Brand

Krajinářská fotografie: Leden - Březen 2017

Letošní zima se konečně po pár hubenějších letech předvedla a na výběru z uplynulých měsíců je to znát. Tak pojďme na něho. ještědská vlna.jpg

Ještědská vlna / autor: kid

V posledních letech jde o velmi populární místo, ale nevyfoťte si to také, ikdyž zde nic nového kompozičně vymyslet příliš nelze. Vyrazte za inverzních podmínek a máte úspěch téměř jistě zaručený. Když se pak blížíte k vrcholku Ještědu, tak jen doufáte, že bude inverze v té správné výšce, aby díky větru vytvořila dnes již pověstnou vlnu s výhledem na Krkonoše.

Možná by jen skála v popředí mohla být umístěna přesně na střed, nebo naopak více do zlatého řezu.

silvestrovsko dopoledne.jpg

Silvestrovské dopoledne / autor: trinoo

Dobrá fotografie s atmosférou. Vinětace jí sedí.

Bez výhrad.

posledni paprsky.jpg Poslední paprsky / autor: Petr

Petr měl fotografii z Jeseníků už v minulém výběru a i tato si to jednoznačně zaslouží.

Krásné struktury v popředí, ale stejně bych popošel blíže k omrzlým smrčkům, víc prostoru by si zasloužily. To ale rozhodně není výtka.

moravské toskansko.jpg

Moravské Toskánsko v zimě / autor: František

Zvlněnou krajinu u Kyjova posledních pár let fotí spousta fotografů na jaře i na podzim, ale vrátit se sem v zimě, to je již ojedinělá záležitost. František však udělal dobře. Zdejší linie jsou i v tomto období také velice fotogenické.

Jen poznámka pod čarou. Osobně bych asi retušoval dva stromky, které „lezou“ do záběru v levé dolní části snímku a trošku ruší. Bez nich toto vyfotografovat nelze, někdo zase namítne, že by to byl výrazný zásah do reality, ale co naplat, snímek by byl „ čistější“. Klidně napište názor do komentářů pod článkem, jsou tu pro Vás. Samotného by mě zajímalo, jaký pohled na něco podobného máte?

6plus1.jpg

6+1 / autor: iva.dufkova

Takto nějak si představuju klasickou zimní českou krajinu. Černobílá jí jednoznačně sluší.

scotland.jpg 

Scotland – Bow Fiddle Rock / autor: Underground

Tuhle skálu na severu Skotska mám moc rád. Dlouze jsem tam sám přemýšlel, jak ji vyfotografovat jinak, no stejně skončíte na podobném místě, jako fotografové před Vámi a můžete si hrát jen s přílivem a odlivem. Autor „chytnul“ velice dobré podmínky, barvy oku lahodící. Asi jedinou výtku bych měl ke kulatému horizontu, země je sice kulatá, ale tady je to na moři vidět až příliš. Pozor při focení širokoúhlými skly.

moravske vlneni.jpg 

Moravské vlnění / autor: František

Další fotografie od Františka a je třeba říct, že je skvělá. Krásné světlo, učebnicová kompozice, na zeď s ní!

7.jpg 7 / autor: iva.dufkova

Pro změnu další snímek od Ivy, a výborný. Občas není špatné si v krajině trošku „pohrát“. Na workshopech vždy všem kladu na srdce, hlavně si nepošlapte v zimě popředí, budete pak muset zdlouhavě retušovat. A vida, Iva jej záměrně pošlapala a dobře udělala!

mlzne svitani.jpg

Mlžné svítání / autor: Pavla

Příjemná atmosféra ranního zamlženého lesa. Přimlouval bych se za decentnější rámeček, ten fotce spíš škodí.

moravsky podvecer.jpg

Moravský podvečer / autor: Martinol

Pěkné podvečerní světlo, co mě na snímku nesedí, je nepříliš vzhledné a barevné pozadí. Asi by bylo lepší, úplně jej z fotografie vyloučit, tudíž bližší záběr, i když za tu cenu, že by nebyl tak široký. Zakončoval bych vrchní část fotografie někde těsně pod těmi domky.

ranní mlha.jpg

Ranní mlha / autor: Jari

Příjemná, jen cesta s ohradami kolem asi není úplně šťastná. Pokud to šlo si stoupnout až před ohradu v záběru a mít před sebou jen louku s vyschlou trávou, jistě by snímek vypadal líp.

vysoke tatry.jpg

Vysoké Tatry / autor: Lukáš

Vysoké Tatry při pohledu od jihu jsou impozantní. Fajn podmínky odcházejícího dne, co mě však vadí, to je příliš oblohy, která je bez mráčku, proto nezajímavá. Stačila klidně jen třetina či čtvrtina snímku a více místa by tak dostala krajina, která je naopak velmi fotogenická. ....jpg

… / autor: Leoš

Krásná alej, hned při prvním pohledu mě napadlo, proč ne úplně na střed? Podobné snímky si o toto řešení přímo říkají. sam v poli.jpg

…sám v poli… / autor: Karamel1

Opět povedená fotografie námrazy, na kterou letošní zima opravdu skoupá nebyla.

Pokud to šlo, snažil bych se dominantní strom umístit spíše do pravé části snímku. Takto se kryje se stromy a domem v pozadí a to lehce ruší.

rano.png

ráno / autor: DuPe

Výborná fotka, jen dvě lehké připomínky. Trošku bych krotil modrou ve stínech a pozor na přepal v obloze.

zima na Kozakove.jpg Zima na Kozákově / autor: SBrider91

Velice povedená, neokoukaná krajina.

Jen několik drobných poznámek. Trošku se peru s barevným podáním, ubral bych z červené. Horní rohy, tam už se „sype“ kresba, takže pozor na oblohu. A poslední věc, pravý dolní roh už tam být nemusel. Jinak ale výborný pohled a při odstranění těchto drobností bude skvělá.

 skotsko quiring.jpg

Skotsko Quiring 2 / auto: kid

A výběr zakončíme už také známým pohledem na Quiring. Pochmurná atmosféra tomu místu svědčí, co říkáte?

 Zimní výběr je za námi a já mám velkou radost, že se v něm sešlo tolik dobrých fotografií, jen tak dál! Jaro se mohutně hlásí o slovo, tak nenechte fotoaparáty zahálet a také se nezapomeňte o své fotografické úlovky podělit.

 

 

 

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

iva.dufkova

6.4.2017 21:38

Páni!! Děkuji.

trinoo

7.4.2017 09:48

Také děkuji!

martinol

7.4.2017 16:30

Ďakujem za fajn slová Michal!

Petr

17.4.2017 20:58

Michale moc děkuji...potěšilo..zdraví Petr

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Pro děti to nejlepší...to platí i pro fotografii. Základy kompozice a nastavení fotoaparátu a třeba i inspiraci pro fotografování…

21.8.2019

Pavel