Brand

Krajinářská fotografie: červenec - srpen 2017

Fotografií jste přes letní měsíce nahráli do galerie méně než je obvyklé, ale i tak se našlo pár povedených snímků, za kterými se vyplatí ohlédnout. Těším se na už nyní na nové prázdninové úlovky, kterými se pochlubíte příště.

když slunce vstava.jpg

Když slunce vstává / autor: Iveta

 Ranní vstávání se vyplácí, i když v letních měsících slunko vychází opravdu velmi brzo a ne každému se to tak vždy povede. Ivetě se vstávání vyplatilo a zachytila krásnou ranní atmosféru probouzejícího se parku.

Bez výhrad.

 První paprsky.jpg

První paprsky / autor: Iveta

Že se vyplatí vyčkat ještě pár desítek minut po východu slunce, kdy krajinu „proříznou“ paprsky ranního slunce můžeme vidět i na jejím dalším snímku.

Opět bez větších výhrad, kompozice na jedničku. Jediné co mě napadá, že by fotku posunulo ještě dál, je „vykouzlit“ při snímání více expozicemi a následným lepením v editoru hvězdičku paprsků v místě kde slunce prosvítá mezi větvemi. A pozor na přeexponování v obloze.

 ....jpg

… / autor: Leoš

V jednoduchosti je krása. Aleje jsou sice dílem člověka, ale do naší krajiny krásně zapadají. Fajn středovka, pokud bych měl být puntičkář, popošel bych ještě pár kroků vpřed, ze záběru by se dostal dominantní kmen vlevo a fotografie by mohla být téměř dokonale souměrná. To je ale už jen detail.

 svitani ve velke fatre.jpg

… svítání na Velké Fatře / autor: Josef

Velká Fatra je mírně opomíjeným územím, co se hor na Slovensku týká. Může za to několik faktorů. Dlouhé nástupy dolinami bez možností přiblížit se lanovkami fotografy nutí šlapat po svých a ti tak raději míří do okolních pohoří, kde fotografie pořídí snadněji. Je to však škoda.

Josef nám ukazuje pohled na nejvyšší fatranské vrcholy a za nimi třeba Velký Choč či Vysoké Tatry těsně po východu slunce, kdy se doliny ještě topí v mlze, zatím co na vrcholech dávno začal nový den.

Velice dobrá!

Hvezdy.jpg

Hvězdy nad Žuljanou / autor: Petr

Fajn hvězdná obloha. Jediné co mě trošku tahá za oči, jsou světla odrážející se v hladině a bortící se vlivem použití širokého ohniska. Asi bych je raději srovnal.

 Ránko na Orave Slovakia.jpg

Ránko na Orave Slovakia / autor: Roman

Opět slovenské hory po ránu. Kompozičně fajn, přimluvil bych se jen za teplejší podání barev, což obnáší jen velice rychlou úpravu při vyvážení bílé v RAW formátu při vyvolávání. Nasvícená louka v popředí by měla být z logiky věci ve výrazně teplejších tónech.

 Souboj Slunce a mlhy.jpg

Souboj Slunce a mlhy / autor: Tomáš

Ráno v Saském Švýcarsku, kdy Tomášovi neskutečně přály podmínky. Jak se říká, štěstí ale přeje připraveným. Jde o pohled na stolové hory v Německu přes kaňon Labe, který je zalitý mlhou, kterou mají krajináři moc rádi. Dokonce i pár mráčků na obloze se objevilo, což není při mlhavém ránu úplně zvykem.

Bez výhrad.

Luzenský meandr.jpg

Luzenský meandr/ autor: Josef

Povedená východovka, jediné co bych poupravil je odlesk nad sluncem. Šel by velice rychle odretušovat a neodváděl pozornost, ale je to jen detail, kterého si většina možná ani nevšimne. Případně by, tak jako u jedné z předchozích fotek, šlo lépe zvládnout vícenásobnou expozicí slunce.

Španělská Andalusie.jpg

Španělská Andalusie / autor: Vojtěch

Pobřeží je vděčným motivem, tady bych měl několik výhrad k obloze. Kvůli nevhodnému použití polarizačního filtru na širokém ohnisku vzniknul uprostřed fotografie tmavý flek, který jí rozhodně na kráse nepřidává, na to tedy příště pozor.

Další co mě v obloze zarazilo je kromě šumu také množství nečistot na čipu, které jsou i na tak poměrně nízkou clonu vidět. Samozřejmě by šly jednoduše retušovat, ale při tomto množství už bych vážně uvažoval o čištění.

 Moje srdce bije pro Růžák.jpg

Moje srdce bije pro Růžák / autor: Coco Chanel

Fotografie z asi nejnavštěvovanějšího místa v Českém Švýcarsku. Pohled z Křížového vrchu na Růžák. Fajn pohlednice, jen pozor na kácející se horizont, který prostě fotografii ničí. Můžete sice srovnat v editoru, přijdete tak ale už díky ořezu o kompozici, kterou jste zamýšleli při samotném vzniku fotky.

 barvy leta.jpg

Barvy leta / autor: Jari

Ze zástupu východovek tohoto krajinářského výběru vystupuje tento snímek, focený přes den. Krásně je zde vidět, proč v poledne nelze vyfotit dech beroucí snímky. Světlo nestojí za moc, krajina je plochá, slunce jí nemodeluje tak, jak je tomu při východech či západech slunce.

 

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Vojtěch

4.9.2017 17:47

Michal Balada: Díky Michale za věcné komentáře. Napravím to. Ten polarizační filtr mám na L 17-40mm. Všímám si toho i na dalších fotografiích, asi v kombinaci s přechodovými filtry ztrácí funkci, nebo ho neumím vhodně použít. 

Michal Balada

5.9.2017 10:07

Vojtěch: Je to spíš tím, že je polarizák použit na maximum v pozici kolmo na sluneční svit, ale na širokém ohnisku se to projeví jen v části obrazu, tedy uprostřed.

Josef

5.9.2017 19:45

Michale děkuji za zařazení do výběru. Moc si toho vážím. Komentář k mé fotografii je velmi trefný. Velká Fatra patří mezi moje nejoblíbenější pohoří. Už z toho prostého důvodu, že si tady člověk může bez davů „turistů“ užít v krásné přírodě ještě krásnější východy a západy slunce. No a nocování v salaších na hřebeni patří mezi nejkrásnější zážitky v mém kombinovaném turisticko-fotografickém životě.

Michal Balada

6.9.2017 13:02

Josef: Přiznám se, že jsem se před lety několikrát na Velkou Fatru chystal, ale nakonec jsem vždy skončil někde jinde... Letos jsem si to tam přes Krížnou přejel na kole a opět jsem si plány oživil, takže v zimě tam buduš mít zřejmě o jednoho turistu-fotografa víc :)

Josef

8.9.2017 14:05

Michal:

No tak rád bych s tebou dal na některé ze salaší zasypané sněhem kafe, čaj nebo něco pro zahřátí.

Letos mě to ale nevyjde, protože se pracovně ohřívám daleko od domova. Návrat na konci této zimy.

Tak někdy na podzim. Rád se ale podívám na moje oblíbená místa na fotografiích někoho jiného. 

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Pro děti to nejlepší...to platí i pro fotografii. Základy kompozice a nastavení fotoaparátu a třeba i inspiraci pro fotografování…

21.8.2019

Pavel

CO MOŽNÁ NEVÍTE O FOCENÍ MOBILEM.

Fotografujete mobilem? Tak chcete jistě mít fotky co nejlepší i vytištěné na papíře. Jak nastavit fotoaparát, aby vše bylo i na…

19.6.2019

Pavel

Jak přežít focení "se mnou" v horách

Ať už se rozhodnete pro stanování vysoko v Dolomitech, Alpách nebo pro foto-expedice daleko za severním polárním kruhem, tak jako…

3.6.2019

Václav

Království zamrzlé za polárním kruhem

Lofoty, fjordy, zima, sníh, slunce, polární záře, peří, sněžnice, mačky, cepíny a fototechnika. Sama o sobě pro mě tato slova…

19.3.2019

Václav

Krajinářská fotografie: prosinec 2018 - únor 2019

S Vánoční oblevou posledních let jsem se už smířil a ani tuto zimu to nedopadlo jinak. Ale na rozdíl od minulých let byl…

4.3.2019

Michal Balada