Brand
Blog

Jak se při zpracování fotek nepřipravit o nervy

V pátek jsem fotil ples a jako obvykle jsem fotil na dvě DSLR těla. Vše šlo bez problémů, jenže to jsem ještě neměl ponětí, jak jsem si to úžasně zavařil. Pomyslně si teď při zpracování RAW souborů rvu vlasy, když jsem zjistil, že jsem měl na obou fotoaparátech jinak nastavený systémový čas. Mám pro vás pár tipů, jak se této situaci vyhnout.

V čem může být problém...

Osobně moc rád fotím se světelnými pevnými objektivy. V tom by tak ani problém nebyl, ale jde spíš o to, že při focení rychlých akcí používám dvě DSLR těla zároveň. Na jednom těle mám zoomový záklaďák a na druhém těle nějaké to světelné sklo, často mou oblíbenou Sigmu 30mm f/1.4 EX DC HSM. Takže v určitých situacích střídám jedno tělo s druhým, když jde o rychlé focení.

Komplikace tohoto stylu focení je v tom, že průběh akce, právě například plesu, zaznamenávám na dvě paměťové karty. Takže se mi fotky číslují jedna za druhou v rámci každé karty a ne tak, jako by to byla jedna karta. Tím pádem, když fotky stáhnu do počítače a nahraju je do jednoho adresáře, tak fotky chronologicky nesedí a navíc tam jsou duplicitní názvy.

Ovšem ani tohle není problém, pokud víte, jak na to. Je to prosté - Totall Commander je moc fajn program, který navíc umí hromadně přejmenovávat názvy souborů. A především, umí je přejmenovávat podle mnoha vlastností, třeba právě podle času vzniku fotky. To znamená, že Totall Commander mi automaticky a hromadně dokáže vložit do názvu souborů čas jejich vzniku. Mně pak stačí nastavit přejmenování fotek z formátu img_1234.CR2 na img_[hms]_1234.CR2. Tím "hms" se myslí zkratka "Hour Minute Second", tedy česky hodina, minuta a sekunda.

Jak to dělám? V Totall Commanderu klepněte na Soubor / File a pak v nabídce klepněte na Přejmenovat více položek. Otevře se okno s nabídkou mnoha možností přejmenování. Pak už jenom před zkratku [N], která značí původní název souboru, klepnout na butonek "hms" a před název se vám vloží hodina, minuta, sekunda. Parádní rychlé přejmenování, které zaručí naprostou chronologickou posloupnost fotek při stažení do jednoho adresáře. Krom toho lze využít i mnoha dalších možností automatizovaného přejmenování (např. počítadlo, nalézt-nahradit, atd.).

xprint_tc1.jpgxprint_tc2.jpg

V čem je opravdu velký problém

Nebudu to dál rozvádět - problém máte (a velký) tehdy, když nemáte na obou DSLR tělech nastavený zcela přesný systémový čas. A to se mi právě stalo. Stačilo 45 sekundové posunutí systémového času obou fotoaparátů a můj systém automatického přejmenovávání souborů pomocí Totall Commanderu se zhroutil jako domeček z karet. Vždy mi tam pár fotek nesedí, protože systémové časy byly odlišné.

Řeknete si... tak přece nemusí přesně sedět fotky za sebou. Jenže když jsou dost promíchané fotky z nástupu, kde šerpování jednoho studenta je najednou uprostřed nástupu druhého, tak to je fakt problém.

Takže co teď? Sedím nad fotkama a ručně, tedy manuálně, je rovnám jednu po druhé za sebou. Opravdu bych vám to nepřál.

Takže, jestli fotíte na víc karet v různých fotoaparátech jednu akci, seřiďte si před focením přesně systémový čas v obou fotoaparátech. Ušetří vám to spoustu šedin...

A hlavně - veškeré přejmenovávání provádějte ještě před začátkem jakýchkoliv úprav. Pokud převedete RAW soubory do JPEGů, tak už je potom podle času nepřejmenujete. JPEG soubory totiž mají v atributech čas vzniku takový, který odpovídá jejich vygenerování v editoru. Takže chronologickému srovnání už byste se s vygenerovanými JPEG soubory nedohrabali :)

Dobré světlo a hodně zdaru při úpravě fotografií v editoru. Já jdu ručně rovnat soubory...Tongue out

Edit: v komentářích níže MilanK popisuje, že Zoner Photo Studio od určité verze umí nejen přejmenovávat jako Totall Commander, ale dokonce i posunovat čas, takže jestli jste ve stejném průšvihu, použijte Zoner :)  Díky Milanovi za tip!

Štítky:

Diskuse

texis

23.1.2010 23:08

Nebo take

Pokud treb nemate koupenou licenci na Total Commander :-) Tak treba Nikon Transfer (zdarma) umi delat prakticky to stejne a dela to uz pri stazeni fotek z karty takze se me da disk dostanou uz fotky pojmenovane pekne ROKMESICDEN_HODINAMINUTASEC.JPG :)

Tomáš

23.1.2010 23:11

No jestli narážíte na ten nápis "Not Registered", tak je to tím, že jsem print dělal opravdu na zkušební verzi programu. Na tom přeci nic špatného není, což? :) Ten Nikon Transfer zni velmi dobre. Ja akorat fotim na Canon...

Tomáš

23.1.2010 23:12

No prostě napříště už si dám bacha, abych měl systémové časy obou těl srovnaný :)

MilanK

23.1.2010 23:21

Zadny problem - ZPS12

Tohle se da lehce vyresit v Zoner Photo Studiu (tusim od verze 9). Strucny navod: oznacte soubory se spatnym datem (v ZPS lze seradit fotky i podle cisla pristroje), pak nabidka Informace - Hromadne prirazeni informaci, zalozka Datum a cas... Za 5 minut nebudete mit co delat ;-)

Tomáš

23.1.2010 23:27

Díky!

Díky za tip! Akorát si nejsem jistý, jestli Zoner vyřeší to, že systémový čas u obou DSLR těl byl odlišný. Tzn. že i když vezme původní časy, tak to nebude odpovídat realitě. Posunutí syst. času o hodinu při přejmenování není problém, ale zhruba o 45 sekund, tak to fakt nevim jak :)

MilanK

23.1.2010 23:32

ZPS12 umi posunout cas relativne volbou Posunout cas

zjistit pocet vteriny bude nejvetsi problem - mate jeste ted rozhozeny cas? najdete 2 fotky, ktere o posunu nejvice vypovidaji a testnete to... na 2-3 pokusy to zvladnete ;-) (provadjete na kopiich)

Tomáš

23.1.2010 23:35

Aha, tak to jsem netušil, že i tohle zoner umí. Já už ty fotky mám srovnaný. Trvalo to asi dvě hodiny, ale je to hotový. Tak už to asi nebudu zkoumat přesně, ale díval jsem se předtím a podle všeho to bylo asi tak 40-50 sekund posun. Tak snad to pomůže dalším, kdo se dostanou do takové situace jako já :) Je to fakt otrava to dělat ručně.

Tomáš

23.1.2010 23:35

Málem bych zapomněl poděkovat - dííík!

MilanK

23.1.2010 23:39

;-)

nemate zac! Zoner Photo Studio ma tehlech uzitecnych funkci pro organizaci a archivaci hodne a ne vsechny jsou na prvni pohled videt...

Dana Langrová

24.1.2010 10:16

Dana.

Tomáši úplně vím jak jsi se cítil.Pamatuji jak jsem fotila svatbu a potom všechny fotky ručně ukládala za sebou.Bylo s tím opravdu hodně práce...měla jsem vyfocených snad 800ks fotek...potom jsem je dala přejmenovat a očíslovat a zase mi to seřadilo podle fotoaparátu , kterým jsem to fotila...tedy půl Canonem a půl Pentaxem...do dneška to nemám seřazeno , jak to šlo časově za sebou...schválně to půjde podle vašich rad znovu zkoušet...děkuji Tomáši za opravdu užitečný!!! článek...:))

Tomáš

24.1.2010 11:04

Já si říkal, že v tom nebudu sám :) Tak to snad pomůže budoucím nešťastníkům :)

marty

24.1.2010 19:04

Ahoj Tome, jestli jsem to dobře pochopil, tohle by šlo asi vyřešit i v prohlížeči fotek FastStone Image Viewer, který je zdarma v češtině. Dá se tam u označených souborů změnit jak EXIF razítko (denní čas fotografie), tak i razítko souboru. K dispozici je Nastavit +/- v hodinách a minutách nebo Určit přesný čas na sekundu. Ale ještě jsem to nepoužil. Hromadné přejmenování nebo konverze souborů s množstvím voleb je tam také.

Tomáš

25.1.2010 14:01

Ahoj Martine, tyjo já FastStone používám pro prohlížení RAWů a až teď jsem se trochu víc podíval do menu a fakt toho umí dost hodně. Akorát umí posunovat jen hodiny a minuty - sekundy ne, což je škoda :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin