Brand

Je svatební fotograf opravdu tak lukrativní povolání?

obr_002_mg_2942.jpgBýt svatebním fotografem, to znamená v očích veřejnosti být takzvaně ve vatě, nebo chcete-li "za vodou". Svatební fotograf má vilu s bazénem (samozřejmě vyhřívaným), obrovskou zahradu a pracuje jeden den v týdnu. Tedy v tu sobotu, kdy fotí. Zbytek týdne flámuje a užívá si života.

V tomto článku bych chtěl objasnit, jaká je realita povolání svatebního fotografa. Bude to myslím velmi zajímavé čtení jak pro budoucí nevěsty, tak pro ty, kdo o této práci uvažují.

Svatby fotografuji profesionálně několik let a za tu dobu jsem se setkal s dvojím přístupem laické veřejnosti k této práci. Na svatbě obvykle lidé vnímají svatebního fotografa jako nadšence s foťákem, který nikomu nedá chvíli klidu a pořád něco cvaká. A navíc si dovolí odtáhnout novomanžele na hodinové focení a hosté v tu dobu musí pít sami :)  Bohužel zatím toto povolání nemá v českých končinách příliš prestiž a je považováno za takové nechtěné dítě fotografického umění.

Druhý, a to zcela opačný pohled na věc ovšem nastává ve chvíli, kdy někomu zašlete cenovou nabídku. Celodenní fotografování svatby může stát u profesionálního fotografa průměrně 10 až 20 tisíc korun. Samozřejmě ceny se výrazně odlišují, ale toto rozmezí můžeme vnímat jako nejčastější. Je to poměrně velká částka a když uvážíme, že takový svatební fotograf odfotí třeba 5 svateb za měsíc, dostaneme se na velmi kulantní sumu peněz. Kdo by nechtěl takové příjmy, že? :)  Jenže realita je trochu odlišná, pojďme se na to podívat trochu detailněji.

Než vůbec začneme fotit svatby

Investice do foto techniky

Fotit dobře svatby bez kvalitní foto techniky prostě nelze. Každý člověk, který chce toto povolání vykonávat, musí nejprve zainvestovat nemalé prostředky do fotografické výbavy. Pokud se budu držet hodně při zemi a budu uvažovat velmi šetrný typ člověka, dostanu se k těmto položkám:

  • Digitální zrcadlovka, která bude spolehlivá a kvalitní. Například Canon 7D nebo raději Canon EOD 5D II, Nikon D300s nebo raději Nikon D600: zhruba 40 - 50 000Kč.
  • Záložní zrcadlovka: minimálně 30 000kč.
  • Zoomový základní objektiv typu 24-70mm: zhruba 40 000kč.
  • Minimálně dva portrétní pevné světelné objektivy: 30 000kč a mnohem více.
  • Paměťové karty, brašna / batoh, externí blesk a příslušenství: 20 000kč.
  • Software na editaci fotografií (většinou Lightroom nebo Photoshop): 4 000kč v tom levnějším případě.
  • Externí monitor určený k editaci fotografií: minimálně 10 000kč.

Když to sečtu, dostanu se na nějakých 160 000Kč, a to počítám opravdu ty levné varianty. Pokud bych chtěl to nejlepší, dostanu se zhruba na dvojnásobek výše uvedené částky. A to nepočítám výkonný počítač, který dejme tomu lidé mají tak jako tak. Záložní zrcadlovku samozřejmě mít nutně nemusíte - když vám nevadí, že v průběhu svatby odejde závěrka, můžete to dofotit třeba mobilem ;)

img_010.jpgobr_004_mg_2494.jpg

Jde to i jinak?

Samozřejmě můžete začít svatby fotit s amatérskou zrcadlovkou a jedním zoomovým objektivem (já tak také začínal), ale časem se výše uvedeným investicím nevyhnete. Dříve či později vám přinejmenším začne být trapné, že hosté mají lepší foto výbavu, než vy :)

A teď je potřeba se zeptat  - než nastoupíte do klasického pracovního poměru, vyžaduje po vás někdo takové investice? Pravděpodobně ne... leda tak v případě dopravních pilotů, ale výjimka potvrzuje pravidlo :)

Pracovat jen 1 den v týdnu? To je sen...

Největší omyl běžné veřejnosti spočívá v tom, že si myslí, že svatební fotograf pracuje jenom jeden den v týdnu. To je přímo zásadní mystifikace, která pak vede k internetovým diskuzím o předražených svatebních fotografech. Pojďme si nyní říct, jak to v tomto povolání opravdu chodí.

Pracovní proces po svatbě teprve začíná

Každý svatební fotograf, který to myslí alespoň trochu vážně, fotografuje do RAWu. Opět jsou výjimky, které potvrzují pravidlo, ale to je v tuto chvíli jedno. Zakopaný pes je v tom, že pořízené fotografie je potřeba před odevzdáním zpracovat, a to následovně:

  1. Stáhnout pořízené fotky do počítače (s USB3 čtečkou je to otázka pár minut).
  2. Projít všechny pořízené fotky a vybrat jen ty, které se odevzdávají.
  3. Vybrané fotky upravit, tzn. každou otevřít, editovat a poté vyexportovat do JPEGu.
  4. Dávkově vytvořit zmenšeniny a udělat webovou galerii.
  5. Vybrat fotky k tisku - ty nechat vytisknout a vyzvednout / nechat si je poslat.
  6. Vybrat fotku na obal DVD, udělat obal DVD a vytisknout.
  7. Vybrat fotku na potisk DVD, udělat obal a vytisknout.
  8. Vše kompletovat a osobně předat nebo zaslat.

Ve výše uvedeném procesu zabírá zdaleka největší časový úsek bod č. 3, tj. editace fotografií. I v dnešní době Photoshopu a všech možných super bomba automatických akcí je potřeba každou fotku samostatně upravit. A to je nejvíc časově náročná práce z celého procesu. I kdybych nad jednou fotografií měl strávit pouze 2 minuty, tak při odevzdávání například 400 fotografií je to 800 minut. To je přes 13 hodin nepřetržité práce civění do monitoru. Realita je taková, že některé snímky je potřeba upravit více, a tak je normální nad úpravami strávit 20 hodin nebo často i mnohem víc.

img_358.jpgobr_020__mg_5418.jpg

Když k tomu připočtu další výše uvedené kroky, tak se velmi snadno dostanu na 26 hodin čisté práce, která není příliš kreativní, osvěžující nebo odpočinková. Naopak jedná se o vcelku rutinní záležitost, kdy celou dobu sedíte u počítače a civíte do monitoru. Sousedi se jdou odpoledne koupat a zahrát si tenis - fotograf musí stihnout odevzdat fotky a sedí zavřený doma u počítače.

Sečtěme si nyní počet odpracovaných hodin na jedné normální svatbě:

  • Fotografování na svatbě: 12 hodin.
  • Úprava fotografií: 20 hodin.
  • Další práce kolem: 6 hodin.
  • Celkem: 38 hodin.

A to ani nepočítám veškeré schůzky, konzultace a přípravy, které svatebnímu focení předcházejí. Také nepočítám třeba dvouhodinovou cestu autem, kterou je potřeba ráno a večer v den svatby absolvovat. Vůbec nyní neuvažuji veškerý čas strávený nad marketingem, úpravami webu, komunikací s potenciálními zákazníky, vyplňování daňových formulářů, atd. Takže závěr zní: nafocením svatby práce nekončí, ale teprve začíná.

Ale pořád je to přeci skvěle placená práce...

xobr_037_img_096cb.jpgNyní je to už jednoduchá matematika. Například 12 000kč za celodenní fotografování děleno 40 hodin práce je průměrná hodinová sazba 300Kč. Docela překvapivá hodinová odměna, že? A to je odměna hrubá, ze které je potřeba odvést daň a poplatky na sociální a zdravotní pojištění. Také v tom není započítaný čas na marketing a veškeré práce kolem (viz výše).

Takže on ten svatební fotograf vlastně maká za podobné peníze, jako každý jiný člověk... Zkreslené je to tím, že maká od rána do noci, v létě (kdy je hlavní svatební sezóna) ani nevidí své děti růst a na podzim je bledý jak stěna s kruhy pod očima. Diagnóza - přepracování.

Také jsme zapomněli započíst investici minimálně 100 000kč do foto techniky - a to je potřeba z výdělku splatit, aby celé toto podnikání začalo být ziskové. Ano, je to jen jednorázová investice, ale ani fotoaparáty nevydrží věčně a je potřeba je během několika let obměnit nebo kompletně opravit.

V zimě, kdy svatební sezóna utichá, pak svatební fotograf žije z peněz vydělaných v létě. Nefláká se a nežije životem bohéma. Vzdělává se, sbírá inspiraci, aktualizuje web, navštěvuje veletrhy a duševně se připravuje na nadcházející sezónu.

Sami si tedy položte otázku, až vám nědko nabídne celodenní nafocení svatby na 3 000kč: bude fotky pečlivě upravovat, aby odevzdal kvalitní dílo (ale pak bude pracovat asi tak za 50Kč/hodinu) nebo jen fotky překlopí z karty na DVD nebo rajče (aby pracoval za ty 300kč/hodinu)? První varianta by byla sice fajn, ale to byste museli najít někoho, kdo dělá charitu. A pak už zbývá jen druhá varianta, která nezní příliš růžově...

Svatební fotograf hlavně fotí, ne?

Největší průšvih na tomto povolání je, že čas strávený focením je zcela přebit časem stráveným u počítače, propagací, papírováním a komunikací se zákazníky. Člověk by si řekl, že svatební fotograf bude hlavně fotit, ale opak je pravdou. Bez marketingu to dnes opravdu nejde, vést daňovou evidenci a vyplnit daňové přiznání musí všichni, občas si postaví hlavu počítač, jindy se pokazí tiskárna nebo dokonce samotný fotoaparát...

4.jpg6.jpg

Shrnutí

Nerad bych, aby tento článek byl jednostranný a poukazoval pouze na úskalí povolání svatebního fotografa. Jak jsem již psal v tomto článku, být svatebním fotografem má také mnoho kladných stránek. Lidé jsou většinou velmi milí a v dobré náladě, takže jsou příjemní a velmi pohostinní. Dají vám najíst a napít, často se o vás starají jako o vlastní rodinu nebo dokonce i lépe! Dělají vše pro to, abyste se cítili dobře, povídají si s vámi a berou na vás ohled (třeba vám nabídnou pomoc s přenášením foto výbavy). Navíc často chválí pořízené fotky a svým kamarádům vás představují jako nejlepšího fotografa na světě. To samozřejmě zahřeje (i když víte, že to není pravda :) a s takovými lidmi je radost spolupracovat. No a nakonec vám ještě někdy dají krabici s hromadou sladkého nebo slaného, jindy zase lahev něčeho dobrého k pití...

Takže být svatebním fotografem je opravdu velmi zajímavá práce, která mnoho lidí může 100% naplňovat. Je ale potřeba si uvědomit, že za tím vším je hora další práce, která není na první pohled vidět. A tak zcela chápu, proč je někdy těžké pro běžnou veřejnost akceptovat tak "vysoké ceny" za jednodenní fotografování svatby. Pokud jste článek dočetli až sem, děkuji vám za váš čas a věřím, že vám ledacos objasnil. Pokud máte pocit, že se jedná o zajímavé čtení, neváhejte jej sdílet na sociálních sítích nebo na něj odkudkoliv odkazovat. No a jestli chcete cokoliv dodat nebo se mnou třeba nesouhlasíte, napište to do komentářů níže ;)

 

Štítky: svatba, fotografujeme

Diskuse

Martin

1.3.2013 08:15

Hobby vs. povolání

Pěkný článek! Přidám k tomu jeden citát, nevím už od koho to je... : "Hobby neboli koníček je často hrozně těžká práce, kterou by člověk určitě nedělal, kdyby se jí musel živit." :)

Tomáš

1.3.2013 08:48

Super citát :D

Lubo54

1.3.2013 11:41

Som slovák...ale viem to aj česky...trefa do černého:-)

Tomáš, fantastický článok!!! Pravdivý,výborne popisujúci "bezstarostný život" svadobného fotografa.Čo sa týka tej ceny výbavy s ktorou si fotograf " nie hazardér " trúfne ísť fotiť svadbu (nehovoric o talente,pretože technika ako vieme nie je najdôležitejšia) s tou sa držíš myslím hodně pri zemi:-)Ja som si len v hlave teraz spočítal "amatérsku výbavu" s ktorou som zadarmo fotil svojich známych a ich rodiny a teraz sa ňou chcem živiť(na živnosť) ako fotograf a radšej som skončil pri sume 12.000 EUR (na bývalé SK koruny cca 360 000.-) Ešte raz palec hore za super článok, ale aj tak sa teším na celodenný kurz fotografovania svadieb 24.3. a neodradíš ma ani desiatimi takýmito článkami :-) Pekný deň

petr peLucha

1.3.2013 12:19

Opakovani matka moudrosti

Jsme rad, ze nejsem sam, kdo ma odvahu napsat, ze fotografovat svatby neni otazkou par tisic {ani pro klienty ani pro nas}. Vloni jsem napsal podobny clanek pro svatby.cz Myslim si, ze zakladnim krokem je, abychom si opravdu vazili sve prace a sveho casu a dokazali se ohodnotit. Realne si myslim, ze fotografovat svatbu {v sezone v sobotu} pod 15000 je cesta do bankrotu a nestesti nejen sveho, ale i vsech dalsich. petr PS: myslim si ze editovat 300 fotografii ze svatby je ponekud nesmyslne, pokud to neni radne ohodnocene {min 100 za fotografii?} . Mam samozrejme na myslim individualni editaci a ne hromadne upravy, to je takovy maly podvod na klienta, nemyslite?

Tomáš

1.3.2013 13:38

Díky moc všem za komentáře, cením si toho. Petr: jojo, já jsem tehdy ten článek taky četl a moc moc se mi líbil. To téma mi nějak utkvělo v paměti a říkal jsem si, že to českému trhu může jenom prospět, si toto téma připomenout. Navíc s dosahem i na fotografy.

Tomáš

1.3.2013 13:41

No a k té editaci. Každý to děláme trošku jinak, ale editací mám na mysli už samotnou konverzi. Já nevim jak třeba Vy Petře, ale já strávím u konverze dost značnou část celkové editace, jelikož se snažím co nejvíc dělat v ACR abych si ušetřil čas a nemusel tak některé fotky ani otevírat v samotném photoshopu. Takže nejsou to hromadné úpravy (nějaká akce), není to často ani photoshop, ale individuální úprava v ACR. Samozřejmě jsou fotky které se i tak pak musí ještě otevřít v photoshopu.

Miroslav Bednařík

1.3.2013 14:25

článek

jak jinak než ANO, tak to je a děkuji Tomášovi že si dal tu práci a napsal to přesně tak jak to je.

Martin

1.3.2013 22:56

Jen tak...

... ještě přidám jedno video, možná to někdo znáte: http://youtu.be/fPE9Z8vVfDk :)

Jaroslav

2.3.2013 13:56

Tome, skvěle napsané a plně s tím souhlasím. Já mám zatím výhodu, že mne hlavně živí jiný obor a nemusím spoléhat na focení. Podle mých zkušeností z mého hlavního oboru (revize a montáže elektro)je to jménu a kontaktech. To je ten marketing, o kterém jsi psal. Sice se snažím někam vnutit, ale zatím ještě nic moc z toho nebylo. A tak srtále chodím po stavbách či po opravách, aby bylo za co platit příslušenství k focení. A to mne bude asi v blízké době čekat pořídit nový foťák. takže další výdaje... A jsme zase u těch peněz a výdělku. Ale i tak bych rád nějaké svatby nafotil - pro zkušenosti a také i pro výdělek (snad).

Michal Balada

4.3.2013 17:57

Naprostý souhlas :) Kéž by si toto přečetli všichni klienti, protože vysvětlovat stále dokola někomu, proč mám ceny takové a makové když jejich kamarád fotí celý den za 4000Kč je trošku únavné... to je holt boj s větrnými mlýny :(

Viktor

4.3.2013 23:18

vypada to, ze svatebni fotgraf je jedinej remeslnik, kterej musi investovat do vybaveni... a nejlip se ma zamestnanec, kterej nakluse a nepotrebuje vubec nic.. teda az na pilota dopravniho letadla..

Jindrich VIII

5.3.2013 11:04

Svatá pravda :-) luxusní článek, který by nebylo špatný dostat třeba do solidních novin, aby široká veřejnost mohla začít mít více respektu k naší činnosti. s pozdravem Jindřich

pavelbacka

5.3.2013 17:17

Cena vybavení

Nechci moc rýpat, ale už na tom článku z loňska se mi moc nezdála cena výbavy. Zkusíme moje počty: *počítám s opravu kvalitní výbavou a cenou nového kusu: Canon 6D/5D MKII: 45 000,- Tamron 24-70mm f/2.8 Di VC USD: 24 000,- Sigma 50 1.4: 10 000,- Canon 85 1.8: 9 000,- nebo Sigma 85 1.4: 20 000,- Karty, čtečka, brašna, blesk: 10 000,- PC + monitor + SW: 20 000,- Celkem: 118 000,- Tohle je cena za opravu dobré vybavení, jasně dal by se tam dát lepší objektiv/ více objektivů atd, ale tohle je opravdu super vybavení a ne nějaká levná varianta. Pokud bychom se spokojili s něčím starším případně levnějším (novým), tak se dostaneme klidně na 70 000,- S článkem souhlasím, ale s těmi ciframi ne :/

Tomáš

5.3.2013 17:46

Zapomínáte na druhé záložní tělo... karty, čtečku, brašnu (nebo batoh) a blesk do 10 000kč mi přijde docela dost natěsno, stačí se podívat co stojí externí blesky. Ale budiž. Nicméně nejvíce zavádějící je tam chybějící druhé tělo. A pokud budu mít nejširší 24mm ohnisko tak to bude muset být full frame.

Zdenour

6.3.2013 20:55

Cena výbavy

Pane pavelbacka, myslím si, že zde je vedena řeč o ceně výbavy, která má zachytit NEOPAKOVATELNÝ a JEDINEČNÝ okamžik. Jestli mi klekne technika někde v přírodě, naštve to, ale další den můžu jít fotit znovu. Ano, i špičková technika se může odporoučet, ale právě proto je po ruce záložní technika (tělo, blesk, objektivy) a cena celé výbavy nemůže být na vašich, promiňte mi ten výraz, komických 70tis.

František Zemek ASČF

7.3.2013 11:31

svatby ((((

Poletuješ tam jak hadr na holi, natřískáš neuvěřitelných volovin. Kde sů ty doby co si měl jeden barevný a dva,tři B&W filmy. Dodal si fotky za týden, dva a dostal týdení plat a nikdo ani nemuk a eště ti přišli s flaškou poděkovat. Bejvááávalooo, ---- DVD kde není pětset RETUŠOVANÝCH fotek je málo, fotoknihu, gaučák na plátně, to všecko hned a včera. Když to dodáš, odpočítáš náklady na knihu, obraz, amortizaci mašin, světel, pozadí, benzin, čistírnu, zbude ti jeden dva tisíce a pomluvy za zády ,,náš Pepíček,, by to nafotil líp. Pominu, že třikrát zabráníš ulomení patice blesku rozverným svatebčanem a poblité auto, díky bohu že zvenku ))))). Děte do hader se svatbama, nekazte mě sobotu !!! A když tak počítejte s tím, že pod deset tisíc nevytáhnu paty z domu

František Zemek ASČF

7.3.2013 11:43

výbava dvě těla, poloprofi, amatérské no 70.000,- základní sada Zoom-ů 18-600mm + jeden nouzový univerzál tak 28-35/300mm asi tak 80-90.000,- Dva blesky a výkonné minimálně sč. kolem 50. 20.000? dvojnásobek karet, baterek, akumulátorů, filtry UV, pol, efektové, přechoďáky, samo, že na většinu skel..... Nějaká ta kabela do které se to všecko vleze a je to v ní poruce Ext. světla, stojany, difuzory, deštníky, odrazné desky, noťas, tiskárna s náhradní sadou inkoustů, dvě balení papírů 10x15 100ks, 18x1850ks, A4 tak 20-30ks. To všecko nacpat do kombíka, žel bohu dodávku nemám. A můžete v klidu vyrazit ..... Takže já odhaduju, že v tý plčce co stojí před kunšaftovým barákem leží tak 250-300.000,- Notabene, kdejakému dacanovi ,,naporajtě,, .......

Jiří

9.3.2013 07:46

Reaguji na nazor pana Backy.........pisete Pc+monitor+SW-20tis.........jen cena za PS plus Ligthroom je Vami zminovanych 20tis......takze si dovolim tvrdit, ze cena za tento komplet(Pc+monitor+SW) se pohybuje v rozmezi 50-100tis.....zalezi na prioritach uzivatele, nekdo si poridi iMac a nekdo radeji klasiku....take ceny monitoru jsou ruzne......jinak skvely clanek, ktery vystihuje realitu.

Jaroslav Fiřt

22.3.2013 10:55

Dobře napsané.Když pominu "vstupní" náklady, protože každý nějak začíná, smečku "compactistů" co se pletou pod nohy a zkazí spousty záběrů, ve finále narazíte na to, že dnes "upravuje" fotky úplně každý.Nedej bože, abyste kývli na to, že budete fotit svatbu kamarádovi nebo kolegovi z práce. Katastrofa zaručena

pavelbacka

8.5.2013 19:44

Detailní popis

Tak jinak ... zkusíme to tím, že nebudeme kupovat absolutně nové věci, ale věci už starší: PC: Já svoje složil za cca 13 000,- (CPU, MB použité): - Intel Xeon 3440 (8 vláken), 16GB RAM, 120GB SSD, 3TB hdd, levná grafika, skříň, zdroj, základní deska OS: Win 8: 2333,- SW: Lightroom 4: 3000,- (photoshop je zbytečný luxus pro většinu fotografů + většinou časově náročnější na úpravu fotek - LR5 umí už i rozumné retušování) Monitor: 3400,- Online backup: 1200,-/rok ------------------ Celkem: 22900,- Foto výbava: Canon 5D mkII: 31000,- (starší, se zárukou) Canon 5D: 14000,- (starší, bez záruky) - záložní Tamron 28-75 2.8 (6000) - starší Canon 50/1.4 (6500) - starší Canon 85/1.8 (6500) - starší 5 16gb cf karty: 2000,- BG pro canon 5D mkII: 1000,- (proč kupovat originál?) 4 baterie pro 5D mkII: 1200,- (zase, proč originály?) 2 baterie pro 5D: 600,- fotobrašna: 2600,- (např vanguard up-rise 38) 2xcanon 430EXII: 10000,- (kdybychom chtěli i záložní blesk) 12 AA baterek: 1000,- -------------------- Celkem: 82400,- Nechci vyvolávat nějaké rozepře. Ale jen je potřeba si uvědomit, jestli je opravdu taková rozdíl např. mezi canon 50/1.2 a sigmou 50/1.4, co se týče kvality?? To se pak peníze lehce utrácejí. Většinu zde vypsané výbavy mám (až na pár vyjímek). Jasně, můžu si říkat... já bych chtěl sigmu 35/1.4 a k tomu canona 135/2 atd atd. Ale opravdu to bude takový rozdíl, za který si lidé připlatí? A když si vezmu například tuhle slečnu, která má plně zarezervovaný už i příští rok: http://gracephotographyni.com/ Tak ona fotí nikonem D3100 + nějaká padesátka, zoom a tím to asi hasne. její fotky nejsou můj styl, nejsou dokonalé, ale má klienty. Spokojené (nejspíše). Opravdu výbava není vše - je důležitá, ale já bych řekl že tvoří tak 20% celkové práce fotografa.

pavelbacka

8.5.2013 19:45

Omluva za formátování

Omlouvám se za takové formátování, ale komentáře zde, jsou docela špatně udělány. Tak snad se v tom neztratíte.

Tomáš

9.5.2013 10:57

Pro Pavla:

Tomáš

9.5.2013 11:06

Pro Pavla:

Samozřejmě každý jsme nějak začínal a souhlasím že není nutné vše kupovat nové. Ale to co popisujete mi přijde jako trochu extrém. PC budiž. Že je photoshop zbytečný luxus se dá polemizovat, ale ano, s lightroomem si lze vystačit. Ale monitor za 3400kč na úpravu fotek??? Jestli dobře ukazuje tak sem s ním, za takové peníze bych jej chtěl taky. 5D II za 31 tisíc bude spíš už bez záruky a počítejte že za rok budete měnit závěrku (5000kč). 5D za 14 tisíc - to bude mít najeto x-set tisíc a výměna závěrky bude opět nutnost. Batery grip není nutný, to beru. Baterie - proč originály? Tak tady 100% nesouhlas - mám originály i neoriginály a neznačkové vydrží o znatelně méně. Fotit jen na neoriginály bych si nelajznul - může kdykoliv chcípnout. Canon 430 EX II stojí 6000kč. Nebo jej chcete opět kupovat použitý? To snad ne... No a co se objektivů týče, tak fotit se dvěma objektivy, no proč ne, ale až po vás budou chtít nafotit velkou skupinku na malém prostoru, tak nevím, jak jim vysvětlíte, že se vám do objektivu nevejdou. To co popisujete je opravdu extrém do kterého se snad nemůže pustit nikdo, kdo myslí focení svateb vážně. To je jako byste chtěl vozit lidi na jejich vysněnou dovolenou ve staré karose s potrhanými sedakčami, nefunkční klimatizací a na vyjetý olej a se sjetými pneumatikami. To se prostě ve výsledku projeví ať chcete nebo ne. Fotit svatby vážně s uvedenou výbavou mi přijde jako naprsotý hazard.

pavelbacka

9.5.2013 14:09

Jiné názory a zkušenosti.

Ok, tak asi každý z nás má jiné požadavky a názory. Takže to pak nemá smysl dále rozebírat :). Svatba se dá nafotit s jedním zoomem, bleskem, pevnou padesátkou a bleskem. Pokud chceme jistotu a myslíme si, že věci mohou selhat, tak máme záložní a třeba i o level nižší vybavení. Ale vy jste profesionál, tak pochopitelně máte vyšší nároky než-li já :). Já můžu upravovat fotografie na Dellu 2412M, někdo musí mít Eizo a někomu stačí základní IPS monitor (právě za 3400). Jinak díky za článek o lepších svatebních fotografiích ... trochu jinak ;).

Tomáš

9.5.2013 14:16

pro Pavla:

Je to o tom, že fotím lidi, kteří mají často trochu vyšší nároky. Jsou ochotni si připlatit a tak si mohu dovolit investovat do techniky a tím pádem poskytnout ekvivalentní službu. Ale co si budeme povídat... taky jsem tehdy začínal s dslr s crop faktorem, bez zálohy, s jedním zoomem a pevnou padesátkou :) Takže to určitě platí, že s tím nafotit svatba jde. Taky jsem tak fotil. Jen jde v praxi o to jaké požadavky mají zákazníci a jaký je na fotografa "tlak" aby inovoval svou výbavu. Takže já Vám rozumím a máte vlastně pravdu, jenom by se slušelo dodat, že Vámi uvedený přístup je zcela v pořádku pro někoho, kdo fotí svatby jako přivýdělek občas nebo s tím začíná. Tak nějak přirozeným vývojem asi někdo kdo už to dělá x let výbavu obmění. Jen mi šlo o to, aby si běžní lidé, kteří o tom nic neví, uvědomili, že ta naše výbava stojí ranec. I kdyby to bylo "jen" těch 80 tisíc tak to je suma za kterou jiní přijedou na tu svatbu autem :D My máme bohužel peníze ve výbavě :D

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš