Brand

Midnight at Lofoten

Honza T

99.8 %

Zhlédnutí1570

Líbí se4

Oblíbená0

Popis fotografie

Publikováno: 2.2.2020

Panorama z červencové expedice na Lofoty. Vkládam ještě jednou, původní zpracování mi Michal Balada ve svém výběru krajinářské fotografie poněkud zkritizoval :). Nicméně nutno podotknout, že kritika byla oprávněná a měl naprostou pravdu. Zkusil jsem tedy zpracovat znovu, chyby nezopakovat a zároveň nevytvořit nové :).

Fotografie vznikla kolem půl jedné v noci na vrcholku Reinebringenu. Panorama je složeno ze 6 vertikáních snímků + 3x expoziční bracketing

Kategorie: Krajina

Další fotografie autora Honza T

Diskuse

Tony

2.2.2020 22:15

parada

Mirek

3.2.2020 21:15

fajnové

Pavel

7.2.2020 09:25

Záběr rozhodně povedený. Když už ale zmiňuješ to opakované zpracování, tak bych měl taky pár připomínek.

Chápu, že se stává to, že když na nějaké fotce pracuješ delší dobu, některé věci už nevnímáš (vlastní zkušenost), ono je lepší takovou fotku po dokončení na pár dní nechat uležet, prohlédnout si mezitím fotky jiných autorů a pak se k té konkrétní fotce zase vrátit (to je rada jednoho známého českého fotografa krajináře).

Na první pohled mi chytlo očit opět zpracování na horizontu, tak jak zmiňoval Michal Balada. Ve střední části, kde se dotýkají "hory" s oblouhou, jsou právě ty vrcholky kopců nepřirozeně světlé. 

Moře v pravé části snímku je pořád světlejší než obloha, to za běžných světelných podmínek není možné, voda je tmavší než obloha nad ní. Po upozornění na tuto věc si toho všímám i když zrovna nefotím a zatím to tak vždycky bylo.

Co už zmiňoval MB, barva (resp. odstín) oblohy mi úplně nekoresponduje s barvou moře (působí to na mě tak, jak kdyby na oblohu bylo použito jiné vyvážení bílé než na zbytek snímku). Samozřejmě jsem scénu neviděl naživo, třeba to tak bylo.

Pustil ses do náročné dispiciplíny (opět vlastní zkušenost, kdy se mi zpracování různých expozic někdy daří a někdy ne). Pokud zvládneš postproces, dostaneš z toho úžasné snímky. Dobrým vodítkem můžou být články Vaška Krpelíka tady na fotorádci, kde poměrně podrobně popisuje, jakým způsobem spojuje různé expozice (https://www.fotoradce.cz/vaclav-krpelik), stačí si to dohledat v jeho článcích. Rozhodně doporučuji nastudovat.

To, co jsem tady napsal, jsou postřehy někoho, kdo se taky pořád ještě učí a snaží se vyvarovat chyb, na které ho upozorní zkušenější fotografové. Každou takovou radu se snažím zapamatovat, ať se posunu kousek dál.

Tak ať se daří a doufám, že nám ukážeš ještě nějaké další pěkné fotky z Lofot ;-)

Honza T

10.2.2020 09:59

To Tony, Mirek: Díky za pochvalné komentáře :)
To Pavel: Díky za víceméně pochvalu, pohled někoho dalšího a konstruktivní kritiku :)
Zpracovat nějak rozumně ten horozint byl celkem pekelný úkol. Články Vaška Krpelíka ohledně lepení expozic mám celkem nastudované, bohužel u tohohle snímku nebyly úplně snadno použitelné. Rozdíl ve světelnosti popředí a pozadí byl v tomhle případě obrovský. A např. i v rámci samotného popředí byly rozdíly mezi vrcholky hor vpředu a vzadu, nebo mezi pravou/levou stranou a středem panoramatu velké. Takže jsem maskoval v několika vrstvách, aby z toho alespoň něco bylo. Ještě si s tím zkusím trochu pohrát a doladit, ale další verzi už asi nahrávat nebudu, ať to tu nezas***m jednou fotkou pořád dokola :)
Ohledně barev, u prvního zpracovaní se mi opravdu "podařilo" vyvolat podkladové tiffy pro popředí a pozadí s rozdílným nastavením vyvážení bílé. U tohoto už jsem si na to dal pozor a jsou vyvolané stejně. Je pravda, že ty podmínky tam byly opravdu "zvláštní".
Další fotky z Lofot už, alespoň letos, nebudou. To, co si myslím, že alespoň trochu stálo za upload, jsem už nahrál. I když i to co už tu je má většinou novější, nenahrané zpracování :). Momentálně zpracovávám fotografie z lednového Skotska, tak snad z toho něco zajímavého bude :).

Tak ještě jednou díky, dobré světlo a ať se daří :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Sdílení fotografie

Fotografii má v oblíbených 0 lidí

Informace

Expozice: 1288490188/2147483647

Clona: 10

ISO: 125