se…

4.9.2017

Michal Balada

Má cesta k reportážnímu focení svateb

Reportáž, to je krásné slovo, moje oblíbené. Prakticky mohu s klidem říci, že jsem reportážní svatební fotograf. A teď bych vám…

10.8.2017

Lukáš