Brand

Levný digitální fotoaparát za poloviční cenu?

Není problém! Pokud počkáte správný čas a půjdete do správné prodejny, můžete digitální fotoaparát sehnat třeba i za poloviční cenu! V tomto článku Vám poradíme, kdy, kde a jak fotoaparáty nakupovat, abyste nakoupili opravdu výhodně. Proč platit víc? Buďte chytří a trpěliví a levný fotoaparát nebude jen snem.

Fotoaparáty mohou být levné...

Novinky na trhu jsou vždy dražší

Ano, je tomu tak - pokud prahnete po novinkách na trhu s digitálními fotoaparáty, pravděpodobně příliš "levně" nenakoupíte. Zákony trhu jsou neúprosné - žhavá novinka právě umístěná na trh je téměř vždy neúměrně drahá. Důvod vysokých cen novinek nalezneme v marketingových strategiích firem - prodejce takzvaně "slízává smetanu". Nabídne totiž fotoaparát (či příslušenství) za opravdu vysokou cenu. Tím zasáhne spotřebitele, kteří touží vlastnit novinku na trhu a jsou také ochotni za ni tučně zaplatit. Prodejce pak postupem času cenu snižuje, a tak zpřístupňuje např. digitální fotoaparát běžným spotřebitelům.

Existuje cena fotoaparátu, pod kterou prodejce nejde

Jistě již tušíte, kam mířím - cena se postupem času snižuje, ale ne do nekonečna... I zdravý rozum Vám napoví, že existuje jistá cenová hranice, pod kterou prodejce nikdy nepůjde, protože musí pokrýt náklady a samozřejmě získat tučnou marži. Jaký je ale onen magický cenový práh?

Zde se již dostáváme na tenký led, kde je třeba cit a trochu pevné nervy. Nelze totiž jednoznačně říct, že šest tisíc Kč a dost. Nejnižší nabízená cena se totiž liší typem fotoaparátu a navíc ještě prodejcem. Velice záleží na úvodní ceně fotoaparátu a na typu prodejce (kamenný či e-shop).

Všeobecně lze říct, že výprodejní cena digitálních fotoaparátů bývá minimálně o polovinu menší, než cena vstupní (tj. cena, kdy je fotoaparát uveden jako novinka). Tuto hodnotu nelze brát doslova, časté jsou i případy třetinové ceny! Takže pokud máte nyní vyhlídnutý digitální fotoaparát za 15 tisíc Kč (a je novinkou), můžete očekávat, že za půl roku bude stát zhruba 8 tisíc Kč.

Náš tip: znamením o postupném ukončování prodeje fotoaparátu je titulek "výprodej" na elektronických obchodech.

Životní cyklus výrobku

A proč jsou dobré pevné nervy? Protože doba, po kterou cena klesá a pak je ukončen prodej fotoaparátu je ještě méně předvídatelná. Životní cyklus fotoaparátů se velmi liší, ale opět máme jedno pravidlo: čím lepší (profesionálnější) fotoaparát, tím delší životní cyklus. Co to znamená v praxi? Že na výprodej obyčejného digitálního fotoaparátu budete čekat kratší dobu, než v případě profi fotoaparátu.

Fotoaparáty mohou být levné...

E-shopy

Takže jsme prozatím brali v úvahu výprodejní cenu a životní cyklus fotoaparátu. Nyní ještě připojíme typ prodejce ( kamenný, e-shop). Nebudu zde rozebírat (ne)výhody elektronických a kamenných prodejen, ale rád bych zdůraznil nesporný fakt: e-obchody prodávají zboží většinou podstatně levněji. Kromě této nesporné výhody většinou u některých digitálních fotoaparátů nalezneme poznámku "výprodej", či "doprodej". A to je znamení, že fotoaparát se bude ještě pár dnů a spíše týdnů prodávat, ale je na čase hlídat jeho výskyt na více e-shopech.

Elektronické obchody ale mají tu nevýhodu, že si v nich spotřebitel výrobek "neohmatá". Ovšem velice silným protiargumentem jsou podstatně nižší ceny...

Barevné varianty

Některé digitální fotoaparáty se prodávají v různých barevných variacích. Můžeme se setkat s tím, že fotoaparát má nějaké základní provedení, například sříbrné, a zároveň jsou na trhu tři další barevná provedení, například mahagonová, smetanová a platinová. A právě základní barevné provedení bývá často o dost levnější než jeho barevní bratříčci. Pokud je tedy na trhu více variant, vždy raději zkontrolujte, zda-li nejsou ceny rozdílné. Velmi často se s různými barvami můžeme setkat například u Panasonicu, Olympusu.

Takže, jak na to?

Když bych měl výše uvedené poznatky shrnout a vyvodit z nich konkrétní rady pro co nejlevnější nákup v ČR:
  • Nekupovat paměťové karty, které jsou horkými novinkami a mají největší kapacitu na trhu. Často se místo toho vyplatí koupit dvě s poloviční kapacitou, popř. počkat, až počáteční boom opadne.

  • Nekupovat digitální fotoaparáty, které jsou novinkami. Zde radím počkat na výprodej - ceny budou podstatně nižší.

  • Pokud máte tu možnost, sledujte na elektronických obchodech, až bude u Vašeho vyhlídnutého fotoaparátu označení výprodej. Poté si dojděte fotoaparát vyzkoušet do kamenné prodejny a nakupte přes elektronický obchod (např. převodem z účtu, apod.), ve kterém bude cena nejnižší. Nezapomeňte ale zakalkulovat i doručení (u různých e-shopů se liší).

  • Pokud nebudete spokojeni, při nákupu přes internet máte ze zákona právo vrátit fotoaparát do 14 dnů (od převzetí fotoaparátu) bez udání důvodů. Záruka je samozřejmě minimálně dva roky. Firma Olympus nabízí (po registraci výrobku na internetu) prodloužení záruční doby na 2,5 roku.

Závěrem

Závěrem bych jen rád dodal, že nemá cenu denně sedět hodiny u internetu a marnit čas s hledáním nejlevnější varianty. Stačí se občas podívat a větší pozornost věnovat až výprodeji fotoaparátu. A navíc, nic Vám nebrání poslat dotaz e-mailem, kolik kusů je ještě na skladě :)

Pevně věřím, že Vám tento článek pomohl pochopit obchodního ducha prodejců digitálních fotoaparátů. Přeji Vám mnoho skvělých fotografií a těším se na naše další setkání zde - již brzy vyjde třetí díl seriálu Používání digitálních fotoaparátů.


Štítky: fotoaparát

Diskuse

Lauri

4.11.2013 10:54

levné fotoaparáty

já jsem koupila zrcadlovku zde: http://foto.hyperinzerce.cz/. super cena a přístroj byl v dobrém stavu :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš