Brand

Předpověď počasí pro fotografy

Krajinář meteorologem

Často mě píšete, nebo na svých fotografických workshopech slýchávám, že mám štěstí na počasí a s tím spojené skvělé fotografické podmínky. Já rád odpovídám, že to mám prostě objednané :-) Ale jak je to doopravdy se dočtete níže.

Pokud chcete vyfotografovat dech beroucí snímky, můžete spoléhat na náhodu, nebo se sami velkou měrou přičinit. Náhoda občas opravdu zafunguje, ale máte šanci asi tak 1:100, že se to povede zrovna tam a tehdy, kdy byste si to nejvíce přáli. Při pečlivém plánování se šance mnohonásobně zvyšuje a rozumíte-li dostatečně počasí, můžete jít v mnoha případech úplně na jisto.

Plánovat se vyplatí, ušetříte si tím spoustu času a případných zklamání z nezdarů. Tyto nezdary mnohé časem dokonale odradí od fotografování krajiny úplně.

CLAMETEO1.jpgChce to i trochu cviku, ne nadarmo se říká, že učený z nebe nespadl. Rovnou také zapomeňte na to, že se kouknete večer na počasí na Nově (nebo jakémkoliv jiné bulvární žumpě) a podle toho ráno půjdete fotografovat. Jejich předpovědi jsou nepřesné a dost často naprosto nic neříkající. Většinou se dozvíte, že tu a tam bude pršet, někde občas vyleze i slunce a z toho si vyberte. To je sice dobré na to, abyste věděli, jestli si do práce vzít deštník či nikoliv, ale pro vážnější plánování fotografování naprosto k ničemu.

Jak tedy na to?

Pozorováním a kombinací předpovědních modelů s aktuálními radarovými snímky!

Hlavní tři zdroje, které především využívám:

Pro Českou republiku je to web Českého hydrometeorologického ústavu.
Zde najdete aktuální radary ukazující srážkovou činnost (Aktuální radarová data), dále aktuální pohyb oblačnosti (Snímky z družic MSG) a především (Snímky z družic NOAA), na těch poznáte i jednotlivé vrstvy (nízká, střední, vysoká oblačnost), nebo třeba i mlhy či v zimě tolik vyhledávané inverze.

Potřebujeme však hlavně předpověď a k tomu slouží numerický model Aladin. Velmi šikovná a spolehlivá grafická předpověď teploty, srážek, větru, oblačnosti a vlhkosti. Nic není stoprocentní, ale den až dva dopředu bývá tato předpověď velmi přesná. Při stabilnějším počasí i déle. Nevýhodou je, že tu předpovědní modely jsou k nahlédnutí jen po třech hodinách, počasí v mezidobí je tak na vašem fundovaném odhadu.

CLAMETEO3(1).jpgModel Aladin Vám řekne vše o předpovídané teplotě, srážkách, větru, oblačnosti a vlhkosti.

 

Pro Slovensko je to web Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Tady naleznete v podstatě totéž, jako u našich meteorologů. Ať už jde o aktuální radarové snímky, tak i o předpověď.
Velice často využívám také Aladina, nastavíte si konkrétní místo, kam máte namířeno a už víte, co Vás čeká.

CLAMETEO4.jpgModel Aladin pro Slovensko, opět zde najdete vše co potřebujete pro plánování.

Další velice šikovnou pomůckou, se kterou ještě tyto výše uvedené předpovědi vždy konfrontuji je web norských meteorologů – yr.no

Zásadní výhoda je to při cestování po Evropě a nejen tam, nemusím sledovat předpovědi jednotlivých států, které jsou občas velice nepřesné a protichůdné. Jednoduše zadáte do horního vyhledávacího řádku místo, na které máte namířeno a s velkou pravděpodobností jej najdete. Obrovskou výhodou je zde fakt, že najdete třeba konkrétní horské chaty, vrcholy atd.
A většinou je jejich prognóza nevídaně přesná!

CLAMETEO5.jpg

Další užitečné odkazy:

http://www.windguru.cz
http://www.meteo.pl/
http://flymet.meteopress.cz/

A v neposlední řadě je dobré sledovat také webové kamery poblíž míst, kam se chystáte fotit. Například tolik atraktivní inverze v Krkonoších a webovky na Sněžce jsou v tomto úplně ideálním příkladem. Večer stačí kouknout na aktuální situaci, projít si předpovědní modely, po půlnoci vstanu, vše zkontroluju a vyrážím. Za pár hodin už stojím na Studniční hoře a fotím luxusní divadlo, které příroda přichystala, zatímco dole v Peci pod Sněžkou se první ospalci probouzí a při pohledu ven z okna brblají, jak je zase šeredně.

CLAMETEO6 5verti.jpgAle nic není černobílé, abychom to neměli tak jednoduché.

Při stabilním počasí (například inverzním) jdu v podstatě na jisto.
Při přechodu front jsou schopni meteorologové předpovědět pohyb oblačnosti a srážek na minuty přesně, stačí sledovat předpovědní modely. Problém je při zvlněných frontách. Tam jsou to co se předpovědí týká, občas dost velké veletoče a spoléhat nelze v podstatě na nic a na nikoho.

Čtení v předpovědních modelech může být v začátcích docela oříšek, zvlášť pokud byste například rádi nafotografovali krajinu zalitou mlhou. Ale časem už víte co a jak. Pojďme si ukázat konkrétní příklad.

Dokonalé ráno na Broumovsku
Měl jsem zálusk na mlhou zalité Broumovsko. Ideální by bylo na obloze ještě pár zbarvených mráčků, to bych byl v sedmém nebi. Vymetená obloha ještě nikdy žádné fotografii neprospěla.

Posledních pár návštěv na podzim minulého roku bylo spíše zklamáním, takže opět zkoumán norské předpovědní modely a spekuluju nad tím, zda vyrazit či nikoliv. Vše vypadá velmi nadějně. V noci má být skoro jasno a téměř bezvětří, nízká teplota kolem nuly dává tušit, že by se mohly vytoužené mlhy „navařit“ a přicházející frontální oblačnost by tomu všemu mohla vytvořit na obloze parádní kulisu. Nepřijde moc brzo? Bude mlhy dost? Nikdy to nevíte jistě…

CLAMETEO7.jpgKolem třetí ráno vstávám a ještě kontroluju aktuální situaci na snímcích z posledních průletů družice NOAA na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Hlavu mám pořádně zamotanou. Čechy jsou překryté nízkou oblačností, nad Broumovskem je zatím jasno, ale kdo ví, jestli se mračna přes Broumovský hřeben taky nepřevalí. Otálím, ale nakonec přeci jenom nasedám do auta a frčím.

CLAMETEO8.jpgCLAMETEO9.jpgUž v Náchodě vjíždím do mlhy husté tak, že ani mlhovky příliš nepomáhají. Kličkuju si to křivolakými silničkami podél Metuje a za hodinku a půl jsem u Adršpachu. Viditelnost asi 5 metrů, mám obavy, že mlhy je příliš… ale jakmile vylezu na vyhlídku, otevře se nade mnou nebe plné hvězd. Mléčná dráha jako na dlani a vše pod mýma nohama utopené v mlze, paráda.

Fotím hvězdy, a jak se začne rozednívat, obrátím svou pozornost na údolí pode mnou a fotím a fotím. I nahlášená oblačnost už od severozápadu putuje nad krajinou a dokresluje parádní divadlo. Všude kolem klid, jen lehký větřík šustí v korunách břízek, sovy kdesi v dálce houkají a tu a tam klapne zrcátko mého Canonu, no není to nádhera?

CLAMETEO10 6 images.jpgBroumovsko zalité mlhou a na obloze přicházející frontální oblačnost. Podmínky přesně takové, jaké jsem potřeboval.

Nejdříve se vše zabarví do odstínů temně modré barvy, která postupně přejde do růžové a fialové, aby pak ještě krajinu olízlo na pár minut slunce prvními paprsky a prozářilo mlhy v údolí.

CLAMETEO11.jpg

CLAMETEO12.jpgDeset minut po východu slunce se zatahuje, barvy se z krajiny vytrácí, já pomalu balím nádobíčko a vracím se…

O počasí pro fotografy by se dala udělat několikahodinová přednáška, toto je alespoň ve zkratce to nejdůležitější, co by Vám mohlo pomoci při cestě k lepším fotografiím.

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

martinol

14.12.2015 00:28

Super článok, yr.no tiež často používam, tie predpovede sú niekedy neskutočne presné a dá sa celkom na ne spoľahnúť. Ale samozrejme nie vždy to vyjde, to je však na tom krásne, tá túžba keď ide človek hore plný očakávaní.

Miroslav

14.12.2015 08:37

Díky za přínosný článek.

Míra

Josef Plaček

14.12.2015 11:07

Ještě doplním www.meteoblue.com, mnohdy spolehlivější než yr.no, těm to poslední dobou nevychází. A úplně marné není ani https://www.windyty.com/

Martin

14.12.2015 12:21

jo, Windyty bych taky přidal

Underground

14.12.2015 20:53

Bud to vyjde nebo ne tak to delam ja :) Skotske pocasi je desne nevyspitatelne a dela si co chce.

Ze zacatku jsem koukal na pocasi ale stejne vzdy se mnou vydrbalo.

Mam predpoved na vichrici ze zlutym kodem a nakonec z obyvaku koukam na nadherny zapad slunce nebo mam uzasnou predpoved ale cert to vem na tesne pred zlatou hodinku se zatahne a uz nejde nic videt :(((( 

Michal Balada

15.12.2015 06:51

Ano, Windyty vypadá též dobře, díky za doplnění.

Ale obecně, chce to holt nelenit a zkoušet, kolikrát i ve špatné předpovědi pořídíte skvělé snímky. A kdybych měl počítat, kolikrát mě to už při dobré předpovědi nevyšlo, musel bych foťák dávno zakopat pod zem :)

Martin

16.12.2015 10:12

Ale obecně, chce to holt nelenit a zkoušet, kolikrát i ve špatné předpovědi pořídíte skvělé snímky.

svatá pravda. nedávno jsem byl na procházce a říkal jsem si, že nebudu brát ani kompakt, protože je hnusně. a neudělal jsem dobře - v podvečer prošla krátká přeháňka a po ní byla nádherná duha s krásným světlem.

štěstí halt přeje připraveným

Jaromír

17.12.2015 14:38

Zdravím a díky za bezvadný článek, pro to aby jsme mohl napsat reakci, jsem se i zaregistroval na serveru. Má zkušenost je taková, že čím více různých předpovědí mám v mobilu, tím více jsem zmatený. Jednotlivé předpovědi jdou mnohdy proti sobě a jen někdy se shodují. Podle posledních pár měsíců mohu říct, že předpovědi Aladina jsou daleko více optimistické než třeba norská předpověď, která předpovédá většinou nižší teplotu a více oblačnosti. V poslední době jsem také jako dalšího do party přizval aplikaci Morecast a jak jsem koukal na windyty, tak to vypadá také velmi kvalitně.

A co se týče ranního resp. nočního vstávání na svítání, tak opravdu hodně pomůže v rozhodování pohled na webkamery CHMÚ, které jsou ve vysokém rozlišení a některé i přizpůsobené na noční snímání. Kéž by jich bylo postupem času víc.

Závěrem bych chtěl říst snad je tolik, že opravdu dobré podmínky se podle mého musí vyjezdit nebo vychodit a nebo mít opravdu kus velkého štěstí.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada