Brand

Krajinářská fotografie: Červenec – Srpen 2016

Počasí venku vypadá, jako by léto letos nechtělo předat štafetu podzimu, přesto je tu výběr krajinářských fotografií, které jste za uplynulé dva měsíce nahráli do galerie.

příchod podzimu.jpg

Příchod podzimu / autor: MartinSpal

Pokud má krajina dostatek vláhy, obdarovává nás podobnými rány. Stačí si jen přivstat. Přesně pro podobné podmínky je nadcházející podzim obdobím hojnosti. Fajn atmosféra, snad jediné co trošku vadí, je splývání spodní hrany posedu s horizontem v pozadí. Ale je to jen detail, kterého si většina diváků zřejmě vůbec nevšimne, pěkná.

budiž světlo.jpg

budiž světlo / autor: Petr

Potěšil mě čtvercový formát, který je v krajině bohužel již jen málo využíván. Asi by nebylo na škodu nechat více prostoru paprskům v horní části snímku na úkor té spodní. Pokud bych byl detailista, vyretušoval bych i větev či sloup el. Vedení vlevo zasahující do fotky. Atmosféra opět velmi silná.

lechtalske alpy.jpg

Lechtalské Alpy / autor: Miroslav Chudoba

Příjemná „pohlednicovka“. Fotce by jednoznačně prospělo lepší světlo někdy po východu, nebo před západem slunce, kdy sluneční paprsky modelují krajinu. Takto je poměrně plochá a fádní. Taky bych přidal trošku na levé straně, aby se skalnatý vrchol tolik nedotýkal okraje.

winterberg.jpg

winterberg / autor: Pavel

Vyhlídku Kleiner Winterberg v Saském Švýcarsku v podstatě ani já při svých toulkách nikdy nevynechám. Je to již tisíckrát fotografované místo, přesto je vždy trošku jiné a podmínky, které tu krajina fotografovi přichystá, bývají mnohdy kouzelné. Pavel měl mlhy pomálu, přesto se mu povedl zdařilý snímek. Po kompoziční stránce není co vytknout.

Alpe de suisse.jpg

Alpe de suisse / autor: Miroslav

Ne vždy se podaří zachytit krajinu v dech beroucím světle. Ale i ponurá atmosféra zamračené oblohy hrozící každou chvíli vydatným deštěm má často něco do sebe, jako právě na této fotce z Dolomitů od Miroslava. V podstatě středová kompozice v tomto případě nevadí. Však pravidla jsou tu od toho, aby se tu a tam porušovaly.

kanenstein.jpg

Kanenstein / autor: juraj

V Norsku se na mnoha místech příroda doslova vyřídila a Kannenstein je jedním z nich. Velice fotogenický motiv Juraj ztvárnil výborně. Fotografie má hloubku. Malou výtku bych měl snad jen k nesjednocenému barevnému podání. Vodní hladina v pravé části snímku je až nepřirozeně modrá v porovnání s levou stranou. Celé fotografie, zdá se, padá k levé straně. Soudě opět podle vodní hladiny.

leto 2016.jpg

Leto 2016 / autor: Jozef M. Oravec

Podobných technických památek už u nás není mnoho, proto se jako vhodný motiv k fotografování přímo nabízí. Snímání od země fotce určitě prospělo. Je dobré hledat nevšední úhly pohledu. Stačila by ještě při editaci trocha práce s křivkami, to by jí také výrazně pomohlo.

podzimní ráno.jpg

Podzimní ráno / autor: Jari

Ačkoliv jde zjevně o fotku ze šuplíku, podobná rána tu jsou za pár týdnů. Vyplatí se přivstat a zažít podobná mlžná rána, kdy se krajina i města jen pomalu probouzejí z chladných nocí. Velice příjemné barvy, fajn fotografie, pozor jen na přepal v obloze.

maly labsky vodopad.jpg

Malý Labský vodopád / autor: Smiťa

Pěkná vodopádovka, kterých se jistě na podzim dočkáme mnohem víc. Trošku bych ztlumil modrou ve vodě. Díky delšímu času snímání má voda potřebnou dynamiku, ale modrá obloha se „promítla“ do vodní hladiny až příliš.

pastviny.jpg

Pastviny / autor: Petr

Po technické stránce se zdá být fajn. Nad kompozicí by se dalo polemizovat. Zdá se mně, že tráva dole není tolik zajímavá, nakolik dostala prostoru. Díky tomu se vlivem použití širokoúhlého objektivu poměrně hodně kácí stromy po stranách obrazu, což trošku „tahá za oči“. Slunce uprostřed nevadí.

jar vetrom odviata.jpg

Jar vetrom odviatá… / autor: Jozef M. Oravec

Ještě jeden Jozefův povedený snímek, tentokrát šuplíkovka z jara. Pěkná fotka, není co vytýkat. Určitě bych rád viděl i podzimní fotografii z tohoto místa.

černohorský potok.jpg

Černohorský potok / autor: Petr Ruffer

Netuším, zda je to jen špatným zmenšením a doostřením fotografie, ale zdá se, že zřejmě díky použití poměrně malé clony není horní polovina snímku dostatečně ostrá, na to pozor.

 

Věřím, že ještě mnohé fotografie z letních putování nemáte zpracované, tak si pospěšte a pochlubte se s nimi v galerii. A jakmile pominou vedra dnešních dní, věřím že se najdou i snímky s ryze podzimním tematikou.

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Petr

13.9.2016 08:04

moc díky za komentáře případné rady a připomínky ke snímkům..cesta ke zlepšení tu stále je.... moc mě těší, že mé 2 snímky se dostaly do tohoto výběru :-)

Mirek

16.9.2016 08:58

Diky za komenty. Mám radost, že se i moje fotka zde objevila. Kdybych mohl zůstat v horách i ráno, resp. večer - při dlouhém slunci, zůstal bych.

Petr

3.11.2016 14:50

Moc pekne fotky. U toho Kanensteinu se mi zda, ze to spise pada trosku doprava nez doleva.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada