Brand

Pohansko - krajinou staletých dubů

Oblast břeclavského Pohanska a soutoku Moravy a Dyje s mohutnými solitérními duby, klapotem desítek čápů a skřehotáním obrovského množství žab má své kouzlo ve kteroukoli roční i denní dobu. Díky tomu, že to sem mám, co by kamenem dohodil, právě pohanské solitéry jsou už několik let mým nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším fotografickým místem. Pojďte na procházku krajinou staletých dubů.


Solitérní duby na loukách byly vysazovány jako zdroj žaludů pro prasata, staré duby v lesním porostu jsou naopak pozůstatkem tzv. středního lesa. Co mají ale společné, je věk několik set let, několikanásobně převyšující normální stromy.

2011_11_17_15m.jpg

Právě díky svému stáří a výhodné, osluněné poloze, jsou domovem xylofágního hmyzu - především brouků, jejichž vývoj i život je vázán právě na tyto podmínky. Takovými jsou například naši největší brouci tesařík obrovský nebo roháč obecný, jejichž vývoj probíhá v dřevu a dutinách velmi starých, osluněných stromů či trouchnivějících pařezech.

2011_05_18_07m.jpg

Na těchto stromech nežije ale jen hmyz, hnízdí na nich také množství druhů ptáků - mimo dravců (včetně například orlů) hlavně čápi. Vzhledem k nynějšímu lesnímu hospodaření i dalším změnám v krajině ale těchto stromů postupně ubývá - od roku 1938 se jejich počet zmenšil zhruba na polovinu. Z Pohanska tak pomalu mizí jedna z nejvýznamnějších dominant zdejší krajiny.

2011_10_22_07m.jpg

Oblast je sice součástí několika stupňů ochrany – Ramsarské sítě mokřadů, biosférickou rezervací UNESCO, Evropsky významnou lokalitou či Ptačí oblastí, možnosti praktické ochrany a většího zohlednění zájmů přírody nad maximalizací zisků z lesnictví či myslivosti stále chybí.

2009_04_04_07m.jpg

Návštěva na Pohansku má cenu v každém období roku i dne. Jaro je spojeno zejména s každoročními povodněmi, které přinášejí do krajiny vodu. Velikost povodní je každý rok jiná, často je pod vodou velká část oblasti. V hladině se pak zrcadlí solitérní duby, rašící zelené listí i modré nebe.

2010_08_12_03m.jpg

Pro léto je synonymem klapot čápů, kterých tu hnízdí stovky, stejně jako bzukot komárů – těch tu žije několik desítek druhů, jedinců nepočítaně. Soutok řek Moravy a Dyje je oborou, takže zde žije množství jelení a daňčí zvěře.

2010_08_12_27m.jpg

Podzim sebou přináší krásné mlhy, které se v několika centimetrové až metrové vrstvě táhnou téměř každé jasné ráno nad zdejší krajinou. Spolu s postupně se zbarvujícím listím jasanovo-dubových porostů, troubením jelenů či daňků a námrazou postříbřených travin je to asi nejhezčí období.

2007_01_26_15m.jpg

Zima na jižní Moravě nebývá silná, a tak zastihnout Pohansko pokryté sněhem a ledem je poměrně vzácnost. Občas se ale podaří a krajina nabude zase úplně jiných barev a nálady.

2010_01_26_06m.jpg

Za návštěvu určitě stojí nejen staleté duby a příroda vůbec, ale i zámečky Pohansko (s archeologickou expozicí) a Lány.

2010_04_17_24m.jpg

Pohansko je mou srdeční záležitostí, a tak ze stovek zde vyfocených fotek jsem vybral reprezentativní (a stále doplňovanou) kolekci, která na webu www.StromSoliter.cz ukazuje zdejší přírodu v plné kráse. Pokud Vás fotografie v tomto článku zaujaly, vydejte se ještě na jednu, o něco delší procházku…

2010_10_07_12m.jpg

Štítky: krajina, cestopis

Jan Miklín

Jan Miklín se věnuje převážně krajinářské a cestovatelské fotografii, fotografie a články pravidelně publikuje v nejrůznějších cestovatelských a přírodovědných časopisech.

Více na webu www.janmiklin.cz nebo Facebooku.

Diskuse

Jaroslav

5.12.2011 23:47

Pohansko ...

Honzo, je vidět, že to tvůj srdeční kraj a že ho dobře znáš v kteroukoliv roční i denní dobu.Já v té oblasti asi nikdy nebyl, takže třeba někdy ...

Voris

7.12.2011 20:00

Fotky krásné, zvlášť ta s ptákem a hvězdami za ním je super. Jenom článek, mám pocit, nemá jiný smysl než jako sebeprezentace. Vemte si příklad z Václava Krpelíka, Jana Liberdy a dalších - jejich příspěvky vždy obsahují spoustu praktických tipů k fotografování. Jmenuje se to tady Fotorádce, a tak by články měly radit čtenářům jak fotografovat. Popište, co jste jak fotil a upravoval a bude to výborné. V současné podobě se ale článek hodí spíš na stránky zaměřené na přírodopis.

Tomáš

7.12.2011 20:11

Tak já myslím, že jako cestopis je článek velmi zajímavý. Samozřejmě návod jak fotit to či ono je také zajímavý, ale většinou nebývá náplní cestopisu. Samozřejmě je to zajímavá připomínka, nicméně mám za to, že článek sem 100% patří, hovoří o tomi jeho čtenost a počet hlasů. Každopádně díky za koment.

Jan Miklín

7.12.2011 20:21

Voris: za čápem jsou pylová zrnka ve vzduchu, není to noční fotka (těžko by se nepohnul). K obsahu článku: jak píše TD, je to cestopis, resp. představení krajiny, kde fotky mají být spíš inspirací než návodem "nastavte clonu na 22, korekci expozice -1/3...". Ale pokusím se do dalších článků doplnit i nějaké "fotografické poznámky", každopádně.

David Jobi

11.12.2011 19:32

parádní

překrásné snímky :) máš to zmáklí a moc hezký článek ahoj

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

(Fotografický) roadtrip okolo Madridu

Madrid je příjemné město, které určitě stojí za vidění, ale samo o sobě takovým tahákem jako třeba Paříž nebo Řím není. V okruhu…

10.12.2018

Jan Miklín

Kanada - Mount Robson

Dalším z treků, které jsme na fotografické expedici v Kanadě absolvovali, nemohl vést nikam jinam, než k nejvyšší hoře v…

11.11.2018

Michal Balada

Kanadský Matterhorn - Mount Assiniboine

Kanada je fotografickým rájem a nejeden krajinář by se tam rád podíval. Minulý rok jsme do této země zaslíbené vyrazili poprvé a…

18.10.2018

Michal Balada

100 dní na cestě

Loučení s Gibraltarem bylo hořko sladké. Ale z rozhodnutí pokračovat v cestě se stala jasná věc. 26. článek o dobrodružné cestě…

12.5.2018

Miroslav

Bali ve stínu sopky

Ostrov Bali jsme navštívili poprvé na jaře roku 2016 a ihned jsme si jej zamilovali. Tehdejší dovolená byla fantastická a…

29.3.2018

Petr Peterka

Zpátky na Gibraltar

Příběh z vězení na Gibraltaru skončil. Přesto se tam měl Mirek znovu vrátit. Pokračování cyklu Sám na cestách aneb fotografie…

2.3.2018

Miroslav