Krajinářská fotografie: září - říjen 2017
Vichřice před pár dny razantně ukončila letošní vydařený podzim, tak se pojďme podívat, se kterými snímky jste se za uplynulé dva měsíce pochlubili.
V údolí pod Bobíkem / autor: Josef Bostl
Krásná východovka. Skvělé podmínky, mlhy dají vždy snímku atmosféru, proto mám osobně ranní fotografování více v oblibě než to podvečerní, kdy většinou na tak zajímavé podmínky nenarazíte.
Při pohledu na tuto fotku mě napadá, proč autor nepopošel na hranu svahu, odstranil by trávu v popředí, která dost odvádí pozornost. Fotka by byla kompozičně přehlednější.
Pozor na nečistoty na čipu, tady viditelné na obloze. Retušovat jdou jedním kliknutím v editoru, tak proč si s nimi kazit fotografii.
Tatranské rána / autor: Roman Gregorec
Silueta Vysokých Tater je vděčným motivem. Romanova fotka je fajn, pohrál si s liniemi. Trošku méně prostoru bych nechal obloze, která je bez mraků dost nudná a cípek trávy v levém dolním rohu bych též oželel. Stačilo by popojít kousek vpřed.
Ve větším rozlišení jsou na obloze opět vidět nečistoty na čipu. Buďte při úpravách důslední.
Prachovské skály / autor: Jiří Staněk
Světlo sice není vůbec ideální, ale pohled určitě nevšední.
Pokud to šlo, přimlouval bych se za více místa nahoře a v pravé části snímku.
Jehněčí potok - Krkonoše / autor: Petr Ruffer
Asi jako u předešlé fotky, rád bych viděl okolo vody více místa. Přijde mě ten záběr hodně stísněný, voda zabírá příliš prostoru a přitom se nejedná o až tak atraktivní kaskádu či vodopád, takže by okolní břehy fotografii jistě pomohly.
Východ slunce Křížový vrch, Jetřichovice-Rynartice / autor: Tomáš Laksar
Asi nejnavštěvovanější vyhlídka v Českém Švýcarsku a jak je vidět z této fotografie, není to jen pro její velice pohodovou dostupnost, ale i atraktivní pohledy.
Tomáš měl výborné podmínky a nutno dodat, že je vytěžil na maximum. Možná bych fotku viděl rád trošku kontrastnější, stíny mě přijdou příliš vytažené, ale to už je na stylu každého fotografa. Rozhodně netvrdím, že jde o chybu.
Šumava - svítání z Luzného / autor: Josef Bostl
Příjemný snímek.
Asi bych se vyhnul keři v levém dolním rohu, který nejen že stahuje pzornost diváka, ale je tak blízko objektivu, že je mimo hloubku ostrosti. Takže když už bych jej tam chtěl mít, ostřil bych ve více rovinách a poté snímek „lepil“ v Photoshopu.
Autumn is coming / autor: Standa-hasic
Fotografie mlžných lesů mají vždy svou atmosféru a tento snímek není výjimkou. V podstatě k fotce nemám výhrad, ale rámeček je špatný. Zbytečně masivní, zbytečně odvádějící pozornost, takže v něm fotka zaniká. Když už chcete fotografiím rámečky dávat, přimlouval bych se za něco jednoduchého, například bílou málo kdy něco pokazíte.
U jezera / autor: Miroslav Chudoba
Lago Misurina je jedno z nejnavštěvovanějších jezer v celých Dolomitech. Je to především pro jeho dostupnost, takže fotografovat zde při východu či západu slunce není obtížné.
Příjemný snímek. Osobně bych možná přemýšlel nad retušováním trávy na hladině, ale to je zdlouhavější práce.
Svítání / autor: Karel Báča
Pěkné, kompozičně bez výhrad.
S technickou kvalitou mám ale problém. Především obrovské množství nečistot na čipu fotku opravdu kazí, tady bych urychleně vyčistil, nebo nechal vyčistit snímač, jinak budou všechny další fotky zkažené a toto retušovat už není na pár vteřin. Další problém se ukazuje především po hranách u lesa. Zřejmě kvůli vytahování ze stínů zde svítí světlý lem, který fotografii opět moc neprospívá.
Ráno u jezera / autor: kid
Další snímek z Dolomit, které krajináře v podzimních měsících přitahují jako magnet. Ranní pohled na zrcadlení v Lago Federa.
Pěkná fotografie. Klidně bych snesl trošku méně široký záběr. Zdola leze do snímku kleč, která ruší a celkově levé strany by mohlo být o něco méně.
Velká Studená dolina / autor: Pavol Tajboš
Podzim v Tatrách a první sníh. Námět i kompozice fajn, opět bych měl pár výtek ke zpracování.
Dával bych si pozor při HDR snímcích, aby ve fotografii vůbec zbyly nějaké stíny a nestala se plochou. Tady se to nepovedlo, sníh ve stínech září více, než osvícená část fotografie. V podstatě při pohledu na celou scénu musí divák déle přemýšlet, kde vlastně stín byl a kde ne. HDR příliš na krajiny nedoporučuju a když už, tak velmi opatrně. A opět je zde vidět v obloze nečistoty na čipu.
Rešovský vodopád / autor: Petr Fiala
Při pohledu na Petrovu fotku mě okamžitě napadá, že by jí slušel čtverec. Celá levá strana je poměrně nezajímavá. Podmínky fajn.

Michal Balada
Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze. Živí se převážně svatební a portrétní fotografií. Ve své volné tvorbě se zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů, pořádaných v České republice i v zahraničí.
Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.
Diskuse

6.11.2017 19:55
Moc děkuji za zařazení do výběru:)
Další články z kategorie Fotografujeme
Všechny články kategorie
Krajinářská fotografie: listopad 2017 - únor 2018
Je tu tradiční výběr krajinářských snímků z první poloviny zimy, které jste v galerii Fotorádce zveřejnili.
1.2.2018

I jeden blesk dokáže velké divy
Říká se, že i s malým kašpárkem lze hrát velké divadlo. Totéž platí pro jeden obyčejný externí blesk. Stačí k tomu stativ, dlouhá…
29.1.2018

Když jsem fotil pro kolegu
Asi každý svatební fotograf měl možnost fotit svatbu kolegovi. V mém případě to byl kameraman, ale jeho bratr je svatební…
3.1.2018

S fotoaparátem na žraloky, delfíny, vraky a mořské panny
O fotografování žraloků jste se mohli dočíst v článcích "Obklopeni žraloky", "Nechat se sežrat kvůli fotce?" nebo "Páření žraloků…
1.1.2018

Jaká nastavení fotoaparátu opravdu (ne)potřebujete
Moderní digitální fotoaparáty nabízí nepřeberné množství funkcí a možností nastavení. Pravdou ale je, že z toho v praxi použijete…
28.12.2017

Krajinářská fotografie: září - říjen 2017
Vichřice před pár dny razantně ukončila letošní vydařený podzim, tak se pojďme podívat, se kterými snímky jste se za uplynulé dva…
1.11.2017
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.