Brand

Nej digitální fotoaparáty - fotoaparáty s největším rozsahem zoomu

Olympus SP-550 Ultra zoom

Digitální fotoaparáty s velkým rozsahem zoomu, tzv. ultrazoomy, jsou v dnešní době velmi populární.

Dnes Vám tedy přinášíme kompaktní digitální fotoaparát(y) s největším rozsahem zoomu, tedy nejvýkonnější ultrazoomy. Už tušíte, který fotoaparát má dnes největší rozsah zoomu?

Značná oblíbenost ultrazoomových digitálních fotoaparátů je podpořena jednoduchým faktem. Můžete s nimi pohodlně fotografovat například divokou zvěř, ptactvo a prakticky cokoliv co je i velmi daleko. Dříve jste potřebovali teleobjektiv a zrcadlovku, nyní stačí koupit ultrazoom.

Digitální zrcadlovky (DSLR fotoaparáty) jsme z dnešního kola logicky vyloučili - mají výměnné objektivy, a tak u nich můžete libovolně měnit právě i rozsah ohniskových vzdáleností, tedy i ekvivalentně zoomu.

Casio Exilim Hi-ZOOM EX-V7

Občas slyším takové názory, jako třeba "kdyby ten ultrazoom neměl tak velký objektiv". Bylo by to sice krásné, kdyby ultrazoomy neměly velké objektivy, ale v současnosti je to zatím částečně nereálné. Aby bylo dosaženo velkého rozsahu zoomu, musí světlo projít optickou soustavou (objektivem), která má mnoho různých čoček, které jsou od sebe různě vzdálené. Objektiv je právě to, co v dnešní době všeobecné miniaturizace není možné zmenšovat dle libosti.

Existují ale digitální fotoaparáty, které mají velký rozsah zoomu, a přitom nemají tak velké vystouplé objektivy. Jedná se totiž o zajímavé řešení, kdy optická soustava je zalomena v úhlu 90° do těla fotoaparátu. Toto řešení naleznete například u fotoaparátu Casio Exilim Hi-ZOOM EX-V7.

Zde jsou tedy 3 kompaktní digitální fotoaparáty s největším rozsahem zoomu (jako pomocné kritérium jsme zvolili velikost snímače, protože to s tím úzce souvisí):

Olympus SP-550 UltraZoom

Olympus SP-550 UltraZoom

1. místo

Optický zoom 18x

Samsung PRO815

Samsung PRO815

2. místo

Optický zoom 15x

Sony Cyber-shot H9

Sony Cyber-shot H9

3. místo

Optický zoom 15x

Na trhu je nyní i několik dalších velmi výkonných ultrazoomů:

Za zmínku ještě stojí, že výše uvedené dva fotoaparáty FujiFilm mají relativně dost veliké Super CCD snímače (1/1.6"), takže u nich jsou větší nároky na objektiv.

Ultrazoomové digitální fotoaparáty jsou velmi užitečné, protože umožňují fotografovat i velmi vzdálené objekty. Při koupi digitálního fotoaparátu však nezapomínejte i na ostatní vlastnosti, jako například kvalitu fotografií, velikost snímače, rychlost autofokusu, atd.

Štítky: fotoaparát

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš