Brand

Jak nekoupit zajíce (fotoaparát) v pytli

sony_wx1ev.jpgNekupujte zajíce v pytli - stejně tak, jako nové boty, tak i fotoaparát je potřeba před koupí vyzkoušet. Proč?

Každý foťák má odlišné ovládání, jinak sedne do ruky, některé jsou při focení pomalejší a jiné zase špatně ukazují obraz na displeji a tak dále. To jsou všechno vlastnosti, které se z letáku nebo specifikací bohužel nedozvíte - a zklamání přijde až doma při rozbalení zásilky.

Spousta lidí při výběru nového fotoaparátu řeší hlavně obrazovou kvalitu - prostě aby to dělalo co nejkvalitnější fotky samo automaticky, za jakýchkoliv podmínek. Jenže málokdo ví, že při focení nakonec nejde až tak o obrazovou kvalitu, protože běžné chyby se na fotce snadno schovají. Řekněme si nyní narovinu - jak často si zvětšujete fotky na 100% náhled a zkoumáte je pod lupou? Nebo jak často tisknete plakáty? Málo nebo vůbec, že? Na tom není nic špatného, ba naopak je to normální. Takže pokud si fotky normálně prohlížíte na monitoru nebo televizi a neděláte větší tisky než A4, můžete se spolehnout, že běžné obrazové vady vůbec na fotkách neuvidíte.

Co ale budete při focení vnímat vždy a bude vás to třeba i často rozčilovat, je ovládání fotoaparátu, ergonomie, přehlednost menu, jeho rychlost, výdrž akumulátoru, prodleva při ukládání snímku a dobíjení blesku, prodleva při startu fotoaparátu a tak dále. Je toho opravdu hodně moc, co se z reklamního letáku ani specifikací nedočtete a přitom to hraje v praxi mnohem větší roli, než množství megapixelů a řezavá ostrost fotek. Proto vždy a všem doporučuji: před koupí si fotoaparát pořádně ozkoušejte. Nové boty, které stojí mnohem méně peněz, si také obujete, než je koupíte. A mnohem dražší fotoaparát, který také musí člověku "sednout", je potřeba ozkoušet také.

canon_eos_60d_live.jpgpanasonic_lx5_hand.jpg

Na co se tedy v prodejně při výběru fotoaparátu zaměřit?

Zajděte si do nějaké foto prodejny a nechte si předvést své kandidáty, které jste si vybrali dle papírových údajů nebo dle svých sympatií. Poté se zaměřte na následující vlastnosti:

  • Ergonomie: fotoaparát vám musí dobře padnout do ruky (například si nesmíte prstem překrývat objektiv nebo blesk, prostě se vám musí dobře držet v ruce).
  • Ovládání: ovládání a menu by pro mělo být intuitivní, a to i pro naprostého začátečníka. Například Sony má dost odlišně řešené menu než Canon a každému sedne něco jiného.
  • Tlačítka: malá zapuštěná tlačítka nejsou pro každého - vyzkoušejte si, že ovládání tlačítek je pohodlné a bezproblémové.
  • Rychlost: zaměřte se na prodlevu při spuštění fotoaparátu, prodlevu mezi jednotlivými fotkami, prodlevu při ukládání fotky a rychlost sekvenčního snímání. Také si zkuste rychlost dobíjení blesku a rychlost zoomování.
  • Autofokus: neboli automatické ostření může být v praxi rychlé a přesné nebo také dosti pomalé. Zkuste si nejprve zaostřit na něco dobře nasvíceného ve výloze a pak na nějaký tmavší interiér v prodejně (tam bude autofokus znatelně pomalejší, což je normální). V obou případech by ale mělo dojít ke správnému zaostření.
  • Displej: zkontrolujte si, jak kvalitní obraz zobrazuje displej fotoaparátu. Může mít sice papírově velké rozlišení, ale barvy a snímkovací frekvence (plynulost) může být nic moc. Je potřeba, aby obraz na displeji zcela odpovídal pořízené fotce.
  • Doplňky, filtry, příslušenství: ujistěte se na místě, že fotoaparát podporuje příslušenství, které jste k němu chtěli připojit (například filtry).
  • Propojení přes wi-fi, aplikace:  často fotoaparáty umožňují propojení přes wi-fi s  telefonem nebo jiným zařízením, pomocí kterého lze fotky přímo ukládat, zobrazovat nebo fotoaparát na dálku ovládat. Vyzkoušejte si jak to celé funguje, abyste nebyli zklamáni (jako například já z naprosto nedotažené aplikace pro Sony RX100 II).
  • A předně si zkontrolujte, jestli má váš vybraný fotoaparát všechny vlastnosti, které od něj očekáváte (abyste neskončili jako autor uživatelské recenze na webu heureka, který vyjadřoval velké zklamání z absence hledáčku :).

Pro výše uvedené vlastnosti neexistují nějaká hodnotící kritéria. Prostě si vše ozkoušejte a pokud vám nic nevadí / vyhovuje, tak je to v pořádku.

sony_tx1fv.jpg

Shrnutí

Neřešte tak puntičkářsky obrazovou kvalitu - pokud netisknete plakáty nebo se nepídíte po pixelech, stejně vám řezavá ostrost a nulový šum k lepším fotkám nepomohou. Místo toho doporučuji se při výběru fotoaparátu zaměřit na to, co je opravdu důležité, protože s tím budete třeba i bojovat pokaždé, když vytáhnete fotoaparát z brašny. A to jsou výše uvedené vlastnosti, které bohužel z letáku nevyčtete.

Samozřejmě nikoho nenutím kupovat fotoaparáty v kamenných obchodech - můžete si to v obchodě vyzkoušet a pak přes internet objednat... to už zálež jen na Vašich preferencích. A pokud máte nejbližší rozumný foto obchod padesát kilometrů  nebo nemáte možnost cestovat, tak si alespoň otevřete youtube a prohlídněte si videa, na kterých má někdo daný fotoaparát v ruce. Bude jich tam spousty a už to vám může hodně napovědět. Díky že jste dočetli článek až na konec a přeji vám šťastnou ruku při výběru fotoaparátu. Pokud se chcete s výběrem poradit, můžete využít naší diskuzi nebo i komentáře pod článkem. A pokud vás článek zaujal, doporučuji pročíst ještě tento s názvem Tvrdá realita a marketing při koupi fotoaparátu.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš