Brand

Krajinářská fotografie: prosinec 2018 - únor 2019

S Vánoční oblevou posledních let jsem se už smířil a ani tuto zimu to nedopadlo jinak. Ale na rozdíl od minulých let byl především leden mrazivý a na sníh nebývale bohatý, takže se pojďme podívat na fotografie, které jste na Fotorádce v tomto období nahráli.

ranní výhled na Monte Pelmo.jpg ranní výhled na Monte Pelmo / autor: Kid

Pěkné podmínky, malinko bojuji s kompozicí, protože skála vpravo hodně stahuje pozornost, bez ní by se mě fotka zdála čistší. Čili popojít kousek vlevo, tak by se také hřeben Monte Pelma nedotýkal levého okraje, případně scénu trochu přitáhnout zoomem.

Pohoda u Baltu.jpg

Pohoda u Baltu / autor: Marek

Povedená fotografie, použití šedého filtru pro dosažení dlouhého času byla jednoznačně dobrá volba. Ještě bych srovnal horizont, který se vlivem širokoúhlého skla trochu na stranách kroutí a zvlášť na mořské hladině je to vidět. Kdybych byl puntičkář, vyretušoval bych na pláži ty tmavší skvrny, byla by to pak krásně čistá minimalistická fotka.

milesovka.jpg

Milešovka / autor: Radim Šalša

Už jsem to zmiňoval v některém z předchozích výběrů, České Středohoří je neprávem opomíjená lokalita. Fajn záběr, asi bych si jen trošku pohrál s vyvážením bílé, zdá se mě, že fotka táhne zbytečně tak nějak do hnědých odstínů.

Kinderdijk.jpg

Kinderdijk / autor: Underground

Ve výběru máme i trochu exotiky z Holandska. Fajn podmínky. Vynechal bych ale trávu v popředí. Nejen že některá stébla jsou pohybově neostrá od větru, ale ty co jsou nejblíže k fotoaparátu, jsou i mimo hloubku ostrosti. Kdyby fotografie začínala až lekníny na hladině, byla by ta scéna krásně čistá a klidná.

zapada.jpg

Zapadá… / autor: Radek

Příjemná horská západovka. Škoda přepalu v okolí slunce, řešilo by to snímání více expozic a poté slepení v Photoshopu či jiném editoru.

kocici skala.jpg

Kočičí skála / autor: Martinol

Výborná atmosféra, fajn zpracování, jen bych měl opět trochu výhrady ke kompozici. Jednoznačně bych nechal nad stromkem více prostoru a pak bych komponoval buďto do zlatého řezu, nebo úplně na střed. Toto je takové ani jedno ani druhé a nepůsobí to na diváka ideálně.

Zasněžený Boubín.jpg

Zasněžený Boubín / autor: Josef

Šumavská klasika, pěkné podmínky, dobré světlo. Nevím, jak moc to na dané lokalitě šlo popojít někam do strany. Chalupa i vrchol jsou poměrně dost na středu fotky, kdyby se dostali vůči sobě do diagonály, možná by to celé vypadalo lépe.

reine.jpg

Reine / autor: Langer

Fajn zimní klasika z Lofot, tady asi výjimečně nemám co vytknout.

Pico de Teide.jpg

Pico de Teide / autor: Pavel

Velice dobrá fotografie mléčné dráhy. Zdá se mě jen, že je spodek fotky poměrně dost zašuměný. U nočních fotek jednoznačně doporučuji fotit spodní krajinu na menší hodnoty ISO a delší časy než samotnou oblohu.

Šumava - ze Svarohu.jpg

Šumava - ze Svarohu / autor: Josef

Další fotka ze Šumavy, tady nemám v podstatě co vytknout. Sice se zdá, že i tady se trošku kroutí horizont kvůli použití širokého ohniska, ale není to tak patrné, jako u fotky mořské hladiny výše. Obecně doporučuji vždy u všech fotek při vyvolávání z RAW formátu odstranit i vady objektivu a nezapomínat na to.

Podvečer v poušti.jpg

Podvečer v poušti / autor: Jiří

Pěkné linie, fajn tónování, bez výhrad.

Liptovská jarozima.jpg

Liptovská jarozima / autor: Aleš Ružička

Příjemná, nevím jakými úpravami prošla, ale dal bych pozor na sníh ve stínech. Především ve spodní části fotografie je světlejší, než nasvícené plochy výše.

Před východem na Červené hoře.jpg

Před východem na Červené hoře / autor: Petr

Pěkný pohled z Jeseníků, když ještě na horách vládla zima. Dal bych pozor na ztmavení některých stromků, zřejmě vlivem přechodového filtru jsou ty v pravé části fotografie tmavší než ostatní vlevo. Možná nechat i méně oblohy, dostal by se tak horizont výrazněji mimo střed snímku.

První sníh na Trojmezné.jpg

První sníh na Trojmezné / autor: Zdeněk

Výborné podmínky, fajn zpracování. Asi bych nechal trochu světlejší oblohu a ještě jeden detail, strom vpravo se téměř dotýká okraje fotky, nechal bych tam více místa. Zrcadlení.jpg

Zrcadlení / autor: Vladimír

Krásné podmínky při západu slunce, toto je asi mé nejoblíbenější místo v celých Dolomitech. Bez výhrad i co se kompozice týká.

Tenkrát večer v Beskydech.jpg

Tenkrát večer v Beskydech / autor: Jiří

Příjemná západovka, postrádám u ní jen bílou, takže bych decentně upravil alespoň přes křivky, fotka by celkově hodně prokoukla.

Mrazivé svítání.jpg

Mrazivé svítání / autor: Vojtěch

Další fotka ze Středohoří. Moc pěkně zakomponovaná cestička v popředí. Opět pozor na zkroucený horizont, jako jsem to již vytýkal u některých předchozích snímků.

Harmonie světla a ledu.jpg

Harmonie světla a ledu / autor: Petr

Pěkné podmínky, dobré zpracování, bez výhrad.

Těším se na další fotky, které nahrajete, doufám že bude opět z čeho vybírat. Komentáře pod článkem jsou tu jen pro Vás, takže pokud s hodnocením nesouhlasíte, nebo byste rádi něco doplnili, diskuse je otevřená.

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Marek

5.3.2019 18:40

Jeee, děkuji za výběr Pohody u Baltu! Jen přemýšlím, proč je autor Honza, žeby mi ji nahrál ještě někdo jiný? PS: Nahrával jsem ji 30.11.2018...

Vladimír

5.3.2019 20:25

Michale děkuji za výběr a komentář.

Zdeněk

6.3.2019 15:25

Díky moc Michale za výběr.

Vojtěch

6.3.2019 16:58

Děkuji za zařazení do výběru a komentář

Michal Balada

6.3.2019 19:17

Marek: Velká omluva, chyba na mé straně, opraveno.innocent

Pavel

7.3.2019 09:02

I mě potěšilo zařazení fotografie do výběru :-) S připomínkou naprosto souhlasím, popředí (krajina) bylo moc tmavé a z toho se pak těžko něco zachraňuje. Je to aspoň poučení pro příště. Jinak děkuji za tyto články, případné zařazení do výběru potěší a hlavně se z komentářů jednotlivých fotech můžu něco naučit. Ještě jednou díky za to smile

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada