Brand

Jak vybírat digitální fotoaparát

  1. Vybíráme digitální fotoaparát podle osoby fotografa

  2. Vybíráme digitální fotoaparát podle jeho vlastností a funkcí




Vybíráme digitální fotoaparát podle osoby fotografa

  1. Nejprve byste se měli rozhodnout, jaký typ fotografa jste. Toho dosáhnete tím, když si uvědomíte, na co fotoaparát potřebujete, tedy co od něj čekáte.


    • Nenáročný fotograf, který se nechce zabývat různými nastaveními, chce prostě jen fotit.

    • Vhodný typ fotoaparátu: "automat" = kompaktní digitální fotoaparát s
      automatickým režimem (není ovšem nikdy na škodu, aby i automat měl
      manuální režimy).

      Výhoda: Malé rozměry a často povedený design, jednoduché ovládání.

      Nevýhoda: Hůře použitelný pro vážněji míněné fotografování.


    • Ví, jak fotit, a chce mít své snímky pod kontrolou (potřebuje manuální nastavení).

    • Vhodný typ fotoaparátu: Kompakt střední či vyšší třídy s mnoha manuálními nastaveními a bohatou funkční výbavou.

      Výhoda: Možnost mít své snímky plně pod kontrolou (nastavovat jejich parametry); použitelné i pro vážněji míněné fotografování.

      Nevýhoda: Občas větší rozměry a váha, pro neznalé může být ovládání složitější.

    • Profesionální fotografové

    • Ti v 99% používají digitální zrcadlovky (DSLR). Jsou to docela drahé přístroje větších rozměrů s výměnnými objektivy. Pro běžné užití zbytečné.


  2. Poté zaneste Vaše požadavky do filtrů v našem Fotorádci. Okamžitě dostanete seznam několika digitálních fotoaparátů, které budou mít Vámi požadované vlastnosti. Dle tohoto seznamu se můžete dále rozhodovat. Poté Vám doporučujeme zajít do kamenné prodejny s digitální technikou a nechat si předvést Vaše kandidáty.


Vzít si fotoaparát do ruky nestačí. Nechte si jej uvést do provozu a vyzkoušejte nafotit pár cvičných fotografií. Použijte blesk, abyste zjistili, jak dlouho se nabíjí, všimněte si, jaká je prodleva spouště, atd.

Více v článku: Digitální fotoaparát je nutné vyzkoušet.

Dle zákona č. 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele máte na právo na vyzkoušení výrobku, nebojte se toho využít! Pokud totiž doma například zjistíte, že u Vašeho nového digitálního fotoaparátu příliš vyjíždí objektiv, nebo že autofokus příliš dlouho zaostřuje, tak to nelze reklamovat! Většinu nepříjemných vlastností lze odhalit již v prodejně, ovšem pouze při vyzkoušení fotoaparátu za provozu. Koupili byste si nové boty bez vyzkoušení?...


Nahoru


14.9.2005

Vybíráme digitální fotoaparát podle jeho vlastností a funkcí

V dnešní době jsou na trhu stovky digitálních fotoaparátů, které nabízejí bezpočet "zázračných" funkcí. Co víc, různí výrobci stejné funkce často odlišně pojmenovávají, takže není jasné, co se pod těmi názvy vlastně skrývá. Neznalý spotřebitel tak snadno naletí na marketingové triky a lákavé názvy a místo pěkných fotografií jej čeká zklamání.

Proto Vám v tomto článku přinášíme vysvětlení jednotlivých funkcí fotoaparátů. Zároveň se dozvíte, které vlastnosti hrají opravdovou roli a které mají fotoaparáty jen na oko.

Vlastnosti

Rozlišení fotoaparátu je údaj důležitý, ale ne životně. Je to překvapivé, ale pro tisk fotografií o rozměru 10x15 stačí 2MPix fotoaparát! Z toho vyplývá, že honba za co nejvyšším rozlišením postrádá smysl. Větší rozlišení sice přináší dvě výhody: lze dělat výřezy a zvětšeniny, ale zároveň za něj musíme zaplatit. Pokud dokážete odhadnout, jak veliké fotografie budete tisknout, můžete z níže uvedené tabulky vyčíst Vám vyhovující rozlišení fotoaparátu.

Požadovaná velikost (cm) 10x15 18x13 20x15 22x16,5 24x18 26x20 28x21
Potřebné efektivní rozlišení (MPix) 2 3,1 4 5 6 7,1 8

Zároveň ale musím dodat, že tato tabulka platí, pokud chcete mít i velké výtisky opravdu naprosto kvalitní, protože i z 2MPix fotoaparátu je možné vytisknout fotografii o velikosti A4. Jak na to, se dočtete v článku: Jak je to s rozlišením fotoaparátu a velikostí tisknutých fotografií.

Větší rozlišení tedy víc stojí, déle se zapisuje na kartu a zabere víc místa. Takže doporučuji pečlivě zvážit, jaké rozlišení využijete.

Zoom umožňuje přibližovat a oddalovat fotografované objekty. Na trhu nalezneme takzvané ultrazoomy, což jsou digitální fotoaparáty s velikým rozsahem zoomu (často 10x, 12x,...). To je veliká výhoda, ale zaplatíme za ni většími rozměry fotoaparátu a ne příliš "širokým ohniskem". To znamená, že ultrazoomy neumožňují hodně širokoúhlý záběr, což ale neumožňuje velká část kompaktních fotoaparátů na trhu, takže zase takové mínus to není. Nebo jsou zde fotoaparáty s běžným zoomem (3x,4x,...)- v tom případě doporučuji vybrat ten, který dovoluje hodně širokoúhlý záběr (první číslo u ohniskové vzdálenosti je menší než 32 mm).

zoom 1x zoom 3x zoom 9x

Zleva zoom optický: 1x, 3x, 9x.

Pozor ale na digitální zoom. Je to pouhý marketingový tah a jako kritérium výběru by neměl být brán vůbec v úvahu. Digitální zoom je pouhý zvětšený výřez (způsobující ztrátu kvality snímků), který lze s lepšími výsledky provést na PC. Vždy se zajímejte o čistě optický zoom - dle něj se také rozhodujte. Více o digitálním a optickém zoomu v článku: Mýty digitální fotografie

Optika je možná nejdůležitější součástí digitálního fotoaparátu. Bohužel ale neexistuje měřítko kvality objektivů, které by výrobci zveřejňovali. Jediné, co lze vzít v úvahu, je provedení objektivu a jeho světelnost.

Světelnost je velice důležitý údaj. Udává "propustnost" objektivu = kolik světla je objektiv schopen vstřebat a soustředit v ohniskové rovině. Jednoduše řečeno, čím menší je to číslo, tím lépe, protože tím více světelnější je objektiv. Takže např. 2,6-3,2 je lepší než 2,9-4,9. Více o světelnosti naleznete ve Slovníku pojmů a v článku Digitální fotoaparát je nutné vyzkoušet

Prodleva spouště je nešvar, kterým trpí většina digitálních fotoaparátů (některé méně, některé více). Při fotografování digitálním fotoaparátem musíte nejprve spoušť namáčknout (do půlky), fotoaparát zaostří, a pak teprve můžete spoušť domáčknout a fotit. Jsou to sice prodlevy krátké (desetiny sekundy až 1 sekunda), ale při fotografování sportu či akce je to zatraceně dlouhá doba. Prodlevu spouště je třeba zjistit při vyzkoušení fotoaparátu před koupí. Zjistíte ji tak, že namáčknete spoušť a sledujete, jak dlouho trvá fotoaparátu, než zaostří - pak už je na Vás, zda je pro Vás prodleva přijatelná či ne. Je ale dobré vědět, že v horších světelných podmínkách (šero, málo kontrastní scéna) fotoaparáty déle zaostřují, takže prodleva je delší.

Materiál těla fotoaparátu je nezanedbatelná veličina. Jelikož jsou digitální fotoaparáty velice křehké a lehce rozbitelné, je lepší mít fotoaparát kovový, než plastový. V kovovém provedení jsou většinou stylové automaty nebo kompakty vyšší třídy (a samozřejmě digitální zrcadlovky). Kovový samozřejmě neznamená nerozbitný, ale vyšší odolnost vůči pádům a nárazům tu jistě je.


Záznamové médium, neboli typ paměťové karty může a nemusí být důležitým kritériem. Některé karty se totiž používají nejen v digitálních fotoaparátech, ale i např. v kapesních počítačích, MP3 přehrávačích, apod. Takže pokud takový přístroj doma máte, je lepší koupit digitální fotoaparát, který používá stejné paměťové karty. Pokud ne, je to skoro jedno.

Paměťové karty se liší jen jejich velikostí, kapacitou a rychlostí přenosu dat. Na kvalitu fotografií typ karty vliv nemá. Je ale nutné počítat s dodatečnou investicí do paměťové karty, neboť s fotoaparátem dostanete kartu s malou kapacitou, nebo nedostanete žádnou, protože některé fotoaparáty mají zabudovanou interní paměť. Originální kartu mít nemusíte, ale pokud fotoaparát kartu zničí, vyreklamovat to u prodejce fotoaparátu nelze (výrobce se bude bránit tím, že jste použili neoriginální kartu - a bude v právu). Neoriginální karty ovšem stojí podstatně méně peněz...Já osobně používám dvě originální a dvě neoriginální a fungují zcela stejně.

Nahoru

Funkce

Režimy fotografování jsou všeobecně 4: Automat, 2 Poloautomaty (priorita clony, priorita závěrky), Manuální.

Automat je takový režim, který vše nastaví, je tedy určen pro bezstarostné fotograf(k)y. Poloautomaty fungují tak, že nastavíte clonu (nebo závěrku) a fotoaparát za Vás nastaví závěrku (nebo clonu). Manuální režim prakticky znamená, že fotograf(ka) má vše pod kontrolou (jak délku expozice, tak hodnotu clony). Tento režim využijí kreativní lidé, kteří ví, co fotografují.

Programové režimy jsou takovým marketingovým lákadlem. Nesou názvy jako: sníh, pláž, západ slunce, ohňostroj, portrét, krajina, sport, autoportrét, atd. Jak už názvy napovídají, nastavením takového režimu svému fotoaparátu říkáte, co právě fotíte. Výsledná fotografie pak může být lepší, protože každá scéna má svá specifika a fotoaparát s tím počítá. Nutno ale dodat, že nemůžete čekat žádný zázrak, protože fotoaparát fotí zcela stejně jako jindy. Jen upraví expozici, clonu, barvy, ostrost a další detaily dle zvolené scény. Takže je běžné, že snímek krajiny bude zcela stejný jak v režimu Auto, tak v programovém režimu Krajina.

Stabilizátor obrazu je ve fotoaparátu zabudované dosti užitečné zařízení, které eliminuje chvění rukou či jiné nechtěné pohyby či otřesy. Umožňuje tak fotografovat i za horších světelných podmínek (šero apod.) nebo při delších časech expozice. Optický stabilizátor je opravdu užitečný, ale něco to stojí...

čmelák na květině

Makro je název pro takový režim fotoaparátu, při kterém je možné zaostřovat na velmi blízké předměty (liší se typem fotoaparátu, ale třeba i 2cm). Tímto režimem vznikají ony nádherné detailní fotografie hmyzu, květů, prakticky čehokoliv. Proto je vhodné se podívat, od kolika cm je fotoaparát v tomto režimu schopen zaostřit. Do 5cm je to velice dobré, ale 20cm už není nic moc, natož pak 50cm - to už není žádné Makro! (pozn.: režim Makro mají fotoaparáty proto, že normálně nelze na krátkou vzdálenost zaostřit).

Bodové měření expozice, bodové ostření, manuální vyvážení bíle,...Všechny tyto funkce využijí spíše pokročilejší fotografové. Jde o funkce užitečné, pokud víte, jak s nimi zacházet. Vysvětlení naleznete ve slovníku pojmů.

Nahoru

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš