Brand

Krajinářská fotografie: Listopad 2015 - Leden 2016

Tento způsob zimy zdá se mi poněkud podivným. Přestože se zatím příliš nepředvedla a ve výběru převažují snímky podzimní, pár zasněžených zdařilých pokusů se ve výběru přeci jenom najde. A nejen já doufám, že ještě zima neřekla poslední slovo a dopřeje nám trochu toho bílého nadělení… Praha podzimní.jpg

Praha podzimní / autor: Jiří Kolena
Podzimní nálada probouzející se Prahy z fotografie přímo čiší. Člověk jako by skoro cítil ten chlad brzkého rána.

Vidím snad jen jediný problém. Pražské věže se nepříjemně „kácí“ do stran vlivem použití širokého ohniska. Tato vada na kráse lze přitom celkem pohodlně odstranit v editorech.

Malofatranské prebúdzanie.jpg

Malofatranské prebúdzánie / autor: martinol
Další z řady podzimních záběrů, které jste do galerie vložili. Tentokrát se jedná o velmi fotografovaný motiv, totiž pohled z Velkého Rozsutce v Malé Fatře směrem k východu. Není co vytknout, možná by stál za to i záběr, kde by byla celá cestička, která zde v dolní části chybí.

Trochu mě také zaráží, proč bylo snímáno při nastavení ISO 320. Vždy doporučuji nastavit fotoaparát na hodnotu nejnižší, pak nemáte problém se šumem, který je bohužel velkým „zabijákem“ digitálních fotek, především pak ve stínech.

Soumrak nad Prahou.jpg

Soumrak nad Prahou / autor: Miroslav Chudoba
Pozdní podzim dominuje i další fotografii z Prahy. Opět mám dojem, že je fotografie mírně deformovaná zvoleným ohniskem.

 na potoce.jpg

Na potoce / autor: kid
Velice vděčný podzimní motiv. Krásně zachycený pohyb vody a listí, které je jí unášeno. Neškodilo by, kdyby listů na hladině bylo více, třeba i za cenu toho, že si je tam fotograf před samotným focením přisype. Pozor na mírné přeostření.

vysnenokrajina.jpg

Vysněnokrajina / autor: Lucie
Po technické stránce by se dala najít spousta chyb, ale motivem je to fotografie výborná. Ne vždy musí být vše dokonalé. Škoda, že si jí v galerii nevšimlo více lidí. Ve výběru by ale chybět neměla.

miroslav.jpg . / autor: Miroslav
Rád listuji starými černobílými fotografickými knihami a tato fotka mně je připomněla. Občas stačí najít jednoduchý motiv, pohrát si s hloubkou ostrosti a převodem do ČB a na světě je fotka se silnou atmosférou. Někoho nadchne, jiný o ni ani nezavadí… do jaké skupiny patříte?

z borišova.jpg Z Borišova / autor: bogo
Podzimní dlouhotrvající inverzní počasí přímo volalo po tom, vyběhnout do kopců.

Výborné podmínky, kompozice ozvláštněná popředím, kterému dominuje pohybová neostrost travin, velmi dobré. Nebál bych se spodku věnovat trochu více místa na úkor vrchní části oblohy. Horizont by se tak dostal ještě více mimo střed fotografie.

Fisherman's Village.jpg

Fisherman's Village / autor: Paulus
Norské Lofoty jsou nesmírně fotogenické, tento snímek je toho důkazem. Příjemné zpracování, dlouhá čas dal snímku dynamiku, není co vytknout.  na vrchole.jpg

Na vrchole / autor: tony
Fajn reportážovka. U podobných fotografií bych uvítal i popis, kde byla focena, nebo co na ní divák může vidět.

Dost mě „dráždí“ nečistoty na čipu, které jsou na obloze velice rušivé, přitom jejich odstranění je otázkou jednoho kliknutí. Když už si autor dá práci se zmenšením a nahráním na web, proč to nedotáhne?

lofoten.jpg

Lofoten / autor: Langer
Výhled na vesničku Reine na Lofotech. Už samotný výstup na tuto vyhlídku je zážitkem. Celou cestu hledíte na opačnou stranu na moře a vůbec tyto fjordy nevidíte. Nahoře se Vám pak otevře impozantní pohled. A když se tu objevíte ve správný čas, pořídíte opravdu poutavou fotku.

Pozor jen na oblohu vpraho, už je trošku „na hraně“.

....jpg

… / autor: Pavel71
Česká krajina a také zmar letošní zimy. Jak typický pohled, bohužel.

Lepší světlo by jí určitě prospělo.

talianske alpy.jpgtalianske alpy / autor: rob
K této fotce mám několik výtek. Polarizační filtr jen výborný pomocník, ale nesmí se to s ním přehnat. Tady v prostřední části snímku oblohu ztmavil až příliš. V čím větší nadmořské výšce se pohybujete, tím více je jeho účinek umocňován, tak na to myslete.

Clona 5,6 je další problém, nebude vše ostré tak, jak by autor předpokládám chtěl. Zde byla zřejmě použita kvůli absenci stativu. Ale příště doporučuji přiclonit i za cenu delšího času. A poslední věcí je rámeček, který fotce také příliš nepomáhá.

karviná.jpg

Karviná / autor: Silvestr
Velice povedená fotka. Přemýšlím nad tím, že dobře by vypadl také jen samotný pravý čtverec, trošku mě vadí větvě vlevo, které už zasahují nahoře mimo záběr.

výhled z lysé hory.jpg

Výhled z Lysé hory / autor: Josef Plaček
Výborná západovka, poradit si s protisvětlem v podobných podmínkách není vůbec hračka.

Jedinou výtku bych měl, stromek trčící vlevo do oblohy bych retušoval, nebo oříznul, zbytečně odvádí divákovu pozornost.

Svítání na Přísečnici.jpg

Svítání na Přísečnici / autor: Petr
Krásná ranní atmosféra, klid z ní je úplně cítit.

jinovatka.jpg

Jinovatka / autor: Junidlo
Konečně snímek připomínající zimu. Černobílé provedení fotografii svědčí, pěkná.

inverze.jpg

Inverze / autor: Mira Kvita
Velice dobré podmínky, ale nešťastná kompozice. Proč tolik oblohy, na které se vůbec nic zajímavého neděje? Přitom by stačilo sklonit objektiv níže, inverzi by se dostalo ještě větší pozornosti a celá fotografie by vyzněla mnohem lépe. Noční představení s Velkým vozem.jpg

Noční představení s Velkým vozem / autor: Langer
Polární záře je sama o sobě dech beroucím motivem k pozorování a fotografování. Přidá li se k tomu ještě zajímavá krajina, perfektní snímek je zaručen.

pavel71.jpg

… / autor: Pavel71
Z fotografie jde chlad. Parádní podmínky, mlha krásně „zklidnila“ pozadí. Vlevo bych nechal klidně trošku více prostoru.

Up&Up.jpg

Up&Up / autor: Lucie
I druhému snímku od Lucie dominují stromy. Je to netradiční pohled a kéž by se jich v galerii objevovalo více. Porozhlížejte se při svých procházkách krajinou kolem sebe a hledejte neotřelé záběry. Studniční hora ze Slezského sedla.jpg

Studniční hora ze Slezského sedla / autor: Petr Ruffer
Ranní výhled na Studniční horu a hranu Obřího dolu. Nebál bych se trošku obrat modrou ze stínů a vyretušovat pár nečistot na čipu, které jsou vidět v obloze.

 západ v krusných horach.jpg

Západ v Krušných horách / autor: Petr
Výborná fotka, nemám co vytknout. Osobně bych vyretušoval letadla, která na sebe zbytečně strhávají pozornost, fotka by byla čistší. Ale to je věcí názoru. Jen tak dál!

Opět na všechny apeluji, nenechávejte si své snímky pro sebe a podělte se s ostatními, je to jedna z cest, jak se v tvorbě posunout zase o kousek dál. A připomínám, komentář pod článkem je tu pro Vás a Vaše názory!

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze. Živí se převážně svatební a portrétní fotografií. Ve své volné tvorbě se zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Miroslav

4.2.2016 10:47

Mockrát děkuji za zařazení do výběru i za výběr sám, vždycky se na něj těším. Dost fotek mě unikne a tady je mám na stříbrném podnose. Ještě jednou dík.

Míra K.

Petr Kotrlík

4.2.2016 12:41

Pochvala od Michala velmi těší :-) A pěkný článek, takový souhrn s kritickými poznámkami bych s nadšením uvítal častěji, a to i u jiných žánrů. Paráda!

zdenda77

4.2.2016 17:21

2Petr Kotrlík asi bych to nanazýval kritickými poznámky, ale dobře míněnými radami, jak se posunout dál.

2 Michal Balada - jedna fotka ti tam chybí http://www.fotoradce.cz/bretan. Asi nejhezčí fotka, kterou jsem tu od tebe viděl.

Josef Plaček

6.2.2016 17:00

Ahoj, moc pěkný výběr, ta černobílá od Miroslava má něco do sebe, to se musí uznat. A poslední snímek od Petra je prostě špica. A no prostě celý výběr je super.

 

Vždy se na Michalovy výběry těším!

 

No a také musím poděkovat za zařazení i mého snímku, to mě opravdu moc potěšilo. Jen bych k němu řekl, že už jsem slyšel názor, že ten strom vlevo by zasloužil oříznout, ale pak by snímku dominoval strom vpravo, viděl jsem to právě tak, že těmi stromy jakoby ten snímek orámuji.

 

Ale je to otázka úhlu pohledu a beru to tak, že kdyby se strom vlevo a suška vpravo šikovně umazaly, bylo by to perfektní, ale pokud nemusím, neretušuju a že to občas i dělám s neposednými větvemi v záběru.

 

K tomu protisvětlu, digitální technika naštěstí umožňuje udělat snímek a prohlédnout jej, takže než tohle cvaknu naostro, tak prostě pošteluju nastavení (plný M), protože expozimetr v takových podmínkách vůbec neví čí je a ukazuje snímek přeexponovaný o 4EV a přitom je fotka totálně tmavá klidně, nebo právě akorát. A také jsem měl kupu štěstí wink

Chce se to prostě nebát a zkoušet.

 

martinol

7.2.2016 12:04

Veľká vďaka Michal za zaradenie fotografie do výberu, potešilo ma to a naozaj si to vážim. S tým ISOm je to pravda, neustriehol som si to, aj keď je to základná vec.. Vyrážali sme neskoro z domu a na vrch sme stihli vybehnúť ledva pár minút pred východom slnka (holt, občas sa objavia veci ktoré pôvodné plány trošku pozmenia), tak som len rýchlo hľadal tú najlepšiu kompozíciu a začal cvakať. Nabudúce si na ISO dám bacha, veď nastavenie je otázkou len pár sekúnd :)

Tomáš

8.2.2016 08:34

Ano souhlas se zdendou že Michalova Bretaň http://www.fotoradce.cz/bretan by zde měla být 100%. Nicméně chápu že by to mohlo působit zvláštně (umístit do výběru vlastní fotku :) a oceňuji skromnost.

Mira Kvita

16.2.2016 12:22

Ahoj a díky za zveřejnění v tomto článku. Mám jen jednu připomínku ke svému snímku - vím, že oblohy je trochu více, více sklonit objektiv jsem nemohl, protože by mi do záběru zasahovaly vršky stromů (a to jsem jich musel už pár "umazat"). Ještě jednou díky, že jsi mě zde zveřejnil - páč nejsem žádný krajinář ;-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Krajinářská fotografie: červenec - srpen 2017

Fotografií jste přes letní měsíce nahráli do galerie méně než je obvyklé, ale i tak se našlo pár povedených snímků, za kterými se…

4.9.2017

Michal Balada

Má cesta k reportážnímu focení svateb

Reportáž, to je krásné slovo, moje oblíbené. Prakticky mohu s klidem říci, že jsem reportážní svatební fotograf. A teď bych vám…

10.8.2017

Lukáš

Krajinářská fotografie: duben - červen 2017

Jaro je za námi, a protože už je v plném proudu léto, nastal nejvyšší čas ohlédnout se za krajinářskými snímky, které jste v…

3.7.2017

Michal Balada

Dostaňte ze svého fotoaparátu maximum

Rukama mi za posledních asi patnáct let prošla celá řada fotoaparátů. U všech jsem se vždy snažil "vymačkat" z nich co se dalo.…

31.5.2017

Tomáš

Krajinářská fotografie: Leden - Březen 2017

Letošní zima se konečně po pár hubenějších letech předvedla a na výběru z uplynulých měsíců je to znát. Tak pojďme na něho.

5.4.2017

Michal Balada

Gamma korekce polopatě

Určitě už jste někdy slyšeli o takzvané gamma korekci. A možná jste se jí vyhnuli obloukem. Tak dneska už nemusíte. Mám pro vás…

28.3.2017

Tomáš