Brand

Pracujeme s hloubkou ostrosti

hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti je pojem používaný ve fotografické praxi. Ať už vědomě či nevědomě, každý s ní při fotografování pracuje, Vy samozřejmě také. Je to velmi mocný nástroj fotografování, jelikož velmi ovlivňuje kvalitu a vyznění fotografií.

Pojďme si tedy ukázat, jak ovládnout hloubku ostrosti pro dosažení ještě lepších a kvalitnějších fotografií. Věřte, že to nebude nic složitého, a přitom efekt bude značný.

Něco je ostré, něco ne

Ano, tak to mu na fotografiích bývá, to zde nemusím zdůrazňovat. Proč to ale uvádím? Protože tato myšlenka je prvním klíčem k pochopení hloubky ostrosti.

Zaostřovací mechanizmus v objektivu funguje tak, že pohybuje čočkami do té doby, než zaostřovaný objekt poskytne dostatečně kontrastní obraz vykreslený na snímači nebo na kinofilmu. Ano, tak funguje autofokus - měří kontrast vykresleného objektu, projede různé úrovně (pohybuje čočkami) a tam, kde je vykreslen objekt s největším kontrastem, tam se zastaví.

Otázka zní: jak pozná, kde je největší kontrast? Zprvu banální věc, ale při bližším pohledu ne tolik. Největší kontrast je dosažen tehdy, když jsou fotografované objekty vykresleny na kinofilmu či snímači jako nejmenší plošky. Pokud bychom fotografovali malinký bod, pak bude autofokus pohybovat tak dlouho, dokud se ten bod nevykreslí také jako miniaturní bod.

Jenže praxe je taková, že nefotografujeme jeden bod, ale nekonečně mnoho bodů - například krajinu, narozeniny svých dětí, sportovní akci. Všechny tyto scény se skládají z mnoha předmětů, které jsou různě vzdálené od objektivu fotoaparátu.

Proto není možné v realitě mít zaostřené na fotografii zcela všechno, i když... Ano, v určitých situacích to možné je, a to právě díky práci s hloubkou ostrosti.

Co je tedy hloubka ostrosti

Je to jednoduše řečeno rozdíl vzdáleností nejvzdálenějšího a nejbližšího předmětu, které se na fotografii jeví lidskému oku ještě jako ostré. Jelikož jeden obrázek vydá za tisíc definic, pojďme si to vysvětlit na praktickém příkladu.

hloubka ostrosti

Na obrázku vlevo vidíme řadu vysázených tulipánů. Tyto tulipány byly vyfotografovány téměř ze země a s použitím ekvivalentní ohniskové vzdálenosti 96mm (3x zoom pro daný fotoaparát). Jak je vidět, na snímku jsou ostré jen některé listy tulipánů. Jsou to právě ty, na které bylo zaostřeno plus jejich okolí.

Po najetí myši na obrázek se zobrazí oblast mezi dvěma nakreslenými čarami, která je ještě pro lidské oko ostrá.

Hloubka ostrosti tak v tomto příkladě znamená právě tu oblast listů tulipánů, která se ještě jeví lidskému oku ostrá.

Nyní již víme, co je hloubka ostrosti. Ale co ji ovlivňuje? To si řekneme velmi stručně v několika následujících bodech.

Co ovlivňuje hloubku ostrosti:

  1. Čím je použita větší ohnisková vzdálenost objektivu, tím je hloubka ostrosti menší (takže rybí oko má hloubku ostrosti téměř nekonečnou, zatímco teleobjektiv velmi malou).
  2. Čím je použito menší clonové číslo (větší otvor), tím je hloubka ostrosti menší.
  3. Vzdálenost - čím blíž je fotografovaný objekt, tím je hloubka ostrosti menší .Takže pokud fotíme dva sloupy ze vzdálenosti půl kilometru, oba sloupy budou ostré, i když jsou od sebe sto metrů. Naopak pokud fotíme makro, jeden květ bude ostrý a druhý už rozmazaný, i když jsou od sebe jen jeden centimetr.

Nyní praktická ukázka, jak hodnota clony značně ovlivňuje hloubku ostrosti: snímek dole vznikl při použité cloně f2,8 (čas expozice 1/6 sec.). Po přejetí myší na tento obrázek se objeví podobný snímek, u kterého byla ale použita clona f11 (čas expozice 3,2 sec.). Jak vidíte, při vyšším clonovém čísle dosahujeme opravdu větší hloubky ostrosti - ostré jsou již i nápisy a ovládací prvky v pozadí (i když bylo ostřeno na čočky objektivu).

hloubka ostrosti

Tyto tři pravidla platí samozřejmě i naopak a lze je mezi sebou navzájem kombinovat, a tím výsledek (tedy hloubku ostrosti) násobit. Pojďme nyní na použití hloubky ostrosti v praxi.

Jak kreativně pracovat s hloubkou ostrosti

Hloubku ostrosti lze používat záměrně k několika účelům, které si nyní uvedeme:

Oddělení fotografovaného objektu od pozadí

Pomocí malé hloubky ostrosti docílíme toho, že fotografovaný objekt vynikne na pozadí. A to proto, že pouze objekt bude ostrý, pozadí (i popředí) bude rozostřené.

malá hloubka ostrosti

Na obrázku vpravo byl hlavním objektem bodlák. Účelem tedy bylo "oddělit jej" od pozadí. Jinak řečeno, účelem bylo dosáhnout toho, aby pozadí bylo dostatečně rozostřené. Toho jsem docílil pomocí malého clonového čísla (velkého otvoru) a poměrně malé vzdálenosti bodláku od objektivu.

Výsledkem je podařený snímek, na kterém je bodlák dostatečně zvýrazněn a pozadí pouze dokresluje a dotváří celou scénu. Nebýt rozmazaného pozadí, bodlák by "zapadl" a nebylo by jasné, co bylo hlavním motivem této fotografie.

Tato technika (kdy se nastaví malé clonové číslo) se často používá u portrétů, kde je obvykle nutné mít pozadí rozostřené, aby nerušilo. Portrétovaná osoba tak více vynikne na rozostřeném pozadí.

Ostrá kresba v celém snímku - vhodné pro krajinářskou fotografii

Ano, je to možné - při kombinaci výše uvedených tří faktorů (clona, ohnisková vzdálenost, vzdálenost objektu od objektivu) lze dosáhnout toho, že skoro vše na fotografii bude ostré. Na snímku níže jsem použil: vysoké clonové číslo (malý otvor), malou ohniskovou vzdálenost (tedy širokoúhlé nastavení, které zvětšuje hloubku ostrosti) a zároveň byly ode mne fotografované objekty dostatečně vzdáleny.

Bylo tak dosaženo pěkné krajinky, ve které jsou ostře prokresleny téměř všechny objekty.

velká hloubka ostrosti

Pokud se bavíme o krajinářské fotografii, zdůrazním jeden tip: při vyšších clonových číslech (menší otvor) se nejen zvětší hloubka ostrosti, která je v krajinářské fotografii potřebná, ale také se minimalizují optické vady objektivu. Ano, při vyšších clonových číslech (např. f5.6, f8 ...atd.) lze dosáhnout lepší kresby, protože se využije ten kvalitnější potenciál nedokonalého objektivu. A věřte, že toto se netýká jen obyčejných fotoaparátů, ale i objektivů pro digitální zrcadlovky.

Dosažení prostorového vjemu

malá hloubka ostrosti

Při fotografování této scény bylo dosaženo optimálního prostorového vjemu, a to právě díky zvolené malé hloubce ostrosti. Mohla být použita vyšší clona, ale pozadí by nebylo tolik rozostřené a rušilo by. Tolik by nevyzněl záhonek jarních květin.

Díky hodnotě clony 2,8 a relativně malé vzdálenosti květů od objektivu je pozadí rozostřené. Při pohledu na fotografii se tak pozorovatel přirozeně soustředí a dívá na květy, protože ty jsou motivem. Pozadí pouze dokresluje scénu, a proto je lepší jej mít rozostřené.

Diagram znázorňující faktory působící na hloubku ostrosti

faktory působící na hloubku ostrosti

Jak již bylo uvedeno, tyto tři faktory je možné mezi sebou kombinovat a používat je zároveň. Potom například pokud fotíme portrét s větší hodnotou zoomu (správně řečeno ohniskovou vzdáleností) a zvolíme malé clonové číslo, potom bude pozadí portrétované osoby velmi rozostřené a osoba tak víc vynikne. Opačný postup zvolíme, pokud chceme zdůraznit i okolí fotografované osoby.

Závěrem

Hloubka ostrosti je velmi mocný nástroj pro kreativní fotografování. Nedá moc práce se naučit ovládat její velikost a výsledkem jsou o třídu kvalitnější fotografie.

V dnešním článku jsme se naučili, že hloubku ostrosti ovlivňují tři faktory, které lze libovolně kombinovat. Zároveň jsme nastínili, k čemu je dobré umět s hloubkou ostrosti pracovat.

Pokud chcete zlepšit kvalitu svých fotografií, pokuste se ovládnout tento kreativní nástroj. A pokud si říkáte, že je to spíš pro pokročilejší fotografy, pak věřte, že hloubka ostrosti Vás bude doprovázet při pořizování každé fotografie. A je už pouze na Vás, zda-li chcete mít ještě lepší fotografie.


Štítky: fotografujeme

Diskuse

Chaana

28.12.2010 19:13

Moc díky za tento článek. Perfektně a srozumitelně popsané.

miradka

5.2.2011 16:09

Skvelý článok, idem skúšať nový foťák :)

Snoofy

1.8.2011 09:29

Poděkování

Taky se přidávám s díky za skvělý a srozumitelný článek :o)

Kristýna

6.12.2011 23:16

Výborný článek. Díky moc!

sandrali

2.3.2012 05:48

I ja diky za clanek! krasne napsane a pro me skvele poucne :) sandra

Matúš

9.1.2016 10:12

Úžasný článok. Konečne mi to niekto vysvetlil ako sa patrí. Vyskúšal som s mojim foťákom a funguje to. Ďakujem!

karin

9.4.2016 01:38

Velmi užitečný a srozumitelně napsaný (pro laika) článek, děkuji. Jen prosím v části "Co je tedy hloubka ostrosti" nejsou na fotografii tulipány, ale kosatce :-)

borin7

21.7.2016 10:02

Diky za poučny članek

Zdeněk

6.12.2016 09:56

Opáčko ale sqvělé :) dík

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Pro děti to nejlepší...to platí i pro fotografii. Základy kompozice a nastavení fotoaparátu a třeba i inspiraci pro fotografování…

21.8.2019

Pavel