Brand

Krajinářská fotografie: březen - duben 2018

Je tu tradiční výběr krajinářských snímků, které jste v galerii Fotorádce zveřejnili za poslední dva kalendářní měsíce.

Passo Giau po západu.jpg

Passo Giau po západu / autor: kid

Oblíbené sedlo v Dolomitech, které nelze vynechat. Pěkná pozápadovka. Mám takové rád, vysoká oblačnost je obarvená ještě dlouho po západu slunce, přitom spousta fotografů chybně odchází, jakmile slunko zapadne za horizont.

Maličko bojuji s kompozicí. Dominantní vrchol vpravo bych raději viděl více ve fotografii i za tu cenu, že se do záběru nevejde tolik strany levé. Tam kromě barevných mraků tolik zajímavého není. Projíždějící automobil je fajn, škoda že jich nejelo více. Podobnou fotografii jsem tam několikrát při podzimní návštěvě sám fotil a když auta nejezdila, holt musel jezdit sem a tam můj kolega.

zimni kontrasty.jpg

Zimní kontrasty / autor: Petr

Letošní tuhé mrazy daly vzniknout i takovýmto fotografiím. Kompozičně bez výhrad, obloha není tolik zajímavá, proto dostalo mnohem více prostoru popředí, kde vyfoukané struktury ze sněhu krásně vtahují do fotografie.

Jen dvě drobnosti. Zaretušoval bych strukturu vpředu, která je porušená snad od bruslí? A další věc, kácející se stromy vlivem použití širokého ohniska. Srovnat, nebo v ideálnějším případě nafotit jako panorama.

rakousko.jpg Rakousko / autor: Radim Šalša

Příjemné světlo na štítech, nebál bych se zahýbat křivkami v editoru a tím by se vylepšil jak kontrast, tak i barevnost. Zdá se mě fotografie zbytečně šedivá a zmíněná úprava by jí prospěla.

Křišťálové perly moře.jpg

Křišťálové perly moře / autor: Langer

Ledovcovou pláž u laguny Jokulsarlon na Islandu nevynechá žádný fotograf. Dalo by se tady fotit týdny. Ledové kry, které se tu po pláži povalují a končí tak svou pouť od ledovce, než se úplně rozpustí, nabízejí stále nové kompozice.

Možná by nebylo špatné, kdyby obě kry byly více od levého okraje snímku.

Zimní ráno.jpg

Zimní ráno / autor: Vojtěch

Stále to opakuji, České středohoří je neprávem opomíjená lokalita. Mám to tam sám poměrně daleko, takže se o to musí postarat jiní.

Pěkné světlo, zajímavý výhled, ale s kompozicí bojuji. Asi bych se soustředil více na scenérii v dáli, než na popředí, které v tomto případě zabírá většinu fotografie, přitom je poměrně nevzhledné. Žádná pěkná struktura ve sněhu, jen tu a tam tráva či keřík, který když není omrzlý, příliš dobře nevypadá.

Porta Bohemica.jpg

Porta Bohemica / autor: Josef

Další snímek z tohoto pohoří.

Kompozičně fajn, naopak světlo již není bůh ví jaké, ale dramatická obloha a prosvítající paprsky přesto dávají fotografii atmosféru.

Moravské Toskánsko.jpg

Moravské Toskánsko / autor: Libor

Krajina u Kyjova v posledních letech zažívá doslova nájezdy fotografů. A to nejen těch Česka či Slovenska, ale potkáte tu Japonce i Američany. Kdo nemá rád při focení davy, ten si to zde moc neužije.

K samotné fotce, naprosto bez výhrad, pěkné světlo, linie krásně poskládané, prostě fajn snímek.

panska skala.jpg

Panská skála / autor: Rulc

Motiv zajímavý, bohužel zde pozitiva končí. Špatný výběr denní doby, světlo je ničemné, čedičové varhany tak vůbec nevyniknou. Barevné podání bohužel pro mne úplně mimo. Hnědá barva mrakům a vůbec celé scéně nesluší.

jarní paprsky na slati.jpg

Jarní paprsky na slati / autor: Josef

Pěkné světlo, krásné místo, dobré zpracování.

Opět bych mohl polemizovat o kompozici. Kdyby to bylo možné, vyhnul bych se smrku, který půlí levý okraj fotky a tím pádem bych dominantní smrky vpravo dostal více od okraje druhého, ale to už je detail.

nasnezeno.jpg

Nasněženo / autor: Honza

Perfektní námraza, přimlouval bych se o to, aby strom vpravo byl v záběru celý a vyretušoval bych elektrické vedení, které zbytečně poutá pozornost.

V zimních měsících putuje slunce tak nízko po obzoru, že i přes den lze udělat slušný snímek.

rano.jpg

Ráno / autor: DuPe

Protože se nám letos zima nebývale protáhla, je zde další krásná zimní fotografie, tentokrát ze Slovenska. Inverzní počasí je jedno z těch, které si fotograf nejvíce přeje zachytit a tady se to beze zbytku povedlo parádně.

jarne vodne brany.jpg

jarné vodné brány / autor: Josef M. Oravec

Končíme čistě jarním snímkem. Za mě v podstatě bez výhrad. Kompozičně i zpracováním fajn.

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Radim Šalša

2.5.2018 13:11

Ahoj Michale, děkuji za koment k mojí fotografii a za radu jak ji a ostatní fotografie vylepšit. Křivkám jsem doposud nedával tolik prostoru kolik by bylo asi třeba, musím se na to více zaměřit. Děkuji a ať se daří.

Honza

10.5.2018 14:47

Ahojky, díky za komentář. Drát el. vedení jsem vyklonovat zkoušel, ale akorát jsem tam vyrobil šmouhy a tak nezbylo než ho tam nechat. Přeji prima světlo.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Pro děti to nejlepší...to platí i pro fotografii. Základy kompozice a nastavení fotoaparátu a třeba i inspiraci pro fotografování…

21.8.2019

Pavel