Brand

Krajinářská fotografie: Listopad - Prosinec 2014

Zima je v plném proudu a tady je výběr krajinářských fotografií za uplynulé dva měsíce.

strbskepleso.jpg

štrbské pleso / autor: TTOMAS

Jde o jedno z nejvíce fotografovaných ples v Tatrách a to nejen kvůli své atraktivitě, ale také dobré dostupnosti. Můžete zde pořídit skvělý snímek bez většího úsilí, musí jen přát počasí. Vyplatilo by se počkat na lepší světlo, toto je velmi ploché a snímků příliš nelichotí. Pozor také na spojování jednotlivých snímků, panorama má velmi prohnutý horizont.

vrannimlze.jpg

v ranní mlze / autor: KID

Ne vždy podmínky při východu slunce přejí, naštěstí některá místa jsou natolik fotogenická, že i přesto lze pořídit příjemný snímek a v Dolomitech to platí dvojnásob. Možná by bylo vhodnější nakomponovat do snímku více oblohy s dramatickými mraky na úkor spodní části, která není příliš zajímavá.

cinquetorri.jpg

Cinque Torri / autor: PAULUS

Další podzimní fotografie z Dolomit a nutno říci, že jedna z nejlepších, které se ve výběru tentokrát objevili. Použití šedého filtru dalo díky rozpohybovaným mrakům dynamiku, pěkná.

navysokelipe.jpg

Na Vysoké Lípě / autor: LANGER

České Švýcarsko je v posledních letech bezesporu nejnavštěvovanější oblastí krajinářů u nás a to očividně právem.

Pěkné podmínky, lehké výhrady bych měl ke kompozici. Viděl bych v záběru raději více levé strany na úkor té pravé.  Studenec (nejvyšší vrchol na fotografii) by se tak dostal do zlatého řezu a celý snímek by vyzníval příjemněji.

jestepredvychodemnajizerce.jpg

Ještě před východem na Jizerce / autor: LANGER

Pěkný snímek, skoro by se chtělo říci ideální podmínky, není co vytknout.

kralovnabeskyd.jpg

Královna Moravskoslezských Beskyd / autor: PIPE

Většina snímků z Beskyd pochází právě z Lysé hory, proto jsem velice rád, že se tu a tam objeví povedený kousek také odjinud. Autor chytnul inverzi, která by si klidně zasloužila více prostoru na úkor nepříliš zajímavé oblohy. Kopec jako hlavní motiv by se tak dostal ze středu snímku, což je většinou žádoucí. Lehké „potahání“ za křivky v editoru by pak snímku dodalo více kontrastu.

luzickazima.jpg

Lužická zima / autor: CALLGARO

Pěkné místo, fajn kompozice, jen bych tolik netlačil na pilu při saturaci.

cinquetorri2.jpg

Cinque Torri / autor: MATES 28

Opět tu máme Dolomity s pohledem na Tofany a Cinque Torri. Tentokrát mám ale vícero výhrad. Opět je velká škoda, že bylo fotografováno v tak ničemném světle, které krajině nikdy nepomáhá. Další vadou na kráse je přílišná stísněnost záběru v oblasti Tofan, nejvyššího masivu v levé části, chtělo to více prostoru hlavně nahoře.

prvnipaprskyslunce.jpg

První paprsky slunce / autor: VLADIMÍR KOUKAL

Krásná ranní atmosféra probouzejícího se lesa, není asi příliš co vytknout.

milkyway.jpg

Milky way / autor: HANISTAK

Slibný pokus o fotografii mléčné dráhy. Pro její větší viditelnost by bylo lepší najít si místo, kde na oblohu nezáří tolik světelného znečištění z měst a také si s fotografií trošku více „pohrát“ v editoru. Jednotlivé hvězdy by se pak rozzářily ještě mnohem víc.

 

Takový byl výběr krajinářských fotografií, které jste do galerii za poslední dva měsíce vložili. Doufám, že v tom následujícím nám zima ukáže co umí a odrazí se to také ve Vámi zveřejněných snímcích. Tak dobré světlo v roce 2015!

 

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Josef Plaček

16.1.2015 20:54

Děkuju, kontrast jsem ve verzi pro web přidal, co se inverze týče, nevím, jestli mi už dole nevadily stromy nebo vedlejší kopec, každopádně příště zkusím udělat i snímek s méně oblohy.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada