Brand

Jak (ne)používat umělé závoje při úpravách fotek

Poslední dobou jsou velmi oblíbené uměle vytvářené závoje a různé odlesky, které lze do fotek přidávat při jejich úpravách. A to například v Photoshopu, Lightroomu, ale i dalších editorech. V tomto článku se dozvíte jak na to, ale zároveň zjistíte, jak a kdy umělé závoje raději vůbec nepoužívat. V některých případech mohou totiž vypadat dost divně. Už víte, jak závoje (ne)vytvářet?

000-zavoje-fotografujeme.jpg

Každá doba má své úpravy, které jsou takzvaně "in". Před pár lety to byly různé rámečky a gausovské rozostření, dnes zase frčí veškeré možné pastelové retro barvy a spolu ruku v ruce s nimi i umělé vytvářené závoje a odlesky objektivu. Mám na mysli to, co přirozenou cestou vznikne, pokud budeme fotit v protisvětle a slunko nám v jedné (většinou horní) části fotky vykreslí světlý závoj. Závoj nejčastěji vzniká tehdy, když fotíme v ostrém protisvětle a světlo dopadající na optiku a dále snímač vytvoří onen krásný teplý závoj.

Závoje někdy vypadají velmi pěkně, a tak není divu, že se pár chytrých hlav dalo dohromady a řekli dost - a vymysleli nerozbitnou skleničku způsob, jak vyrobit závoj až při následných úpravách.

Jak na závoj v Photoshopu a Lightroomu

Závoj lze do fotky přidat velmi snadno, a to kruhovým nebo klidně i lineárním přechodem.

V Adobe Photoshopu by mohl být postup následující:

  1. Vytvoříme si novou vrstvu úprav Křivky nebo Úrovně (ale lepší jsou Křivky).
  2. Pomocí křivek celou fotku zesvětlíme a ideálně i oteplíme (v červeném kanálu posuneme křivku nahoru).
  3. V levé nástrojové liště vybereme nástroj Přechod a v horní liště klikneme na ty přechodu "Kruhový" a pomocí něj vymaskujeme vrstvu s křivkami - tím zajistíme, že křivky ovlivní jen určitou část fotky, čímž vyrobíme požadovaný závoj. Pokud by byla maska opačná, stačí v horní liště odkliknout "obrácený" přechod.
  4. Poklikáním na ikonku vrstvy úprav případně doladíme pomocí křivek / úrovní vzhled vykresleného závoje.
  5. Překreslením masky případně doladíme velikost a umístění kruhového přechodu - tedy závoje.

Výše uvedený postup si vyzkoušíme na níže uvedené fotografii:002-pred-zavojem.jpg

003.jpg

004.jpg

005.jpg

006.jpg

V Adobe Lightroomu bude postup ještě jednodušší:

  1. Aktivujeme nástroj Kruhový přechod (v liště pro nástroje lokálních úprav).
  2. Kruhovému přechodu nastavíme Expozici, Stíny i Vyvážení bílé do kladných hodnot.
  3. Kruhovým přechodem pak ve fotce namalujeme přechod tam, kde jej chceme mít.
  4. Samozřejmě můžeme přechodu nastavené vlastnosti pomocí posuvníků kdykoliv změnit a také přechod samotný posunout nebo změnit jeho tvar.
  5. Pokud byste chtěli mít opravdu barevný závoj, můžete jej zkusit lehce kolorovat pomocí nastavení barvy přechodu (zcela dole malý obdélník pro nastavení barvy).

Kdy závoj úspěšně použít

Vřele doporučuji držet se jednoho velmi moudrého pravidla, které říká: nevytvářím uměle něco, co tam při focení vůbec nebylo. Z toho v praxi vyplývá, že vřele doporučuji vytvářet umělé závoje jen tehdy, pokud tam nějaký malý závoj (nebo alespoň jeho náznak či možnost vzniku) již při focení byl. Je velmi moudré používat umělé závoje spíše jen na fotkách, které byly focené alespoň trochu v protisvětle. To znamená tehdy, když bylo slunce přímo v záběru nebo v jeho okrajové části. Tím pádem při úpravách pouze podpoříte to, co na fotce původně bylo - a nebudete malovat něco zcela nového.

010.jpgNahoře snímek před úpravou, dole po zvýraznění závoje, který vypadá stále dobře (protože se pouze zvýraznilo něco, co tam už bylo a nevytvářelo se to celé uměle).

011.jpg

 

Kdy závoje raději vůbec nepoužívat

Fotografování je velmi kreativní obor, takže neexistují pevně daná pravidla, nicméně... Pokud budete používat závoje "hlava nehlava" na všech svých fotkách, ať už jsou focené v poledne, ráno nebo při dešti, bude to vypadat dost divně. Například pokud do fotky, kterou jste pořídili za pošmourného počasí, přidáte umělý závoj, tak i laik pozná, že na té fotce "je něco zvláštního". Také třeba pokud fotíte po světle (tj. slunce máte za svými zády) a nahoru do fotky přidáte umělý závoj, bude to také vypadat velmi zvláštně a nepřirozeně. Možná to bude na první pohled líbivé, zvláštní, nevšední (viz článek o tom, Co dělá dobrou fotku), ale na ten druhý pohled, to bude vypadat nepřirozeně. Stačí se podívat na stíny a hned zjistíte, odkud přicházelo sluneční světlo - a pak ihned vidíte, že ten závoj je umělý a fotce nepřidal a naopak ublížil. Totéž bude platit v případě fotky pořízené při zatažené obloze. Tam prostě závoj také nemá co pohledávat.

001.jpgNa fotce vlevo je zcela přirozený závoj. Na snímku vpravo by ale umělý závoj vypadal nepřirozeně.

 

007-umely-zavoj.jpgVlevo původní fotka, vpravo s umělým závojem, který vypadá opravdu hodně zvláštně.

 

008.jpgNahoře: snímek v podstatě neupravený. Dole: s uměle přidaným závojem, který opravdu nepůsobí věrohodně a ani vizuálně dobře.

009.jpg

 

154.jpgNahoře fotka před úpravou, dole pak s uměle přidaným závojem, který opravdu nepůsobí dobře, protože je jasné, že při zatažené obloze tak nějak v protislunci fotit nelze...

013.jpg

V praxi platí, že umělé vytvářené přechody mohou vypadat víc než zvláštně v těchto případech:

  • Fotím při zcela zatažené obloze (závoj nemá jak vzniknout).
  • Fotím při dešti či sněžení (to obvykle moc slunko nesvítí a pokud ano, je to poznat).
  • V místě závoje evidentně zcela chybí jakýkoliv zdroj světla (slunce, blesk,...), což může být třeba tmavá zeď, les, ...
  • Fotím po světle (slunce mám za zády) nebo téměř po světle.
  • Už podle stínů lze poznat, že slunce svítilo ze zcela jiného úhlu (např. za letního poledne opravdu nevznikne závoj u horizontu).

Výše uvedený výčet je jen orientační. Případů, kdy uměle vyráběné závoje vypadají nepřirozené, bychom posbírali mnohem více... stačilo by projít pár internetových fotogalerií :)

Samozřejmě můžete namítnout, že je každého věc, jak své fotky upravuje, protože fotografie je o kreativitě. Ano, nezbývá než souhlasit. Nikomu nechci a ani nemohu diktovat styl úprav. Mým cílem je spíše nasměrovat, donutit k zamyšlení a třeba i zjištění, že bezhlavě používané umělé přechody nemusí vždy vypadat dobře.

Závěrem

Osobně jsem ve své praxi fotografa také dost umělých závojů použil, nicméně jsem došel k jednomu zásadnímu zjištění - již nepoužívám závoje tam, kde by samy o sobě přirozeně nebyly. Takže umělým závojem leda zvýrazním ten původní, přirozený, ale tvorbu zcela umělých závojů jsem již opustil. Nicméně jak se říká: "proti gustu, žádný dišputát :)

Používáte umělé závoje? Máte s nimi své zkušenosti? Máte je rádi nebo vám naopak přijdou úsměvné? Podělte se v komentářích pod článkem.

Diskuse

Martin

11.8.2015 12:31

když chci "závoj", použiju starý objektiv bez pořádných AR vrstev a nemusím nic dodělávat v počítači :)

vladimír314

12.8.2015 09:30

Většinou je takový umělý závoj na tzv."profi" fotkách a je to kýč jak ... jak ... jak Brno! :-)

Marek

19.8.2015 11:36

OK. Rozumím tomu z pohledu zákazníků, kteří většinou vůbec neví kam se to vlastně do foťáku fotograf kouká a co to tam šteluje, než vůbec zmáčkne to kolečko na kukátku, aby ta krabička co dělá obrázky udělala cvak. Osobně používám při focení prvotní záměr a to takový, aby to už samo o sobě bylo použitelné a pak ??? Foto je sakra tvořivá záležitost a proto existujou post procesy, textury atp. Je třeba tvořit, ale lidem, kteří nefotí se to chce prostě jen líbit a drtivým pravidlem je, že lidi milujou nostalgické kýče a proto je dobré je umět vysoplit ;) Nejlepší bylo, když jsem tady četl článek o Fine Art :D Fine Art Wedding atp. No to mě pobavilo. Stejně jako používájí závoje ve fotech, které se musí zákazníkovi líbit, by Fine Art měl zůstat jen záměrem fotografa vyjádřit svou myšlenku, kterou dělá sám od sebe a ne pro koncového zákazníka na objednávku. Pohled fotografů ''jak to vyfotím, tak to má zlstat'' nikomu neberu a věřím v to, že je to jejich pohled, ale není dobré se dívat na věci krátkým záběrem, ale ze široka ;) Je nás tady 6 mld a každý máme jiný názor a není třeba vše pochopit. Stačí to přijmout jinak se zblázníme ještě více :D 

ryger

20.8.2015 10:13

Nikomu nemám za zlé, když za peníze vyrábí kýče, ale není tento web náhodou o fotografii?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin