Brand

Jaký objektiv na jaké tělo?

Výběr nového objektivu je často velmi složitou záležitostí. Některé objektivy jsou na full-frame, jiné zase jen na aps-c snímače, navíc je tu komplikace s přepočtem ohniska crop faktorem. A kdo se v tom má vyznat, že? V tomto článku bych chtěl všem zájemcům o nový objektiv objasnit, jak při výběru postupovat a jak vybrat ten správný objektiv.

Výběr vhodného objektivu není nijak nové téma - sahá až do dob, kdy se fotilo na různé filmové materiály. Některé objektivy byly vhodné na středoformát, jiné zase na klasický kinofilm. Tato tématika ovšem přetrvává dodneška, protože i v digitální době tu máme spoustu různých systémů digitálních zrcadlovek a kompaktů s výměnnými objektivy (Sony NEX, Olympus PEN,...). A tím pádem i několik typů objektivů, které jsou pro různé systémy vhodné. V následujícím článku si ukážeme, jak snadno přijít na to, který objektiv je vhodný právě pro ten váš fotoaparát.

V čem je při výběru objektivu problém

Celá potíž spočívá v tom, že různé digitální zrcadlovky a kompakty s výměnnými objektivy mají různě velké snímače. To znamená snímací čipy, které zachycují světlo z objektivu a pomocí další elektroniky z něj vytvářejí fotografie. A zároveň jsou na trhu objektivy, které vykreslují různě velký obraz.

Z výše uvedeného vyplývá, že tu máme hned několik kombinací fotoaparátů a objektivů (podle velikosti snímače a vykresleného obrazu objektivem):

 1. Snímač fotoaparátu je stejně velký, jako obraz vykreslený objektivem. Toto je ideální stav.
 2. Snímač fotoaparátu je menší, než obraz vykreslený objektivem. Také žádoucí stav.
 3. Snímač fotoaparátu je větší, než obraz vykreslený objektivem. Zcela nežádoucí stav.

vyber_objektivu1.jpgvyber_objektivu2.jpgvyber_objektivu3a.jpg

Jak znázorňují výše uvedené ukázky, třetí varianta (zcela vpravo) je zcela nežádoucí. Objektiv nedokáže vykreslit tak velké obrazové pole, aby pokryl celou plochu snímače. Na fotografiích by byly černé rohy.

První varianta odpovídá použití full-frame fotoaparátu s objektivem určeným pro full-frame. Také to může být situace, kdy je použit aps-c snímač a objektiv pro tuto velikost snímače určený. Nebo to může být například micro 4/3 systém nebo systém Nikon 1, atd. Je to případ, kdy je objektiv přímo vyrobený tak, aby pokryl akorát velikost příslušného snímače.

Druhá varianta je také v praxi častá, a to tehdy, když se použije například na zrcadlovce s aps-c snímačem objektiv vhodný i pro full-frame (tzn. pro fotoaparáty s větším snímačem). Takový objektiv dovede vykreslit větší obrazové pole a není to nijak na škodu.

Dost bylo teorie. Jak tedy postupovat v praxi při výběru fotoaparátu?

1. jaký mám fotoaparát?

Prvním krokem k úspěchu je si vůbec nejprve říct, jaký mám (nebo chci koupit) fotoaparát. V jeho specifikacích se lze velmi snadno dočíst, jak velký má snímač. Dnes je na trhu několik systémů:

 • Full-frame snímač (o velikosti kinofilmového pole): Nikon, Canon, Sony.
 • APS-H (o trochu menší než full-frame): jen několik málo fotoaparátu Canon.
 • APS-C snímač (menší než výše uvedené): Nikon, Canon, Sony, Pentax, Samsung, Sony,...
 • 4/3 a micro 4/3 snímač (menší než výše uvedené): Olympus, Panasonic.
 • Nikon 1 (menší než výše uvedené).

Poznámka: v době psaní tohoto článku byly na trhu výše uvedené systémy. Je možné, že v budoucnu se bude tento seznam měnit.

2. jaký objektiv je použitelný?

Podle toho, jak velký má můj (vybraný) fotoaparát snímač, si budu vybírat objektiv. Zde mi velmi pomůže značení objektivů:

vyber_objektivu4.jpg

V praxi jde tedy pouze o to si zjistit, jestli daný objektiv dokáže vykreslit obrazové pole minimálně tak velké, jak velký je snímač. Prostě abychom se vyhnuli tomu, že na fotkách budou zcela černé rohy, kdy objektiv nedovede vykreslit obraz velký jako snímač. Teoreticky by to bylo například při použití Canon EF-S objektivu na full-frame fotoaparátu.

3. jaký objektiv je vhodný?

V předchozí kapitole jsme si řekli, jaký objektiv je použitelný. Ovšem otázka zní, jaký objektiv je pro můj (vybraný) fotoaparát opravdu vhodný? Celou věc tak trochu komplikuje takzvaný crop faktor. Co to je, se můžete dočíst v článku Vybíráme objektiv: Ohnisko a crop faktor.

Pokud má můj fotoaparát snímač menší, než full-frame, budu muset ohnisko všech objektivů násobit crop faktorem:

 • APS-C Canon: 1.6x.
 • APS-C Nikon, Sony, Sony NEX, Pentax, Samsung: 1.5x.
 • 4/3 a micro 4/3: 2x.

To znamená, že pokud mám Například Nikon D7000, který má snímač velikosti APS-C, budu ohniska všech objektivů násobit 1.5x. Takže například objektiv Nikon AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED bude po přepočtu poskytovat ohniska 36-105mm. Takže už to nebude v praxi moc širokoúhlý objektiv, jak by se mohlo zdát. Dokonce by se dalo říct, že na APS-C snímač je skoro až nevhodný, protože bude zcela chybět širokoúhlé ohnisko. Pokud bych měl například Nikon D700, který má full-frame snímač, crop faktor by byl 1x a tudíž by se ohnisko nijak nepřepočítávalo. Objektiv by poskytl i širokoúhlé ohnisko, takže by byl velmi vhodný.

Stejně tak například 135mm objektiv určený na portréty je velmi vhodný na full-frame fotoaparát, ovšem nepříliš vhodný na fotoaparát s aps-c snímačem. Tam dojde k přepočtu crop faktorem na ohnisko 202 nebo 216mm, což už je na portrétní focení často příliš dlouhé ohnisko. Nemluvě o 4/3 nebo micro 4/3 systému, kde by ohnisko bylo po přepočtu crop faktorem dokonce 270mm! Proto se vyrábí například 4/3 objektiv Olympus 25mm, protože po přepočtu se chová jako pevná padesátka.

Další příklad je s širokoúhlým objektivem. Na full-frame fotoaparátu bude 16mm ohnisko u objektivu například Canon 16-35mm dostatečně širokoúhlé (nepřepočítává se crop faktorem). Jenže na zrcadlovce s aps-c snímačem z tohoto objektivu bude spíš záklaďák s počátečním ohniskem 26mm (16x1.6).

Shrnutí

V podstatě je to velmi jednoduché. Pokud mám fotoaparát s aps-c snímačem, použitelný bude jakýkoliv objektiv s bajonetem pro mou značku. Ovšem musím počítat s tím, že ohnisko se přepočte crop faktorem, takže bych měl podle toho i vybírat objektiv. Pokud chci základní objektiv na všeobecné focení, měl bych vybírat takový objektiv, kdy po přepočtu crop faktorem bude ohnisko začínat na 24 až 28mm a ne více (např. 36mm je na záklaďák už moc).

Pokud mám full-frame fotoaparát, potom musím vybírat mezi objektivy vhodnými jen pro full-frame (viz výše uvedená tabulka). Crop faktor mě netrápí, ohnisko se nepřepočítává. Takže pokud chci širokoúhlý záklaďák, mohu s klidným srdcem vybrat objektiv s rozsahem ohnisek 24-70mm nebo klasický záklaďák třeba 28-70mm.

Pokud mám 4/3 nebo micro 4/3 fotoaparát, pak musím počítat s crop faktorem 2x. Je možné použít i objektivy třetích výrobců (například Sigma). Všechny objektivy, které půjdou nasadit, vykreslí dostatečně velký obraz.

Pokud mám systém jako například Nikon J1 nebo Sony NEX, nic mě netrápí - protože vybírám mezi objektivy vyrobenými speciálně pro tento systém. Případně se mohu informovat na různé redukce, pomocí kterých lze použít i jiné objektivy.

Diskuse

Pavel Holman

25.1.2012 23:31

Supr článek :)

camlost

26.1.2012 06:01

mně se článek pro změnu moc nelíbí, resp. připadá mi zbytečný. majitelé full frame DSLR nepochybně dobře vědí, jaké objektivy si mají koupit, ostatním je to jedno, protože na aps-c lze nasadit cokoli. a přepočet ohniskové vzdálenosti byl uveden v jiném článku. u zbytku stačí uvést crop factor. btw. Nikon J1/V1 má cf = 2.7, Nikon vyrábí redukci pro použití svých "velkých" objektivů.

Tomáš

26.1.2012 09:24

Bohužel často dostávám dotazy typu "mám takový ten full frame 5D a chtěl bych nový objektiv, líbí se mi Canon 17-55, je vhodný?". Je to smutné, ale bohužel je to tak, drahé DSLR si dneska kupuje spousta lidí a pak nevědí co na to vlastně mají nasadit. Crop faktor jsem zopakoval z toho důvodu, že lidé mají tendenci nečíst starší články, tak jsem to chtěl oživit. Protože opět dostávám dotazy typu "chci záklaďák na Canon 500D a líbí se mi Canon 24-70". Tak proto tento článek.

Simona

21.8.2013 14:34

zdravim, prosim o radu. Mam nikon D3100 a chcem si kupit 50mm objektiv no otazkou je ci sa na moje telo hodi viac Nikon 50mm f/1.8G AF-S alebo Nikon 50mm f/1.8D AF. Cenovy rozdiel 70€ mi pride dosť.. preto sa chcem rozhodnúť správne. Dakujem za odpoved!

Tomáš

21.8.2013 15:11

Dobrý den, určitě verzi G, tj. onen prvně zmíněný.

Michaela

4.6.2016 08:28

Dobrý den, 

chtěla bych Vám poděkovat za Váš článek. Nedávno jsem si kupovala svoji první zrcadlovku a nad vybíráním těla a objektivu jsem strávila spousty týdnů... přesto jsem měla v označení a možných kombinacích zmatek. Váš článek je stručný a přehledný a vysvětluje všechno "najednou". Díky :-))

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš