Brand

Fotící svatební hosté, čtěte

Fotografování na svatbě není zakázáno, ale... V tomto článku bych chtěl oslovit všechny svatební hosty, kteří se rozhodli na svatbě kamaráda nebo příbuzného pořídit pár fotek. Mám pro vás nepsaná pravidla, která byste měli dodržet, aby se z vás nestal otravný fotící host. Navíc v tomto článku naleznete i mnoho tipů pro lepší svatební momentky. Takže pokud se chystáte na svatbu a zvažujete, že budete fotit, tak zadržte a nejprve si přečtěte celý tento článek.

035x.jpgDůstojný okamžik nebo zájezd japonských turistů?

Svatba patří mezi velmi významnou událost v životě každého člověka, a tak je potřeba ji řádně fotograficky zdokumentovat. I proto si budoucí novomanželé často zjednají někoho, kdo jim jejich svatební den nafotí. Může to být kamarád, strýček nebo profesionální svatební fotograf. V každém případě ale pro ostatní svatební hosty, kteří se rozhodli na svatbě fotit, platí určitá nepsaná pravidla. Ty vychází nejen z etikety, ale i ze základů slušného chování. Prosím důkladně si pročtěte a promyslete níže uvedené návrhy a náměty k zamyšlení. Všichni kolem vás to velmi ocení.

3 důvody proč na svatbě raději nefotit

1. Naživo nebo skrz displej fotoaparátu - pohled svatebního hosta

Velmi dobře si zvažte, zda-li se chcete tak jedinečné události, jak je svatba vašeho blízkého, zúčastnit naživo a nebo ji chcete pozorovat skrz displej svého fotoaparátu či mobilního telefonu. Máte v podstatě dvě možnosti:

 1. vychutnat si vzácné chvíle (které se nebudou opakovat) naživo a odnést si tak jedinečný zážitek,
 2. kvůli pár fotkám vše pozorovat skrz displej svého foťáku nebo mobilu a o zážitek tak přijít.

V prvním případě získáte unikátní zážitek, který vám pak připomenou fotografie nebo video. A vůbec nevadí, že nebudou vaše. Od toho je tam svatební fotograf nebo někdo jiný, kdo byl o dokumentaci požádán. V druhém případě pak sice budete mít pár svých fotek nebo krátké video, ale ono vám vlastně ani nebude mít co připomenout. Protože jste si osobně nic neprožili. A teď se zeptejte sami sebe - co je lepší?

Že se k vám fotky nedostanou? Ale jděte... v dnešní době internetu, sdílení na sociálních sítích, e-mailů a dalších komunikačních kanálů je jisté, že fotky ze svatby uvidíte. Navíc ne každý svatební host bude tak uvědomělý jako právě Vy a fotky kolem vás budou mít desítky lidí. Všichni vám je mohou obratem poslat či nasdílet. Proč tedy nevyužít možnost osobního zážitku a jeho připomenutí pomocí fotek? Proč se dobrovolně o jedinečný zážitek připravit kvůli pár fotkám zad ženicha a nevěsty?

035xxx.jpgsoutěž: najdi a spočítej všechna zařízení zaznamenávající obraz...

2. Trocha etikety - pohled nevěsty a ženicha

Zkuste myslet i na ty, kdo vás na svatbu pozvali, tedy na nevěstu s ženichem. Myslíte si, že budou chtít, aby při obřadu viděli místo vašich tváří vaše telefony? Pozvali si vás jako své kamarády, příbuzné, ty koho mají rádi. A ne jako věčné dokumentaristy s telefonem nebo fotoaparátem místo hlavy. Zkuste se vžít do role nevěsty, která přichází k obřadu. Jak jí asi musí být, když všichni úporně civí do displejů svých mobilů a nikdo se jí nepodívá přímo do očí? Já osobně bych si připadal jako pouťová atrakce - tedy cosi, co nemá s důstojností vážného okamžiku vůbec nic společného.

Osobně jsem jako svatební fotograf zažil pár svateb, kdy hosté fotili nejen veškeré příchody k obřadu bez jakéhokoliv přímého očního kontaktu, ale navíc v tom pokračovali i při začátku obřadu. Včetně maminek a tatínků. Až když ženich zakročil a všechny poprosil, aby už toho nechali a věnovali jim trochu osobní pozornosti, tak přestali. Přijde vám toto normální? Já jako svatební fotograf jsem z toho byl lehce v šoku. Všichni věděli, že tam fotograf bude. Všichni viděli, že tam fotograf je. Všichni věděli, že fotky budou do 2 týdnů. Přesto dokázali obřad degradovat na pouťovou atrakci.

3. Co bude na fotkách - pohled fotografa

A nyní další pohled na věc. Co asi myslíte bude na takových svatebních fotografiích ženicha a nevěsty? Bude tam ženich s nevěstou jak přichází k obřadu a desítky postav s telefony a občas i tablety místo hlavy. V lepším případě les telefonů nad hlavami hostů, kteří upřeně civí do displejů - a ne na ženicha a nevěstu. A to se opravdu "nevyfotošopuje". Nevěsta pak přichází špalírem, který netvoří lidi, které má ráda, ale hloučkem anonymních dokumentaristů. Vím, že to trochu přeháním, samozřejmě ne všichni na svatbě fotí. Nicméně musíte počítat s tím, že fotograf fotí ne pouze nevěstu a ženicha, ale i vše kolem. A to, co činí svatební hosté, prostě bude na fotkách vidět. Takže pokud je ve špalíru les mobilů, tak tam ten les prostě bude. A nebo to fotograf zabere bez hostů, takže ti zase na fotkách vůbec nejsou vidět. Oba případy jsou logicky špatně. Zkuste tedy myslet na to, že na svatebních fotkách budou většinou i svatební hosté - a bude zcela zásadní rozdíl, jestli tito hosté budou s dojetím koukat na nevěstu přicházející k oltáři nebo budou šilhat do telefonu a snažit se udělat co nejvíc fotek. To vše bude na fotkách vidět.

035ab.jpg

Desatero svatebního hosta, aneb nepsaná pravidla:

 1. svatba není příležitost k procvičení foto dovedností ani fotografický kurz, ale slavnostní událost, které se máte zúčastnit jako host,
 2. zkuste uctít ženicha a nevěstu svou osobní účastí a přímým pohledem z očí do očí alespoň při nejdůležitějších chvílích,
 3. pokud chcete udělat pár fotek, zkuste nepřekážet oficiálnímu fotografovi ani nezaclánět ostatním hostům,
 4. když se fotí skupinka, kde máte být, odložte fotoaparát či telefon a běžte si tam stoupnout (a nefoťte skupinku, kde scházíte :),
 5. když už se rozhodnete fotit, vypněte si zvuky na telefonu či fotoaparátu,
 6. při svatebním obřadu buďte vždy na svém místě a raději nechoďte nikam fotit,
 7. pokud chcete udělat pár fotek z obřadu, tak opravdu diskrétně a nenápadně (opravdu nefoťte tabletem),
 8. pokuste se nezdržovat svým focením další průběh svatby a pokud fotíte, tak raději dokumentárně,
 9. i vy budete na svatebních fotkách vidět (a nemusíte si všimnout, že vás někdo fotí nebo jste někdy jen v okraji záběru) a jistě nechcete mít před obličejem telefon,
 10. samozřejmě v mezičase, kdy se neděje nic "oficiálního", foťte co chcete v libovolné míře.


Samozřejmě výše uvedená doporučení platí pouze pro ty nejvíc oficiální části svatebního dne (obřad, gratulace, skupinové focení, oběd, krájení dortu, tanec, atd.). V průběhu dne, kdy se nic zásadního neděje a je volná zábava, lze samozřejmě libovolně fotografovat a nikomu to nebude vadit. Totéž platí třeba před obřadem, když si chcete vyfotit výzdobu nebo třeba odpoledne, kdy si budete chtít vyfotit družičky. Stejně tak při večerní zábavě nebude na škodu udělat si pár "selfíček" s kamarády a podobně. V takových chvílích vůbec nevadí, že budete fotit a naopak mohou být vaše momentky velmi zajímavé, zvláště pak v pokročilých večerních hodinách :)

Takže kdybych to měl shrnout, tak bych doporučil následující: fotografování na svatbě není zakázáno. Pouze v oficiálních momentech je lepší udržet své fotografické touhy na uzdě a ponechat to na oficiálním fotografovi, ať už je to kamarád nebo zaplacený fotograf.

035c.jpgMusíte počítat s tím, že když na vás míří fotoaparát, tak na té fotce nejspíš budete vidět...

Tipy pro lepší svatební momentky

Pokud se jako host rozhodnete pořídit na svatbě pár fotek, mám pro vás několik užitečných tipů do praxe:

 • pokud je jasná obloha a je ostré sluneční světlo, foťte lidi raději ve stínu,
 • při focení družiček a celkově dětí si dřepněte (dostanete se do jejich perspektivy, fotky budou lepší),
 • zkuste něco dostat do popředí, například si vyfoťte slavobránu nebo kostel skrz listí stromů (pomůže to dodat fotce hloubku, která celkově u telefonů i kompaktů chybí),
 • při focení nevěsty v bílých šatech budete nejspíš muset nastavit, že fotka má být světlejší (automatika by fotku podexponovala = byla by moc tmavá),
 • naopak při focení skupinky pánů v tmavých oblecích budete muset nastavit, že fotka má být tmavší (automatika by fotku přeexponovala = byla by moc světlá),
 • zkuste změnit perspektivu (všichni dnes fotí z úrovní svých očí, někdy neškodí nadhled či podhled),
 • pokud fotíte nějaký hlavní motiv, měl by tento motiv zabírat podstatnou část fotografie,
 • lepší světlo na focení je obvykle v podvečer, před západem slunce, než v pravé poledne.

Shrnutí a závěr


Cílem tohoto článku není zakázat fotografování na svatbě, to v žádném případě. Na tom není nic špatného, pokud se ovšem dodrží jistá pravidla a doporučení. Stačí držet se rčení "všeho s mírou". Ve chvílích, kdy se neodehrává nic oficiálního, lze fotit bez zábran zcela libovolně a nikomu to vadit nebude (a pokud ano, tak vám to řekne :). Naopak v tak oficiálních momentech, jako je svatební obřad, gratulace, první tanec, krájení dortu a podobně, je lepší nefotit a tyto vzácné okamžiky si užít naživo. No a pokud to nemůžete vydržet, tak si nenápadně udělejte jednu nebo dvě fotky, což bohatě stačí. Opravdu tragická je situace, kdy všichni vytáhnou telefony, fotoaparáty, kamery či dokonce tablety a degradují vzácné okamžiky na pouťovou atrakci. To nejen že musí nevěstu s ženichem prostě mrzet, ale navíc to na fotkách opravdu nevypadá dobře (ano, tam to bude vidět).

Možná výše uvedené považujete za samozřejmost a divíte se, proč tak přeháním. Občas přijde chvíle, kdy bych tento manuál měl rád s sebou a rozdával jej všem kolem sebe. Není to ale samozřejmě vždy, děje se tak jen občas. A navíc musím uznat, že čeští svatební hosté jsou oproti svým zahraničním kolegům velmi disciplinovaní a slušní. Fotil jsem mnoho svateb zahraničních nebo česko zahraničních a musím uznat, že tento článek by se vyplatilo spíše psát ve světových jazycích, protože tam by jej bylo více potřeba. Navíc už to, že jste tento článek dočetli až do konce, svědčí o tom, že každá nevěsta s ženichem se na vás může těšit jako na milého svatebního hosta a ne jako věčného dokumentaristu.

Pokud jste téhož názoru, sdílejte prosím tento článek na sociálních sítích. Jen tak docílíme alespoň nějaké osvěty mezi fotícími svatebními hosty.

Diskuse

Pavel

1.7.2015 08:39

+1

ryger

3.7.2015 12:02

Svatby za peníze nefotím, ale když jsem pozván na svatbu, tak se předpokládá, že budu fotit. Jsem tedy fotící host. :-)

Petr

6.7.2015 16:06

Tak tohle by se mělo dávat jako příloha k pozvánce... Nedávno se mi stalo, že náhodný kolemjdoucí (ač známý novomonželů) se objevil v KOSTELE! během obřadu v bermudách a nátělníku a se slovy: "já mám stejně nejlepší fotky", popbíhal kolem oddávajícího s kompaktem za 5 stovek z Lídlu. Odehnal jsem ho až za pomocí svědka nevybíravým způsobem, který však odpovídal jeho chování. Stačil však dokonale zku.vit několik důležitých fotek a atmosféru nevyjímaje. Nebo do mě strčila během podpisu (opět bezvýznamná známá novomanželů) a před objektivem se objevil její ajfoun, aby to asi ihned mohla prásknout na fejsbůk a těšit se z lajků a debilních komentů. Zabít málo!!! Bohužel něco obdobného se stane na každé třetí svatbě. Bohužel si to tihle lidé ani neuvědomují.. anebo jsou to prostě blbci!?

Pěkný a výstižný článek. Nemohu než sdílet!!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada