Brand

Pálava panoramatická aneb fotografický průvodce Pavlovskými vrchy

Bílá vápencová skaliska se tyčí nad okolní rovinatou krajinou, pod věčně rozpáleným sluncem
– které tomuto místu dalo pojmenování – se daří teplomilným druhům, které jinde v České republice nenajdeme, a zříceniny středověkých hradů skrývají tajemství minulosti. To je Pálava, chráněná krajinná oblast na nejjižnějším cípu Moravy. A díky mnohým výhledům na skaliska i okolní krajinu také fotografický ráj.

01.jpg

Krajinou dominantou oblasti jsou vápencová bradla – druhohorní korálové útesy, které sem doputovaly z území dnešního Slovenska. Nejvyšší bod Pálavy, Děvín (550 m n. m., s vysílačem na vrcholu), převyšuje okolí o 400 m a jeho stěny jsou leckde kolmé. Podzimní pohled ukazuje pěkně zbarvené listnaté lesy na úpatí skal.

02.jpg

Pěkný výhled je i ze samotné vrcholové plošiny Děvína, na okolní krajinu, které vévodí přehrada Nové Mlýny. Při focení panoramat se sluncem v záběru je problém stanovit správnou expozici – pomoct můžou přechodové filtry (ale také můžou způsobit spoustu odlesků) nebo podexpozice a následná úprava v počítači.

03.jpg

Pohled na vápencová skaliska Děvína tentokrát ze Soutěsky v časném podzimu, barvícím trávy i keře.

04.jpg

Focení před úsvitem je expozičně ještě horší než se sluncem, rozdíl jasu oblohy a tmavých ploch je obrovský. Přechodové filtry opět můžou pomoct, ale na této fotografii byl problém s hradem, ze kterého by udělaly černou plochu. Proto jsem použil jen relativně slabý přechoďák a podexpozici.

05.jpg

Dívčí hrady, nazývané také Děvičky, jsou významnou dominantou, tyčící se nad Pavlovem. Postaveny byly roku 1222 k ochraně obchodní stezky. Za třicetileté války byl hrad obsazen Švédy, kteří jej po svém odchodu zapálili a tím odsoudili k zániku. Pohled na dělostřeleckou baštu jižně od vlastního hradu.

06.jpg

Druhou z pálavských zřícenin je Sirotčí hrádek, jehož pozůstatky stojí na Růžovém vrchu nedaleko Stolové hory. Nejhezčí pohled je asi v podvečer, když zapadající slunce barví hrad i skály.

07.jpg

180°panorama z vinohradů nad Horními Věstonicemi zachycuje hlavní Pálavský hřeben v čele s Děvínem, Stolovou horu i zapadající slunce. Pro lepší strukturu vinohradů by to chtělo žebřík – příště.

08.jpg

Sníh není na Pálavě zrovna častým jevem, takže jej bylo třeba využít. Předvánoční panorama Mikulova od Kozího hrádku, v ideálním čase pro noční focení s modrou oblohou a pocitem noci. Odraz pouličních světel ve sněhu město pěkně prozářil.

09.jpg

Pohled na námrazou pokryté Dolní Věstonice z Děvína. Silný opar vyžaduje úpravu kontrastu – jeho přidání, eventuálně i ztmavení více vzdálených částí.

10.jpg

Kvůli stísněnému prostoru jsem tuto fotku, zachycující Sirotčí hrádek v království zimy, fotil jako dvouřadé panorama.

11.jpg

Horní Věstonice jsou asi nejhezčeji položenou pálavskou obcí, leží na západním okraji hlavního hřebene a přímo nad obcí se tyčí skály Martinky.

12.jpg

Také z ní je pěkný pohled na okolí. Prasátkový závoj pod sluncem ukazuje na nebezpečí přechodových filtrů.

13.jpg

Dalším skvělým výhledovým místem je samotná Stolová (nebo také Tabulová) hora, ležící nad Klentnicí. Jako na dlani z ní má člověk hlavní pálavský hřeben včetně obou hradů – Sirotčího a Děviček.

14.jpg

O něco širší pohled ze stejného místa. Vzhledem k potřebě clony alespoň 14 – 16 kvůli hvězdičce ze slunce i rozdílu jasů se mi osvědčilo vyfotit slunce zvlášť (s kratší expozicí) a zkombinovat jej se snímkem, exponovaným více „na stíny“. Rozdíl expozic ale nesmí být příliš velký.

2011_08_30_04.jpg

Další pohled na Pálavu z blízkého okolí Klentnice – panorama začíná vpravo Stolovou hradu, pokračuje Růžový vrch s věží Sirotčího hrádku, masiv vrchů Obora a Pálava a hlavní hřeben Děvína ukončený Děvičkami.

2011_09_08_19.jpg

Méně známý pohled na Mikulov a Pálavu z rakouského Schweinbarther Berg, který tvoří jakési pokračování Pálavy.

Štítky: krajina, cestopis

Jan Miklín

Jan Miklín se věnuje převážně krajinářské a cestovatelské fotografii, fotografie a články pravidelně publikuje v nejrůznějších cestovatelských a přírodovědných časopisech.

Více na webu www.janmiklin.cz nebo Facebooku.

Diskuse

Jan Pidrman

30.4.2012 12:32

Luxusní místo

Toto místo budu muset navštívit :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada