Brand

Krajinářská fotografie: Únor - duben 2016

Zima se opět příliš nepředvedla a ti z vás, kteří se už těšili alespoň na příjemné a teplé jarní dny jsou zřejmě dost zaskočení kotrmelci, které nám uplynulé dny nabídly. Nejdříve pár krásných dní na namlsání, aby potom přišlo ochlazení, které leckde přineslo více sněhu, než bylo třeba v prosinci.

Přesto se v galerii našlo dost zajímavých snímků, pojďme na ně.

 etive mor.jpg

Etive Mòr / autor: Underground

Bouchaille Etive Mor je asi nejznámější místo na celých Highlands a jak musíte sami uznat, je tomu tak po právu. Vždy když jsem tam stál, snažil jsem se najít alespoň trochu jinou kompozici a ač se snažíte sebevíc, stejně skončíte na tomto fotofleku. Parádní podmínky, velice dobré zpracování, není téměř co vytknout. Jediná věc, která možná trochu zbytečně odvádí pozornost, je křoví dole.

naladova.jpg

Náladová / autor: Josef

Parádní podmínky, učebnicová kompozice, fajn tonalita chladných stinných partií a teplých již ozářených, opět velice podařený snímek. Kdybych chtěl hledat mouchy, zretušoval bych větve smrku vlevo, které trčí do fotografie, ale to je detail, kterého si myslím všimne jen málo kdo. Jen tak dál.

 na klinovci.jpg

Na Klínovci / autor: Robert

I když většina lidí podobné počasí na horách příliš rádo nemá, fotograf často zajásá, snímky mlžných ojíněných lesů mají svou atmosféru. Příjemná.

 Polnočně slunko.jpg

Polnočné slunko… / autor: Juraj

Asi nejzajímavější a také nejznámější výhled na Lofoty a rybářskou vesničku Reine. Nutno říct, že výstup na Reinebringen není úplně výletem na Kokořín a ten kdo není příliš zvyklý, se docela zapotí. Výhled ale stojí za to. Trošku mě tahá za oči to zdeformované slunce. Zřejmě širokoúhlým objektivem? Jinak za daných podmínek asi maximum možného. Velice se zde hodí fotit panorama. Jezero vlevo se pak do záběru vejde celé a fjordy vpravo táhnoucí se až k pobřeří Norska též nejsou nezajímavé.

 večerní vlněnie.jpg

Večerné vlnenie / autor: martinol

Pěkná západovka nad zasněženou krajinou, na kterou jsme třeba v nížinách čekali uplynulou zimu marně. Pomocí lepení více expozic by šlo ještě okolí slunce dotáhnout k dokonalosti, jinak asi není co vytknout.

 st momans.jpg

St Monans / autor: Undergraund

Pěkné světlo, dlouhý čas zklidnil hladinu, jediné co mě vadí je to „cosi“ na konci mola, co zasahuje téměř k horizontu. Asi bych se nebál celé to zretušovat, snímek by vyzněl „uhlazeněji“.

 raj na zemi.jpg

Raj na Zemi (Beskydy,Mazák) / autor: Jozef M. Oravec

U protisvětla je vždy problém s odlesky, které Vám „vyrobí“ i ten nejdražší objektiv. Vznikají průchodem slunečních paprsků, které dopadají na jednotlivé čočky objektivu. Někdo tvrdí, že mu ve fotografii nevadí (ano třeba u portrétů v protisvětle jsou kolikrát i žádoucí), ale bez nich snímek krajiny vždy vypadá líp. Čili opět radím slepit více expozic. Je to sice práce navíc, ale výsledek vždy stojí zato.

 horni vodopad.jpg

Horní vodopád na Jedlové / autor: Miroslav Chudoba

Zimních vodopádovek se objevuje poměrně málo, proto jsem za tuto moc rád. Obecně by fotce prospělo více prostoru dole i po stranách. Dlouhý čas je fajn.

 Nad Javoříčkem.jpg

Nad Javoříčkem / autor: Josef

Další vydařený snímek protisvětla, krásné podmínky. Příliš nerozumím kompozici. Zcela bych se vyhnul keři vpravo, udělal pár kroků dopředu a využil ohradníku, který je skvělou linií v krajině a vede oko do údolí zalitého mlhou.

 ráno v krkonoších.jpg

Ráno v Krkonoších / autor: kid

Parádní snímek, krásné světlo, perfektní struktury na sněhu, které dávají fotografii hloubku. Jediná výtka pro stromek vlevo. Buďto ať je celý a dál od okraje, a nebo asi lepší řešení, vůbec jej do záběru nekomponovat. Ale toto je opět jen maličkost.

 mlhavé ráno na Pálavě.jpg

Mlhavé ráno na Pálavě / autor: Pavel

Pálava je ještě stále poměrně opomíjenou fotografickou lokalitou a jak se sami můžete přesvědčit, tak neprávem.

Velmi pěkné podmínky, ve snímku mohlo být klidně méně oblohy, ta je tam tím nejméně zajímavým. Hned mě napadlo, zda nešlo popojít více na okraj kopce tak, aby bylo vidět do údolí, kde by mlha dostala více prostoru.

 passo di Falzarego.jpg

Passo di Falzarego / autor: Langer

Také Dolomity trpěli většinu zimy nedostatkem sněhu, což dokládá ranní snímek ze známého sedla Passo Falzarego. Pěkné podmínky.

 u baltu.jpg

U Baltu / autor: Petr Kotrlík

Vydařený čtverec, černobílá mu sedí. Dlouhý čas zklidnil hladinu a dal vyniknout dřeveným kůlům. Trošku bych přidal místa vpravo, kde se kůly zdají zbytečně na těsno. Pozor také na nečistoty na čipu, jejich odstranění je otázka jednoho kliknutí myší. Tady jsou vidět především proti hladině v pravé části snímku.

 raztocky vodopad.jpg

Ráztocký vodopád / autor: Marek

Pěkné místo, kompozičně také fajn. Kmen ve vodě dává fotografii hloubku.

 ráno na poděbradech.jpg

Ráno na Poděbradech / autor: Petr

Podařená ranní odrazovka. Nevím, zda to šlo, ale zajímavý by byl ještě širší záběr, takže by se nabízelo panorama více snímků.

 Neist Point Lighthouse (Isle of Skye - Scotland).jpg

Neist Point Lighthouse (Isle of Skye - Scotland) / autor: Underground

Neist Point je nejvíce fotografovaným majákem ve Skotsku. Většina turistů a fotografů však zůstane vysoko na útesu, kde lze pár kroků od parkoviště pořídit velice dobrý snímek. Bohužel již velice okoukaný. To však není tento případ. Pohled od moře je stále ještě nevšední. Dramatické mraky fotce jednoznačně pomohly. Možná bych je raději viděl trošku světlejší, každopádně dobrá práce.

 Klášterní Hradisko.jpg

Klášterní Hradisko / autor: Petr

Protisvětlo je to nejobtížnější, co můžeme svým fotoaparátům nabídnou, a dost často pak výsledná fotografie nevypadá podle představ. Tady však musím Petra pochválit, fotografie vyšla parádně. Žádná prasátka, žádné přepaly kolem slunce. Ty přechody mezi teplými barvami nasvícené mlhy a chladnými částmi obrazu ve stínech, to je prostě paráda.

 

Jsme na konci výběru. Jaro je v plném proudu, tak vyběhněte ven a nezapomeňte e svými fotografickými úlovky podělit v galerii.

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze. Živí se převážně svatební a portrétní fotografií. Ve své volné tvorbě se zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

martinol

2.5.2016 10:29

Ďakujem Michal veľmi pekne kritiku a redakčný výber.

jiriko

3.5.2016 18:18

Dobře se to čte a skutečně tam je to, co je napsáno. Těším se na další díly.

Petr Kotrlík

5.5.2016 15:15

Opět super :-) 

Petr

13.5.2016 15:04

Děkuji Michale za komentáře a zhodnocení

Underground

7.6.2016 14:50

To jsem necekal hned 3 moje fotky :)

Michal - Souhlasim s tim co tam pises jen na mou obranu... Znalost uprav me dost chybi. Ale snazim se kdyz mam cas koukat na nejake clanky ci videa na youtube jak upravovat fotky. Vetsinu casu bohuzel travim v praci a jsem kolikrat rad ze se k foceni nekam dostanu.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Krajinářská fotografie: březen - duben 2018

Je tu tradiční výběr krajinářských snímků, které jste v galerii Fotorádce zveřejnili za poslední dva kalendářní měsíce.

1.5.2018

Michal Balada

Krajinářská fotografie: listopad 2017 - únor 2018

Je tu tradiční výběr krajinářských snímků z první poloviny zimy, které jste v galerii Fotorádce zveřejnili.

1.2.2018

Michal Balada

I jeden blesk dokáže velké divy

Říká se, že i s malým kašpárkem lze hrát velké divadlo. Totéž platí pro jeden obyčejný externí blesk. Stačí k tomu stativ, dlouhá…

29.1.2018

Tomáš

Když jsem fotil pro kolegu

Asi každý svatební fotograf měl možnost fotit svatbu kolegovi. V mém případě to byl kameraman, ale jeho bratr je svatební…

3.1.2018

Lukáš

S fotoaparátem na žraloky, delfíny, vraky a mořské panny

O fotografování žraloků jste se mohli dočíst v článcích "Obklopeni žraloky", "Nechat se sežrat kvůli fotce?" nebo "Páření žraloků…

1.1.2018

Václav

Jaká nastavení fotoaparátu opravdu (ne)potřebujete

Moderní digitální fotoaparáty nabízí nepřeberné množství funkcí a možností nastavení. Pravdou ale je, že z toho v praxi použijete…

28.12.2017

Tomáš