Brand

Krajinářská fotografie: Červen - srpen 2015

Horké léto je snad už konečně za námi, tak se pojďme po čase opět podívat, čím jste přispěli do galerie na Fotorádci.

 večerné cvakanie pod obrami.jpg

večerné cvakanie pod obrami / autor: Matej Lovíšek
Dolomity jsou fotogenické snad v každém ročním období i za jakéhokoliv počasí. A když se k tomu přidají skvělé fotografické podmínky, nevíte co dříve. Často slýchám, že takové barvy nikdy nemohla příroda vykouzlit. V drtivé většině je to názor lidí, kteří viděli východ slunce jen v oparu někde za Prahou (Pražáci prominou). Takže překonejte lenost, přivstaňte si, vyběhněte do kopců a kochejte se…

Fajn „reportážovka“, co by zřejmě většina fotografů za podobnou v portfoliu dala. Vpravo by se přeci jen hodilo nechat trochu více místa, aby fotograf nestál tolik u okraje fotky.

Jako na Blatech.jpg

Jako na Blatech / autor: Petr Fiala

Fotka svou zádumčivou ranní náladou jako by již předurčovala příchod pro fotografy nejžádanějšího období v roce. Podzim už začíná klepat na dveře.

Povedená zrcadlovka, možná by ji ještě o chloupek víc slušela černobílá verze.

 Klíč k Lužickým horám.jpg

Klíč k Lužickým horám / autor: Martin Tic

Lužické hory stále patří k poměrně opomíjeným lokalitám na severu Čech. Nemají to bohužel v konkurenci vedle ležícího Českého Švýcarska jednoduché. Na druhé straně to má i své nesporné výhody. Ráno tam totiž na někoho narazíte jen velmi zřídka a můžete si tak v klidu vychutnávat divadlo, které příroda zrovna nabízí.

Znám tyhle rána velice dobře. Celou dobu před východem slunce se modlíte, aby mlha nevystoupala příliš vysoko a nepohltila Vás. Když se to povede, může vzniknout parádní fotka. Chválím za čtvercový formát, který jako by se z krajinářských snímků téměř vytratil. Ubíhající cestička krásně vede oko. Mlha v kombinaci s temnými mraky na obloze vykouzlila fajn atmosféru a to se nestává často. Většinou jsou buď mlhy, nebo mraky, ale obojí dohromady spíše zřídka.

 Křišťálový dar moře.jpg

Křišťálový dar moře / autor: Langer

Pokud ještě váháte, zda se na Island vypravit, tady je další impulz, který jasně hovoří pro. Nikde jinde v Evropě nenafotíte ledové kry, zmítající se ve vlnách Atlantiku, jako se tomu děje u ledovcové laguny Jökulsárlón.

Povedená fotografie, delší čas dává snímku dynamiku. Přimlouval bych se za mírné stažení modré ve stínech, která je až příliš křiklavá. Protože světlo už není úplně ideální, ani zde by nebylo od věci zkusit černobílou variantu.

 Západ na Tre Cime.jpg

Západ na Tre Cime / autor: Jan Bambas

Jde asi o nejčastěji fotografovaný masiv v Dolomitech. Nutno říci že právem.

Podmínky příliš nepřály. Sluneční paprsky téměř neprosvítily oblačnost, takže se do skal opírají jen velmi nesměle. Velké výhrady bych tu měl k samotnému spojení a zpracování panoramatické fotky. Celá scéna se jakoby bortí do středu fotky, nejpatrnější je to právě na skalních věžích Tre Cime. Barevné podání jednotlivých fotografií v panoramatu je různorodé, což je patrné hlavně v obloze.

Jak tomu předcházet? Foťte panorama v manuálním režimu a ideálně s panoramatickou hlavou. Ale ze zkušenosti mohu potvrdit, že i z klasické kulové hlavy lze panorama velmi slušně nasnímat a následně spojit v počítači tak, aby se různě nekroutilo, jako je tomu vidět zde.

 Sněžné jámy.jpg

Sněžé jámy / autor: Josef Plaček

Pohled na Krkonoše, jak jej málo kdo z návštěvníků zná. Všichni běží na Sněžku, nebo si projdou hřebenovku, ale do Polska už zavítá málo kdo. Přitom zde najdete několik jezer, které jsou atraktivní nejen z turistického, ale i krajinářského hlediska. Zasvítí sem ale bohužel jen v letních měsících, takže fotografování je zde velice omezené.

Chválím zpracování i kompozici, možná bych jen tolik nevytahoval ze stínů. Zčeřená hladina dává snímku potřebnou dynamiku.

 utakleiv.jpg

Utakleiv / autor: Paulus

Kdo by se nechtěl podívat na Lofoty? Rozlehlé pláže, vysoké útesy, skalnaté hory…

Povedený snímek. Kameny v popředí v kombinaci s mraky na obloze mu dávají hloubku. Vadí mě jen ztmavení kopců, s největší pravděpodobností kvůli použití přechodových filtrů. Problém by vyřešilo lepení několika expozic, což je v posledních letech už i trend. Výrobci a prodejci fotografické techniky z toho radost nemají, ale pokud to s krajinařinou myslíte vážně, nic jiného Vám nezbude.

 z balónu.jpg

Z balónu / autor: Milan Konečný

Většinou všechny nabádám, aby si hledali nové kompozice, nevšední úhly záběru a podobně. Proto jsem tuto fotku nemohl vynechat. Nebo se Vám snad zdá málo nevšední? :-)

Jistě není bez chyb, alespoň modrou bych trošku krotil, přesto oko potěší.

 černá desná.jpg

Černá Desná / autor: Miroslav Chudoba

Příjemná vodopádovka. Použití delší expozice je také žádoucí. Pokud to šlo, našel bych do popředí trošku méně členitý terén, případně si jej alespoň uklidil. Ten suchý smrček tam být opravdu nemusel.

Osobně chodím rád fotografovat potoky po dešti, nebo klidně přímo v dešti. Díky použití polarizačního filtru odstraníte odlesky z hladiny a balvanů v okolí a vše se krásně probarví. Zde je okolí poměrně mdlé.

 lac blanc.jpg

Lac Blanc / autor: Zuzka Marešková

Věřím, že mnozí z Vás v létě cestovali a postupně ještě vložíte do galerie své snímky tak jako Zuzka. Podmínky jí bohužel příliš nepřály, ale celý Montblanský masiv je natolik fotogenický, že pro dobrou fotku nemusíte zachytit zrovna východ nebo západ slunce. Na snímku dominuje čtyřtisícovka Aiguille Verte. Zrcadlení v jezeře je též atraktivním motivem. Pomohl by možné převod na černobílou fotografii. Daly by se tak „zamaskovat“ horší světelné podmínky.

 kapradoles.jpg

Kapraďoles/ autor: Milan Konečný

Často se říká, že méně je někdy více a u této fotky do puntíku platí. Celou levou polovinu fotky bych oželel. Cesta jen zbytečně odvádí pozornost od lesa podrostlého kapradím v půlce pravé.

Bohužel také technická kvalita fotografie je špatná, na to pozor, je to velká škoda. Motiv ale výborný, hned mě napadlo, jak skvělá fotografie by to mohla být například v mlze a podobně.

 mumlavsky vodopad.jpg

Mumlavský vodopád / autor: Petr Ruffer

Nejatraktivnější vodopád v Krkonoších a širokém okolí. Dobře zvolené podmínky, při slunečném počasí by byly tak velké kontrasty mezi světly a stíny, takže lze fotit vodu jen velmi obtížně.

Trošku se peru s kompozicí. Velký kámen v popředí dostal ve fotografii tolik místa, že ve výsledku strhává více pozornosti, než by asi bylo vhodné. Nešikovný je i nevyplňený pravý spodní roh snímku.

 Totem anjelského vodopádu.jpg

Totem anjelského vodopádu / autor: Jozef M. Oravec

A výběr uzavíráme povedeným vodopádem.

Osobně bych se nebál jít s fotoaparátem ještě níž. Vrchní špička kmenu, který trčí z vody, by se dostala mimo rozhraní voda a břehu. Vyvážení barev nemuselo být tam chladné, ale to už je na vkusu každého z Vás.

 

Takové bylo shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v krajinářské galerii objevilo. Podzim už se hlásí o slovo, takže nezbývá než popřát dobré světlo a znovu na všechny apeluji, aby se o své fotografické úlovky ve zdejší galerii podělili s ostatními.

 

 

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze. Živí se převážně svatební a portrétní fotografií. Ve své volné tvorbě se zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Pavel

23.9.2015 14:29

Nebýt na posledním obrázku dřevo místo kamene, tak by se komentář mezi posledním a předposledním hodil na oba...

Josef Plaček

28.9.2015 11:26

Díky!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Krajinářská fotografie: červenec - srpen 2017

Fotografií jste přes letní měsíce nahráli do galerie méně než je obvyklé, ale i tak se našlo pár povedených snímků, za kterými se…

4.9.2017

Michal Balada

Má cesta k reportážnímu focení svateb

Reportáž, to je krásné slovo, moje oblíbené. Prakticky mohu s klidem říci, že jsem reportážní svatební fotograf. A teď bych vám…

10.8.2017

Lukáš

Krajinářská fotografie: duben - červen 2017

Jaro je za námi, a protože už je v plném proudu léto, nastal nejvyšší čas ohlédnout se za krajinářskými snímky, které jste v…

3.7.2017

Michal Balada

Dostaňte ze svého fotoaparátu maximum

Rukama mi za posledních asi patnáct let prošla celá řada fotoaparátů. U všech jsem se vždy snažil "vymačkat" z nich co se dalo.…

31.5.2017

Tomáš

Krajinářská fotografie: Leden - Březen 2017

Letošní zima se konečně po pár hubenějších letech předvedla a na výběru z uplynulých měsíců je to znát. Tak pojďme na něho.

5.4.2017

Michal Balada

Gamma korekce polopatě

Určitě už jste někdy slyšeli o takzvané gamma korekci. A možná jste se jí vyhnuli obloukem. Tak dneska už nemusíte. Mám pro vás…

28.3.2017

Tomáš