Brand

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma: jak velkou odraznou desku vybrat. Máme pro vás i praktickou ukázku, jak různě velké odrazné desky dokáží nasvítit fotografované lidi.

FJ0A6044.jpg

O fotografování s odraznou deskou zde na Fotorádci vyšlo již více článků. V tomto článku jste se mohli například dozvědět, jaké různé tvary, velikosti i provedení odrazných desek se vyrábí, kdy odrazná deska (ne)funguje a jak takovou odraznou desku v praxi používat. Ve volném pokračování jste se mohli podívat na porovnání fotek pořízených bez odrazsky a s odrazkou, a to včetně různých typů povrchů a úhlů odrazu. V tomto článku se ale zaměříme čistě na jedno jediné téma - a to velikost odrazné desky. Ukážeme si, jak různé velké desky v praxi fungují a jak velká odrazka by mohla být zrovna pro vás ta ideální. A začneme rovnou praktickou ukázkou.

Jak "svítí" různě velké odrazné desky

V našem testu jsme vyzkoušeli odrazné desky těchto velikostí:

  • 56 cm kruhová,
  • 107 cm kruhová,
  • 102x168 cm oválná,
  • 120x180 cm oválná.

Následující testovací snímky (neupravené) byly pořízeny za stejného osvětlení a ze stejné vzdálenosti. Použita byla stříbrná plocha odrazné desky.

FJ0A6029.jpgNasvíceno největší odrazkou 120 x 180 cm.

 

FJ0A6033.jpgNasvíceno menší odrazkou 102 x 168 cm.

FJ0A6036.jpg

Nasvíceno kruhovou odrazkou 107 cm.

FJ0A6038.jpgNasvíceno nejmenší odrazkou 56 cm.

Z výše uvedeného srovnání zcela zřetelně vychází následující: čím větší odrazná deska, tím více odraženého světla (což dává smysl a nic jiného asi čekat ani nelze). Zároveň si ale všimněte, že na vysvícení postavy dvou lidí velmi dobře postačí oválná 102 x 168 cm odrazná deska. I kruhová 107cm odrazka dokázala překvapivě dobře nasvítit téměř celý pár. Na poslední ukázce je vidět, že malá 57cm odrazka už nezvládá a vrací příliš málo světla na to, aby nasvítila dvě postavy.

Zůstaňme ale ještě chvíli u malé 57cm odrazky. Na níže uvedeném srovnání si můžete všimnout, že ale takto malá odrazka postačí na portréty typu hlava + ramena. Předpokladem samozřejmě je možnost svítit z malé vzdálenosti (svíceno z cca 1.5m vzdáelnosti od páru).

FJ0A6041.jpgBez odrazné desky

FJ0A6040.jpgS malou 57cm odraznou deskou.

Takto malá odrazka je velmi sympatická díky své "kapesní" velikosti. Zabere velmi málo místa i ve složeném stavu a je velmi lehká a lze s ní manipulovat i ve větru.

Největší odrazka nemusí být nejlepší

Obrovská odrazná deska vám dokáže poskytnout opravdu nehorázné množství světla. Nicméně má 2 velké nevýhody:

  1. Je velká, těžká a nemotorná (ve složeném stavu zabere dost místa, do foto batohu se nevejde, pokud nemáte grif tak jí ani bez pomoci dalšího člověka nesložíte).
  2. Je ve větru nepoužitelná (stačí opravdu slabší vítr, kolem 3-5m/s, a odrazka začne působit jako plachta a bude velmi složité ji udržet ve správném tvaru a ještě svítit na správné místo).

Jak velkou odrazku tedy vybrat?

Pokud plánujete fotografovat větší skupiny lidí, budete potřebovat velkou odraznou desku. Průměr kolem 1m by pro vás měl být startovní hodnotou. Ale raději se podívejte na opravdu velké odrazky, jako třeba tu největší, kterou jsme testovali. Připravte si ale raději 2 asistenty, kteří budou s odrazkou manipulovat.

Pokud fotíte např. svatby, takže potřebujete vysvítit obvykle 2 lidi vedle sebe, tak vám postačí odrazka střední velikosti. Průměr kolem 1m (nebo lehce větší) bude optimálním kompromisem mezi velikostí, skladností a výkonem.

Jestli fotíte spíše jen jednotlivce, tedy portréty, a to ještě k tomu spíš jen portréty typu "od pasu nahoru", tak si v praxi vystačíte i s menší odraznou deskou. Průměr kolem 70cm by vám mohl vyhovovat. Výhodou bude snadná manipulace a minimální rozměry při transportu.

Záleží i na tom, co od odrazné desky očekáváte a v jakém prostředí fotíte. Pokud chcete odraznou desku použít jen jako doplněk pro vysvícení stínů, rozhodně si vystačíte s menším rozměrem. Pokud ale fotíte např. módu na pláži a potřebujete odrážet zpět co nejvíce světla, budete potřebovat opravdu velké odrazky. A nebo ideálně celé odrazné panely s konstrukčním držákem. To už je ale vcelku odlišná tématika.

Co se tvaru týče, tak je to skoro jedno. Ovál může působit dojmem, že lépe vysvítí podlouhlé postavy, nicméně praxe je trošku složitější. Stačí lehký větřík nebo špatně uchopená odrazka a rám se lehce zdeformuje (prohne do konvexního či konkávnho tvaru) a hned odráží světelný kužel v jiném tvaru. Takže tvar není nutné až tak detailně řešit - mnohem důležitější je velikost. Tvar by byl podstaný pouze tehdy, pokud by se celá odrazná deska odrážela ve slunečních brýlích focených lidí a vy byste preferovali konkrétní tvar odrazu :)

Do výběru zahrňte i úvahu - z jaké vzdálenosti budete nejčastěji svítit. Pokud zblízka, stačí odrazka menší - a naopak.

Děkuji obchodu 4studio.cz za zapůjčení odrazných desek ke srovnávacímu testu.

Štítky: odrazná deska

Diskuse

fotografkazdejvic

18.5.2016 12:37

Super, díky za článek, zrovna jsem si říkala, jak velkou odrazku si koupit a už mám jasno :) 

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš