Brand

motýl

kristýna

98.8 %

Zhlédnutí1441

Líbí se2

Oblíbená0

Popis fotografie

Publikováno: 28.8.2015

Kategorie: Fauna (zvířata)

Další fotografie autora kristýna činčalová

Diskuse

bacil

29.8.2015 09:12

na mě osobně působí blbě přepal květu

kristýna

29.8.2015 09:26

 Bude to znít divně,ale byla jsem ráda že jsem stihla motýla vyfotit a nějak jsem to neupravovala,ale tak je možné že by bylo lepší kdyby to nebylo tak přepálené:)

Petr Ruffer

29.8.2015 09:36

Jj motýl někdy dlouho neposedí, ale tady ten květ na sebe stahuje více pozornosti než si zaslouží.

Stanislav Lepič

29.8.2015 10:49

Nojo, fotit motýly poletující kolem je očistec. Pokud fotím na sluníčku tyto detaily, snažím se na foťáku nastavit kompenzaci expozice na -1/3 nebo -2/3, to výslednou fotku automaticky trochu ztmaví a bude tedy méně přepalů. Zároveň toto nastavení by umožnilo/nastavilo kratší čas, což se hodí jak pro focení něčeho co se pohybuje, tak lze případně snížit ISO (což je také lepší). Vyšší ISO znamená vyšší šanci na přepaly. Foťák umí fotit i do RAWu, takže pokud to velikost karty dovolí, klidně bych fotil v režimu JPEG+RAW. V případě náročných světelných podmínek by případně z RAWu šlo dostat víc, jinak JPEG by byl furt stejný ("hotová fotka"). V RAWu bývá možnost "stáhnout jasy" a tím vrátit detaily do zdánlivě přepálených oblastí (aniž by se ztmavovaly ostatní oblasti). Pokud fotíš jen do JPEGu, pak k více přepalům (=ve světlých místech se už ztrácí detaily a stává se z toho jen bílá barva) vede i nastavení JPEGu ve foťáku. U fotky vidím nastaveno Ostrost = Silná, Kontrast = Silný, Sytost = Vysoká sytost. Minimálně poslední dvě nastavení výrazně ovlivní výskyt přepalů. A na závěr - pokud se ti tvé fotky líbí tak jak jsou, tak nic neměň, nějaké "přepaly a RAWy" pusť z hlavy a foť foť foť. Foťák na to máš skvělej. ; )   P.S.: Když jsem v rychlosti mrknul na recenzi foťáku, tak tam zmiňují, že při focení na sluníčku má tendence k přepalům, takže také doporučují používat kompenzaci expozice, je to snadné z výsledkům to často dost prospěje (nastavíš do mínusu - fotka bude tmavší, do plusu - světlejší).

sladas

30.8.2015 11:53

Já při focení motýlků a podobných scén mám nastavené bodové měření expozice a korekci -1/3 EV. Kontrast i sytost bych na foťáku snížil on (oly) i v základním nastavení má zvýšenou sytost.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Sdílení fotografie

Fotografii má v oblíbených 0 lidí

Informace

Fotoaparát: E-510

Ohnisko: 42

Expozice: 1/125

Clona: 6.3

ISO: 400