Brand

Krajinářská fotografie: duben - červen 2017

Jaro je za námi, a protože už je v plném proudu léto, nastal nejvyšší čas ohlédnout se za krajinářskými snímky, které jste v posledních měsících do galerie vložili.

v údolí křemelné.jpg v údolí Křemelné / autor: Josef

Výborná ukázka toho, že poutavé snímky fotograf pořídí z pravidla při povětrnostních podmínkách, ve kterých většina sedí v teple domova v obavě, aby nezmokli. Dramatická obloha přitom vždy snímku výrazně pomůže.

Trochu si lámu hlavu s kompozicí. Jde o středovku, což rozhodně není špatně. Hodně mě ale dráždí smrk vlevo, který zbytečně strhává pozornost. Pokud to šlo, dal bych raději více prostoru kosatcům v popředí. Atmosféra ale velice dobrá.

Moravské vlnění.jpg

Moravské vlnění / autor: František

Zvlněná krajina okolo Kyjova v posledních letech zažívá především na jaře a na podzim doslova nájezd fotografů a musí se nechat, že si pozornost zaslouží. Všude dojedete autem, nikam nemusíte namáhavě šlapat, stačí si počkat na ten správný čas. Fajn světlo, kompozičně výborné.

pláž.jpg

Pláž / autor: Samuelson

Výborné podmínky, jen pozor na přepaly, především v obloze jsou už opravdu velké. Řešením by byl přechodový filtr, nebo slepení více expozic. Horizont v polovině, který většině fotek ublíží, zde vůbec díky zrcadlení mraků nevadí.

Aurora Wing.jpg

Aurora Wing / autor: Underground

Island musí být snem snad každého krajináře. U Hvítserkuru jsem fotil již mnohokrát, užil si zde východy i západy slunce, ale takto pěknou polární záři jsem zde ještě „nechytnul“.

Pěkný snímek. Vyšší ISO a následné odšumování je bohužel na technické kvalitě fotografie znát, přesto by se za ní jistě málokdo zlobil.

maják na Neist Pointu.jpg

maják na Neist Pointu / autor: kid

Neist Point nesmí vynechat nikdo, kdo navštíví Skotsko. Drtivá většina fotografií ale pochází z útesů nad majákem, jen pár kroků od parkoviště. Kdo však není lenoch, trošku se projde a pátrá po neotřelé kompozici, ten najde. Přesně toto je ten případ. Použití šedého filtru k dosažení dlouhého času snímku určitě také výrazně pomohlo. Holt když není dobré světlo, alespoň tímto způsobem jde z daného místa vytěžit maximum.

zelena.jpg

Zelená... / autor: Jozef M. Oravec

Povedený záběr jarního lužního lesa. Všimněte si též úhlu pohledu. Fotografováno je poměrně nízko nad zemí, takže popředí dostává ještě více prostoru a jako by vtahovalo divákovo oko do fotografie. Jakýkoliv nevšední úhel může fotografii výrazně pomoct už jen proto, protože těch z úrovně očí je drtivá většina.

Velmi dobrá práce.

broumovsko.jpg

Broumovsko / autor: pavel

Broumovsko, zapomenutý kraj na východě Čech, je pro krajináře ráj. I Pavla přilákaly ranní mlhy. Fotografie po kompoziční stránce v podstatě bez výhrad. Bohužel slunce nezasvítilo, takže krajina na snímku je poměrně plochá. Na druhou stranu působí uklidňujícím dojmem.

rána na pohansku.jpg

Po ránu na Pohansku / autor: Iveta

Co se kompozice týká, uvítal bych více prostoru vlevo, starý dub by se tak dostal od okraje fotografie.

Protisvětlo je v podstatě to nejsložitější, co můžeme fotoaparátům nabídnout. Slunko zde nevypadá příliš dobře. Řešením by bylo opět lepení expozic s různě zacloněným objektivem, kdy při vysokém clonovém čísle dosáhneme žádoucí hvězdičky (ne každý objektiv vykreslí krásnou hvězdičku, záleží na počtu lamel clony), samotnou krajinu pak fotíme na běžně používané clonová čísla, protože ta vysoká už mají nežádoucí vliv na kresbu objektivu.

A stopu po letadle bych osobně vyretušoval.

Po západu slunce.jpg

Po západu slunce / autor: Eliška

V drtivé většině případů se všem možným stožárům vyhýbám, ale on to může být i hlavní motiv, proč vlastně ne. A když se k tomu přidají zajímavé pozápadové barvy…

ostrovy.jpg

Ostrovy/ autor: Tomáš

O podobných fotografických podmínkách sním pokaždé, když se do Česko-Saského Švýcarska vydávám. A že to není zrovna zřídka. Většinou to dopadá tak, že je tolik vytoužené mlhy málo, nebo naopak hodně, v nejhorším případě žádná. A když už je, nejsou zase mraky, takže s vymetenou oblohou to též není úplně ono. Tomáš měl ale kliku jako hrom, perfektní podmínky, stačí být na vyhlídce jen dostatečně brzo a pak chudák fotograf neví, co dříve, jestli se kochat, nebo fotit.

Ranní pohed na Vysoké Tatry.jpg

Ranní pohed na Vysoké Tatry / autor: Tomáš

A ještě jedna fotka od Tomáše, tentokrát pohled z Pienin na Vysoké Tatry. Opět povedené podmínky. Na obloze nic moc zajímavého, spodní část fotky bez mlhy a ve stínu, takže si scéna o panorama přímo říká.

 Balvany.jpg

Balnany / autor: Jiří

Skvělé místo, mizerné světlo. To je to první, co mě napadá při pohledu na fotku od Jiřího. Určitě doporučuju se tam vrátit po ránu, kdy by nad vodou mohla být třeba nějaká ta mlha, nebo večer při západu slunce, například se zrcadlícími se rudými mraky. Takto je snímek velice všední, ale místo opravdu s velkým potenciálem.

 Šumava - Luzenské údolí.jpg

Šumava - Luzenské údolí / autor: Josef

Josefovou fotkou jsme výběr začínali a také jej uzavíráme. Takto nějak si představuju Šumavu. Nepříliš vysoké a špičaté kopce, slatě, klikatící se potoky a říčky, ranní mlhy… Skvělé místo, velice příjemný snímek.

 

Nenechte ani o prázdninách a dovolených fotoaparáty zahálet a poté se se svými výtvory v galerii pochlubte. Dobré světlo!

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada