Brand

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám posune barevné vnímání a sklouznete k opravdu nepěkným úpravám. A druhý den to musíte opravovat. V tomto článku mám pro vás několik praktických tipů, jak se takovým nepříjemnostem velmi snadno vyhnout.

radial.JPG

Můžete mít profesionálně zkalibrovaný monitor, ale ani ten vás od špatně upravených fotek neuchrání. A to proto, že stejně vždy o konečné úpravě rozhoduje váš mozek - a ten se dá bohužel velmi snadno ošálit. V čem je problém a jak se tomu dá vyhnout, to je obsahem tohoto článku. Věřte, že dříve či později se vám to bude hodit.

V čem je problém

Největší riziko nastává, pokud najednou upravujete větší množství fotek (desítky až stovky). Typicky je to situace, do které se dostanete, když nafotíte svatbu, ples, nějakou společenskou událost nebo třeba i set portrétních fotografií. Nakupí se vám zakázky a vy potřebujete vcelku rychle všechny ty nahromaděné fotky upravit. Co uděláte? Co by... sednete si k počítači s velkým hrnkem kávy nebo zeleného čaje a "jedete". Jinak řečeno upravujete jednu fotku za druhou a doufáte, že to stihnete alespoň do dvou do rána, než u toho usnete. V tu chvíli máte zaděláno na průšvih... Proč?

I přes veškeré vymoženosti, jako jsou synchronizace úprav, presety, akce a podobně, vám úpravy zaberou v tom lepším případě několik hodin, v tom horším většinu dne. Každý máme vizuální vnímání nastavené samozřejmě jinak, nicméně u většiny lidí nastává dříve či později situace, kdy ztratí objektivitu. Stejně jako v letadle bez výškoměru začnete pomalu ale jistě sklouzávat dolů či nahoru, tak i se svými úpravami začnete "ujíždět". To v praxi znamená, že začnete pomalu ale jistě fotky upravovat víc do teplých nebo chladných tónů, budete je stále víc a víc barevně tónovat, budou třeba čím dál tmavší atd. Váš mozek prostě ztratí přehled o té správné "výchozí" referenční úpravě a neupozorní vás, že už s úpravami ujíždíte.

Jak to dopadne? S pocitem dobře udělané práce půjdete spát. No a ráno na vás bude čekat ledová sprcha v podobě nekoukatelných fotek. Věřte že bych to nepsal, kdyby se mi to už víckrát osobně nestalo...

Jak to řešit

Řešení je vcelku snadné. Mně osobně, ale i ostatním fotografům, se osvědčilo následující:

  1. Mezi úpravami si dělejte pauzu (neupravujte v kuse déle než 1h). O přestávce na chvíli odejděte od počítače, vnímejte jiné prostředí kolem sebe (ideálně nějaké neutrální).
  2. Mějte k dispozici "referenční" fotku, na kterou se můžete v průběhu úprav kdykoliv podívat a "zkalibrovat" tak své vizuální vnímání. Může to být fotka vytištěná nebo třeba v počítači (třeba i na ploše), ideálně obojí.
  3. Raději neupravujete v nevhodném okolním prostředí (viz kapitola níže).

Ta referenční fotka (nebo i více fotek) je opravdu naprosto zásadní pomůcka. Díky tomu nesklouznete tam, kam nechcete. Ideální je "srovnat si oči" na takové fotce klidně každou čtvrt hodinku. A nebo tehdy, když máte podezření, že ztrácíte pojem o realitě.

Problematické prostředí lze také vyřešit

Problém může být také v okolním prostředí. Pokud například v místnosti, ve které upravujete fotky, máte rozsvícené oranžové žárovky, také vás to při úpravách ovlivní. A druhý den za denního světla budou fotky i na monitoru vypadat jinak. Problém může být i světlo přicházející z okna za monitorem, které vás může oslňovat. A co teprve když vám sluníčko svítí přímo na monitor, to je lepší se přestěhovat. Často stačí i barevně vymalované stěny a je zaděláno na problém. Ideální prostředí asi neexistuje, nicméně mělo by být barevně co nejvíce neutrální a nemělo by vás příliš ovlivňovat. Takže ideálně bílé či šedé zdi, žádné přímé sluneční světlo na pracovní stůl nebo monitor a večer umělý zdroj světla s barevnou teplotou světla denního. To velmi stručně řečeno k okolnímu prostředí.

Shrnutí

Já osobně bych se bez referenční fotky při úpravách neobešel. Ono totiž stačí, když začnete lehce kreativně experimentovat například s barvami. Za deset minut už nemáte ponětí o tom, co je ještě normální a co je už naprosto mimo. Ale nejde jen o barvy, ale i o expozici, kontrast, světla a stíny... Takže vřele doporučuji při hromadných úpravách dělat přestávky a mít k tomu i pár referenčních fotek pro "srovnání" očí. A když k tomu budete mít ještě vhodné okolní prostředí, tak už pro nejlepší výsledek už asi nic víc udělat nemůžete.

Pokud máte své vlastní zkušenosti, nápady nebo náměty, napište je do komentáře níže. Třeba se nám podaří téma ještě více rozvést a více lidí = více zkušeností.

Štítky: úpravy

Diskuse

Martin K.

3.6.2016 10:48

Přijde mi, že jedna z hlavních věcí tam vůbec není zmíněna - zkalibrovat si monitor. V době, kdy není problém za rozumné peníze koupit jiný než TN panel (i když ani jiný panel není automaticky zárukou úspěchu) a hlavně - na webu není problém najít x těch, kteří mají sondu a za pár stokorun monitor nakalibrují, takže jí není potřeba za tisíce kupovat.

Druhou věc, kterou bych ocenil by byly případné tipy na lampičky, které odpovídají cca 6500 K a nestojí majlant? Nemyslím ty stropní monstra do grafických studií, ale normální lampičku použitelnou na cokoliv jiného - jen s odpovídající barevnou teplotou

Pavel

3.6.2016 12:18

Taky jsem to v minulosti resil. Dobry monitor (EIZO) mi hodne pomohl. Ale s okolnim svetlem jsem se trapil - lampicka, zaluzie... Nakonec jsem koupil podsvetlenou klavesnici za par stovek a upravuji fotky v naproste tme, kdy sviti jen monitor a klavesnice (a slunce uz taky zapadlo). Natolik mi to vyhovuje, ze uz ani pri bezne kancelarske praci lampicku nerosvecim. Klavesnice ma tristupne sily svetla, takze vubec nerusi a neovlivnuje muj pohled na monitor.

Tomáš

3.6.2016 20:31

Martine, kalibrovaný monitor beru jako samozřejmost. Ani mě nenapadlo to do takového článku rozepisovat...  Nemusíte kupovat lampičku - stačí koupit zdroj světla s barevnou teplotou světla denního (zářivky, ledky, atd). To koupíte v každé elektře.

vladimir fedor

4.6.2016 10:14

super clanok,presne s tym aj ja mam sem tam problem diky Tomas,parada len este nieco k tej referencnej fotke ta je akoze taka ktora sa mne pozdava ze je dobra farebne alebo ako to mam vediet,ze je to ta prava fotka dakujem Vladimir

Tomáš

4.6.2016 20:09

Díky moc za zpětnou vazbu ;)  Je to zcela subjektivně taková fotka, se kterou jsem spokojený a reprezentuje ty úpravy, které chci provádět. Měla by to být myslím nějaká fotka, která nejvíc vystihuje to, co fotím a to, co chci odevzdat. Neměla by být asi v ničem extrémní (žluté řepkové pole přes celý snímek a podobně...)

vladimir fedor

4.6.2016 20:44

a ok super rozumiem dakujem Tomas

František

6.6.2016 08:25

Ok nápad...a nebo praxe.. Snažím se na to dávat pozor, ale v případě úprav víc fotek to svádí samo k systému ...zmáčnu tohle a tamto...ať je to trošku jiný.....a to pak lezou skutečné "zajímavosti".. :-) nejlepší je jít si dát v takovou chvilku páté kafe.... ;-)

Tomáš

7.6.2016 06:25

Přesně tak ;)

Lukáš

7.6.2016 09:19

Perfektní článek. Bojuju s tím snad pokaždé!

 

Ta referenční fotka mě nikdy nenapadla, díky za tip :)

Tomáš

7.6.2016 19:58

Rádo se stalo Lukáši ;)

Phoenixcqcq

10.6.2016 15:49

Naprosto parádní článek Tome!!! To se mi stává úplně pokaždé... Po půlhodině úprav mám mozek totálně dezorientovaný, vyvážení barev vnímám úplně jinak - většinou je dávám postupně víc a víc do teplejších odstínů... takže mě článek i trochu pobavil, neboť jsem se v něm úplně našel :-)

Nefotím na zakázky, ale jen pro sebe, tak jde u mě hlavně o fotky z cest a těch je vždy požehnaně! Úpravy provádám většinou v noci ve tmě, což je fajn - jindy na to není moc ani čas. Referenční fotky jsou fakt nutnost - vyzkouším typ s pozadím na ploše... Já to většinou dělám tak, že mám otevřeny všechny najednou v Camera RAW a vracím se k těm, co jsou již upraveny a mám je označeny hvězdičkou jako hlavní, nebo pro prvotní úpravy použiju zkopírované nebo předuložené nastavení - občas to pomůže, ale není to aplikovatelné vždy. Ale i tak je občas nutná pauza, jinak by se z toho člověk zbláznil :-) Doporučuju prokládat sexem, to kalibruje mozek nejlépe...

Martina

8.7.2016 21:56

Taky moc děkuju za tip! Já ani nevěřila tomu, že by to mohl být problém všech. Pokaždé se ráno probudím, podívám se - a hrůza... S přibývajícími fotkami klesá kvalita a to neobyčejně rychle.. Takže fakt, že je to běžné, mě celkem uklidnil a rada s referenční fotkou ještě víc! :-) 

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin