Brand

Krajinářská fotografie - Jak „vyrobit“ foto-batoh do hor

1.jpgPokud patříte k fotografům, pro které je lokalita vzdálená více než 500 metrů od auta „nefotitelná“, tak už dál nečtěte. Tento článek pro Vás není.  Jestliže jste fotograf, který fotí v rámci vycházek se psem a objektivy nosí po kapsách, tak ani Vás tento článek nenadchne. Pro ostatní outdoorové fotografy, kteří ví, že krajinářská fotografie se musí „vychodit“ a tak tráví s foto-batohem na zádech dlouhé hodiny, přináším několik zajímavých postřehů, které odlehčí jejich zádům a nepřitíží peněžence.

 

Každý rok trávím na horách 3-4 týdny v rámci fotografických workshopů a další 2 týdny v rámci soukromých foto-expedic. To znamená 5-6 týdnů nošení těžké fototechniky a outdoorové výbavy na zádech. Nosit fototechniku v horách navíc často znamená překonávat výškové rozdíly, které během jednoho dne často přesahují 1000 metrů.

Kdo si to někdy vyzkoušel, pochopil, že v takovém případě se každý gram váhy počítá. Nejde ale pouze o váhu. Ještě zásadnější než váha samotná bývají často další faktory. Má batoh správně umístěné těžiště? Plní bederní pás svou funkci? Jsou záda dostatečně odvětraná?

 

Klasický foto-batoh

Pojďme se podívat na klasický foto-batoh. Tím může být například skvělý Compu Rover AV od firmy Lowepro. Tenhle batůžek v ceně 5-ti tisíc korun intenzivně používám už 5 let a pořád drží. Dvě komory (spodní fotografická, vrchní na oblečení / potraviny / pití), dělají tento batoh univerzálním společníkem do letadla a na cesty po celém světě. Když lítám fotit pod vodu, tak do spodní komory

7.jpg

dávám tělo, objektivy a blesky, zatímco do horní se mi krásně vejde housing a ramena. Do zadní kapsy batohu navíc schovám i notebook. Společnost Lowepro to vymyslela prostě skvěle.

Opravdu skvěle? Pojďme se na ten samý batoh podívat z pohledu fotografa hor:

1) Těžiště

Foto-batoh má tvar hrušky a všechno to těžké (fototechnika) je umístěno na spodku, dále od těla. Zadní část batohu navíc disponuje velmi dobře provedeným systémem uchycení stativu. Opakuji „zadní část batohu“! Co to pro fotografa hor znamená? Batoh má sám o sobě těžiště příliš nízko a daleko od těla. Když na něj zezadu navíc zavěsíte 2-3 kg těžký stativ, tak počítejte s tím, že Vás bude řádně převažovat do zadu. Váha stativu se v takovéto poloze násobí a vy budete muset chodit v mírném předklonu, abyste váhu kompenzovali.

Když jsem s tímhle foto-batohem v plné polní lezl minulé léto sněhem zasypanou ferratu na Monte Paterno, horolezci v údolí se mi smáli „kam prý jdu s tou koulí na zádech“ :o)

2) Bederní pás

13.jpgBederním pásem foto-batoh sice disponuje, ale jeho funkčnost je, ve srovnání s bederními pásy u kvalitních turistických batohů, chabá. Celá váha batohu tak visí na trapézech a ramenou.

Když každoročně vyrážíme v rámci workshopů z Tatranské Lomnice na Chatu u Zeleného plesa, první věc, kterou všem kontroluji je správné nastavení „bederáku“. Většina z nás totiž netuší, že bederní pás je tím, co by mělo nést váhu batohu, ne ramena.

3) Odvětraná záda

O odvětraných zádech se v případě tohoto batohu nedá vůbec mluvit. Batoh prostě pořádné odvětrání nemá a tak se mokrá záda dostaví již po pár stovkách metrů.

Když si takhle záda během dne v horách několikrát propotíte a pokaždé Vás při sundávání batohu ofoukne studený horský vítr, koledujete si o pořádné nachlazení.

Těmito nedostatky bohužel netrpí jen tento jinak skvělý foto-batoh, ale i 99% všech ostatních foto-batohů na českém trhu. Nemůžeme jim to mít za zlé. Jsou totiž navržené především pro městské fotografy, kteří do přírody zavítají jen v rámci víkendových výletů, často v doprovodu auta. Výrobce prostě nepočítal s tím, že se mezi fotografy najdou blázni, kteří s těžkou fototechnikou polezou ferraty nebo ji budou tahat z jednoho alpského štítu na druhý.

 

Turistický / horolezecký batoh

11.jpgPokud jste si v horách vyzkoušeli nosit kvalitní turistický nebo horolezecký batoh, zjistili jste, že to je úplně jiná liga. Ideálně posazené těžiště (nesu 25 kg a i tak jdu krásně vzpřímený), fantasticky odvětraná záda (tisíc metrů převýšení a záda mám pořád suchá) a spolehlivý bederák (ramena váhu jen přidržují a trapézy se netrápí), znamenají opravdový požitek z pohybu v horách. Bohužel foto-komoru byste v takovém batohu hledali marně.

 

Jak z toho ven?

Řešení se nám nabízí hned tři:

1) Nosit fototechniku v turistických batozích v ponožkách.

Několik mých kolegů to tak opravdu dělá. Šetří jím to váhu a také finance, které by utratili za často předražené speciální foto-batohy.

Podle mého názoru je ale v tomto případě přístupnost k fototechnice a sní související pohotovost poněkud omezena a i ochrana fototechniky v případě pádu (o kterých v horách není nouze) není zrovna slavná.

2) Pořídit předražené speciální foto-batohy

12.jpgV posledních letech některé firmy zareagovaly na „díru na trhu“ a začaly dodávat speciální outdoorové batohy s integrovanými foto-komorami.

V roce 2012 se mi s jedním takovým, na workshopu v Tatrách pochlubil kamarád David Němeček (http://fstopgear.com/). Batoh měl integrovanou fotokomoru přímo v zádech a až na to, že neměl integrovanou pláštěnku, vypadal zajímavě. Bohužel cena kolem 10 tisíc korun a dodatečné náklady v podobě cla a přepravy z USA do ČR znamenají pro většinu z nás příliš drahou srandu.

3) Z turistického / horolezeckého batohu „vyrobit“ fotobatoh

9.jpg

Kdo si po přečtení záhlaví článku přichystal jehlu a niť, udělal chybu. Nejlepší řešení totiž často bývají ta nejjednodušší a ani tento případ nebude výjimka. Máte již doma foto-batoh typu Compu Rover AW nebo jemu podobný?

Pokud ano, zkuste se podívat na jeho foto-komoru. Lze foto-komoru z batohu zcela vyjmout? Ano? Tak to máte vyhráno.

Fotokomoru vyjměte a vyzkoušejte, zda svými rozměry nezapadne do samostatné spodní komory vašeho turistického batohu. Že turistický batoh ještě nemáte? Tím lépe! Až budete nějaký pořizovat, přijďte do outdoorové prodejny s vyjmutou foto-komorou a vyberte z jejich široké nabídky takový turistický / horolezecký batoh, do kterého foto-komora nejlépe sedne. Kromě prostoru na foto-komoru by tento turistický / horolezecký batoh měl mít i boční přezky na uchycení lyží nebo hůlek. Tyto přezky Vám totiž skvěle poslouží pro uchycení stativu.

3.jpgPokud přijdete zkoušet do velkých prodejen, jakými jsou například Hudy nebo Alpsport, tak lze nalézt hned několik batohů, které budou rozměrům odpovídat a navíc lze čas od času narazit i na zajímavé výprodeje.

Já jsem takto „vyrobil“ foto-batoh z turistických batohů Vaude Terkum 75 + 10 III a Vaude Terkum 65 + 10 II (do obou se fotokomora vyjmutá z Compu Rover AW krásně vleze). Ušetřil jsem tím:

a) na financích (speciální outdoorový foto-batoh s podobnými rozměry by stál kolem 10 tisíc),

b) na váze (dříve jsem nosil celý Compu Rover AW zavřený ve velkém Vaude Terkum 75 + 10 III, což znamenalo 2,5 kg navíc)

c) na bolavých zádech a životnosti (ani speciální outdoorový foto-batoh nedosahuje takových kvalit co se materiálu, těžiště, bederního pásu a odvětrání týče, jako zmiňovaný Vaude. Proč, je jasné… speciální outdoorové foto-batohy jsou výkřikem posledních let, zatímco firmy jako Vaude, Deuter, Millet nebo The Northface jsou na trhu desítky let a mají v tomto odvětví mnohem více zkušeností.)

Jestliže vám vyjmutá foto-komora sedne do spodní komory outdoorového batohu (tak jako na fotografiích), získáte foto-komoru, ke které budete mít okamžitý přístup a která bude fungovat a chránit Vaši fototechniku naprosto stejně jako u klasického foto-batohu. A to nepočítám kolik ušetříte na ponožkách, které již nebude potřeba sundávat  :o)

 

1.jpg

S batohem v praxi

Přestavba pro mě znamená úlevu především na workshopech, na které jsem nosil Compu Rover AW zavřený ve Vaude Terkum 75+10 III. Velkým batohem jsem veškerou výbavu (včetně 16“ notebooku pro fotografy a ukázkové techniky) nosil z Tatranské Lomnice na Chatu u Zeleného plesa, zatímco menší Compu Rover AW pak sloužil na jednotlivé foto-výpravy z chaty.

Teď nosím pouze o dost menší Vaude Terkum 65+10 II (přestavěný na foto-batoh), který slouží jak na přenos veškerého vybavení na chatu, tak i na jednotlivé výpravy z chaty.

Velký Vaude Terkum 75+10 III (přestavěný na foto-batoh) pak používám na expedice, na které je třeba přibalit spacák, karimatku, stan nebo vaření.

 

 

Přeji méně zpocených zad, méně bolavých trapézů, méně času stráveného v předklonu a méně ponožek v batohu :o)


Václav

Václav Krpelík je fotograf, který se zaměřuje především na fotografování krajiny a to jak té na souši, tak té pod vodou. Jako jeden z mála fotografů na světě, se s těžkou foto-technikou vydává do mořských hlubin výhradně bez přístroje. Mnohaleté zkušenosti s fotografováním hor, pobřeží, mořského světa a dalších žánrů pak předává účastníkům svých workshopů a expedic pořádaných v zahraničí.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.vaclavkrpelik.com.

Diskuse

Josef Plaček

23.12.2013 00:25

No článek ve stylu zamyslím se za vás :-D S články o Vaude si měl přijít než jsem pořídil outdoor/military bagl z USA za cenu která by tě zabila :-D ... akorát že ho možná časem prodám kvůli váze (1-2 kila dolů doslova mrtvé váhy se počítají), ovšem množstvím popruhů kapes atd zase strčí Vaude dokapsy... Jinak pokud taháš spacák, tak na spodní komoru pro foťák zapomeň, ono i tak bych tam raději narval oblečení a foťák dal víc k zádům právě kvůli těžišti. A pokud by někdo chtěl něco od fstopgear, tak mají sklad v irsku, takže doprava je levnější a odpadá tuším clo (s daní to je teď nevím jak). Například pouze ICU od nich by mohlo být pro mnoho z nás dobrá volba, jen pro ně najít batohy....

RMI

23.12.2013 00:44

RR

Bohuzel mam podobnou zkusenost s fotobatohy. Nakonec jsem poridil Deuter horolezecky batoh a vystlal ho proti nejhorsim narazum kvalitni tuhou penou. Na zadech sedi skvele i s D4 a vahou kolem 5-6kg. S "fotobatohy" nesrovnatelny komfort, minimalni vaha navic atd...

RMI

23.12.2013 00:44

RR

Bohuzel mam podobnou zkusenost s fotobatohy. Nakonec jsem poridil Deuter horolezecky batoh a vystlal ho proti nejhorsim narazum kvalitni tuhou penou. Na zadech sedi skvele i s D4 a vahou kolem 5-6kg. S "fotobatohy" nesrovnatelny komfort, minimalni vaha navic atd...

Martin

23.12.2013 06:03

dva poznatky... 1) opravte prosím ten strašný zápis čísla 5-ti tisíc nebo vás někdo zažaluje za znásilnění češtiny :). a 2) lovil jsem fotobatoh v levnějších vodách a krom zmíněných nectností typu bederní pás a blbě odvětraná záda mě překvapilo, že žádný z mnou uvažovaných modelů neměl samostatnou komoru, kam by se dalo uložit jídlo a pití. už si nepamatuju přesné modely, je to pár let, ale vypadá to, že návrháři nepočítali s faktem, že fotograf je člověk :) nebo věřili, že si fotograf s sebou vezme nějakého šerpu nebo nákladní mulu. takže vzkaz pro návrháře: hodně prostoru na techniku a kapsa na notebook je úžasná věc, ale jídlo by se nemělo nosit v igelitce. já jsem aktuálně ve stavu turistický batoh a hračky v ponožkách nebo v kapsách vesty. ale narozdíl od autora nepodnikám dlouhé horské akce. toť názor z trochu jiného úhlu.

Václav

23.12.2013 10:18

Re: doom007, pipe

doom007: Omlouvám se za zkráceninu čísla, která se Vám nelíbí, ale nechám ji tam, ať čtenáři alespoň ví, o čem píšete :o) Jinak k bodu "2", výrobci asi předpokládají, že fotograf si všude dojede autem a foto-batoh pak přenáší jen několik desítek metrů. Lowepro sice nedávno přišla s novou řadou "outdorových foto-batohů", ale měl jsem možnost zkoušet v terénu a zatím mě vyloženě nepřesvědčily. pipe: díky za informaci o skladu v Irsku, možná by se tady čtenářům hodil link, ze kterého by to šlo v rámci Evropy objednat (pokud takový už existuje). Nicméně ani fstopgear například odvětrání zad nemá zrovna nejlépe dořešené. Co se spacáku týče, dávám ho ve Vaude do hlavní, horní komory a dole nechávám foto-techniku. Nevidím v tom nějaký problém (možná mám lehčí foto-techniku než pipe).

Josef Plaček

23.12.2013 14:13

Vašku, nebo mám lehčí spacák :-D ... ono o umístění té techniky v báglu by se dalo napsat celý článek, základ je ale vědět, jak je to s těžištěm batohu a s uložením věcí v něm, a taky, spadnu-li na zadek, tak raději dopadnu na spacák než na foťák. O skladu v Irsku vím přímo od jejich podpory z jejich webu, objednáš tam a asi jak vidí evropa a maj to tam tak to pošlou z evropy, i pro ně je to levnější, navíc není nic jednoduššího než sesmolit pár vět v Aj a poptat se a domluvit než něco koupíš, obzvlášť když to stojí balík. Osobně mi na výlety z chaty ven a do chaty jejich bágly připadají ideální (podívám-li se na fotobatohy), ale furt nejlepší je strčit fotobrašku nebo tu vložku do klasického batohu.... Ostatně batoh je tak individuální věc, že jsem už byl i ve fázi,kdy jsme zvažoval šití na míru, ovšem nechtělo s emi za batoh dávat to co za nové BMW, takže kompromis kompromis kompromis....

Václav

23.12.2013 14:58

padání na zadek :o)

S padáním na zadek souhlas, ale mám vyzkoušeno (testováno na hromadě všelijakých pádů, které jsem v 90% brzdil batohem), že to polstrování foto-komory to prostě zvládá.

eaglelord

23.12.2013 15:33

foto-batoh

Foto-batohy nemuseji byt vzdycky tak drahe, kupoval jsem si tento dvoukomorovy batoh, v akci za cca 1000 kc, vsechno na batohu super, jen postrada zadovy system, ale za ty penize jsem to ozelil, jinak naprosta spokojenost: http://www.lowepro.cz/produkt/Fastpack-250-186 . Ze nema plastenku mi vubec nevadi, muzu pouzit plastenku z krosny.

Petr Tomeš

23.12.2013 17:48

podobný styl

Já to třeba řeším tak že v normální malé brašně mám foťák se pevnými 28,50,100mm objektivy.A toto dám společně s karbonovým stativem(kulovou hlavou dolů) do 35l baťohu, do spodu náhradní fusekle, pak brašnu a navrch namačkám péřovku. Vejdu se do pěti kil, má to dobrej bederák. O pohotovost vytažení pro focení krajiny tolik nejde, stejně je třeba vše připravit 15 min předem. Nesmí ale člověk tahat sebou telata.

Standa

23.12.2013 18:38

Tak já se přidám, na jednodenní výlety požívám rovněž Lowepro Compu Rower, na dvoudenní bez spacáku mám Prima Hunter 45l do něj vždy strčím brašnu Lowepro 190AW s výbavou, ale rozhodně ne úplně dolů, tam dávám vždy něco měkčího, no a na větší akce Lowe Alpine Appalachian 65+20 ten je rozhodně vynikající, s 20-22kg můžu chodit celý den a záda jsou úplně v klidu, tady mám vždy dole oblečení a spacák, nad ním brašnu s technikou a pak jidlo to spíš kolena chudáci trpí.

Josef Plaček

23.12.2013 19:33

Kolena

Stando pššššt, nebo si to moje vzpomene ja podzim...

Václav

23.12.2013 21:34

re: kolena

Kvůli kolenům nosím vždy hůlky (dost to kolenům uleví) + když je opravdu velký náklad (nad 25kg) a těžký terén, tak na kolena dávám ještě bandáže... je to fakt znát :o) K tomu se přiznám, že preventivě v průběhu roku jím i jakousi kloubní výživu. Ale to už sklouzáváme jinam :o)

Martin

23.12.2013 21:55

á propos, kloubní výživa, když už jste ji zmínil Václave. trochu to sem patří, když už se řeší celkem velké nálože na zádech... s čím máte dobré zkušenosti? za mě koňský preparát Alavis Triple Blend - je to chuťově hnusné, ale pěkně mi to drží pohromadě kolena, kterým dávám zabrat při cyklistice. ověřeno i uživateli serveru bike-forum.cz, kde jsem Alavis objevil.

vverosta

24.12.2013 07:54

rejpnu si :-)

Mně se chce něco říct a já to musím říct a já to řeknu! Je to samozřejmě úžasný, že si kompletní výbavičku taháte po horách po dolinách na mrazu, v dešti a větru i ve Slunce úpalu a naděláte s tím kopec báječnejch fotek, ale pak je publikujete kde? Když dobře tak max. jako 1600 x 900 na internetu a tam už fakt nikdo nepozná, jestli jste to nefotili 8mpix mobilem elegantně zastrčeným v náprsní kapsičce goretexové bundičky. Ale pokud to tisknete na 40 x 50 tak to je jiná válka. A pěkné Vánoce a nový rok!! :-))

Standa

24.12.2013 08:17

rejpání si

Ono je to o tom, že je to koníček, a poznat to jde, těžko lze vyfotit mobilem vychodovku a plno jiných věci, na první pohled to vidět možná nepůjde, ale přímé srovnání jedne scény odhalí rozdíly mezi mobilem a dslr. Na ryby mohu jít taky s granátem, ale jaksi to nebude ono.

Václav

24.12.2013 10:21

Re: rejpání si :o) + kloubní výživa

Stando velmi zajímavé přirovnání s tím granátem :o))) Jinak informace pro vverostu: Když se podíváte na můj web, tak zjistíte, že nejmenší formát který tisknu je A2 a co se panoramat týče tak začínám na 100cm a končím na 200cm (http://www.vaclavkrpelik.com/galerie/panorama/) ..tak proto to tahání se s technikou. Tohle mobilem opravdu nenafotíte (ani pro tisk, ani pro web). S tou kloubní výživou je problém, že účinek se dostaví až po několika měsících užívání a můžou se tam projevit i další faktory (jako přechodné nezatěžování kolen). Já mám jakýsi Glukosamin, ale největší výběr kloubní výživy najdete asi tady: http://obchod.ronnie.cz/kloubni-vyziva

Josef Plaček

24.12.2013 10:43

Ty po mě kamenem, já po tobě dvěma.....granátama :-D

Granát je právě stylovka, je to ten správný overkill jako tahat se s těžkou výbavou "po horách po dolinách na mrazu, v dešti a větru i ve Slunce úpalu"... ten mobil bych spíše přirovnal k "na pstruhy s igelitkou" ... Někteří z nás zatím netiskneme, ale chceme, a jak již někdo zmínil je to koníček.... Z kloubních výživ doporučuju AnimalFlex, ale spolykat těch 9 tablet deně dá zabrat, účinky jsou znát již po týdnu dvou, je to tříměsíční kůra a pak rok nic!!! A obyčejný Kamzík je též dobrý, teď ho do sebe cpu. Dalo by se říct, že díky němu už zase skáču přes kaluže. Ale raději bych ty přípravky střídal a poradil se minimálně s lékárníkem kdy a jak které brát (časové odestupy mezi jednotlivými druhy přípravků), všeho moc škodí....

František Zemek ASČF

24.12.2013 16:20

kluci

Sudek měl obyčejný celťák, stativ používal jako čagan, baštil chleba se špekem a cibulí pil vodu z potoků a dodnes se mu nemůžeme rovnat ))))))) Už ste si nahodili na hřbet ,,magnolu,, s deseti deskama ??? co ? no vidíte ;-) Mamyia, Pentacon, Kiev s třema sklama, filtrama, váží kolem deseti kil a taky to šlo s obyčejnou krosnou ;-)

Václav

24.12.2013 16:47

Re:kluci

No myslím, že Sudek s tím nádobíčkem ferraty nelezl :) Ale připomíná mi to situaci z Dolomit... když jsem vyjádřil touhu vylézt na Mt.Paterno, nafotit z vrcholu západ slunce, přespat tam, vyfotit východ slunce a pak teprve lézt dolů, tak jsem byl označen za absolutního blázna. Přitom v první světové tam ve střílnách vytesaných do skal přespávali vojáci týdny, možná měsíce.. a to neměli "vodní postel" v podobně 5cm Thermarestky nebo spacák do -20C. Zvládali to v dekách a byla to samozřejmost. Na druhou stranu, když nové technologie existují, proč jich nevyužít... ať už to je spacák, karimatka nebo batoh.

Martin

24.12.2013 18:20

přesně, když máme moderní technologie, tak je škoda jich nevyužít. naši předkové taky chodili srát za barák a my máme splachovací wécé :)

Josef Plaček

24.12.2013 20:13

Když to zmiňujete

Ano máme moderní technologie, na které si člověk zvyká velmi rychle a zapomíná, že i bez nich to šlo a nepo***l se (tedy ne do splachovacího WééCéé, ale takříkajíc, i fyzicky, za bukem do houští), donedávna jsem chodil v kanadách se švédskou krosnou, krev jsem z bot vyléval po deckách a byl rád když jsem záda necítil... dnes to po cca 2 letech s kvalitníma botama a batohem nechápu a ani nezopakuju, pokud by nešlo o život... Vašku, já bych tam chrápal s tebou taky, je to totiž to nejlepší, co může člověk/fotograf udělat, MÁ-li k tomu správnou výbavu a neriskuje kejhák... nejsme totiž vojáci aby nám nezbývalo nic jiného než zhebnout chladem nebo kulkou... ano fotografové jsou blázni ... ale co tím chci říct? Čo bolo bolo, terazky máme technologie, tak je využívejme, (a pro pana ASČF, ale i pro ostatní) ale nezapomínejme že to šlo i jinak.... Takže pánové, skvělé fotky, méně zdravotních problémů, a spoustu zážitků ... a to né bo svátky ale prostě jen bo...

oldbas

25.12.2013 21:55

Když se chce, tak jde ledacos. Stačí chtít, nehledat nejnovější věci a prostě chodit a fotit. Donedávna se po horách chodilo v pionýrkách a na zádech celtovou krosnu. A jakpak to šlo. Dneska lidi žijou v omylu, že když nemají funkční spodní prádlo z merina, gorogex oblek a boty a k tomu nejmodernější batoh, který je o úžasných 50gramů lehčí, než minulá generace, tak tam prostě jít nemůžou, pač se to nedá. Ale ono se to dá, ale není to tak pohodlné. Článek fajn, dorře jsem si početl a snad se i poučil. Díky Václave a hodně nej do Nového roku

Indigo

7.1.2014 12:40

Kde sehnat fotokomoru

Mě by zajímalo, kde koupit fotokomoru zvlášť. Tedy bez toho, abych musel kupovat batoh či brašnu, kterou pak stejně nechci používat. M8te někdo nějaký tip?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Pro děti to nejlepší...to platí i pro fotografii. Základy kompozice a nastavení fotoaparátu a třeba i inspiraci pro fotografování…

21.8.2019

Pavel