Brand

Krajinářská fotografie: Listopad - Prosinec 2016

Zima je v plném proudu a tentokrát ani není příliš skoupá na sníh a námrazu, takže si krajináři po několika hubenějších letech opět mohou přijít na své. Chce to ale vyrazit ven, tak neváhejte a využijte každé volné chvíle! alpske toulky.jpg

Alpské toulky podzimem / autor: Aleš Růžička

Krásná krajina, o tom žádná. Nad čím někdo zajásá, druhý se rozčílí, to je neostré popředí. Osobně se zde kloním k první variantě. Snímek je tím poměrně nevšední. Vždycky je dobré vyfotografovat nějakou scénu jinak než většina ostatních.

podoby podzimu.jpg Podoby podzimu / autor: Miroslav Chudoba

Poslední léta velmi vyhledávaná vyhlídka. Dobré načasování při vrcholícím podzimu, čtvercový formát ji též sedí, není co vytknout.

mlhave rano.jpg

Mlhavé ráno / autor: Langer

Podobná podzimní rána mám v přírodě nejraději. Krajina se probouzí, lidé v údolích ještě spí a ti co již vstali při pohledu na mlhu za oknem „nadávají“, jak je venku zase ošklivo. To fotograf na kopečku nad mlhovým příkrovem jásá a fotí jako o závod.

Kompozičně vyvážená, velice povedená.

v údolí.jpg V údolí / autor: Josef

Pěkné podmínky, hlavně ke kompozici mám několik poznámek.

Popředí je dost neurovnané a rušivé, ideální by bylo zaměřit se až na krajinu prosvícenou paprsky dole v údolí. Pařez a vývraty úplně zbytečně odvádí pozornost od toho, co je na fotce nejpoutavější.

A další věc. Slunce by mohlo být ve fotografii celé, nebo jej úplně ze záběru vypustit a věnovat se jen většímu detailu krajiny.

HDR efekt mě též příliš nevoní, zdá se příliš násilný, ale to je věcí vkusu. odraz v jezeře.jpg

Odraz v jezeře / autor: kid

Není snad na světě jediný krajinář, kterého by nelákaly podzimní Dolomity. A nutno říci, že právem. Tady můžeme vidět známý pohled na Lago Limedes. Podmínky přály, pokud bych měl být puntičkář, mohl by celý záběr být trošičku širší, aby kopce dostaly více místa po stranách, tím by se také možná vyřešil dost nešťastný ořez borovice vlevo. morska.jpg

Mořská / autor: JDM

Podobné minimalistické fotky si právem své obecenstvo vždy najdou. Hned mě napadlo, jak by vypadala v černobílé variantě. Pozor taky na mírně prohnutý horizont a u podobných snímků bych si dal záležet na symetrii. Není to úplná středovka, ačkoliv zjevně měla být.

podvecer na pradedu.jpg Podvečer na Pradědu / autor: Petr

Jeseníky jsou krásné, ale udělat tam dobrou fotografii není úplně jednoduché. Mají ploché nevýrazné vrcholy, musíte „vychytat“ nějaké zajímavé podmínky, které by daly fotkám šmrnc.

Petrova fotka je fajn, trošku se jen peru s umístěním omrzlé skupinky stromků skoro na střed fotky. Asi bych je raději viděl více vpravo, krásně by se tak vyvažovali se skupinou Petrových kamenů v levé části snímku.

jizerky.jpg

Jizerky/ autor: Jaroslav

Nepíši to tu poprvé, Jizerky jsou opravdovým rájem pro fotografy-potůčkáře. Balvanitá koryta a bukové lesy vybízejí k návštěvě především na podzim, což je i případ fotografie od Jaroslava.

Fajn kompozice, problém je tu vyvážení bílé. Celá fotografie má příliš zelený nádech. Pokud byla fotografována do Rawu (v co doufám, na Jpeg prosím při focení zapomeňte), tak lze zelenou velice dobře zkorigovat.

zimní ráno.jpg

Zimní ráno / autor: Hynna

Přivstat si ráno se prostě vyplatí. V zimě to ani neznamená vstávat ve čtyři hodiny, jako třeba v jarních měsících. Tato fotka je také dokladem toho, že za inverzí nutně nemusíte do vysokých hor, ale stač Vám vyhlídka za Brnem.

Krásná fotka, výborné podmínky, stačí se jen kochat.

zimni skotsko.jpg ''Zimni '' Eildon ve Skotsku / autor: Jari

Krásná krajina, dost se ale peru s vyvážením bílé a příliš teplými barvami. Kompozičně bez výhrad.

mraziva cesta.jpg Mrazivá cesta / autor: Roman

Inverzní počasí přes Vánoce nabídlo na mnoha místech republiky krásnou námrazu. Řidič si zanadává, krajinář skáče radostí. Sněhu bylo v nižších polohách sice pomálu, ale tahle bílá krása na stromech vše vynahradila.

Přimlouval bych se o trošku širší záběr, aby stromy po stranách snímku dostaly více prostoru.

ještěd ze sněžky.jpg

Ještěd ze Sněžky / autor: WWWeasel FOTO

Výborné podmínky.

Problém mám s technickou kvalitou snímku. Ještěd, který je hlavním motivem je velice neostrý. Ať už je to velkým výřezem, větrem který rozpohyboval objektiv, nebo něčím jiným, je to bohužel nemalý problém.

Další věc, se kterou nejsem úplně spokojený, je kompozice. Proč tolik oblohy? Inverze půlí fotku, na obloze se nic zajímavého neděje, mohlo jí tam být výrazně méně a celá fotka by tak vyzněla lépe. spolu.jpg

Spolu / autor: Jaroslav

Výběr zakončujeme čistě zimním snímkem.

Mlha krásně zklidnila pozadí a omrzlé stromky výborně vynikají.

Jediným problémem je pro mě kompozice, přesněji řečeno ořez snímku. Tady se úplně nabízí čtvercový formát levé části snímku, byla ty to krásná středovka. Místo toho je z fotky jak já říkám (promiňte ten výraz) paformát (ani čtverec, ani klasika 3:2). Vždy mě v podobné situaci napadne, že se řezal nějaký rušivý prvek u kraje fotky, ale na formát už se zapomnělo. Ale třeba mě autor opraví.

 

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

stefan

29.9.2018 22:39

Skuste aj mne ohodnotit fotografie :)

 

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada