Brand

Jaká nastavení fotoaparátu opravdu (ne)potřebujete

Moderní digitální fotoaparáty nabízí nepřeberné množství funkcí a možností nastavení. Pravdou ale je, že z toho v praxi použijete jen minimum. Z vlastní praxe bych vám chtěl v tomto článku polopaticky ukázat, co v praxi opravdu využijete a co jsou zbytečné nesmysly.

sony-nex3-style.jpg

Ať už svůj nový fotoaparát vybíráte nebo už nějaký solidní máte, měli byste mít představu o tom, co všechno z funkční nabídky svého (budoucího) fotoaparátu v praxi opravdu potřebujete. Ono vám to pomůže udělat si představu o tom, co při focení občas budete řešit a na co můžete zapomenout. A taky si díky tomu můžete třeba přizpůsobit vlastní menu (což spousta fotoaparátů nabízí) - prostě si do svého menu přidáte jen to, co opravdu potřebujete.

A jak to tedy v praxi je?

Poznámka: Následující výčet je subjektivní a platí pro většinu nadšených fotografů. Pokud např. někdo fotí pod vodou nebo třeba noční oblohu, může mít požadavky lehce odlišné.

Co opravdu potřebujete

Možnost ovlivnit expozici

Fotoaparát neměří expozici vždy tak, jak bychom si přáli. A proto je potřeba mít možnost ovlivnit expozici fotky = jak moc bude fotka tmavá nebo světlá. To docílíme ve většině případů funkcí, která se nazývá "kompenzace expozice". Při nastavení kompenzace expozice do + budou fotky světlejší a naopak.

Expozici můžete také zcela ručně ovlivnit v expozičním režimu M. Pak do toho, jak bude fotka světlá / tmavá vůbec nezasahuje automatika. Tento režim používají většinou zkušenější fotografové nebo ti, kdo rádi experimentují a rádi se učí.

Možnost ovlivnit hloubku ostrosti

Při focení krajiny se obvykle používá velká hloubka ostrosti, při focení portrétů naopak malá (pozadí bude víc rozostřené). A jak ovlivním hloubku ostrosti? Zejména nastavením clonového čísla v režimu Priorita clony. To je poloautomatický expoziční režim, který je v praxi velmi užitečný, jelikož můžete velmi pohodlně ovlivňovat hloubku ostrosti a ostatní (expozici) nechat na automatice. V podstatě to funguje nějak takhle:

režim Priorita clony ---> nastavení clonového čísla ---> změna hloubky ostrosti

Velké clonové číslo např. f/8 = velká hloubka ostrosti (a naopak). Takže na krajinu použijete např. f/8 nebo f/11, na portrét naopak f/2 nebo f/2.8.

Možnost ovlivnit čas expozice

V praxi se může hodit mít možnost ovlivnit, jestli bude rychle se pohybující sportovec na fotce ostrý či pohybově rozmazaný. To lze ovlivnit právě v režimu priorita času. Osobně jej skoro vůbec nepoužívám, ale spousta fotografů jej ráda používá. V praxi krátký čas expozice (např. 1/500 sec.) znamená zmrazený pohyb, naopak dlouhý čas expozice např. 1/30 sec. přinese rozmazaný pohyb.

Možnost nastavit citlivost ISO

Citlivost ISO přímo ovlivňuje jak bude snímač "citlivý" na světlo. Je to podobné, jako dříve u filmu. Z toho vyplývá, že i nastavení citlivosti ISO se týká expozice (jak bude fotka světlá / tmavá). V horších světelných podmínkách je obvykle potřeba nastavit vyšší citlivost ISO, než za jasného slunečného dne. Jen je potřeba mít na paměti, že příliš vysoká citlivost ISO (např. 1600) může přinést zvýšenou hladinu šumu ve fotce = úbytek jemných detailů.

Možnost nastavit kvalitu fotek

Všechny fotoaparáty umožňují změnit rozlišení pořizovaných fotek. Všechny zrcadlovky a lepší kompakty pak umí snímat i do tzv. "RAWu", což je něco jako "digitální negativ". Ještě to není hotová fotka, je potřeba ji v počítači ještě dovyvolat (doupravit např. expozici, vyvážení bílé,..). Může se to jevit jako složitá cesta, ale pravdou je, že pokud máte v plánu své fotky tak jako tak upravovat, je snazší a výhodnější fotit do RAWu. Více o focení do RAWu najdete v tomto článku.

Co občas potřebujete

Možnost ovlivnit vyvážení bílé

Tuto funkci mají opět všechny dnešní digitální fotoaparáty. Když fotíte při žárovkovém světle, může se hodit mít možnost ručně nastavit vyvážení bílé, aby fotka nebyla příliš oranžová (a obdobně). Pokud ovšem fotíte do RAWu (viz výše), není potřeba vyvážení bílé příliš řešit (snadno se na jeden klik myši doladí při úpravě RAWu).

Změnit režim měření expozice

Zkušenější fotografové občas ocení možnost změnit režim měření expozice. Tím se ovlivní, jestli bude automatika vypočítávat expozici na základě celého záběru nebo třeba z jeho malé části nebo jestli třeba bude klást důraz jen na nějakou oblast záběru.

Nastavení autofokusu (automatického ostření)

Pro focení sportu se může hodit nastavit jiný režim ostření (průběžný) než např. na portrét (jednotlivý). Za zmínku stojí i možnost výběru ostřících bodů (zejména u zrcadlovek a systémových kompaktů), což je velmi užitečná a často používaná funkce. Třešničkou na dortu je pak u zrcadlovek funkce mikronastavení autofokusu - tu použijete, když vám objektiv špatně ostří (moc dopředu / dozadu), ale tuto funkci nabízí spíše dražší fotoaparáty.

Sekvenční snímání

Potřebujete vyfotit více snímků rychle za sebou? Pak využijete takzvané sekvenční snímání. Některé fotoaparáty umí třeba 3 snímky za sekundu, jiné klidně i 30. V praxi se to může občas hodit.

Samospoušť, dálková spoušť

Chcete se vyfotit s rodinou ze stativu? Pak se vám bude hodit samospoušť nebo funkce dálkové spoušti (drátově / bezdrátově). Samospoušť mají všechny fotoaparáty, takže to není nic výjimečného.

Kompenzace výkonu blesku

Ať už s bleskem fotíte nebo se na to teprve chystáte, věřte, že blesk je dobrý sluha ale špatný pán. Je potřeba jej mít pod kontrolou, aby vám nepokazil atmosféru fotek. Proto se v praxi hodí mít možnost sílu blesku ovlivnit právě takzvanou kompenzací výkonu blesku. To umožňují všechny zrcadlovky / systémové kompakty i lepší běžné kompakty. Někomu se v praxi také hodí takzvané "sáňky", které umožní připojit blesk externí.

Předsklopení zrcátka

V situacích, kdy je potřeba minimalizovat otřesy fotoaparátu při začátku expozice (typicky dlouhé expozice při focení noční oblohy nebo např. krajiny) se může hodit funkce předsklopení zrcátka. Je to už ale pokročilá věc, kterou běžný amatér většinou nebude vůbec potřebovat.

Automatické čištění snímače

Je vcelku fajn, když se snímač sám automaticky vyčistí při spouštění / vypínání fotoaparátu. Samozřejmě to neodstraní všechny nánosy špíny a bordelu, ale pro oklepání prachu to stačí. A nebudete pak mít fleky na fotkách. Automatické čištění mají snad všechny zrcadlovky i systémové kompakty,  lze jej nahradit čištěním ručním :)

Video funkce

Samostatnou kapitolou je pak možnost natáčet video (dnes již standardem full hd, 4K už není hudbou budoucnosti). Lepší je stereo zvuk než mono a automatické zaostřování je pro běžného uživatele při natáčení videa požehnáním.

A vše ostatní?

Veškeré ostatní funkce a možnosti drtivá většina běžných fotografů nevyužije nikdy nebo jen výjimečně :)

Shrnutí

Samozřejmě netvrdím, že výše uvedený výčet platí 100% pro všechny fotografy... to ne. Neváhám ale s jistotou říct, že běžný člověk, který fotí jen tak pro radost, v životě nebude potřebovat nic jiného :)  A jestli ano, tak jen proto, že bude zvídavý a bude chtít vyzkoušet, "co to udělá".

Nevím jak vy, ale já osobně nejčastěji používám naprosté minimum z toho, co můj fotoaparát nabízí:

  • nastavení clony, expozice, citlivosti ISO (buď v režimu priorita clony nebo v M režimu),
  • kompenzace expozice (v režimu priorita clony),
  • kompenzace výkonu blesku (vždy když blesk použiju),
  • občas přepnu na sekvenční snímání,
  • jen zřídka měním kvalitu JPG / RAW,
  • výjimečně měním měření expozice a režim autofokusu,
  • párkrát do roka samospoušť :)

A to je asi tak vše... Když si to porovnáte s tou plejádou funkcí, které moderní fotoaparáty nabízí, tak je to až směšně málo. Pravdou ale je, že mi to stačí. Dejte mi možnost ovlivnit clonu, čas a ISO a budu spokojený fotograf. Ostatní už jsou jen vymoženosti navíc :)  Tohle by mělo být vysvětleno každému začínajícímu fotografovi - zcela jistě to pomůže uvědomit si, jak je ve výsledku ovládání fotoaparátu snadné. Složité už je pak jen udělat zajímavou fotku...

Samozřejmě můžete se mnou souhlasit a nebo na to celé můžete mít zcela odlišný názor... což je dobře. Nikomu svůj pohled na věc nechci vnucovat. Budu velmi rád za vaše názory, připomínky nebo myšlenky - neváhejte a napište je do komentářů níže. Osobně by mě velmi zajímalo, "jak to máte v praxi vy" :)

Štítky:

Diskuse

Aleš

28.12.2017 15:07

Zdravím Tomáši,

mám "možnost si nastavovat clonu,čas a citlivost a jsem spokojný fotograf " laughing.

Pak ještě využívám možnost volby měření expozice a počet ostřících bodů, ale

většinou používám ten středový. Fotím jen do RAWu. Priority času a clony nepoužívám.

V proměnných světelných podmínkách rád používám TAv-manuální nastavení času a 

clony a automatické citlivosti od např. 100 ISO do 5000. Nepoužívám video, WiFi,

sekvence a možná více než desítku dalších funkcí, co můj foťák nabízí a ani nevím, 

že tam jsou laughing. Ale jsou samozřejmě fotografové, co je využijí. A to je dobře, protože

každý má možnost si vybrat co potřebuje...

Tomáš

28.12.2017 16:20

Zdravím Aleši díky moc za náhled "pod pokličku" ;)

Pavel

29.12.2017 10:35

Z pohledu fotografa spíš rekreačního - zoom, priorita clony / změna clony, kompenzace expozice, kompenzace blesku, občas přepnutí AF na makro, tak 3x ročně video (na automatiku), výjimečně volba ostřicího bodu.

sladas

29.12.2017 17:36

Když jsem kolem r.1960 začínal, tak otcův aparát s průhledovým hledáčkem měl možnost nastavit clonu Od 2,8 do 16, čas B, 1-1/250 sec. a citlivost byla většinou na filmu( Foma 17DIN). V pouzdře na foťák tabulku, co nastavit za různých světelných podmínek a až když strýc zjistil, že mě focení chytlo tak mi dal starší galvanický expozimetr, který značně zvětšil počet přijatelně exponovaných snímků a usnadnil práci ve fotokomoře. V roce 1988 jsem koupil Prakticu BX 20, která již uměla k pevné cloně a citlivosti automaticky přiřadit čas dle světlných podmínek a vše vidět i v hledáčku.Pak jsem měl něolik kinifilmových EOSů. Po nich přišel přechod na digitál a tam pro mne bylo osvobozující možnost měnit libovolně nastavení ISO. Snad díky tomuto vývoji mě stačí jen nastavovat M,Tv,Av+kompenzace. Možnost kreativních programů mě neoslovila.

Tomáš

29.12.2017 18:24

Moc pěkně napsáno ;)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada