Krajinářská fotografie: prosinec 2018 - únor 2019
S Vánoční oblevou posledních let jsem se už smířil a ani tuto zimu to nedopadlo jinak. Ale na rozdíl od minulých let byl především leden mrazivý a na sníh nebývale bohatý, takže se pojďme podívat na fotografie, které jste na Fotorádce v tomto období nahráli.
ranní výhled na Monte Pelmo / autor: Kid
Pěkné podmínky, malinko bojuji s kompozicí, protože skála vpravo hodně stahuje pozornost, bez ní by se mě fotka zdála čistší. Čili popojít kousek vlevo, tak by se také hřeben Monte Pelma nedotýkal levého okraje, případně scénu trochu přitáhnout zoomem.
Pohoda u Baltu / autor: Marek
Povedená fotografie, použití šedého filtru pro dosažení dlouhého času byla jednoznačně dobrá volba. Ještě bych srovnal horizont, který se vlivem širokoúhlého skla trochu na stranách kroutí a zvlášť na mořské hladině je to vidět. Kdybych byl puntičkář, vyretušoval bych na pláži ty tmavší skvrny, byla by to pak krásně čistá minimalistická fotka.
Milešovka / autor: Radim Šalša
Už jsem to zmiňoval v některém z předchozích výběrů, České Středohoří je neprávem opomíjená lokalita. Fajn záběr, asi bych si jen trošku pohrál s vyvážením bílé, zdá se mě, že fotka táhne zbytečně tak nějak do hnědých odstínů.
Kinderdijk / autor: Underground
Ve výběru máme i trochu exotiky z Holandska. Fajn podmínky. Vynechal bych ale trávu v popředí. Nejen že některá stébla jsou pohybově neostrá od větru, ale ty co jsou nejblíže k fotoaparátu, jsou i mimo hloubku ostrosti. Kdyby fotografie začínala až lekníny na hladině, byla by ta scéna krásně čistá a klidná.
Zapadá… / autor: Radek
Příjemná horská západovka. Škoda přepalu v okolí slunce, řešilo by to snímání více expozic a poté slepení v Photoshopu či jiném editoru.
Kočičí skála / autor: Martinol
Výborná atmosféra, fajn zpracování, jen bych měl opět trochu výhrady ke kompozici. Jednoznačně bych nechal nad stromkem více prostoru a pak bych komponoval buďto do zlatého řezu, nebo úplně na střed. Toto je takové ani jedno ani druhé a nepůsobí to na diváka ideálně.
Zasněžený Boubín / autor: Josef
Šumavská klasika, pěkné podmínky, dobré světlo. Nevím, jak moc to na dané lokalitě šlo popojít někam do strany. Chalupa i vrchol jsou poměrně dost na středu fotky, kdyby se dostali vůči sobě do diagonály, možná by to celé vypadalo lépe.
Reine / autor: Langer
Fajn zimní klasika z Lofot, tady asi výjimečně nemám co vytknout.
Pico de Teide / autor: Pavel
Velice dobrá fotografie mléčné dráhy. Zdá se mě jen, že je spodek fotky poměrně dost zašuměný. U nočních fotek jednoznačně doporučuji fotit spodní krajinu na menší hodnoty ISO a delší časy než samotnou oblohu.
Šumava - ze Svarohu / autor: Josef
Další fotka ze Šumavy, tady nemám v podstatě co vytknout. Sice se zdá, že i tady se trošku kroutí horizont kvůli použití širokého ohniska, ale není to tak patrné, jako u fotky mořské hladiny výše. Obecně doporučuji vždy u všech fotek při vyvolávání z RAW formátu odstranit i vady objektivu a nezapomínat na to.
Podvečer v poušti / autor: Jiří
Pěkné linie, fajn tónování, bez výhrad.
Liptovská jarozima / autor: Aleš Ružička
Příjemná, nevím jakými úpravami prošla, ale dal bych pozor na sníh ve stínech. Především ve spodní části fotografie je světlejší, než nasvícené plochy výše.
Před východem na Červené hoře / autor: Petr
Pěkný pohled z Jeseníků, když ještě na horách vládla zima. Dal bych pozor na ztmavení některých stromků, zřejmě vlivem přechodového filtru jsou ty v pravé části fotografie tmavší než ostatní vlevo. Možná nechat i méně oblohy, dostal by se tak horizont výrazněji mimo střed snímku.
První sníh na Trojmezné / autor: Zdeněk
Výborné podmínky, fajn zpracování. Asi bych nechal trochu světlejší oblohu a ještě jeden detail, strom vpravo se téměř dotýká okraje fotky, nechal bych tam více místa.
Zrcadlení / autor: Vladimír
Krásné podmínky při západu slunce, toto je asi mé nejoblíbenější místo v celých Dolomitech. Bez výhrad i co se kompozice týká.
Tenkrát večer v Beskydech / autor: Jiří
Příjemná západovka, postrádám u ní jen bílou, takže bych decentně upravil alespoň přes křivky, fotka by celkově hodně prokoukla.
Mrazivé svítání / autor: Vojtěch
Další fotka ze Středohoří. Moc pěkně zakomponovaná cestička v popředí. Opět pozor na zkroucený horizont, jako jsem to již vytýkal u některých předchozích snímků.
Harmonie světla a ledu / autor: Petr
Pěkné podmínky, dobré zpracování, bez výhrad.
Těším se na další fotky, které nahrajete, doufám že bude opět z čeho vybírat. Komentáře pod článkem jsou tu jen pro Vás, takže pokud s hodnocením nesouhlasíte, nebo byste rádi něco doplnili, diskuse je otevřená.

Michal Balada
Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.
Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.
Diskuse

5.3.2019 18:40
Jeee, děkuji za výběr Pohody u Baltu! Jen přemýšlím, proč je autor Honza, žeby mi ji nahrál ještě někdo jiný? PS: Nahrával jsem ji 30.11.2018...

5.3.2019 20:25
Michale děkuji za výběr a komentář.

6.3.2019 15:25
Díky moc Michale za výběr.

6.3.2019 16:58
Děkuji za zařazení do výběru a komentář

6.3.2019 19:17
Marek: Velká omluva, chyba na mé straně, opraveno.

7.3.2019 09:02
I mě potěšilo zařazení fotografie do výběru :-) S připomínkou naprosto souhlasím, popředí (krajina) bylo moc tmavé a z toho se pak těžko něco zachraňuje. Je to aspoň poučení pro příště. Jinak děkuji za tyto články, případné zařazení do výběru potěší a hlavně se z komentářů jednotlivých fotech můžu něco naučit. Ještě jednou díky za to

25.4.2019 10:45
Další články z kategorie Fotografujeme
Všechny články kategorie
Jak fotit, když venku mrzne
V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…
1.1.2022

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji
Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…
5.1.2021

Krajinářská fotografie - rok 2020
Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…
3.1.2021

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů
Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…
14.11.2020

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?
Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…
2.5.2020

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019
Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.
16.9.2019
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.