Brand

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných mezikroužcích. V tomto článku si ukážeme, proč jsou mezikroužky tak oblíbené a kdy je zase lepší pořídit opravdový makro objektiv.

Mezikroužky

Mezikroužky jsou velmi užitečným zařízením, které umožní ostřit na bližší vzdálenosti, a tak fotit i malé detaily běžnými objektivy. Mezikroužek se nasadí mezi tělo fotoaparátu a objektiv - tím se prodlouží vzdálenost mezi zadní čočkou objektivu a snímačem, a tak lze ostřit na výrazně kratší vzdálenosti (než bez mezikroužku).

mezikroužek.jpg

Výhody mezikroužků

 • neobsahují žádnou optiku, takže samy o sobě nekazí obrazovou kvalitu,
 • jsou malé, lehké, skladné,
 • nízká pořizovací cena ( zhruba od 800kč - 4000Kč),
 • univerzálnost použití (lze je kombinovat s více objektivy),
 • obvykle více mezikroužků v balení (různými mezikroužky lze měnit poměr zvětšení).

Nevýhody mezikroužků

 • lehce zhoršují světelnost objektivu,
 • při použití mezikroužku nezaostříte na nekonečno (celá zaostřovací vzdálenost se posune blíže snímači,takže nezaostříte už třeba na dva metry vzdálenou věc).

Jak se fotí s mezikroužky a jak vypadají takové fotky pořízené s mezikroužky se můžete podívat v tomto článku nazvaném Fotíme makro s mezikroužky.

Makro objektivy

Makro objektivy jsou objektivy určené speciálně k fotografování malých detailů, tedy na takzvanou makro fotografii. Tomu i odpovídá jejich konstrukce, optická kvalita i provedení. Pokud použijete makro objektiv, tak můžete očekávat lepší výsledky, než když na levný setový objektiv nasadíte mezikroužek. Jinak řečeno, makro objektivy je lepší použít tehdy, když to s makro fotografií myslíte opravdu vážně a chcete často fotit malé detaily.

2190_AF-S-DX-Micro_NIKKOR-85mm-f35G-ED-VR_front.jpg

Výhody makro objektivů

 • zaostříte nejen na blízko, ale i na nekonečno,
 • obvykle mají možnost omezit rozsah ostření (aby se zkrátila prodleva při "přejíždění" autofokusu z jednoho konce na druhý),
 • jsou určené přímo na makro fotografii, takže všeobecně poskytují velmi dobrou obrazovou kvalitu.

Nevýhody makro objektivů

 • vyšší pořizovací cena (zhruba od 5000kč a víc),
 • hmotnost a rozměry jsou logicky větší, než u mezikroužku.

A co obrazová kvalita?

Hledisko obrazové kvality je velmi diskutabilní téma, jelikož velmi záleží na konkrétním použitém objektivu. Jsou makro objektivy lepší i horší, stejně tak můžete mezikroužek použít v kombinaci s objektivem základním nebo pevným světelným. V podstatě platí, že pokud mezikroužek použijete s kvalitním objektivem, tak můžete očekávat obrazovou kvalitu, která bude podobná kvalitnímu makro objektivu. Jen je potřeba dát pozor na vady optiky, které se mou výrazněji projevit - barevná vada, zklenutí pole, koma a další - to jsou vady, které se projeví tím víc, čím na kratší vzdálenost budeme ostřit. Viz malá ukázka níže, která byla pořízena hned se 3 mezikroužky zároveň.

koma.jpg

Je potřeba si uvědomit, že každý objektiv je optimalizovaný pro své vlastní účely použití. A tak většina běžných objektivů má nejlépe korigovanou barevnou vadu v nějakém konkrétním rozsahu ostření. Pokud s ním najednou budeme ostřit na pár centimetrů, může se barevná vada nebo i koma zvýraznit. Tyto vady jsou u makro objektivů eliminovány. Takže velmi záleží na tom, jaký konkrétní objektiv s mezikroužky použijeme, jelikož každý objektiv se v takové situaci chová jinak. Lze předpokládat, že pevný světelný objektiv se bude chovat lépe, než základní zoomový. U makro objektivu pak máme obrazovou kvalitu víceméně zaručenou.

Závěr


Všeobecně platí, že pokud to s makro fotografováním myslíte opravdu vážně, je lepší si pořídit makro objektiv. Naopak pokud jen občas potřebujete nafotit nějaký ten detail, bohatě vám postačí sada tří mezikroužků. Výhodou bude nižší pořizovací cena, hmotnost i rozměry.

Diskuse

vladimír314

25.9.2015 13:29

Mám zkušenost, že kroužek dost a podstatně zužuje HO, takže je většinou potřeba dost zaclonit, aby bylo ostré to, co je potřeba mít ostré, tím se prodlužuje expozice, jak jinak, současně fouká vítr a kvíteček s včelkou se pohybuje a třese, jak jinak, když jsem vyrazili na makra, takže přidávat na ISO tolik, aby expozice byla aspoň 1/200, ale tím zase narůstá šum, jak jinak, ale mezitím včelka ulétla, kašlu na to a jdu domů!!! :-)

Jirka99

25.9.2015 13:51

Dobrý den.

Pár zásadních informací,ktereé v článku chybí,pro ty,co by se rozhodovali mezi objektivem a mezikroužky.

1.) mezikrožky jsou nejúčinnější u ohniska kolem 50mm,u 100mm je učinnost (zvětšení) limitní a např 300mm již bezvýznamné.

S tím úzce souvisí použití. při 50mm obj. je vzdálenost při 1:1 50-100mm od přední čočky (dle konstrukce objektivu

a velikosti čipu) To znamená,že fotit něco živého je nemožné,vše uletí,nebo uteče.Rovněž je problém nasvítit objekt

bez makro blesku,neboť si objektivem stíníte,popř překáží.

Pro srovnání obj. 150mm má při 1:1 vzdálenost přibližně 25 cm od přední čočky,což je už univerzální,při ještě rozumné ceně a obj 300mm okolo 50cm (tam je ovšem nutné použít předsádkovou čočku,makro je jen 1:2 či 1:3)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš