Brand

Majitelé zrcadlovek - otočte své objektivy a foťte makro

makro fotografie otočeným objektivem

Máte digitální zrcadlovku a chtěli byste fotit makro fotografie bez použití předsádek či makro objektivu? Je to možné a nebude vás to stát ani korunu navíc - zvládnete to totiž s tím vybavením, které již máte. Stačí pouze vědět, jak na to.

A to se dozvíte v tomto článku - prozradíme vám velmi jednoduchý, ale efektní trik, jak fotit úžasné makro i s běžným setovým objektivem.

Makro fotografie je velmi atraktivním oborem fotografování - na internetu, ale i jinde, lze najít stovky a tisíce úžasných snímků brouků, rostlin a jiných dalších detailů. Autorům těchto fotografií se pak dostává velké uznání.

K dosažení takových výsledků je ale mnohdy potřeba velmi kvalitní a drahé vybavení. Konkrétně se jedná o makro objektivy, které umožňují zaostřovat na velmi krátké vzdálenosti, a tím pořizovat kvalitní makro snímky. Dále to jsou velmi drahé makro blesky nebo jiná záblesková světla.

makro fotografie otočeným objektivem

Na drahé makro objektivy a blesky ale nyní zapomeňte - stačí vědět jak dostat ze svého současného fotoaparátu maximum. A to Vám právě teď prozradíme.

Jak na makro se setovým objektivem

Abyste mohli fotit úchvatné makro fotografie, stačí, když svůj současný běžný objektiv otočíte - tedy přiložíte jej tak, aby přední částí přiléhal na bajonetovou část těla zrcadlovky.

Na objektivu nebo těle zrcadlovky není potřeba nic speciálního nastavovat. Zaostřuje se aktuální vzdáleností od fotografovaného objektu - pro správné zaostření stačí přibližovat se s celou sestavou k objektu, až je pěkně ostrý.

Z hlediska expozičních časů je vhodné použít zcela manuální režim, na kterém pevně nastavíme expoziční čas.

A makro blesky? Ty nepotřebujete, protože když víte jak na to, stačí interní blesk. Trik použití interního blesku spočívá v tom, nenechat jej přímo osvítit fotografovaný objekt. Stačí před blesk dát něco (třeba kus papíru), co přímý zásah zacloní - a jelikož fotografujeme z velmi malých vzdáleností, nasvítí zbytkové světlo velmi dobře fotografovanou část.

makro fotografie otočeným objektivem

Pokud ne, stačí kolem rozmístit improvizované dvě odrazné desky (např. ze čtvrtky papíru), od kterých se světlo z blesku pěkně odrazí a změkčí.

A to je vše - je to jednoduché, ale velmi efektní. Zároveň říkám, že je zde mnoho prostoru na další experimenty - rozhodně můžete zkoušet pracovat s různým druhem osvětlení.

Aby to vše nebylo tak růžové, má tento způsob fotografování dvě nevýhody:

  • Nutnost držet objektiv u těla rukou.
  • Nic moc světelnost takto otočeného objektivu.

Jak již bylo uvedeno v prvním bodě, otočený objektiv logicky nelze rozumně přichytit k tělu, takže je nutné jej u těla přidržovat rukou. Není to ale nic nemožného - stačí si to jen trochu ohmatat a získat cvik.

makro fotografie otočeným objektivem a červeným filtrem

Velmi doporučuji použít při tomto způsobu fotografování UV nebo jiný ochranný filtr, aby nedošlo k nechtěnému poškrábání přední čočky objektivu.

Takže jak vidíte, máte-li zrcadlovku, můžete se pustit do experimentů s makro fotografií. A věřte, že výsledky budou stát za to - všechny fotografie v tomto článku byly pořízeny právě otočeným objektivem a interním bleskem! Žádné profi záblesky nebo makro objektivy.

Při fotografování kapek (v tomto článku) jsem dokonce osobně zašel do krajnosti - jako odrazné desky jsem použil listy rostlého banánovníku, které fotografovanou kapku přirozeně obklopovaly. Takže jak vidíte, opravdu není potřeba žádné speciální vybavení - s úspěchem lze využít i přirozeného prostředí.

Závěrem

Určitě se ve svém experimentování nenechte omezovat výše uvedeným návodem - jistě naleznete další triky, jak uvedenou techniku fotografování zlepšit a zdokonalit. Pokud ano, určitě se s námi podělte v diskuzním tématu k tomuto článku.


Štítky: makro, objektiv

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Pro děti to nejlepší...to platí i pro fotografii. Základy kompozice a nastavení fotoaparátu a třeba i inspiraci pro fotografování…

21.8.2019

Pavel

CO MOŽNÁ NEVÍTE O FOCENÍ MOBILEM.

Fotografujete mobilem? Tak chcete jistě mít fotky co nejlepší i vytištěné na papíře. Jak nastavit fotoaparát, aby vše bylo i na…

19.6.2019

Pavel

Jak přežít focení "se mnou" v horách

Ať už se rozhodnete pro stanování vysoko v Dolomitech, Alpách nebo pro foto-expedice daleko za severním polárním kruhem, tak jako…

3.6.2019

Václav

Království zamrzlé za polárním kruhem

Lofoty, fjordy, zima, sníh, slunce, polární záře, peří, sněžnice, mačky, cepíny a fototechnika. Sama o sobě pro mě tato slova…

19.3.2019

Václav

Krajinářská fotografie: prosinec 2018 - únor 2019

S Vánoční oblevou posledních let jsem se už smířil a ani tuto zimu to nedopadlo jinak. Ale na rozdíl od minulých let byl…

4.3.2019

Michal Balada