Brand

Karneval v Benátkách

Chcete prožít karnevalové Benátky na vlastní kůži? Je nejlepší čas zařídit si vše potřebné, aby vás tento (foto)výlet vyšel na co nejméně. Do kalendáře si poznačte datum 11. – 21. února 2012.

1.jpg

Nejlevnější variantou, jak se do Benátek dostat, je autobusové spojení přímo z Brna. Další možností je let z Prahy se společností Wizz Air. S přítelkyní jsme vyjížděli autobusem v pátek v noci a v Benátkách jsme byli v sobotu kolem páté hodiny ranní. Může se to zdát příliš brzo, ale projít si liduprázdné město a jeho temné uličky, které chvílemi působí opravdu strašidelně, to jsou Benátky, které většina turistů nezná. Jakmile začne svítat, je nejvyšší čas rozložit stativ a zkoušet první fotky, protože davy turistů ještě spí ve vyhřátých hotelových pokojích, ale v ulicích se už  objevují první masky.

Opravdu se vyplatí udělat fotky masek pokud možno ráno než bude všude přelidněno a nebude nikde k hnutí.

4.jpg

5.jpg

 

Benátky nejsou nijak obrovským městem a dají se projít křížem krážem za jediný den. Proto jsme si vyhradili jeden den i na okolní místa, kam to suchou nohou nejde. Doporučuji koupit si 24 hodinový lístek na MHD za 18 EUR (cena v únoru 2010), který platí jak na přejíždění lodí v samotných Benátkách (samozřejmostí je plavba po Canal Grande), tak na plavbu na okolní ostrovy. My se jeli podívat na Murano, ostrov proslulý výrobou skla a z něj jsme pokračovali na Burano, které je vyhlášené svou výrobou krajek. Domy druhého ostrova jsou velmi pestrobarevné a legenda říká, že díky této barevné výmalbě mohli rybáři v mlze najít cestu domů. Skvělá příležitost vyřádit se zde se svým fotoaparátem co to jde.

7.jpg

 

Na těchto ostrovech není moc lidí a je tam příjemný klid i v době karnevalu – alespoň v porovnání s návratem zpět do Benátek. Takhle vypadá tvrdá realita:

6.jpg

 

V takových chvílích nastává test vašich schopností, jaké místo zaujmete aby vám na výsledné fotce nepobíhaly děti a další zlobiví turisti. A když už vám v záběru bude vadit jen pupkatý tatík, který drží v jedné ruce kompakt a v druhé cigáro, nezbývá než si drze stoupnout před něj a fotit hodně rychle. Pravdou je, že lidé v maskách velmi ochotně pózují, ale pokud kolem jedné masky stojí skupina 10 a více lidí, tak je samozřejmě těžší pořídit dobré snímky. Ale ani tak nezoufejte, masky se po městě pohybují celý den a pokud se vám masku nepodaří dobře vyfotit napoprvé, pravděpodobně ji potkáte za pár hodin v nějaké další uličce.

3.jpg

2.jpg

 

Co se týče ubytování, rozhodně nedoporučuji shánět nocleh přímo v Benátkách – zvlášť když v době konání karnevalu se ceny zvyšují o 100%. My jsme spali v části Mestre, kam se dostanete autobusem z Benátek za cca 15 minut a platí na něj 24 hodinový lístek na MHD (o kterém jsem se zmiňoval výše). Cena za ubytování je zde mnohonásobně nižší (my měli v ceně i snídani) a když si objednáte nocleh už teď, budete mít na výběr z většího počtu pokojů. A nezbude na vás jen poslední postel v osmilůžkovém pokoji. Konkrétně pro tento výlet jsme hostel objednávali na www.hostelsclub.com ale takových stránek je samozřejmě mnoho. Kvalitu ubytovacího zařízení si vždy jen tak pro jistotu zkontrolujeme na www.tripadvisor.com. Elektrické zásuvky jsou v Itálii totožné s českými, není proto třeba používat žádný adaptér.

 

A jakou fotovýbavu vzít s sebou? V první řadě je třeba připomenout, že si vše taháte na zádech. Co bych doporučoval, tak určitě přibalit stativ – přes den je víceméně k ničemu, ráno a večer je k nezaplacení. Já měl s sebou objektivy 18-55mm a 70-300mm a musím říct, že pokud máte „jen“ jedno tělo, je výměna objektivů velice náročná. Já měnil objektivy poměrně často a v mnoha případech jsem zachránil objektiv před pádem jen tak tak, když do mě někdo vrazil. V takovém počtu návštěvníků se tlačenicím zkrátka neubráníte, a proto jsem si po této zkušenosti pořídil objektiv 18-200mm - takové sklo mohu na karnevalové Benátky vřele doporučit. Jestli fotíte s externím bleskem, zabalte ho do batohu také.

 

Tento výlet se dá zvládnout během jednoho víkendu. Vyjížděli jsme v pátek v noci, v Benátkách strávili celou sobotu a neděli a v nočních hodinách vyrazili zase zpět. V pondělí ráno jsme byli v Brně a kdo nechce plýtvat svou dovolenou jako já, hurá se svou fotovýbavou na zádech rovnou do práce.

 

A nezapomeňte na každé své fotoexpedici udělat aspoň jednu fotku, u které se vaši známí pobaví :-)

8.jpg

Štítky: fotografujeme, cestopis

Petr Běhal

Petr Běhal - kancelářskou židli vyměnil za možnost cestovat a postupně pracoval a žil ve Velké Británii, Řecku, Španělsku a nyní ve Francii. Více informací na www.petrbehal.com.

Diskuse

Lubomír Buchta

29.12.2011 00:14

Benátky - karneval 2012

Pokud hledáte čerstvé informace o nadcházejícím karnevalu, běžte na www.ebenatky.cz, nebo rovnou na program http://www.ebenatky.cz/karneval-benatky.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Na Gibraltar (II. díl)

20. díl příběhu z cest po Evropě aneb jižní Španělsko okem dobrodruha.

26.2.2017

Miroslav

Bali aneb krásy Indonésie nad i pod hladinou

Voda v noci je černá jako inkoust. Silné světlo skvělých svítilen Sola ale ukazuje korály, rostoucí na vraku lodi Liberty, v celé…

16.2.2017

Petr Peterka

Holandsko, aneb co se tam dá fotit…

Větrné mlýny, vodní kanály, květinová pole, zajímavá architektura, historická města, vynikající sýry a vstřícní místní lidé. To…

14.2.2017

Daniel

Na Gibraltar (I. díl)

Už jen dny dělí Mirka od zatčení na Gibraltaru. Co se během nich stalo?

26.1.2017

Miroslav

ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ - KRAJINA ZROZENÁ SOPKOU

České středohoří má rozlohu 1265 km2 a rozkládá se mezi městy Louny a Česká Lípa. Řeka Labe tuto oblast rozděluje na Verneřické a…

18.1.2017

Daniel

Reine - Lofoty v kostce

Když jsem zde psal před časem o ledovcové laguně Jokulsarlon na Islandu jako o nejvíce fotogenickém místu co znám, pak rybářská…

19.9.2016

Michal Balada