Brand

Přechod Merkuru přes Slunce dnes odpoledne

Dnes odpoledne od 13:12 (letního času) dojde k velmi zajímavému úkazu. Planeta Merkur bude celé odpoledne přecházet přes sluneční kotouč. Projeví se jako tmavá kulička na slunečním disku. V tomto článku naleznete praktické informace o pozorování i fotografování takové jedinečné události.

big66717.jpgTakto vypadal přechod Venuše přes sluneční kotouč (v případě Merkuru to bude podobné, ale tmavý koutouček Merkuru bude znatelně menší)

Takový úkaz jsme mohli naposledy pozorovat před 13 lety a znovu se nám ukáže až v letech 2019 a 2032. Jedná se o jev pozorovatelný ne pouze lokálně (jako např. zatmění Slunce), ale na celé Zemi. Je tedy jedno, zda-li se právě nacházíte v Aši nebo Ostravě.

Celý úkaz proběhne v době mezi 13:12 a 20:42 (to už bude Slunce pod horizontem).  Máte tedy celé odpoledne na to, abyste mohli tento jedinečný úkaz spatřit. Ovšem pozor, pouhé oči nestačí, je potřeba speciálních pomůcek (viz níže).

Co očekávat - bez dalšího přiblížení to bude pouhá tečka na slunečním kotouči. S pomocí teleobjektivu už budete moci rozlišit tvar planety Merkur - tedy malé kolečko. Planeta Merkur bude mít na obloze průměr pouhých 12 úhlových vteřin (oproti úhlovému průměru slunce cca 1/2 stupně).

Jak pozorovat

Dívat se nechráněným zrakem přímo do Slunce je velmi nebezpečné - může dojít k poškození zraku. Pro pozorování slunečního disku s přecházející planetou Merkur nestačí ani sluneční brýle.  V obchodech s astronomickým vybavením a na hvězdárnách se prodávají různé speciální filtry a fólie. Mezi ty cenově dostupnější patří speciální fólie Baader AstroSolar Safety Film. Je to pokovená fólie přímo pro pozorování Slunce, která redukuje 99,999% slunečního svitu. Prodává se samotná fólie, a to v různých velikostech (A4 stojí okolo 500Kč). Objímku (stačí z papíru) si člověk doma dle návodu dodělá.

Vhodné jsou brýle zakoupené na hvězdárně a určené k pozorování Slunce. Další možností je použít svářečské sklo č. 13 nebo vyšší, které lze koupit za pár korun.  Pokud chcete pozorovat zatmění triedrem nebo jiným dalekohledem, budete potřebovat výše zmíněnou astronomickou fólii nebo jiný speciální objektivový filtr.

Nikdy se nedívejte jakýmkoliv nechráněným dalekohledem přímo do Slunce! To platí i pro digitální zrcadlovky s nasazeným teleobjektivem. Pohled do hledáčku by Vám mohl vážně uškodit.

Jak fotit

Merkur je oproti Slunci doslova titěrná planeta, a tak jeho jas nikterak nesníží. Bude to tedy stejná situace, jako bychom fotili běžně Slunce jako takové. To znamená, že je nutné použít nějaký filtr na objektiv, který zredukuje obrovské množství slunečního záření.

Ideální je použít filtr, který je k tomuto účelu vyrobený (již výše zmíněná fólie Baader AstroSolar Safety Film). Je ale jasné, že ne každý tuto fólii má k dispozici. Řešením je použití silných neutrálně šedých (ND) filtrů nebo kombinace více ztmavujících filtrů (např. silný ND a polarizační). Rozhodně nezkoušejte fotit tento úkaz bez jakékoliv ochrany objektivu fotoaparátu.

Doporučujeme použít takový fotoaparát / objektiv, který má velké přiblížení (velký zoom). U kompaktů je vhodné použít ultrazoomový fotoaparát a nastavit zoom na maximum. U fotoaparátů s výměnnými objektivy doporučujeme použít teleobjektiv s co nejdelším ohniskem (případně s telekonvertorem).

A jak nastavit fotoaparát? Je to velmi snadné. Často postačí obyčejná automatika v kombinaci s bodovým měřením expozice kompenzovaným lehce do plusu (střed hledáčku musí být namířený přesně na Slunce). Případně režim Priorita času / clony bude fungovat také dobře.   Pokud bude sluneční kotouč příliš světlý, kompenzujte expozici do mínusu. A naopak. Citlivost ISO doporučujeme použít raději nižší, aby při případných výřezech nevadil šum.

Další čtení a inspirace


Více informací naleznete na oficiálních stránkách České astronomické společnosti.  Pokud se vám podaří nějaké zajímavé fotografie pořídit, jistě je nezapomeňte vložit do naší Fotogalerie.

Štítky: slunce, merkur

Diskuse

Martin

9.5.2016 17:51

já mít smůlu, u nás být odpoledne zatažená... co zbytek ČR, zadařilo se?

Vít

9.5.2016 20:53

Tak já jsem měl štěstí na jasno .Na 300mm (APS-C) se Merkur jeví asi jako plocha 8x8px :)

Michal

9.5.2016 22:25

Já též na 300mm na APS-C, ještě jsem to nestáhl do PC, ale na displeji nevidím ale vůbec nic :-D

Vít

9.5.2016 22:52

Jo, na displeji to vypadá jako nečistota na snímači, ale v PC a s trochou post-processu to nevypadá hrozně

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Pro děti to nejlepší...to platí i pro fotografii. Základy kompozice a nastavení fotoaparátu a třeba i inspiraci pro fotografování…

21.8.2019

Pavel

CO MOŽNÁ NEVÍTE O FOCENÍ MOBILEM.

Fotografujete mobilem? Tak chcete jistě mít fotky co nejlepší i vytištěné na papíře. Jak nastavit fotoaparát, aby vše bylo i na…

19.6.2019

Pavel

Jak přežít focení "se mnou" v horách

Ať už se rozhodnete pro stanování vysoko v Dolomitech, Alpách nebo pro foto-expedice daleko za severním polárním kruhem, tak jako…

3.6.2019

Václav

Království zamrzlé za polárním kruhem

Lofoty, fjordy, zima, sníh, slunce, polární záře, peří, sněžnice, mačky, cepíny a fototechnika. Sama o sobě pro mě tato slova…

19.3.2019

Václav

Krajinářská fotografie: prosinec 2018 - únor 2019

S Vánoční oblevou posledních let jsem se už smířil a ani tuto zimu to nedopadlo jinak. Ale na rozdíl od minulých let byl…

4.3.2019

Michal Balada