Brand
Blog

Orlice, cesta tam a zase zpátky

Expedice Orlice 2013

Příspěvek je určen především těm, kteří tam nebyli. A to proto, aby záviděli…totiž vlastně né, chci říci proto, abychom jim co možná nejvíce přiblížili atmosféru celého výletu a poté, co přečtou celý článek, si připadali jako by tam byli… :)

 

Začalo to v Potštejně.

(na snímku zleva Standík, Rampík, Jura, Ála)

orlice_02_ef_e.jpg 

Dobývání hradu:

Posily dorazily snad ze všech končin vlasti a to v hojném počtu celkem sedmi účastníků. V čele s velitelkou Borůvkou, za ní následuje expert na logistiku Martin, který neváhal vláčet polní kuchyň až z Olomouce, dále brněnské křídlo Standa s Jurou, za zmínku stojí, že Standa se vláčel snad se vším kromě polní kuchyně:) a konečně pražská záloha jakýsi Rampa s Alicí a roztomilý psík Jack.

orlice_06_ef_e.jpg

 

Tedy Co, Kdo a Kde…už víme a proto mi dovolte, abych Vás uvedl do děje přímo očima zúčastněných…

 

Martin…

Budím se kolem páté, cestovní horečka pracuje. Přestože mám do šesti čas, v posteli se mi ležet nechce a jdu si kontrolovat připravené věci a dochystat se. Na dnešní akci budu figurovat nejen jako jeden z účastníků, ale i jako hlavní aktér malého překvapení pro ostatní. Ze včerejška mám napůl sbalený batoh, ve kterém už odpočívají pomůcky, které budu k překvapení potřebovat. Už teď můžu prozradit, že díky těmto věcem jsem měl na rozdíl od ostatních celkem velký batoh ale co by člověk neudělal pro ozvláštnění akce.

orlice_16_ef_e.jpg

Sedmá se blíží, píšu SMS, že pomalu vyrážím. Sraz v Potštejně je v devět, z Olomouce mi cesta ty dvě hodinky zabere. Ať tam nedojedu na poslední chvíli. Do Potštejna přijíždím bez větších úletů, pouze v kopci Mohelničáku trochu trápím svého dědečka automobila, když se snažím předjet dodávku pilotovanou polským řidičem – z nějakých důvodů jede asi 65 k/h, ale v okamžiku, když jsem se ho snažil předjet, tak přidal… Poláci jsou prostě Poláci.

8:50, navigace mi ukazuje, že mám zabočit doprava na parkoviště, kde je sraz. Parkoviště tam skutečně je, jenom by mě zajímalo, kde je to slibované ochlazení, zatím je horko jako blázen. Bunda putuje do batohu, kde zůstane po celou dobu akce. I v tenkém roláku mi bude celý den dost horko.

Mezitím vedle mě zastavuje další auto, přijeli Pražáci. A než bys řekl švec, přijíždí i brněnská klika. Takže se už čeká jenom na hlavní osobu celé taškařice, která by měla dorazit mašinkou. Tak si pro ni jdeme na nádro. A jsme všeci. Vyrážíme na hrad, Standa uvažuje, jestli nás nevyšle jako průzkumný tým a sám nezůstane v hospodě.

orlice_03_ef_e.jpg

Jeho návrh je vetován, na hrad se vyškrábeme všichni. Žádné výjimky.

Výstup nám zabere pár minutek, pak už jenom zaplatit vlezné a počkat na slečnu průvodkyni, která zatím sází ředkvičky. Borůvka mizí zlobit místní kytičky...

orlice_14_ef_e.jpg

My ostatní zalézáme do stínu, pozorujeme příchozí lidi, kteří zjišťují, jestli je hrad restaurovaný – hledají restauraci nebo aspoň stánek s pivem. Slečna průvodkyně zamáčkne poslední ředkev, zahodí rukavice a začne vykládat a my se snažíme moc ji nezlobit. Prohlídku nám zpříjemní stádo černých koz, které mají na hradě trvalé bydliště.

orlice_04_ef_e.jpg

 

Zatímco ostatní naslouchají výkladu, fotografové si dělají svoje……

orlice_09_ef_e.jpg

 

Co jde nahoru, musí také dolů. I my scházíme zpět do vesnice a nabíráme směr Divoká Orlice.

orlice_12_ef_e.jpg

 

S Borůvkou naznačujeme, jaké překvapení čeká na ostatní. Zatím tápou…

orlice_17_ef_e.jpg

 

Borůvka…

U řeky bylo opravdu příjemně a na účastníky naší expedice čekalo ještě slibované a od rána avizované překvapení… Jenž spočívalo v provedení čajového obřadu, kterého se ujal odborník na slovo vzatý - čajový mistr Martin alias Doom a já jsem opatřila šest malých čajových misek, s drobnou malbou připomínající dnešní den…

orlice_11_ef_e.jpg

Usadili jsme se na příhodném místečku na břehu Orlice a vychutnávali pravý nepálský čaj.

orlice_08_ef_e.jpg

Na místě setrváváme asi hodinu, ta utíká rychleji než voda v řece. Po pátém nálevu se zvedáme a vydáváme se na další cestu.

orlice_15_ef_e.jpg

Pohodovým tempem jsme se propracovávali k cíli cesty - Liticím. Jen Standa se rozhodl, že to urychlí… nabral nečekaně rychlý skluz v blátě, jen netuším, proč se najednou rozhodl pro směr k řece a ne k těm Liticím… Aneb jak trefně poznamenal čajový mág Martin:“Gravitace je bezcitná potvora, klidně stáhne k zemi i umělce.“  Když se tedy i se svým novým stativem vypral v řece, pokračovali jsme v cestě a začalo převažovat jediné téma: oběd. Už nám dost vyhládlo a tak nad historií zvítězilo jídlo - místo cesty na litický hrad jsme zasedli v podhradí ke stolům a se zájmem četli nabídku místní hospůdky. Musím říct, že i přes obvinění z kanibalismu jsem si na borůvkových knedlících báječně pochutnala!

orlice_07_ef_e.jpg

Čas, ten neúprosný ničitel všeho krásného, si došlápl i na nás - museli jsme se rozloučit a spěchat na vlak.

Vláček nás odvezl do Letohradu, kde jsme ještě poseděli u jednoho

orlice_10_ef_e.jpg

(no dobře, tak u dvou ;-) ) vychlazeného pivíčka a pak už každý směřoval k tomu svému domovu.

Doma jsem si ještě počkala na poslední zprávičky, že všichni dorazili v pořádku, a pak už mě zaplavil "na plný pecky" moc hezký pocit, že ten den s báječnými lidmi opravdu stál za to! Kamarádi, moc vám všem děkuji za čas, který jste mi věnovali, za všechny hezké chvilky, kterými jste obohatili můj život a už teď se na vás moc těším při dalším fotosrazu!!!

(na snímku zleva Standa, borůvka Líba a Martin)

orlice_05_ef_e.jpg

orlice_19_ef_e.jpg

 

Co říci závěrem?

Snad jen, že Standa se stal hvězdou, Jack maskotem, a já spisovatelem Foto expedice Orlice 2013. Vám všem, co jste si našli trochu času na čtení tohoto článku, děkuji za pozornost a protože jste opravdu všichni na tyto akce srdečně zváni, budu rád pokud se někdy příště setkáme…

 

Special thanks to:

Blueberry for nice cups of tea and Martin for excellent tea into cups ;-)

orlice_18_ef_e.jpg

Štítky:

Diskuse

Martin

7.7.2013 12:52

skvělé :)

díky za blog pane kolego, skvěle napsané a zmixované s obrázky. příště zas!

Rampa

7.7.2013 13:43

rádo se stalo :)

na příště se těšíme, jo a pozdravuje tě Džek :D

Stanislav Souček

8.7.2013 16:31

Krásně popsané

Opravdu, jako bych tam byl---(znovu) :-) Jo, umíte to! Díky za skvělý výlet a fajn partu. Shrnul bych to do jedné, byť ukradené věty: "A zatím kolem běžel čas a mně unikly souvislosti. No nedivte se prosím Vás - v takový krásný společnosti."

blueberry

8.7.2013 20:43

Bezva to bylo :-)

Já myslím, že Standa vystihl jednou větou to, co okecáváme celým příspěvkem :-) Takže přemýšlejte, kam pojedem příště ;-)

zelena.kacka

8.7.2013 23:06

blue

dalsia expedicia na zozname je predsa Bratislava :D

blueberry

9.7.2013 07:18

kačka

No však už se tam taky těším Kačko!!! :-) Ale do Vánoc je ještě hromada času, tak bychom mohli stihout ještě další expedice :-)

Martin

9.7.2013 10:20

no co, po Blavě přece Olomouc ;)

zelena.kacka

9.7.2013 22:07

doom

v olomouci som este nebola. je tam dobre vlakove spojenie z brna? a este si rezervuj mesiac. deviaty je moj.

zelena.kacka

9.7.2013 22:08

doom

v olomouci som este nebola. je tam dobre vlakove spojenie z brna? a este si rezervuj mesiac. deviaty je moj.

Martin

10.7.2013 01:42

z Brniska jede do OL něco každou chvilku, takže v tomhle cajk - jak bus, tak i vlak. a je to krásné fotogenické město. termín nechávám na zvážení, napadá mě samozřejmě říjen :) i když ono chození po zasněžené Olomouci taky není k zahození, ovšem to by chtělo chytit opravdu dobrý den a těch je mááááálo...

zelena.kacka

10.7.2013 21:13

doom

kedy je v olomouci jesen? myslim ze stromy menia farbu.

Martin

11.7.2013 11:57

v říjnu to začíná, přelom října a listopadu je asi nejpěknější :) (čili pro braty Slováky je to prelom október a november) viděl bych to na druhou půlku októbra

Maryen

11.7.2013 20:49

Kačko

...pro tebe jet do Olomouce přes Brno je hloupost. Z Břeclavi je to lepší a kratší . to bych jela možná s tebou jestli mi bude pasovat termín. Jinak v Olmiku je podzim krásný, hlavně v parcích.

zelena.kacka

11.7.2013 21:53

maryen

ja som to skor brala orientacne. spojenie by som si kukla ked bude presnejsi termin

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotoakce

Všechny články kategorie

Festival svatebních fotografů už jen za 2 týdny

Již za dva týdny, konkrétně 21.3., začíná Festival svatebních fotografů. Jedná se o "velkou událost" pro všechny svatební…

6.3.2018

Tomáš

FOTOEXPO 2017 – ocitnete se ve zcela odlišných krajinách

Máme pro vás další stručnou pozvánku na FOTOEXPO s výčtem zajímavých akcí i přednášejících.

2.10.2017

Tomáš

FOTOEXPO 2017: veletrh a festival současné fotografie

Přijďte si zafotit, načerpat aktuální trendy, rozšířit si obzory, získat nové kontakty či se pobavit na pátý ročník veletrhu a…

5.9.2017

Tomáš

Zveme vás na Fotoškoda Fest

Příští týden, a to 28.5. - 4.6., proběhne oblíbená akce pro všechny fotografy - Fotoškoda Fest. Je to fotografický festival s…

20.5.2016

Tomáš

Zveme vás na výstavu: Steve McCurry v Brně

Afghánská dívka se zeleně zářivýma očima – tento snímek už v 80. letech obletěl svět. Pořídil ho reportážní fotograf a…

9.5.2016

Tomáš

Zveme vás na setkání svatebních fotografů FOR-UM

Pokud vás zajímá téma svatební fotografie nebo již svatby dokonce fotíte, mohla by vás zaujmout velmi zajímavá akce. A to setkání…

7.3.2016

Tomáš