Brand
Blog

Kam až?

Kam až je schopen člověk zajít, aby si získal přízeň davu? Případně obsah kapes davu? Touto otázkou jsem se podrobně zabývala na Mistrovství světa v pouličním umění, které se odehrávalo 18. až 21. června u nás v Dublinu a na které se sjelo 17 jednotlivců a skupin z celého světa. Už na loňském ročníku jsme zažili věci nevšední až praštěné, co asi uvidíme letos?

Bylo toho hodně! Každý se snažil přijít s něčím originálním a většina v tomto směru rozhodně uspěla - aspoň u nás.

A teď pojďme k výsledkům mého zkoumání. Čím se tedy tito pánové a dámy stali přitažlivými pro obyčejného všedního člověka? (Příklady jsou ilustrovány fotkami - čísla v textu odpovídají číslům na fotkách.)

1) Už z minulosti je osvědčený nějaký šikovný trik - nejlépe s moderní pomůckou, protože klasické žonglování už současnému člověku nemá moc co říct. Tohle se jmenuje diablo a žonglér si to roztočí a obhazuje kolem končetin, trupu, vyhazuje do výšky a opět chytá a mezitím udělá třeba i hvězdu. Je to ovšem vhodné jen na rozjezd, na zahřátí umělce i publika, protože zas až tak úžasné to není, že.

2) Velmi oblíbené je využití dětí pro role pomocníků a figurantů v šou - za á jsou bezprostřední a naivní a dělají věci, ke kterým by se dospělí většinou nepropůjčili, za bé je zábavné je sledovat při interakcích s dospělým člověkem a za cé, když už si umělec vybral ke spolupráci na "jevišti" dítě, nevybere si mě.

3) Obliba představení okamžitě stoupne, když umělci hrozí nějaké nebezpečí - může-li se při představení zranit, případně zabít a my, diváci, cítíme napětí, nějak nás to víc baví. Samozřejmě je určitá míra, za kterou by se nemělo zacházet, ale tu jsem na této akci nevypozorovala. V tomhle případě šlo o balancování na hraničce asi šesti plechovek a žonglování mačetami.

4) Komický zjev. Neoplývá-li umělec přirozenou přitažlivostí, je čas si nasadit umělé zuby a stylizovat se do přislazeného seladóna, co svým předstíraným šarmem obluzuje dámy zamilovanými písněmi. To pro mě zas tak moc nefungovalo.

5) Kde nezabere číslo 4 samo o sobě, je třeba přidat něco navíc - šarm zůstal, ovšem přidáme trošku nebezpečí z bodu 3 pomocí monocyklu a bod číslo 4 posílíme komickou přilbou.

6) Zůstaňme ještě u hudby, protože i ta sama o sobě může být tím hlavním lákadlem. Tam, kde by ovšem obyčejný klavír neobstál, dobře poslouží tento žonglovací klavírek, na který se hraje míčky a to velmi dobře! Zkuste si vzít najednou čtyři až šest míčků do rukou a s jejich pomocí hrát nejen jednoduché melodie, ale i celé akordy!

7-10) S míčky se dá vyhrát i jinak, zvlášť když máme obličej jako stvoření k dělání zajímavých obličejů. Vděčné téma i pro fotografy. Na obrázku 9 samozřejmě není míček, ale patří to do téhle skupiny triků pouličního umění. Obrázek 10 dokazuje, že i tady lze obecenstvo vzdělávat - v tomto případě šlo o model sluneční soustavy (ty míče se točily).

11) Zde máme rozvinutí bodu číslo 3 - umělec stojí na několikametrové tyči, kterou mu přidržuje ne vždy spolehlivé obecenstvo, v rukou několik ostrých nožů, v puse tyč, na jejímž vrcholu se točí další ostré nože a bude samozřejmě s těmi prvními noži žonglovat. A přežije :-)

12) Tady se dostáváme ke skupině umělců, kteří těch triků vlastně ani tak moc neumí, ale umí o to lépe pracovat s obecenstvem a to bez jediného slova! K přiblížení se k lidem může posloužit třeba legrační čepice ...

13) ... nebo legrační obličeje ...

14) ... které ještě znásobí účinek, když k nim vyprovokujeme i děti.

15-17) U dětí ještě zůstaňme, protože tam je slušný potenciál - snadno se nechají navést třeba k postříkání nic netušícího pána (15), jsou za to odměněny lízátkem (16) a aby byla ještě větší legrace, je potom dotyčný pán podplacen lízátkem, aby šel zase na oplátku postříkat to dítě (17).

18) Pomoci můžou třeba i loutky a to s opět s využitím nějaké (ne)dobrovolnice z publika.

19-23) Pak tu máme ty, kteří na první pohled vypadají jako solidní páníčkové - třeba tenhle by klidně mohl být nějakým středoškolským kantůrkem (19). Ale o moment později už je vypuštěn džin z láhve a ubohá oběť z publika je ve prospěch nás, zbytku publika, ošklivě zneuctěn a pošlapán (20-22), aby posloužil jako podstavec k žonglování (23).

24) A to není všechno! Páníček na nás nasadil ještě největší zbraň - originalitu. Vybral si z publika dobrovolnici a pak jí před očima všech připravil sendvič - nohama (ty si napřed pěkně umyl a osušil - samozřejmě bez pomoci rukou).

25) Moment očekávání. Na začátku představení je třeba si rozložit po prostoru jeviště (v tomto případě silnice, protože jednotlivá stanoviště šampionátu byla umístěna na jindy celkem rušné ulici kolem parku - a některá i v parku) různé předměty vzbuzující zvědavost. V tomto případě přilba posetá bodci a hlávka kapusty. Také se tu za chvíli objevil malý katapult. Že by šlo o střílení zelí a chytání ho na tu přilbu? Nesmysl!

26-27) A opět se nám tu opakuje motiv využití dětí - tentokrát ovšem bylo dítě jen prostředek k tomu, jak dostat do hry rodiče (27). No to jsme se pobavili při manželském kvízu!

28) Katapult je nabit kapustou a napětí roste.

29) A ano! Opravdu šlo o chytání kapusty na hlavu a i tentokrát byla kapusta chycena! (Jako předtím už 7x, protože každý měl 8 představení a tohle bylo poslední pro tohoto kapustochytače.)

30) No co nás ještě může překvapit a zaujmout? Jedině snad nějaký totální idiot. A hele, on tu jeden je! No to je legrace, on si dal na hlavu nafukovací míč. Obří nafukovací míč. To je docela originální, že?

31) Co ještě tak může přidat? Děti? Míčky? Vlastně míč už má. Hudbu? Á! Žonglování s ohněm a na monocyklu - tj. máme originalitu, žonglování a nebezpečí najednou.

32) A aby toho nebylo málo, on nakonec do toho míče vlezl. Postupně. Celý. To jsem byla tak paf, že jsem až fotit zapomněla. Pak ten míč na sobě vyfoukl. Vypadalo to docela e e :-) Ale hlavní bylo, že se to líbilo!

Tak jsme to ukončili asi tím nejpraštěnějším číslem a všechno tohle mělo ten výsledek, že klobouky všech účinkujích se pěkně plnily mincemi a bankovkami a hlavy diváků se plnily úžasem a dětinskou radostí. A to jsme ani neviděli ty, kdo nakonec zvítězili. To musela být asi pěkně praštěná podívaná :-)

A odpověď na úvodní otázku? Kam až? No, hoooooodně daleko. Do dálek nepředvídatelných :-) A díky za to, opravdu jsme si užili :-)

0.jpga1.jpga2.jpga3.jpgb1.jpgb2.jpgc1.jpgc2.jpgc3.jpgc4.jpgc5.jpgd1.jpge1.jpge2.jpge3.jpge4.jpge5.jpge6.jpge7.jpgf1.jpgf2.jpgf3.jpgf4.jpgf5.jpgf6.jpgg1.jpgg2.jpgg3.jpgg4.jpgg5.jpgh1.jpgh2.jpgh3.jpg

Štítky:

Diskuse

Stefan

26.6.2009 02:10

Díky

za skvělou reportáž! Doplněnou i skvělými fotkami! (Kdo by řekl, že za tohle všechno může Fotorádce :-D ) PS: Kdyby tak ještě Lukáš vymyslel něco, aby se fotky mohli prokládat do textu (takhle si člověk připadá jak tydýt, když musí furt posouvat stránku nahoru, dolů, nahoru, dolů, nahoru, dolů a to všechno skoro třicetkrát ;-) )

Akrodif

26.6.2009 09:35

Není zač a děkuju za skvělou pochvalu! :-)

Mohla jsem ty fotky vložit i přímo do textu, ale psala jsem to v noci a už se mi nechtělo je nahrávat někam jinam a dávat odkazy :-) Příště si tu práci asi dám.

notabene9

26.6.2009 12:39

Po přečtení..

Po přečtení úvodního textu a především po prohlédnutí fotek musím konstatovat, že tohle v Olomouci nemáme, i když nějaké ty ulice tady máme a na nich sem tam i lidi..Zajímalo by mne zda se soutěže zúčastnili nějací ulico-umělci z Česka..

Akrodif

26.6.2009 12:43

No, ...

... byli tam ulico-umělci hlavně z anglicky mluvícího světa - Nový Zéland, Austrálie, USA, Kanada, Britské ostrovy. Pak pár vyjímek jako Dánsko, Francie. Umělci z Česka byli zastoupeni pouze fotografy - ovšem to byli spíš "umělci" :-) Buďme skromní, že :-) A navíc se neúčastnili soutěže, jen ji okukovali ;-)

Maryla

26.6.2009 20:23

zajímavé čtení a fotky:) Ale nějak pro samé dáváni fotek do blogu zapomínáš dávat fotky do galerie;)

Ála

30.6.2009 16:18

To je dobrýýýýý

hele, ten umělec na fotce č.4 vypadá jako ten kolík, co někde v Superstar nebo co to bylo, zpíval to "Stávka dýdžejů ....". Škoda, žes nevyfotila toho jak zalezl do balónu. To by mě fakt zajímalo, jak to vypadá.

Akrodif

30.6.2009 19:54

Vypadá to dost e e - jako když nafoukneš hodně balon, pak ho po nějaké době vyfoukneš a je celý takový zvrásněný, zplihlý, vlhký vevnitř, docela hnusný - tak podobně, akorát je to velký a rýsuje se v tom tvar člověka :-) Ono to tam zrovna ani moc fotit nešlo, měla jsem v cestě lidi, jak je vidět - tu 32 fotil Bolek, já bych tam měla jen ty hlavy :-( A ten z té čtyřky mi byl dost protivnej ;-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš