Brand

Photoshop, CameraRAW, či Lightroom? Kdo se v tom má vyznat

Na školeních se často setkávám s otázkami jakou verzi Photoshopu pořídít a zda na úpravu fotek používat raději Photoshop či Lightroom. Je pravda, že nabídka Adobe je poměrně spletitá. V tomto článku ji rozmotám :). Na závěr se podíváme na malé srovnání se Zoner Photo Studio.

 adobe-creative-cloud1.jpg

Photoshop je nejvýznačnější produkt Adobe, takže začnu Photoshopem. Nejstarší verze Photoshopu se označovali jen číslem, poslední takovou verzí byl Photoshop 7, ta je 13 let stará. Tyto verze už samozřejmě nejde koupit, v současné době Adobe prodáva Photoshop CS6 nebo Photoshop CC.

Photoshop CS

Po Photoshopu 7 přišel Photoshop CS, ten je ve verzích CS1-CS6. CS znamená Creative Suite a značí, že Photoshop je součástí velké rodiny grafických produktů Adobe. Creative Suite kromě Photoshopu obsahuje i Illustrator, Indesign, Acrobat, Flash, Premiere a další. Zakoupit jde buď celý balík Creative Suite a nebo jen jednotlivé aplikace.

Starší (už se neprodávají) verze Photoshopu poznáte jednoduše podle světlého uživatelského rozhraní. Photoshop CS6 a nejnovější Photoshop CC má ve výchozím nastavení tmavý design. Tmavé prostředí je na úpravu fotek vhodnější. Oko lépe vnímá detaily v tmavých plochách, protože není „oslepené“ světlým okolím.

cs5-cc.jpg 

Photoshop CC

Photoshop CS6 byl poslední CS verzí, nejnověji Adobe nabízí Photoshop CC. To znamená Creative Cloud a celkovou změnu obchodní strategie Adobe. Nový Photoshop CC se už nedá normálně koupit, ale je poskytován jako služba, za kterou se platí pravidelný měsíční poplatek.

Součástí služby je i cloudové úložiště na internetu, přes které můžete sdílet pracovní soubory se spolupracovníky a klienty. Podobně jako CS je i Creative Cloud celý balík aplikací, ale lze si pořídit jen jeden program, typicky právě Photoshop CC.

Pravidelná platba za Photoshop CC má své výhody i nevýhody. Nemusíte platit plnou cenu ihned (Photoshop CS6 stojí přes 18 tisíc), ale platba se rozloží do pravidelných měsíčních poplatků. Aktuálně Photoshop stojí 12 euro měsíčně a v této ceně je i Lightroom na úpravu RAW fotek. Za tento pravidelný poplatek máte vždy nejnovější verzi, Photoshop se pravidelně aktualizuje o nové funkce. Nevýhoda je to pro ty, kteří si novou verzi Photoshopu kupovali jednou za 10 let.

Vyzkoušet či koupit Photoshop CC můžete na stránkách Adobe. Stále je ještě možnost koupit i předchozí Photoshop CS6 za pevnou cenu a natrvalo. Pro fotografy však starší CS6 verze není moc vhodná, nepodporuje totiž RAW formát nových foťáků.

Camera RAW

adobe-CameraRAW.jpg

Camera RAW je součást Photoshopu a slouží k práci s RAW fotkami. Pokaždé když ve Photoshopu otevřete RAW fotku, ta se nejdřív objeví v Camera RAW, kde lze pomocí posuvníků provést jednodušší úpravy a pak fotku poslat k dalším úpravám ve Photoshopu. Co se týče úprav fotek, tak Camera RAW nabízí úplně stejnou funkčnost jako Lightroom.

Bridge

adobe-bridge.jpg

Je takovým ústředním bodem celého Creative Cloudu ( či dříve Creative Suite), slouží k prohlížení a organizaci souborů. Oproti jiným prohlížečkám fotek je jeho základní výhodou to, že kromě obvyklých jpegů a tiffů umí prohlížet formáty specifické pro Adobe. Lze si tak prohlížet fotky upravené ve Photoshopu, které obsahují vrstvy (formát PSD). A pak taky RAW fotky upravené v CameraRAW.

Bridge ve spojení s CameraRAW dokáže z velké části nahradit Lightroom. V Bridge si protřídím fotky, a pak je otevřu do CameraRAW, kde si fotky upravím.

Lightroom

Lightroom slouží k úpravě a organizaci RAW fotek. Pod jednou střechou nabízí komplexní fotografické workflow. Naimportuje fotky z karty, v sekci Knihovna je můžete organizovat a třídit, v sekci Vyvolávání pak probíhají jednodušší úpravy pomocí posuvníků. Sekce Knihovna je svou funkčností podobná Bridge a sekce Vyvolávání umí to samé co Camera RAW. Stejně jako z Camera RAW i z Lightroomu se dá fotka otevřít do Photoshopu pro nějaké složitější úpravy, např. retuše. adobe-ligthroom.jpg

Lightroom má navíc ještě další funkce. Sekce mapa umožňuje fotky podle geotagu rozmístit na mapě. V sekci Kniha se dá z fotek sekládat fotokniha. Sekce prezentace umí z fotek udělat prezentaci, která je vhodná třeba k vypálení na DVD. Tisk je k tisku a v sekci Web lze z fotek udělat jednoduchou webovou prezentaci.

Co tedy používat

Pokud si koupíte nový Photoshop CC, tak v ceně je CameraRAW, Bridge, i Lightroom. Já používám všechny, každý je vhodný na něco jiného.

Lightroom používám v případě, že chci jednoduše upravit velké množství fotek třeba z nějaké oslavy nebo fotovýletu. Fotky naimportuji do Lightroomu a protřídím, srovnám expozici. Pak na všechny fotky hromadně aplikuji nějakou úpravu (obvykle prosvětlení stínů, zvýšení kontrastu a lehké zvýšení zřetelnosti ). Nakonec je vyexportuji do JPEGu. Během hodiny se tak dají provést základní úpravy řádově stovek fotek. adobe-ligthroom.jpg

Když si chci s fotkami víc hrát, používám kombinaci Bridge, Camera RAW a Photoshopu. V tomto případě je výhodou Bridge to, že oproti Lightroomu nemusím fotky importovat do knihovny. Fotky můžu upravovat klidně přímo na paměťové kartě. To se hodí třeba při focení produktovek nebo modelek. Z celého focení potřebuji jen pár fotek, není důvod všechny importovat do počítače. V Bridge si oštítkuji povedené fotky. Otevřu je do Camera RAW a provedu základní úpravy, ve Photoshopu pak složitější věci, jako jsou retuše nebo lokální úpravy. Fotky nakonec uložím do PSD, které obsahuje i původní RAW soubor. Takže v případě budoucích úprav mám k dispozici původní zdroj.

Photoshop Elements

Photoshop Elements je menší bráška Photoshopu, má zjednodušené uživatelské rozhraní a spousta funkcí a nástrojů mu chybí. Oproti „velkému“ Photoshopu je výrazně levnější (občas se přibaluje k dražším foťákům), ale kvůli svým redukovaným možnostem se těší podstatně menšímu zájmu, takže drtivá většina knížek, tutoriálu a různých doplňků je dělaná pouze pro velký Photoshop.

Další ještě víc omezenou verzí Photoshopu je Photoshop Touch, který je dělán pro použití na tabletech. Z důvodu dotykového ovládání má velmi zjednodušené prostředí a omezené možnosti úprav.

Další produkty od Adobe

adobe-creative.cloud.jpg

Adobe má velmi široké portfolio programů, nejznámější je jednoznačně Photoshop. Ten se kromě úprav fotek používá také na webdesign a obecně na tvorbu grafiky a manipulaci s obrazovými daty. Na přípravu tiskové grafiky a tvorbu logotypů je pak stavěn Illustrator a Indesign. Dreamweaver se používá na kódování a programování webových stránek, Flash na interaktivní webové aplikace a hry. Premiere slouží k editaci videa, AfterFX na trikové efekty do videa. Na zpracování a komponování zvuku slouží Audition. Adobe dělá ještě spoustu menších, specializaných programů.

Srovnání se Zoner PhotoStudio

Spolu s Photoshopem a Lightroomem je Zoner jedním z nejpoužívanějších programů na úpravu fotek v ČR. Hlavní výhodou Zoneru je příznivá cena, za kterou dostanete prohlížeč fotek, editor a RAW konvertor. Nedostatkem Zoneru je nemožnost práce s vrstvami a největším problémem je úprava RAW fotek. Zoner nedokáže RAW zpracovat zdaleka tak kvalitně jako konkurence (nedokonalé prokreslení detailů, práce se stíny). Při větším množstí úprav aplikovaných na RAW fotce má Zoner velmi pomalou odezvu a po každém pohnutí posuvníku si počkáte i více než 5s až se fotka překreslí. Na běžné úpravy JPEG fotek Zoner stačí, na práci s RAW určitě nedoporučuji.

Zajímá vás něco dalšího? Ptejte se v komentářích.

Roman

Roman Flössler je fotograf, grafik a lektor Photoshopu. Chcete-li začít s Photoshopem, na mém webu www.Flor.cz najdete video pro začátečníky.

Diskuse

Dalibor

19.11.2015 13:02

Ad kvalita Zoneru při úpravě RAW - Zoner doporučuje stažení DNG modulu (zdarma) a nastavení jako hlavního modulu pro zpracování RAW. Nevylepší se tímto kvalita zpracování RAW? Za sebe mám dojem, že docela ano.

 

Druhá věc - rychlost - na notebooku (Intel i5 4200M, 6GB RAM, povoleno využití výkonu grafické karty Intel HD 4600) je zpracování RAWu z Nikonu D7000 rychlostně naprosto v pohodě, rozhodně pro běžné úpravy nečekám nikde 5s. Ideální je dávkově udělat úpravy na více fotkách a vyvolání udělat až najednou, jde to pak docela rychle.

 

Zpracování RAW z Fuji X-E2 už je časově výrazně náročnější.

Roman

19.11.2015 16:18

To je nepochopení funkce DNG konvertoru. Adobe DNG konvertor pouze zkonvertuje původní RAW do formátu DNG, samotné zpracování DNG už má na starosti Zoner. DNG konvertor Zoner používá z jednoho jediného důvodu. Zoner nezvládá podporovat RAW formát všech možných fotoaparátů a proto potřebuje DNG konvertor, který pro Zoner neznámý RAW zkonvertuje do standardního DNG formátu. Zkoušel jsem Zoner právě s DNG soubory a je to bída, jak popisuji v článku. Odezva Zoneru se hodně zpomalila v okamžiku, když jsem na fotce nastavil odšum. Není to jen má zkušenost - http://forum.digiarena.e15.cz/viewtopic.php?f=207&t=1230771 "ZPS 17 je na RAW přímo tragédie. Teď jsem k tomu opět sedl a srovnával s LR6, Capture NX-D, Dx opt.8. Pořídil jsem několik testovacích fotek, kde byly přepaly a naopak hluboké stíny. V zoneru při vytažení stínů, celá fotka zešedne, ve stínech něco málo kresby přidá, ale řekl bych skoro stejně jako při práci s JPG."

Stanislav Lepič

19.11.2015 17:33

Také mám zkušenost, že volba DNG konvertoru na výchozí zpracování RAWů v ZPS zlepšilo kvalitu výstupu obecně pro všechny RAWy a že výstup odpovídal -vzhledově- tomu co by vypadlo v LR s rozdíly v oblastech, které si řídí ZPS a LR sám (odšumování, doostřování, přepaly a stíny ...). Z toho usuzuji, že DNG udělá použitelný "základ" fotky na který se pak aplikují další úpravy a že tento "základ" vypadá lépe než výchozí nastavení ZPS. Nehledě na to, že je to asi jediná možnost jak v ZPS otevřít RAWy z novějších foťáků, takže tam není moc co řešit.

 

Zpracování RAWů z Fujifilmu (X-Trans) je pomalejší asi v každém editoru. I v Capture One 8 je vidět citelný rozdíl mezi "normálními" RAWy a tím z Fujiny. To je tak, když všichni mluví jedním jazykem a někdo se rozhodne, že začne mluvit úplně jiným. Má to výhody i nevýhody. ; )

 

Jinak ZPS umí pracovat s vrstvami, ale na "trochu" jiné (hardcore) úrovni. Vrstvy je nutné vždy sloužit a po uložení není žádná cesta zpět. Ale jinak prolínání dvou různých vrstev je hlavní důvod, proč vůbec ještě používám ZPS ... Photoshop je proti tomu zbytečně velké monstrum (a citelně dražší) a ke GIMPu jsem se zatím nedokopal. Takže pokud chce někdo levné "all-in-one", je ZPS asi ideální volba. A pokud někdo přejde rovnou na poslední verze, ani mu nepřijde jak moc je oproti starším verzím (<16) zprasené ovládání. : )

Roman

19.11.2015 18:28

Díval jsem se teď na to podrobněji a Zoner používá DNG konvertor tak, aby se RAW převedl na lineární obraz. Tzn. demozaikování (vykreslení detailů) dělá DNG konvertor, Zoner na takto vykreslený obraz aplikuje úpravy. Nevýhodou je, že takto převedený RAW je 3x větší. Dalo by se spočítat při jakém počtu fotek se vyplatí místo dalšího disku koupit Lightroom :). Zoner nepracuje s vrstvami, ale jednou dočasnou vrstvou. Když si člověk zvykne na komfort práce s vrstvami (možnost kdykoliv a jakkoliv doladit provedené úpravy), tak už není cesty zpět :). S Gimpem jsem zkoušel pracovat, umí dost věcí, ale ovládání je za trest. Zásadní výhodou Photoshopu je , že díky pokročilým nástrojům dokáže při úpravách ušetřit spoustu času. To je pak na každém, jak moc si cení vlastního času.

Stanislav Lepič

19.11.2015 19:44

Spočítat by se nejspíš dalo i to, o kolik by byli uživatelé spokojenější, kdyby nepovedené fotky mazali a nechávali si jen ty nejpovedenější. ; )

 

Moje zkušenost je, že problém není kapacita (3 TB disky jsou dnes "lidový standard"), problém je množství, respektive čas po focení následně nutný k prohlédnutí, zhodnocení, smazání toho horšího a případné úpravě toho nejlepšího co zbyde. Množství může být až paralyzující.

 

Souhlas, že úpravy ve vrstvách, nejlépe ještě nad RAWem, to je parádička. Rozhodoval jsem se někdy před rokem a nakonec mi nejvíc sedlo Capture One 8 - správa fotek, profi RAW editor, vrstvy úprav a příjemná volnost v přizpůsobení si pracovního prostředí k obrazu svému. V Zoneru pak zpravidla "blbnu s obrazem" - prolínání dvou vrstev v různých režimech (=tvorba mých oblíbených symetrických obrazů), mapování tonality, oblíbené rychlé filtry pro inspiraci k jinému barevnému podání (a přesně z toho důvodu by byl krok ke každé vyšší verzi než je v15 výrazným krokem k horšímu). Takže programů je spousta a je dobré si jich vyzkoušet víc a vzít ten který nejvíc sedne. A skvělá zpráva je, že jsou i plnohodnotné programy zdarma (např. ten GIMP nebo Raw Therapee) a pokud jde o výsledky, tak se rozhodně nemají zač stydět (problémem může být ta složitost ovládání).

Martin

19.11.2015 21:34

zrovna z RawTherapee dost rostu. dělám v něm jenom dávkové ořezy testovacích obrázků ISO pro recenze, ale to ovládání je teda katastrofální. tak neintuitivní soft jsem dlouho neviděl. kdyby Lightroom neměl tendence hrabat do odšumování, tak dělám ořezy v něm a RT mi letí z disku :(

na RT i na GIMPu je vidět že to dělají nadšenci, kteří serou na jakékoliv UX a programy lepí jak vlaštovka hnízdo.

Roman

19.11.2015 22:40

Nepovedené a "o ničem" fotky samozřejmě mažu a i tak za ty roky se mi fotoarchiv blíží k 1TB. Mám 1TB disk v počítači a 1TB externí disk na zálohu. Kdybych měl fotky jako lineární RAW, tak musím mít dva 3TB disky. Cenový rozdíl mezi 1TB a 3TB diskem je zhruba 15 stovek, takže jsem ušetříl 3 tisíce ;).


Kromě toho, že pracovat s Gimpem je pakárna, tak toho oproti Photoshopu taky spoustu neumí - vrstvy úprav, zpřesnění masky, inteligentní objekty (umožňují úpravy přímo nad RAWem), automatická retuš, nástroj rychlý výběr, HDR RAW atd, atd. Ve Photoshopu se dá i plnohodnotně stříhat video.  Je vidět, že ty nemalé peníze které si Adobe bere, dává zpátky do vývoje.

Dalibor

20.11.2015 08:47

Roman: Ano, ZPS při odšumování je velmi pomalý, to jsem taky pozoroval (odšumování jsem ale využíval pouze výjimečně).

 

Díky za srovnání, asi přehodnotím stav a místo upgrade ZPS18 zvážím něco jiného. Nabídka je prostě tak široká, že se v tom člověk, který s tím nepracuje, jednoduše nezorientuje a neví, co by vlastně potřeboval...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin