Brand

Krajinářská fotografie: září - říjen 2017

Vichřice před pár dny razantně ukončila letošní vydařený podzim, tak se pojďme podívat, se kterými snímky jste se za uplynulé dva měsíce pochlubili.

V údolí pod Bobíkem.jpg

V údolí pod Bobíkem / autor: Josef Bostl

Krásná východovka. Skvělé podmínky, mlhy dají vždy snímku atmosféru, proto mám osobně ranní fotografování více v oblibě než to podvečerní, kdy většinou na tak zajímavé podmínky nenarazíte.

Při pohledu na tuto fotku mě napadá, proč autor nepopošel na hranu svahu, odstranil by trávu v popředí, která dost odvádí pozornost. Fotka by byla kompozičně přehlednější.

Pozor na nečistoty na čipu, tady viditelné na obloze. Retušovat jdou jedním kliknutím v editoru, tak proč si s nimi kazit fotografii.

Tatranské rána.jpg

Tatranské rána  / autor: Roman Gregorec

Silueta Vysokých Tater je vděčným motivem. Romanova fotka je fajn, pohrál si s liniemi. Trošku méně prostoru bych nechal obloze, která je bez mraků dost nudná a cípek trávy v levém dolním rohu bych též oželel. Stačilo by popojít kousek vpřed.

Ve větším rozlišení jsou na obloze opět vidět nečistoty na čipu. Buďte při úpravách důslední.

Prachovské skály.jpg

Prachovské skály / autor: Jiří Staněk

Světlo sice není vůbec ideální, ale pohled určitě nevšední.

Pokud to šlo, přimlouval bych se za více místa nahoře a v pravé části snímku.

jehnecí potok.jpg

Jehněčí potok - Krkonoše / autor: Petr Ruffer

Asi jako u předešlé fotky, rád bych viděl okolo vody více místa. Přijde mě ten záběr hodně stísněný, voda zabírá příliš prostoru a přitom se nejedná o až tak atraktivní kaskádu či vodopád, takže by okolní břehy fotografii jistě pomohly.

Východ slunce křížový vrch.jpg

Východ slunce Křížový vrch, Jetřichovice-Rynartice / autor: Tomáš Laksar

Asi nejnavštěvovanější vyhlídka v Českém Švýcarsku a jak je vidět z této fotografie, není to jen pro její velice pohodovou dostupnost, ale i atraktivní pohledy.

Tomáš měl výborné podmínky a nutno dodat, že je vytěžil na maximum. Možná bych fotku viděl rád trošku kontrastnější, stíny mě přijdou příliš vytažené, ale to už je na stylu každého fotografa. Rozhodně netvrdím, že jde o chybu.

Sumava.jpg

Šumava - svítání z Luzného / autor: Josef Bostl

Příjemný snímek.

Asi bych se vyhnul keři v levém dolním rohu, který nejen že stahuje pzornost diváka, ale je tak blízko objektivu, že je mimo hloubku ostrosti. Takže když už bych jej tam chtěl mít, ostřil bych ve více rovinách a poté snímek „lepil“ v Photoshopu.

Autumn is coming.jpg

Autumn is coming / autor: Standa-hasic

Fotografie mlžných lesů mají vždy svou atmosféru a tento snímek není výjimkou. V podstatě k fotce nemám výhrad, ale rámeček je špatný. Zbytečně masivní, zbytečně odvádějící pozornost, takže v něm fotka zaniká. Když už chcete fotografiím rámečky dávat, přimlouval bych se za něco jednoduchého, například bílou málo kdy něco pokazíte.

u jezera.jpg

U jezera / autor: Miroslav Chudoba

Lago Misurina je jedno z nejnavštěvovanějších jezer v celých Dolomitech. Je to především pro jeho dostupnost, takže fotografovat zde při východu či západu slunce není obtížné.

Příjemný snímek. Osobně bych možná přemýšlel nad retušováním trávy na hladině, ale to je zdlouhavější práce.

svítání.jpg

Svítání / autor: Karel Báča

Pěkné, kompozičně bez výhrad.

S technickou kvalitou mám ale problém. Především obrovské množství nečistot na čipu fotku opravdu kazí, tady bych urychleně vyčistil, nebo nechal vyčistit snímač, jinak budou všechny další fotky zkažené a toto retušovat už není na pár vteřin. Další problém se ukazuje především po hranách u lesa. Zřejmě kvůli vytahování ze stínů zde svítí světlý lem, který fotografii opět moc neprospívá.

Ráno u jezera.jpg

Ráno u jezera / autor: kid

Další snímek z Dolomit, které krajináře v podzimních měsících přitahují jako magnet. Ranní pohled na zrcadlení v Lago Federa.

Pěkná fotografie. Klidně bych snesl trošku méně široký záběr. Zdola leze do snímku kleč, která ruší a celkově levé strany by mohlo být o něco méně.

velka studena.jpg

Velká Studená dolina / autor: Pavol Tajboš

Podzim v Tatrách a první sníh. Námět i kompozice fajn, opět bych měl pár výtek ke zpracování.

Dával bych si pozor při HDR snímcích, aby ve fotografii vůbec zbyly nějaké stíny a nestala se plochou. Tady se to nepovedlo, sníh ve stínech září více, než osvícená část fotografie. V podstatě při pohledu na celou scénu musí divák déle přemýšlet, kde vlastně stín byl a kde ne. HDR příliš na krajiny nedoporučuju a když už, tak velmi opatrně. A opět je zde vidět v obloze nečistoty na čipu.

resovsky vodopad.jpg

Rešovský vodopád / autor: Petr Fiala

Při pohledu na Petrovu fotku mě okamžitě napadá, že by jí slušel čtverec. Celá levá strana je poměrně nezajímavá. Podmínky fajn.

 

 

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Tomáš

6.11.2017 19:55

Moc děkuji za zařazení do výběru:)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Pro děti to nejlepší...to platí i pro fotografii. Základy kompozice a nastavení fotoaparátu a třeba i inspiraci pro fotografování…

21.8.2019

Pavel

CO MOŽNÁ NEVÍTE O FOCENÍ MOBILEM.

Fotografujete mobilem? Tak chcete jistě mít fotky co nejlepší i vytištěné na papíře. Jak nastavit fotoaparát, aby vše bylo i na…

19.6.2019

Pavel

Jak přežít focení "se mnou" v horách

Ať už se rozhodnete pro stanování vysoko v Dolomitech, Alpách nebo pro foto-expedice daleko za severním polárním kruhem, tak jako…

3.6.2019

Václav

Království zamrzlé za polárním kruhem

Lofoty, fjordy, zima, sníh, slunce, polární záře, peří, sněžnice, mačky, cepíny a fototechnika. Sama o sobě pro mě tato slova…

19.3.2019

Václav

Krajinářská fotografie: prosinec 2018 - únor 2019

S Vánoční oblevou posledních let jsem se už smířil a ani tuto zimu to nedopadlo jinak. Ale na rozdíl od minulých let byl…

4.3.2019

Michal Balada