Brand

Olympus E-500 : zajímavá digitální zrcadlovka (mini recenze)

12.10.2005

Tomáš

Novinky

0 komentářů

13851

Olympus E-500

Pokud velmi rádi fotografujete, ale nemáte dostatek financí na digitální zrcadlovku, jistě Vás bude tento článek zajímat. Firma Olympus totiž vytáhla své podzimní eso z rukávu - a to velmi zajímavou digitální zrcadlovku s označením E-500 o rozlišení 8 MPix. Jedná se o sympatický fotoaparát s "vnitřkem" podobným jako předchozí model od Olympusu E-300, přívětivá by měla být i cena.

Pokud čekáte maximálně okleštěný amatérský model, mýlíte se. Podle oficiálního zdroje z Olympusu nový Olympus E-500 v mnohém svého předchůdce (E-300) předčí! Jednou z mnoha vylepšení je např. AE senzor se 49 zónami měření.

Recenzi Olympusu E-500 Vám přinášíme díky tomu, že jsem měl možnost tento nový model na chvíli vyzkoušet a zároveň vyzpovídat zástupce Olympusu. Nečekejte tedy podrobný rozbor nového přístroje, ale jakýsi uživatelský průřez vybraných vlastností.

Tržní info (kdy bude v prodeji, za kolik,...)

Olympus E-500 bude nabízen ve čtyřech sadách, které budou k dispozici na přechodu října a listopadu 2005. Prodejní sady se budou lišit (nejen) přibalenými objektivy. Nejlevnější set (se základním objektivem) by se měl pohybovat okolo 22 000 Kč (doporučená cena včetně DPH), což je více než dobrá částka. Sady s více objektivy budou adekvátně dražší. Pokud uvážíme pokles tržní ceny po nějakém čase po uvedení na trh, dostaneme se na velmi sympatické ceny. Jak je vidět, digitální zrcadlovky budou stále více dostupné fotografům amatérům.

Olympus E-500 Olympus E-500

Dle oficiální tiskové zprávy by měly jít do prodeje tyto kyty (sestavy):

  • Tělo fotoaparátu, nabíjecí akumulátor BLM-1 s nabíječkou BCM-2
  • SE Kit s tělem fotoaparátu, objektiv 17,5-45 mm (35-90 mm) F3.5-5.6, LBH-1 akumulátorový držák, 3× CR-123 baterie
  • Kit s tělem fotoaparátu, objektiv 14-45 mm (28-90 mm) F3.5-5.6, nabíjecí akumulátor BLM-1 s nabíječkou BCM-2
  • DZK Kit s tělem fotoaparátu, objektiv 14-45 mm (28-90mm) F3.5-5.6, Objektiv 40-150 mm (80-300 mm) F3.5-4.5, nabíjecí akumulátor BLM-1 s nabíječkou BCM-2

Olympus však upozorňuje, že výše uvedené hodnoty mohou být změněny...

Rozvržení a design

Svou konstrukcí nabývá Olympus E-500 profesionálního vzhledu a tvaru klasické zrcadlovky. Díky velmi malým rozměrům patří mezi jedny z nejkompaktnějších digitálních zrcadlovek na současném trhu. Ve srovnání s E-300 vypadá nová pětistovka jako klasická digitální zrcadlovka - zrcátko je řešeno běžným způsobem (vyklápí se nahoru). Povrch je z tvrzených plastů, vnitřek je hořčíkový.

Olympus E-500

LCD a stavový displej

Již při letmém pohledu zjistíme, že Olympus si dal záležet na LCD displeji. E-500 je totiž osazen 6,4 cm HyperCrystal LCD o 215 250 pixelech. Umožňuje prohlížení výsledků ve velkém formátu přímo na fotoaparátu i na přímém slunečním světle s širokým pozorovacím úhlem až 160°. Náhledy zaznamenaných snímků mohou být zvětšeny až 14krát. Zároveň ale chybí stavový displej. Tento nedostatek je řešen tak, že jej lze zobrazit na LCD displeji - stačí zmáčknout tlačítko "info". Poté si můžete vybrat, jak detailní informace si na stavovém displeji přejete zobrazovat (všeobecné či podrobné).

Ergonomie

Subjektivně musím přiznat, že mi fotoaparát opravdu padl do ruky. Díky umístění optiky více do levé části těla fotoaparátu je i při velmi kompaktních rozměrech dostatek místa na "hand grip". Úchyt je pogumovaný, což je příjemné. Kovový závit na stativ je umístěn přesně v ose optiky.

Olympus E-500

Hledáček

E-500 má hledáček "na svém místě" (oproti E-300), ovšem je poněkud malý. Při srovnání s jinými DSLR je asi nejmenší, takže někomu může činit problémy manuální ostření. Rozvržení údajů v hledáčku je však stejné jako u E-300, zaostřené místo je při namáčknutí spouště (při použití autofokusu) označeno červenou tečkou.

Blesk

Blesk je díky tradičnímu rozvržení hranolu a hledáčku "posazen" poněkud výše nad optikou, což by mělo pomoci eliminovat tzv. červené oči. Novinkou je, že blesk může být aktivován buď tlačítkem nebo elektronicky. Pokud totiž použijete správný režim, blesk vyskočí sám. Nelze ale použít zároveň externí (v sáňkách) a interní blesk, jelikož patice je umístěna "pod" vysunutým interním bleskem.

Ovládací prvky

Na vršku fotoaparátu jsou ovládací prvky rozvrženy podobně, jako u E-300. Nalezneme zde ale jedno důležité zlepšení: před spouští (při pohledu na LCD) je umístěno tlačítko kompenzace expozice. Svým umístěním totiž zároveň umožňuje měnit čas i expozici bez změny polohy palce, což šetří čas. A to podržením či uvolněním v kombinaci s voličem funkcí (kolečkem).

Olympus E-500

Zapnutí fotoaparátu

Po každém zapnutí fotoaparátu je aktivován antiprachový filtr, který odstraní případné nečistoty na snímači. Díky této unikátní technologii je ale prodloužen čas spouštění fotoaparátu - trvá asi 2,7 sekund. Supersonic Wave Filter vytváří ultrazvukové vibrace, které odstraní prach a další částečky, které jsou poté zachyceny na speciální adhesivní pásce. Antiprachový filtr se aktivuje při každém zapnutí fotoaparátu, ale může být také spuštěn kdykoli ručně.

Sekvenční snímání

Sekvenční snímání 2,5 snímku za sekundu je možné při použití všech obrazových formátů. V režimech HQ (1/8) nebo SQ JPEG mohou být obrázky nahrávány až do plné kapacity paměti při použití vysokorychlostního média, jakým je například řada pamětí SanDisk SDCFX (Extreme III). Ovšem při nastavení komprese HQ (1/4) je výkon nižší.

Citlivost

Citlivost je možné měnit v rozmezí 100-400, při aktivaci funkce ISO Boost je možné nastavit citlivost až 1600. Úroveň šumu je u nejvyšších citlivostí ISO trochu vyšší, než u konkurence, a to z důvodu velikosti snímače 17,3x13 mm (Full Frame Transfer) .

Přehrávání snímků

Při přehrávání snímků nechybí funkce zobrazení pod/přeexponovaných míst na fotografii (problikáváním konkrétních ploch). Náhledy zaznamenaných snímků mohou být zvětšeny až 14krát.

Olympus E-500

Závěrem

Na podrobné recenze a rozbory kvality snímků si budeme muset ještě počkat. Musím však konstatovat, že na mne Olympus E-500 udělal dobrý dojem, detailně ale soudit nemohu. Dobře padne do ruky a při váze 480g s baterií je to opravdu kompaktní přístroj. Samozřejmě není možné jej porovnávat s opravdu profesionálními modely, ale zdá se, že na trhu bude již brzy kvalitní polo-profesionální digitální zrcadlovka, a navíc za dobrou cenu.


Štítky: fotoaparát, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Novinky

Všechny články kategorie

Nová edice presetů a profilů pro Lightroom a Camera RAW

Po půl roku intenzivního vývoje mám pro všechny fotografy dobrou zprávu. Podařilo se mi vyvinout zcela novou edici profilů, které…

17.3.2020

Tomáš

Novinky Manfrotto: zajímavé batohy řady Advanced2, RedBee a stativy GT XPRO

Pokukujete po novém batohu či brašně? Pak by vás mohla zaujmout nová řada profesionální batohů a brašen Manfrotto Advanced, ve…

1.10.2019

Tomáš

Nikon představuje nové fotoaparáty Nikon Z6, Z7 a nové objektivy

Společnost Nikon představuje nový systém fotoaparátů s bajonetem Nikon Z a uvádí dva fotoaparáty mirrorless s obrazovým polem ve…

23.8.2018

Tomáš

Novinky Tamron: 70-210mm f4 Di VC USD a TAMRON 28-75mm Di III RXD

Společnost Tamron představila dva zcela nové objektivy. Prvním z nich je zoomový teleobjektiv 70-210mm f/4, který nabídne…

22.2.2018

Tomáš

FUJIFILM X-H1: představení

FUJIFILM představil nový systémový kompakt s APSC snímačem.

17.2.2018

Michal Kroupa

Aktualizace: Lightroom Classic CC v7.2 / CC v1.2

Společnost Adobe dnes vydala novou aktualizaci pro obě současné verze Lightroomu. Nový Lightroom Classic CC v7.2 přinese…

13.2.2018

Tomáš